Jump to content

Realme GT Neo 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν λαμβάνω το νούμερο στο αρχικό εικονίδιο του Viber όταν έρχεται νέο μύνημα.

Όταν το ανοίγω, βλέπω πχ. 1,2 ανάλογα ποιος έχει στείλει, όμως βολεύει να ξέρω στο αρχικό εικονίδιο το νούμερο.

Ξέρεις κανείς πως αλλάζει ή τι φταίει;

android 12 έχω και το τελευταίο viber

Edited by vision72
Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την χρειάζομαι clone μερικές εφαρμογές από τράπεζες , αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη εκτός αν μας πει κανένας φίλος πώς λειτουργούν αυτές οι εφαρμογές.

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Parallel space apps

Στάλθηκε από το Redmi K20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2022 at 3:34 ΜΜ, vision72 said:

Δεν λαμβάνω το νούμερο στο αρχικό εικονίδιο του Viber όταν έρχεται νέο μύνημα.

Όταν το ανοίγω, βλέπω πχ. 1,2 ανάλογα ποιος έχει στείλει, όμως βολεύει να ξέρω στο αρχικό εικονίδιο το νούμερο.

Ξέρεις κανείς πως αλλάζει ή τι φταίει;

android 12 έχω και το τελευταίο viber

παιδιά έχει κανείς άλλος θέμα το αρχικό εικονίδιο; Εϊναι θέμα viber ή ρυθμίσεων κινητού;

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Parallel space apps

Στάλθηκε από το Redmi K20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει μόνο συγκεκριμένες εφαρμογές. Το multi space σου δίνει δυνατότητα ότι εφαρμογή θέλεις

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή περιμένω το εν λογω κινητο, για κλωνοποιηση των apps δεν υπάρχει και το Settings > App Management > App Cloner? Δεν το εχω το κινητο στα χέρια μου ακόμα αλλά επειδή είχα κάνει μια αναζήτηση γιατι για μένα ειναι αναγκαίο συνηθισμένος απο τα Xiaomi (για το protonmail μονο) είχα δει και videos στα οποια υπάρχει η εν λόγω επιλογή στο συγκεκριμένο πάντα κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή περιμένω το εν λογω κινητο, για κλωνοποιηση των apps δεν υπάρχει και το Settings > App Management > App Cloner? Δεν το εχω το κινητο στα χέρια μου ακόμα αλλά επειδή είχα κάνει μια αναζήτηση γιατι για μένα ειναι αναγκαίο συνηθισμένος απο τα Xiaomi (για το protonmail μονο) είχα δει και videos στα οποια υπάρχει η εν λόγω επιλογή στο συγκεκριμένο πάντα κινητο.
Σε αυτό το κινητό μόνο αυτές τις εφαρμογές σου δίνει αυτή την δυνατότητα58e21946be69c22f40d873bec3b45f7e.jpg

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρα λιγο εχει αντιστοιχους περιορισμους όπως στα Samsung (το άλλο υποψηφιο προς αγορά ήταν το A52s οπότε είχα διαβάσει σχετικά). Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, stefanidis said:

Σε αυτό το κινητό μόνο αυτές τις εφαρμογές σου δίνει αυτή την δυνατότητα58e21946be69c22f40d873bec3b45f7e.jpg

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

δε νομίζω να είναι μόνο αυτές...

εγώ που έχω εγκατεστημένο skype μου το βγάζει στη λίστα.

ούτε telegram έχω ούτε WhatsApp ούτε Messenger (δεν τα βγάζει φυσικά στη λίστα).

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Λογικα σημερα θα το εχω στα χέρια μου, θα σας πω αν στην λίστα εμφανίζονται τα Protonmail, Tutanota και Signal για app cloning.

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να είναι μόνο αυτές...
εγώ που έχω εγκατεστημένο skype μου το βγάζει στη λίστα.
ούτε telegram έχω ούτε WhatsApp ούτε Messenger (δεν τα βγάζει φυσικά στη λίστα).
Εντάξει skype δεν έχω εγκατεστημένο γι'αυτό δεν βγάζει, αλλά έχω περίπου 150 εφαρμογές και μου βγάζει μόνο αυτές. Ούτε cosmote ούτε Vodafone, ούτε cu ούτε watch up , ούτε τράπεζες .

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, fommof said:

Λογικα σημερα θα το εχω στα χέρια μου, θα σας πω αν στην λίστα εμφανίζονται τα Protonmail, Tutanota και Signal για app cloning.

Το παρέλαβα, περασα ολα τα updates, κατέβασα τα συγκεκριμένα apps τα οποία τελικά δεν γινονται clone, δεν εμφανιζονται στην λιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γίνεται σίγουρα και το έχω δοκιμάσει και δουλεύει είναι η κλωνοποίηση συστήματος , βρίσκεται στο απόρρητο, μπαίνεις με διαφορετικά δακτυλικά για ξεκλείδωμα , τώρα αν βολεύει δεν είναι σίγουρος.

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που ρώτησα παραπάνω το έχει κανείς; Ανάβει νούμερο (ή τελεία) πάνω στο αρχικό εικονίδιο του viber όταν έρχεται νέο μήνυμα; 

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που ρώτησα παραπάνω το έχει κανείς; Ανάβει νούμερο (ή τελεία) πάνω στο αρχικό εικονίδιο του viber όταν έρχεται νέο μήνυμα; 
Και τέτοιο εννοείς , διαλέγεις45c766fa0b01c2072676267acb99b697.jpg

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτές τις επιλογές έχω αλλά αριθμό ή τελεία δεν βλέπω όταν έρχεται νέο μύνημα. Και δεν ξέρω αν είναι θέμα κάποιας ρύθμισης ή θέμα του συγκεκριμένου τηλεφώνου. Γι' αυτό ρώτησα, σας έρχεται στο αρχικό εικονίδιο αριθμός ή τελεία;

Εγώ πρέπει να ανοίξω το viber για να δω αριθμό στο όνομα της επαφής που έστειλε.

 

Update: Έφτιαξε, κάτι ξετσέκαρα και τσέκαρα το ίδιο πάλι. 🤪 δεν του άρεσε απ' την αρχή φαίνεται.

Edited by vision72
Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους...δυστυχως μετα απο 4 μηνες συνυπαρξης με το κινητο αρχισαν τα όργανα ...αργη φορτωση κάποιων εφαρμογών(μικροκολληματα και αργο το κινητό γενικότερα,μεγαλες θερμοκρασιες,μπαταρια φευγει νερακι πια και πλεον εχω προβλημα κ συνδεσιμοτητας με τα wifi πολλές αποσυνδέσεις...δν ξερω τι επαθε εχω την τελευταια ενημέρωση και αναρωτιέμαι αν εχει καποιος αλλος τετοια προβλήματα....

το παλιο μου xiaomi 2,5 ετων απροβληματιστο...

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kommatias_3 said:

καλημερα σε ολους...δυστυχως μετα απο 4 μηνες συνυπαρξης με το κινητο αρχισαν τα όργανα ...αργη φορτωση κάποιων εφαρμογών(μικροκολληματα και αργο το κινητό γενικότερα,μεγαλες θερμοκρασιες,μπαταρια φευγει νερακι πια και πλεον εχω προβλημα κ συνδεσιμοτητας με τα wifi πολλές αποσυνδέσεις...δν ξερω τι επαθε εχω την τελευταια ενημέρωση και αναρωτιέμαι αν εχει καποιος αλλος τετοια προβλήματα....

το παλιο μου xiaomi 2,5 ετων απροβληματιστο...

Εχεις βάλει κάποια εφαρμογή τελευταία;

Μήπως μια επαναφορά; Μήπως δεν έχει κάτσει καλά η ενημέρωση;

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι δν εχω βαλει κατι επιπλεον αυτο το διαστημα ...και γενικοτερα καποιες εφαρμογές αργει ν τις ανοιξει .φανταζομαι είναι θεμα συμβατότητας με το android 12...

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2022 at 11:02 ΠΜ, kommatias_3 said:

καλημερα σε ολους...δυστυχως μετα απο 4 μηνες συνυπαρξης με το κινητο αρχισαν τα όργανα ...αργη φορτωση κάποιων εφαρμογών(μικροκολληματα και αργο το κινητό γενικότερα,μεγαλες θερμοκρασιες,μπαταρια φευγει νερακι πια και πλεον εχω προβλημα κ συνδεσιμοτητας με τα wifi πολλές αποσυνδέσεις...δν ξερω τι επαθε εχω την τελευταια ενημέρωση και αναρωτιέμαι αν εχει καποιος αλλος τετοια προβλήματα....

το παλιο μου xiaomi 2,5 ετων απροβληματιστο...

Κάθε μέρα χειρότερο και το δικό μου φίλε.Κολλαει τουλάχιστον δύο φορές την ημέρα στο google maps και θέλει επανεκκίνηση.Στο chrome μια από τα ίδια χωρίς την επανεκκίνηση.Η μπαταρία έχει χάσει 30 τοις εκατό της δύναμης της.Viber ειδοποιήσεις εξαφανισμένες.Gmail ειδοποιήσεις οπότε θέλει το τηλέφωνο.Δεκα με δεκαπέντε φορές την ημέρα χάνει το 5g και μου λέει καλωσήρθατε στη vodafone /cosmote σαν να έβγαλα τη sim....και άλλα μικρά που δεν τα θυμάμαι τώρα να τα πω αναλυτικά.Ειμαι απογοητευμένος.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, μια εβδομάδα με το Neo 2 12Gb/256Gb, με το που βγηκε απο το κουτί έγιναν όλα τα updates και πηρε και το C.02 οπότε δεν έχω άποψη και δεν μπορώ να συγκρίνω με προηγούμενα firmwares. Εν συνεχεία μπηκαν τζαμι προστασίας και θηκη της Niklin.

Με την δική μου χρήση (=δεν με ενδιέφερε ποτέ το SOT γιατι δεν παίζει να ειμαι 6-7 ώρες πάνω απο το κινητο) δεν έχω καταφέρει ποτέ να το κάνω στο τέλος της ημέρας (15 ωρες περιπου) να έχει λιγοτερο απο 50% μπαταρία, αυτά ακόμα και μα 1.5 ώρα GPS, μουσική, φωτογραφίες, βιντεος κοκ, 120Hz refresh rate (εδώ υπάρχει αστερίσκος), ΑΟD από τις 7 το πρωί έως και τις 12 το βράδυ, brightness μεταξύ 75 και 80%. ΒΤ, Wifi, Data πάντα ανοιχτά, NFC όταν έχω να κάνω πληρωμή.

Η χρήση ειναι GPS, τραβηγμα βιντεο και φωτο, emails (Protonmail), Signal. browsing όταν το χρειάζομαι εκτος σπιτιου, ελεγχος WiFi διακοπτών και καμερών, σημειώσεις, πληρωμές, μουσική όταν περπατάω. ξυπνητιρια και ειδοποιήσεις, calendar reminders κοκ.

Κάποια θεματάκια που με απασχολούν και παρατήρησα είναι τα εξής (έρχομαι απο πολυετή χρήση Xiaomi κινητών):

- Notifications: καποιες φορές έρχοναι όταν θέλουν ή δεν έρχονται μέχρι να "ξυπνήσει" η lock screen. Το δικο μου workaround (μετά απο τεστ) ήταν απλά να ενεργοποιήσω το AOD, ετσι δεν "χανεται" ή αργεί κανένα notification. To AOD γινεται αυτόματα disable στις 12 το βραδυ που ουτως ή αλλως και να εχω notifications δεν ασχολουμαι και ενεργοποιείται παλι αυτόματα κατα τις 7 το πρωι. Αντιστοιχα προβληματα είχα κατά καιρούς και με τα Xiaomi btw απλά δεν ειχα βρεί ποτέ καποιο workaround. Πληροφοριακά σε όλα αυτα τα apps εχω ρυθμισει να ΜΗΝ γινεται battery optimization (δεν ειναι Auto managed).

- DND mode: αν και απεχθάνομαι πλεον το MIUI (ο πρώτος λογος που δεν παιζει να ξαναγυρισω σε Xiaomi) τωρα καταλαβαίνω τι πραγματικά προσέφερε (με μεγάλο "κοστος" σε perf hit και ενδεχομενα bugs). Εδω επρεπε σε κάποιες εφαρμογές να μπω στα settings τους και να το ρυθμίσω ΚΑΙ απο εκεί. Στα Xiaomi ότι ρυθμισεις σε επιπεδο DND ειναι global. Μικρό το κακό θα μου πεις, αν το δω και διαφορετικά μπορείς να έχεις εφαρμογές ως εξαιρεση. ΟΚ

- 120Hz refresh rate: και να το βάλεις να δουλευει μονιμα στα 120Hz ΔΕΝ θα δουλευει μονιμα στα 120Hz και δεν μιλάω για παιχνιδια που δεν παιζω ουτως ή αλλως, θα δουλεψει στα 120Hz και μετα κατα περίπτωση μπορεί να πέσει στα 60hz. Εδω εξαρτάται καθαρά απο το σε ποιο προγραμμα/"σελίδα" είσαι. Ξεκίνησα να το ψάχνω όταν παρατήρησα οτι όταν καθόμουν για π.χ. 7 δευτερολεπτα σε καποια "σελιδα" (π.χ. σε καποιο υπομενου των Settings, στο app που εχω για Notes κοκ) στιγμιαία άλλαζε κάτι με τα χρώματα, πολύ αμυδρά αλλα παραδόξως μου έκανε κατευθειαν μπαμ. Ενεργοποιηση της ενδειξης FPS και το επιβεβαίωσα. Δεν γινεται παντού και πάντα αλλά είναι σύνηθες. Ουτε και αυτο ειναι μεγάλο θέμα αν με ρωτάτε, απλά δεν καταλαβαίνω την λογική του να λες στο συστημα να τρέχει παντα στα 120Hz και να κατεβάζει όποτε θέλει στα 60hz (δηλαδή λιγο πολύ σαν το Auto-select mode που επιλέγει μονο του) πλήν της εξοικονόμισης μπαταρίας αλλα και πάλι ποιος ο λόγος υπαρξης του Auto-select mode τοτε.

- H ένταση του speaker είναι σημαντικά χαμηλότερη απο του Redmi Note 7 παντού και πάντα (ringtones, ομιλία απο το ακουστικό, κοκ). Ουτε και αυτό ειναι dealbreaker απλά μου έκανε εντυπωση.

- App cloner: τα ειπαμε και μερικα ποστς πιο πριν. Μα το ονομάζουν "App Cloner" (όχι οπως η Samsung που τουλάχιστον απο το όνομα και μονο καταλαβαίνεις πανω κάτω οτι θα δουλευει μονο σε IMs ή τετοιου τυπου apps), μα δεν ανακοινώνουν compatibility list για να ξέρει ο άλλος με τι θα έχει να κάνει, μα δεν επιτρέπει να κανεις clone οποιο app θέλεις (βλπεπε Dual Apps της Xiaomi). Λες και τα social και IMs ειναι σημαντικότερα απο το να έχεις 2 email client apps για προσωπικά και επαγγελματικά emails (ή banking apps κοκ).

- Δεν βλέπω καποιο επίσημο κανάλι της προκοπής της Realme ουτώς ώστε να αναφέρω θέματα (ή και προτάσεις) κατευθειαν στην εταιρεία. Το realme community ειναι κουκουρούκου τσίουτσίου.

 

Απο εκει και πέρα η ποιοτητα κλήσεων ειναι εξαιρετική και απο τις 2 μεριές, κανένα απολύτως θέμα με connectivity, πολύ ωραιες φωτογραφίες και βιντεο (ειδικά αν προέρχεσαι απο το Note 7 ειναι καμιά 30αριά κλάσεις πάνω, ΟΧΙ δεν ειναι camera phone, αν κάποιος το θέλει 90% για φωτογραφιες και βιντεο θα πρεπει να ανέβει κατηγορία), απο ταχύτητα τελειως σφαίρα (και με βάση κυρίως αυτό έγινε και η αγορά του) και επιτέλους έχω 5 apps μονιμα ανοιχτά και δεν τα σκοτώνει το σύστημα χωρίς λόγο και αιτία (12Gb RAM).

Τον φορτιστη του τον χρησιμοποιησα μόνο την ημέρα που το εβγαλα εξω απο το κουτί του για να το φορτισω ουτως ώστε να κανω ολα τα updates, εντυπωσιακή η φόρτιση απλά προσωπικά τα κινητά μου προτιμώ να τα φορτίζω στο τέλος της ημέρας με 1Α ή 0.5Α φορτιστές (συνηθως δεν αλλάζω συχνά κινητά).

Α, άλλαξα και τα Transition animation scale και Animator duration scale στο .5x γιατι παραήταν "αργά" για μένα τα default settings.

Αυτά, all in all, η πρώτη εβδομάδα πηγε καλά, το παρακολουθώ απο εδώ και πέρα.

Edited by fommof
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...