Jump to content

Realme GT Neo 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα είδα. Δεν είναι διαθέσιμο. Θέλει αρκετές ημέρες και αν.....
Σε ένα κατάστημα αναφέρει 1 έως 3 μέρες. Κάνε τους ένα τηλέφωνο και ρώτα.
Γράφουν το παρακάτω :
Η αποστολή σε προιόντα με διαθεσιμότητα 2-3 ημερών, γίνετε εντός εργάσιμου τριημέρου.
Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα απο bestprice.gr το 12 / 256  340€ πριν απο 1 μηνα και φυσαει. Περιμενα 7 εργάσιμες για να μου ερθει μετα απο τηλεφωνήματα. Βαλε αντικαταβολη. Άξιζε τον κοπο η αναμονη

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με το 12/256 και c06, όλα καλά.  Αν δεν κάνουν καμιά χαζομάρα με κάνα σάπιο update θα είμαστε πολύ καιρό μαζί! 🙂

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

πέραν της χωρητικότητας του κινητού (κυρίως σε όσους αρέσκονται να τραβούν ατελείωτα βίντεο στη μέγιστη ανάλυση) δεν βλέπω γιατί να δώσει κανείς παραπάνω χρήματα. Αν είχε OIS το κινητό, θα μιλάγαμε για καμεροκινητό, αλλά δεν είναι. Όταν αρχίζει και τρεμοπαίζει το χέρι, πόση ώρα να τραβήξεις.

Τα 8 Gb μνήμης είναι υπέραρκετά και επίσης γίνονται περισσότερα (+3) γιατί τραβάει άλλα 3 Gb (default τιμή που αλλάζει) απ' το δίσκο, αν χρειαστεί.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτής της λογικής είμαι. Τώρα έχω ένα Mi 9T Pro 6/128 κι έχω άδειο χώρο 65%. 

2 γρήγορες ερωτήσεις:

Προσωπικό dns παίρνει φαντάζομαι πχ του adguard?

και

διαβάζω στα σπεκς και δεν βλέπω usb on the go, παίρνει φλασάκι???

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, elteo said:

διαβάζω στα σπεκς και δεν βλέπω usb on the go, παίρνει φλασάκι???

Το πήρα κι εγώ το κινητό πριν λίγες μέρες.

Δοκίμασα φλασάκι που έχω με type-c υποδοχή, το είδε κανονικότατα και κανα 2 αρχεία mp3 που δοκίμασα τα έπαιξε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Galaxy Note 9 και σκέφτομαι να πάω στο Neo 2.

Κατά την γνώμη σας αξίζει η αναβάθμιση; Επίσης διαβάζω πως η τελευταία ενημέρωση δημιούργησε πολλά θέματα, ισχύει και αν ναι εχουν λυθεί; 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Galaxy Note 9 και σκέφτομαι να πάω στο Neo 2.
Κατά την γνώμη σας αξίζει η αναβάθμιση; Επίσης διαβάζω πως η τελευταία ενημέρωση δημιούργησε πολλά θέματα, ισχύει και αν ναι εχουν λυθεί; 
Η τελευταία δεν έχει δημιουργήσει κανένα θέμα και ούτε οι προηγούμενες, δουλεύει άψογα

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κι εγώ αυτής της λογικής είμαι. Τώρα έχω ένα Mi 9T Pro 6/128 κι έχω άδειο χώρο 65%. 
2 γρήγορες ερωτήσεις:
Προσωπικό dns παίρνει φαντάζομαι πχ του adguard?
και
διαβάζω στα σπεκς και δεν βλέπω usb on the go, παίρνει φλασάκι???
Και dns ιδιωτικό παίρνει και φλασάκι δουλεύει κανονικά

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To πήρα σήμερα. Ωραίο κινητό. Φορτιστής τούβλο-γρήγορος ενώ με εξέπληξε και η θήκη που είχε μέσα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τον περιμένω με ανυπομονησία εδώ και μέρες , και έχει καθυστερήσει λόγω βλακείας της μεταφορικής... μεγάλη προσμονή

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

στα +

  • η μεγάλη ευανάγνωστη ζωντανή οθόνη του
  • το αστραπιαίο αποτύπωμά του
  • το realme ui 
  • οι φωτογραφίες σε σχέση με το 3 ετών Xiaomi που είχα
  • η αυτονομία του και η ταχυφόρτιση
  • ο τούμπανο φορτιστής και η συνοδευτική θήκη που την καραβολεύτηκα
  • η υποστήριξη volte & vowifi
  • η τιμή του

στα -

  • η κούρμπα που κάνουν οι κάμερες πίσω και όταν το ακουμπάς στο γραφείο να γράψεις κουνιέται
  • το bloatware (ευτυχώς έφυγαν αρκετά)
  • η έλλειψη audio jack (φάουλ που δεν έβαλε έναν αντάπτορα έστω)
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, elteo said:

Λοιπόν:

στα +

  • η μεγάλη ευανάγνωστη ζωντανή οθόνη του
  • το αστραπιαίο αποτύπωμά του
  • το realme ui 
  • οι φωτογραφίες σε σχέση με το 3 ετών Xiaomi που είχα
  • η αυτονομία του και η ταχυφόρτιση
  • ο τούμπανο φορτιστής και η συνοδευτική θήκη που την καραβολεύτηκα
  • η υποστήριξη volte & vowifi
  • η τιμή του

στα -

  • η κούρμπα που κάνουν οι κάμερες πίσω και όταν το ακουμπάς στο γραφείο να γράψεις κουνιέται
  • το bloatware (ευτυχώς έφυγαν αρκετά)
  • η έλλειψη audio jack (φάουλ που δεν έβαλε έναν αντάπτορα έστω)

για τα+

για το αστραπιαίο αποτύπωμα: για μπροστινό είναι επαρκές, γιατί μερικές φορές θέλει και 2η και 3η φορά, είχα κινητό του '16 με πίσω αποτύπωμα ακόμα πιο ακαριαίο.

για τα-

μπορώ να γράψω έτσι όπως λες χωρίς να κουνιέται, άγγιγμα θέλει όχι δυνατό πάτημα. Ίσως εννοείς σε landscape αν το τοποθετείς γιατί εκεί ναι, κουνιέται.

bloat δεν θυμάμαι να είχε, είναι σχεδόν καθαρό το σύστημα αν όχι τελείως.

η έλλειψη αντάπτορα ναι, θα μπορούσε να έχει γιατί το κόστος είναι αμελητέο. εγώ είχα διαθέσιμο από άλλο κινητό.

 

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ χθες ακόμα δεν έχω στήσει καλά καλά τη συσκευή. 2 ερώτησεις γρήγορες παιδιά. Icon packs παίρνει ο μαμά launcher ή μόνο προσαρμόζεις τα υπάρχοντα εικονίδια ; Και κάτι ακόμα. Αφού έκανε update σε android 12 βγάζει όλα τα πεδία όπως πχ αναζήτηση κλπ με ένα ροζ χρώμα. Από πού αλλάζει αυτό; Σόρρυ για τις χαζές ερωτήσεις αλλά έχω μείνει λίγο πίσω

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ χθες ακόμα δεν έχω στήσει καλά καλά τη συσκευή. 2 ερώτησεις γρήγορες παιδιά. Icon packs παίρνει ο μαμά launcher ή μόνο προσαρμόζεις τα υπάρχοντα εικονίδια ; Και κάτι ακόμα. Αφού έκανε update σε android 12 βγάζει όλα τα πεδία όπως πχ αναζήτηση κλπ με ένα ροζ χρώμα. Από πού αλλάζει αυτό; Σόρρυ για τις χαζές ερωτήσεις αλλά έχω μείνει λίγο πίσω

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν παίρνει icon packs και το φόντο είναι αναλόγως το wallpaper  χαρακτηριστικό του Android 12

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vision72 said:

για το αστραπιαίο αποτύπωμα: για μπροστινό είναι επαρκές, γιατί μερικές φορές θέλει και 2η και 3η φορά, είχα κινητό του '16 με πίσω αποτύπωμα ακόμα πιο ακαριαίο.

Ακαριαίο μιλάμε με την πρώτη. 

bloat δεν θυμάμαι να είχε, είναι σχεδόν καθαρό το σύστημα αν όχι τελείως.

είχε amazon, netflix, facebook και τέτοιες αηδίες.

 

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2022 at 10:37 ΜΜ, conan1 said:

335€ το 12/256. Bestprice.
Εκεί θα πας.

Μπορείς να μου στείλεις λινκ, γιατί δεν το βρίσκω!

Thanks ... 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου στείλεις λινκ, γιατί δεν το βρίσκω!
Thanks ...
Φίλε μου το φτηνότερο τώρα έχει πάει 395€.
12/256gb.
Link to comment
Share on other sites

Quote
  1. First and foremost, "up to 600 touch sampling rate" is a lie. The most you will get is 300 tsr, even on GT mode.

2) The so called 65w charger? The so called speed charging time have increased with every update. Atm the newest update is c.05 and the charging speed is 55 minutes. Originally it was 35 minutes.

3) Newest C.05 update, in June with April security patch. This phone is slowest out of the GT type when it comes to update.

4) With every update more bugs were introduced.

5) Realme is underclocking the chipset. Imagine how dumb it is underclocking a powerful chipset like sd870. But that is what realme is doing. Interestingly, the moment users realized of the cpu being underclock, it was a few weeks before neo 3 releases. Gt Neo 2 users out of nowhere get an unannounced patch of Rui 2.0 A.09 that does this. Coincidence?

6) The only sd870 phones that are stuck with 60fps on a lot of games. Yes, this phone hasn't been updated on a lot of games to get 90fps and 120fps. Meanwhile iqoo neo6, bs4 and even Poco f3 are updated.

7) Worst ram management ever. I tested by playing genshin for a few minutes, then closes it. The more you do this, the more lag you'll get on the next instance you open the game. I went from getting constant 60 fps to being hard to even reach 45 fps. You can however fix this by restarting the phone, which forces the ram to be cleared. Very shit for you as you need to restart the phone in order to get the best out of the phone when playing heavy games.

😎 Weird idle drain. After your "used since last full charge" reaches 24h, there is this weird idle drain every 2 hour. Very consistently as well, with the same amount of % lost. It's just weird.

9) Camera quality degraded after 3.0. Idk if it have something to do with a12 or the release of neo 3, but it is definitely noticeable.

10) Official forum while filled with complaint by users, non of them get any proper help. It's just bots copy pasting links of "guides" which consists of nothing more than to turn on your battery saver mode.

11) This phone doesn't have a lot of user hence it also lacks custom rom for future proof. Phones like poco f3, even when it will stop getting updates, the simple fact of the phone having a lot of custom rom support ensure you to get the best out of it few years later. Not so much with gt neo 2.

12) You have to jump through hoops just to downgrade or switch software region. Even then, some phones from some country can't unlock bootloader because realme doesn't allow them due to they are from a carrier locked region.

13) Realme as a company have been treating current customers like shit. Old phones getting ignored even if it is flagship phones. Their main concern is to release more new type of phones instead of maintaining their current available phones. Despite Realme phones having the better combination of hardware, if I can turn back time, I would definitely pick xiaomi just because funnily enough miui is actually way more stable, lesser bugs and doesn't have that much idle drain when compared to realmemeui.

However, if you do decide to buy it, my only suggestion is to stay with the stock rom. If it's global, you should be getting Rui 2.0 a.02 or a.03. Just stay there forever until realme releases a proper update for Rui 3.0. Until then and I can't stress this enough, stock rom is the way to go.

Ισχυουν ολα αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχει ασχοληθεί καποιος με gcam να προτείνει κατι δοκιμασμένο;

Νομιζω οτι το αδικει ειδικα στο βιντεο με τα προβληματα focus σε κοντινες αποστασεις.

 

Επισης εχει καποιος προβλημα με instagram app? Δεν ανοιγει-απλά λευκή οθόνη. Εγινε reinstall αλλά τιποτα.

Edited by stylish
Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2022 at 10:53 ΠΜ, karamazof53 said:

Παρέλαβα και εγώ χθες ακόμα δεν έχω στήσει καλά καλά τη συσκευή. 2 ερώτησεις γρήγορες παιδιά. Icon packs παίρνει ο μαμά launcher ή μόνο προσαρμόζεις τα υπάρχοντα εικονίδια ; Και κάτι ακόμα. Αφού έκανε update σε android 12 βγάζει όλα τα πεδία όπως πχ αναζήτηση κλπ με ένα ροζ χρώμα. Από πού αλλάζει αυτό; Σόρρυ για τις χαζές ερωτήσεις αλλά έχω μείνει λίγο πίσω emoji4.png

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγώ του πέρασα το viral icon pack , για το άλλο όπως τα λέει ο stefanidis.

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του πέρασα το viral icon pack , για το άλλο όπως τα λέει ο stefanidis.
Πώς το πέρασες το viral icon pack? Μεσω αλλού launcher να υποθέσω όπως πχ nova.

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...