Jump to content

Realme GT Neo 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 26/5/2022 at 10:57 ΠΜ, fommof said:

- Notifications: καποιες φορές έρχοναι όταν θέλουν ή δεν έρχονται μέχρι να "ξυπνήσει" η lock screen. Το δικο μου workaround (μετά απο τεστ) ήταν απλά να ενεργοποιήσω το AOD, ετσι δεν "χανεται" ή αργεί κανένα notification. To AOD γινεται αυτόματα disable στις 12 το βραδυ που ουτως ή αλλως και να εχω notifications δεν ασχολουμαι και ενεργοποιείται παλι αυτόματα κατα τις 7 το πρωι. Αντιστοιχα προβληματα είχα κατά καιρούς και με τα Xiaomi btw απλά δεν ειχα βρεί ποτέ καποιο workaround. Πληροφοριακά σε όλα αυτα τα apps εχω ρυθμισει να ΜΗΝ γινεται battery optimization (δεν ειναι Auto managed).

Απο χθές έως και σήμερα μέχρι πριν απο λίγο που το δοκίμασα, τα Notificartions φαίνεται οτι έχουν "φτιάξει". Μετά τις πρωτες δοκιμες χθες έβαλα το AOD σε Power Saving mode (σε κανονικό AOD η οθόνη ανανεώνεται ανα 2 λεπτά οπου και αλλάζει η θέση της ωρας και των notifications προφανως για να μην γινει burn in, σε Power Saving η οθονη απλά σβήνει και δεν υπάρχει ανανέωση). Μόλις έβγαλα το AOD τελειως off, θα συνεχισω τις δοκιμές και σήμερα αλλά μαλλον αυτό είναι ΟΚ πλέον.

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2022 at 11:05 ΠΜ, fommof said:

Εβγαλα τακα τακα και με το Redmi Note 7 (48MP) και με το Neo 2 (64MP και το ΑΙ off). Να κάνω attach τις original δεν γινοταν γιατι είναι τεράστιες οπότε τις έκανα resize (2000x1500 περιπου), στην προκειμενη περιπτωση μας ενδιαφέρουν μονο τα χρώματα (το ξαναλέω, μας ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ τα χρώματα στις συγκεκριμενες γιατι έχουν φάει το resize της αρκούδας). Kαι στις 2 περιπτώσεις χρησιμοποιώ τις στοκ camera apps.

1653980784922.thumb.jpg.9089a53ca73cdf607ff1aaf8dbb39f10.jpg

IMG20220531100358R3.thumb.jpg.191c103e7dbf58894bccde1eb47ecdfc.jpg

1653980815968.thumb.jpg.103a17b02de47e8c2f353b57c57df41f.jpg

IMG20220531100545.thumb.jpg.b07cbf55d46f5e5811218ba33afa0506.jpg

Στις συγκεκριμένες (εσωτερικος χώρος) στα χρώματα δεν βλέπω σοβαρή διαφορά. Στην πράξη (συγκρινοντας τις original με την πραγματικότητα) το Neo είναι ένα τικ πιο κοντά σε αυτό που βλέπουν τα μάτια μου (αν βγάλεις απο την εξισωση το διαφορετικο exposure της καμερας του καθε κινητου). Ακόμα και στο κιτρινο μπάσο (καμια καμερα μου δεν καταφέρνει να το κανει capture σωστά χωρις επιπλέον ρυθμισεις, ειναι πολυ μυστηριο χρώμα) το Neo ειναι 2 τικς πιο κοντά στην πραγματικότητα (αλλά και πάλι μακριά).

Αν το θυμηθω να βγάλω και 1-2 εξωτερικες και με τα 2 αν ειναι αλλά προσωπικά δεν βλέπω κατι αφυσικο στην συγκριση των χρωμάτων (πληροφιριακά εχω τραβηξει παρα πολλες με το Neo σε εξωτερικους χωρους απο τοτε που το πηρα, παρκα κοκ. είμαι πολυ ικανοποιημένος απο αυτό που βλέπω, πολύ περισσοτερο απο το Note 7 το οποίο στην τελική το χρησιμοποιουσα 98% με Gcam, το Neo το χρησιμοποιώ με την στοκ καμερα παρόλο που έχω κατεβάσει και Gcam).

@johnnykap1 θα βοηθουσε να τράβαγες εσυ και με τα 2 κινητά και να τις ποσταρες εδω για να καταλάβουμε και οι υπολοιποι τις διαφορές που βλέπεις μεταξύ των 2 κινητων στα χρώματα. Στο Neo βεβαιωσου ανάλογα με το mode που χρησιμοποιείς οτι δεν χρησιμοποιείς retouch και οτι το φιλτρο ειναι στο Original (ή απλά χρησιμοποιησε το mode 64MP και βγάλε off το AI για καλό και για κακό).

signal-2022-05-31-140406.thumb.jpeg.fa3dc628ff18ec280c92d1dbee128e23.jpeg

 

Ισως να έχετε δίκιο παιδιά όλοι σας για την κάμερα και να μην φταίει το κινητό μου. Αν έχεις συνηθίσει όμως σε πραγματικά χρώματα από ενα κινητό 6 ετών, σίγουρα τα υπερκορεσμένα χρώματα και η υπερβολική έκθεση σου φαίνονται λίγα. Εκτός αν τα δικά σας κινητά βγάζουν διαφορετικές φωτογραφίες, οπότε το πρόβλημα είναι στο δικό μου κινητό. Παραθέτω και δύο εξωτερικές φωτογραφίες για σύγκριση, αν και από υπολογιστή σε υπολογιστή, τα χρώματα διαφέρουν, ανάλογα με την κάρτα γραφικών. Η πρώτη είναι με το παλιό μου κινητό. Εσάς ποια χρώματα σας φαίνονται πιο σωστά;.

 

 

 

Edited by johnnykap1
Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα ανεβάζεις εδώ φωτογραφίες δεν είναι σε πραγματικές αναλύσεις, χρησιμοποίησε μια gcam το πολύ πολύ και φερτην στα μέτρα σου,το τηλέφωνό έχει αρκετά καλή κάμερα, καλύτερη ειδικά από αρκετά Xiaomi (και εγώ πρώην κάτοχος)

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, johnnykap1 said:

Εσάς ποια χρώματα σας φαίνονται πιο σωστά;.

Φίλτατε, αυτό μπορείς να το απαντήσεις μόνο εσύ γιατι εσύ ήσουν στον συγκεκριμένο χώρο οταν έβγαζες τις φωτογραφίες.

Ενα απο τα πρώτα πράγματα που έκανα στο Neo ειναι να βάλω το Screen Color mode στο Natural (και οχι Vivid που φαινεται να ειναι το default) μονο και μονο για να μπορώ να συγκρίνω εκεινη την στιγμή ότι τραβάω σε σχέση με το τι βλέπω ακριβώς  (ΟΚ, προφανώς όσο μπορώ να καταλάβω απο μια οθονουλα 6.5 ιντσών).

Επειδή σε εξωτερικους χώρους ημέρα έχω τραβήξει ήδη μερικές εκατοντάδες φωτογραφίες και μερικές ντουζίνες βιντεο (σε σημεια και χώρους με εντονα χρώματα, κηπους, παρκα κοκ) ειδικά στα χρώματα των αντικειμένων όπως τα βλέπω λίγο πολύ έτσι αποτυπώνονται. Σε εσωτερικους χώρους με καλο φωτισμό το ίδιο, σε χωρους με χαμηλο φωτισμό κοκ είναι άλλο θέμα (και δεν είναι θέμα μονο των καμερων του συγκεκριμένου κινητού), το ίδιο και το δυναμικό εύρος ας πούμε σε ουρανό κοκ (εκει είναι θέμα χρόνου κάποιος να ανακαλύψει τις αδυναμίες του, όχι σε όλες τις φωτογραφιες και όχι παντά αλλά...).

Προσωπικά σε καμία απο τις 2 φωτογραφίες που παρέθεσες δεν βλέπω υπερκορεσμένα χρώματα κρίνοντας απο το κόκκινο, το φουξια, το κιτρινο και το μπλε/θαλασσί (τις βλεπω αυτη την στιγμή σε Samsung 46άρα FHD ή ισως φταινε και τα ματια μου, τι να πω). Δυστυχώς ειναι 2 φωτογραφίες που έχουν φωτογραφηθεί και απο διαφορετική απόσταση (?) και προφανως εχουν διαφορετικο orientation. Μακάρι στην δευτερη να φαινοντουσαν και τα πράσινα φυτά στο βάθος οπως και στην πρώτη. Αυτό που κάνει μπαμ ειναι το χρώμα του χώματος και εκει που το χτυπάει ο ήλιος και στην σκιά. Και τα 2 αποδεκτά αν με ρωτάς αλλά ποιά απο τις δύο φωτογραφιες αποθανάτησε το πραγματικό χρώμα (= αυτο που έβλεπες εσυ εκεινη την στιγμή), αυτό μονο εσύ που ήσουν εκει το ξέρεις.

Edited by fommof
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2022 at 7:08 ΜΜ, ntrikas said:

Τσάμπα ανεβάζεις εδώ φωτογραφίες δεν είναι σε πραγματικές αναλύσεις, χρησιμοποίησε μια gcam το πολύ πολύ και φερτην στα μέτρα σου,το τηλέφωνό έχει αρκετά καλή κάμερα, καλύτερη ειδικά από αρκετά Xiaomi (και εγώ πρώην κάτοχος)

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φίλε μου δεν είχα ποτέ μου Xiaomi και ούτε πρόκειται να πάρω. Η γυναίκα μου έχει ένα από την δουλειά της και το ανάφερα ως παράδειγμα πιο πάνω. Πάντως τώρα με την αναβάθμιση  σε c-04, έχουν στρώσει κάπως τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2022 at 7:34 ΜΜ, fommof said:

Φίλτατε, αυτό μπορείς να το απαντήσεις μόνο εσύ γιατι εσύ ήσουν στον συγκεκριμένο χώρο οταν έβγαζες τις φωτογραφίες.

Ενα απο τα πρώτα πράγματα που έκανα στο Neo ειναι να βάλω το Screen Color mode στο Natural (και οχι Vivid που φαινεται να ειναι το default) μονο και μονο για να μπορώ να συγκρίνω εκεινη την στιγμή ότι τραβάω σε σχέση με το τι βλέπω ακριβώς  (ΟΚ, προφανώς όσο μπορώ να καταλάβω απο μια οθονουλα 6.5 ιντσών).

Επειδή σε εξωτερικους χώρους ημέρα έχω τραβήξει ήδη μερικές εκατοντάδες φωτογραφίες και μερικές ντουζίνες βιντεο (σε σημεια και χώρους με εντονα χρώματα, κηπους, παρκα κοκ) ειδικά στα χρώματα των αντικειμένων όπως τα βλέπω λίγο πολύ έτσι αποτυπώνονται. Σε εσωτερικους χώρους με καλο φωτισμό το ίδιο, σε χωρους με χαμηλο φωτισμό κοκ είναι άλλο θέμα (και δεν είναι θέμα μονο των καμερων του συγκεκριμένου κινητού), το ίδιο και το δυναμικό εύρος ας πούμε σε ουρανό κοκ (εκει είναι θέμα χρόνου κάποιος να ανακαλύψει τις αδυναμίες του, όχι σε όλες τις φωτογραφιες και όχι παντά αλλά...).

Προσωπικά σε καμία απο τις 2 φωτογραφίες που παρέθεσες δεν βλέπω υπερκορεσμένα χρώματα κρίνοντας απο το κόκκινο, το φουξια, το κιτρινο και το μπλε/θαλασσί (τις βλεπω αυτη την στιγμή σε Samsung 46άρα FHD ή ισως φταινε και τα ματια μου, τι να πω). Δυστυχώς ειναι 2 φωτογραφίες που έχουν φωτογραφηθεί και απο διαφορετική απόσταση (?) και προφανως εχουν διαφορετικο orientation. Μακάρι στην δευτερη να φαινοντουσαν και τα πράσινα φυτά στο βάθος οπως και στην πρώτη. Αυτό που κάνει μπαμ ειναι το χρώμα του χώματος και εκει που το χτυπάει ο ήλιος και στην σκιά. Και τα 2 αποδεκτά αν με ρωτάς αλλά ποιά απο τις δύο φωτογραφιες αποθανάτησε το πραγματικό χρώμα (= αυτο που έβλεπες εσυ εκεινη την στιγμή), αυτό μονο εσύ που ήσουν εκει το ξέρεις.

Έβλεπα ακριβώς ότι φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία. Σας ευχαριστώ πάντως όλους που προσπαθήσατε να με βοηθήσετε με το πρόβλημα μου. Τωρα με την αναβάθμιση σε c-04, έχουν διορθωθεί κάπως τα χρώματα. Πιστεύω  σε μελλοντική αναβάθμιση να γίνουν ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά τις βλέπω τις φωτογραφίες στο δικό μου. Άλλωστε μπορείς να παίξεις λίγο με τις επιλογές και να φέρεις τα χρώματα στα μέτρα σου ακόμα και με τα αυτόματα προγράμματα. Αυτός είναι και ο ρόλος του κινητού, να βγάζεις γρήγορα με 1-2 κινήσεις. Αν είσαι ψείρας πας και φωτογραφική.

Το ίδιο πλάνο με το ίδιο κινητό μπορείς να το τραβήξεις 10 φορές και όλες να έχουν διαφορετικά χρώματα αν σκαλίζεις λίγο τις ρυθμίσεις κάθε φορά. "Παίξε" λίγο στην αρχή και φέρτο στα μέτρα σου, μετά δεν θα χρειάζεται κόπος.

Προσωπικά εμένα μου άρεσε η πρώτη φωτογραφία απ' τις δύο, αλλά δεν έχει να κάνει, όπως είπε κι άλλος δεν είναι ίδιο το πλάνο, αν ήταν ίδιο μπορεί να ήταν άλλα τα χρώματα και να μου άρεσε η δεύτερη.

Τώρα για επόμενα μοντέλα δεν έχει νόημα, αν είναι να δώσουμε διπλάσιες τιμές.

Καμεροκινητό δεν είναι το Neo2 ωστόσο βγάζει παραπάνω από αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες. Αυτό που του λείπει είναι το OIS για μένα ειδικά όταν κάνεις και λίγο zoom. Σε 4:3 νορμάλ είναι σαν να έχει ηλεκτρονικό OIS, με zoom ζορίζουν τα πράγματα.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Lux said:

Για Realme GT neo 3 κανενα νεο για Ελλαδα; Σε λιγο βγαινει και το neo 3T.

Τωρα σε 5 μερες ειπανε οτι ερχεται Ελλαδα.

https://www.techgear.gr/realme-gt-neo-3-erchetai-stin-ellada-stis-8-ioynioy-2022-33135

Link to comment
Share on other sites

Ενα update. Εξαιρετικά ευχαριστημένος με το κινητο, την μπαταρία του εγω προσωπικά ακόμα δεν έχω καταφέρει να την τελειώσω μέσα στην ημέρα (βασικα δεν εχω καταφερει ποτε να το φτασω κατω απο τ0 40%) παρόλο που τις τελευταίες μερες ειμαι στο κρεβάτι και κατέβασα και παιζω μεχρι και παιχνιδια και κατι παραπανω απο 6 ώρες SOT (πρωτογνωρο για μενα και να καθομαι 6 ωρες επανω απο το κινητο και ειδικα παιζοντας και παιχνιδια).

IMG_20220609_134856.thumb.jpg.e407d7b3201ddbd840717f9ee667bb6b.jpg

IMG_20220609_134925.thumb.jpg.91eba368c22973a711735720586454b0.jpg

 

Ενα καλό νέο για τους πικραμένους (σαν και μένα) που ειχαμε καλομάθει με το native call recording των "παλιών" Xiaomi, παιδες, το Cube Call Recorder ACR (δωρεαν τελείως, χωρις συνδρομή) δουλεύει κανονικότατα! Μέχρι στιγμής τουλάχιστον, θα το παρακολουθώ και αυτό και μακάρι να συνεχίσει να βαλω το Redmi Note 7 στο κουτάκι του για backup να ησυχάσει και αυτό. Απλά έχει μεγάλη κατανάλωση αλλα ειλικρινά με τέτοια τούμπανεξ μπαταρία, ας έχει αρκει να συνεχισει να δουλευει οπως πρεπει.

 

 

Edited by fommof
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση όταν με καλούνε ο ήχος κλήσεις σιγά σιγά αυξάνετε πως μπορώ να τον κανω να ακούγετε κατευθείαν δυνατά? γιατί χάνω πολλές κλήσεις 

Link to comment
Share on other sites

στα Xiaomi γινόταν υπήρχε ρύθμιση  αμα το βαλω στο max ολα παίζουν στο max και το youtube και ολα εγω θελω αυτο μονο να αλλαξω αν ειναι να ανεβοκατεβάζω την ένταση το ηξερα και εγω

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχεις ψάξει το τηλέφωνό σου. Άλλο η ένταση κλήσης, άλλο η ένταση μέσων (πολυμέσων youtube κτλ).

Ψαξτο και θα δεις.

Υπάρχει διαφορετική επιλογή για το καθένα.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Αφου αυτές τις ημέρες ειμαι στο κρεβάτι του πόνου είπα να τσεκάρω την αυτονομια της μπαταρίας γιατι με την δική μου την χρηση (1 ωρα SOT καθε μέρα το πολυ) μου κρατάει μέρες. Κατέβασα μερικα παιχνιδακια (οταν επαιζα Wifi και Data ήταν off για να αποφύγω τα ads, οταν εκλεινα τα παιχνιδια τα ανοιγα πάλι), εγιναν και 45 λεπτα τηλεφωνήματα κοκ. Brightness 80% περίπου (αν έβαζαν και ενα ποσοστό στην μπάρα καλά θα ήταν), C04.

1.thumb.jpg.1320b290daae5325ad30b9465a994f57.jpg2.thumb.jpg.ce257529d77c8ea398a1c686fc7f8a4e.jpgscreen.thumb.jpeg.4a0e670b6144274c2e5b21a0e9399435.jpegfirm.thumb.jpeg.6e7edef105686bbb83d3cdf79c642ceb.jpeg

Ειλικρινά δεν άντεξα να παω στην μπαταρία στο 5%, ημουν ήδη πολύ κουρασμένος.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορα του κινητού μιας και το ποσό που διαθέτω είναι περίπου στα 300 ευρώ και δε βλέπω κάποια άλλη αξιολογη συσκευή σε αυτά τα χρήματα. Τωρινή μου συσκευή 3 χρόνια είναι το Xiaomi Mi 8. Έχω διαβάσει ήδη όλο το νήμα Ερωτήσεις:
1. Η aod λειτουργεί σε μόνιμη βάση ή κάνει αυτό το σπαστικό που έχουν μερικές συσκευές να ανάβει 10 δευτερόλεπτα και να εξαφανίζεται?
2. Ποιότητα κλησεων και έντασης του ακουστικού είναι καλή;ακούς δυνατά τον συνομιλητή;
3. υπάρχουν αποσυνδέσεις στο WiFi αλλά και στο σημα κινητής υπάρχουν; Κάπου είδα να αναφέρονται.
4. Επειδή διάβασα 2 μηνύματα αρκετά πιο πριν ότι κάποια παιδιά μετά από 4 , 5 μήνες είναι απογοητευμένοι από το κινητό σε θεματα μπαταρίας (μέχρι ενός σημείου οκ το καταλαβαίνω) αλλά και σε άλλα σοβαρότερα όπως να κολλάει το Google maps και διάφορα άλλα θα ήθελα να τη γνώμη και αλλων που έχουν το κινητό για αρκετό καιρό. Όπως είπα έχω το mi8 εδώ και 3 χρόνια και το έχω αρκετά φορτωμένο,από επεξεργαστική ισχύ δε θα έχω θέμα (από τον 845 πάω στον 870) αλλά αντοχή στο χρόνο θα έχει ; Γιατί ότι κινητό και να πάρω θα είναι πάλι για αρκετό καιρό. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, karamazof53 said:

Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορα του κινητού μιας και το ποσό που διαθέτω είναι περίπου στα 300 ευρώ και δε βλέπω κάποια άλλη αξιολογη συσκευή σε αυτά τα χρήματα. Τωρινή μου συσκευή 3 χρόνια είναι το Xiaomi Mi 8. Έχω διαβάσει ήδη όλο το νήμα Ερωτήσεις:
1. Η aod λειτουργεί σε μόνιμη βάση ή κάνει αυτό το σπαστικό που έχουν μερικές συσκευές να ανάβει 10 δευτερόλεπτα και να εξαφανίζεται?
2. Ποιότητα κλησεων και έντασης του ακουστικού είναι καλή;ακούς δυνατά τον συνομιλητή;
3. υπάρχουν αποσυνδέσεις στο WiFi αλλά και στο σημα κινητής υπάρχουν; Κάπου είδα να αναφέρονται.
4. Επειδή διάβασα 2 μηνύματα αρκετά πιο πριν ότι κάποια παιδιά μετά από 4 , 5 μήνες είναι απογοητευμένοι από το κινητό σε θεματα μπαταρίας (μέχρι ενός σημείου οκ το καταλαβαίνω) αλλά και σε άλλα σοβαρότερα όπως να κολλάει το Google maps και διάφορα άλλα θα ήθελα να τη γνώμη και αλλων που έχουν το κινητό για αρκετό καιρό. Όπως είπα έχω το mi8 εδώ και 3 χρόνια και το έχω αρκετά φορτωμένο,από επεξεργαστική ισχύ δε θα έχω θέμα (από τον 845 πάω στον 870) αλλά αντοχή στο χρόνο θα έχει ; Γιατί ότι κινητό και να πάρω θα είναι πάλι για αρκετό καιρό. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

εγω εχω το  GT2 με τον 888 αλλα το νεο 2 που αναφερεις ειναι μπομπα και απο μπαταρια και δουλευει απροβληματιστα

η aod εχει και να αναβει ολη μερα και να αναβει καποιες ωρες και να αναβει και να σβηνει για εξικονομηση μπαταριας

φευγοντας απο xiaomi και ερχομανος σε realme δε θα θες να ξξαναλλαξεις εταιρια και θα δεις το γιατι

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, karamazof53 said:

Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορα του κινητού μιας και το ποσό που διαθέτω είναι περίπου στα 300 ευρώ και δε βλέπω κάποια άλλη αξιολογη συσκευή σε αυτά τα χρήματα. Τωρινή μου συσκευή 3 χρόνια είναι το Xiaomi Mi 8. Έχω διαβάσει ήδη όλο το νήμα Ερωτήσεις:
1. Η aod λειτουργεί σε μόνιμη βάση ή κάνει αυτό το σπαστικό που έχουν μερικές συσκευές να ανάβει 10 δευτερόλεπτα και να εξαφανίζεται?
2. Ποιότητα κλησεων και έντασης του ακουστικού είναι καλή;ακούς δυνατά τον συνομιλητή;
3. υπάρχουν αποσυνδέσεις στο WiFi αλλά και στο σημα κινητής υπάρχουν; Κάπου είδα να αναφέρονται.
4. Επειδή διάβασα 2 μηνύματα αρκετά πιο πριν ότι κάποια παιδιά μετά από 4 , 5 μήνες είναι απογοητευμένοι από το κινητό σε θεματα μπαταρίας (μέχρι ενός σημείου οκ το καταλαβαίνω) αλλά και σε άλλα σοβαρότερα όπως να κολλάει το Google maps και διάφορα άλλα θα ήθελα να τη γνώμη και αλλων που έχουν το κινητό για αρκετό καιρό. Όπως είπα έχω το mi8 εδώ και 3 χρόνια και το έχω αρκετά φορτωμένο,από επεξεργαστική ισχύ δε θα έχω θέμα (από τον 845 πάω στον 870) αλλά αντοχή στο χρόνο θα έχει ; Γιατί ότι κινητό και να πάρω θα είναι πάλι για αρκετό καιρό. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

1. Ξαναβάζω screen, το ρυθμίζεις όπως ακριβώς θέλεις

signal-2022-05-27-151833.jpeg

Αν θελεις να ειναι για πάντα on, ειναι για πάντα on (επιλογή "All day") ή το ρυθμίζεις ακριβώς στα μέτρα σου.

2. Το "δυνατά" είναι υποκειμενικό, προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα στις συνομιλίες αλλά δεν ξέρω τι ένταση θεωρεί ικανοποιητική ο καθένας οπότε...

3. Τίποτα απολύτως στο δικό μου (και αισθητα καλύτερο σήμα WiFi απο το Redmi Note 7 ακριβως στα ιδια σημεία).

4. Λίγα ποστς πιο πάνω έχω βαλει screens για την μπαταρία, ειλικρινά δεν ξέρω τι παραπάνω μπορεί να ζητήσει κάποιος. Αν μη τι άλλο το Google Maps το έχω χρησιμοποιησει πολυ με αυτο το κινητο, κανένα απολύτως θέμα.

Το τελευταίο firmware είναι το C04 οπότε όταν ψάχνεις για πιθανά προβλήματα να το έχεις υπόψιν (π.χ. αν καποιος το έχει αναφέρει 2 εκδόσεις πριν και έχει λυθεί, δεν έχει νόημα).

Απο εκεί και πέρα, έρχομενος από Xiaomi θα "ξεβολευτείς" από την παραμετροποιηση κοκ του MIUI αλλα θα γλιτώσεις και απο αυτό το πανβαρο layer με πολλά ή περισσοτερα bugs αναλογως την συσκευή. Και εμένα μετά από 3 Xiaomi σερί μου κακοφάνηκε στην αρχή αλλά μετά ειλικρινά ανάσανα και ξαναδηλωνω οτι εγω σε Xiaomi δεν ξαναγυριζω (ειχα αποφασίσει ή Realme ή Samsung πλεον, δοκιμασα την τύχη μου με Realme αυτή την φορά).

Το δικό σου αν δεν κανω λαθος έχει και native call recording, με το Neo 2 χρησιμοποιω το  Cube Call Recorder ACR (δωρεαν) και λειτουργεί κανονικότατα (οχι με handsfree/BT, limitation του Android που δεν μπορουν να βρουν workaround οι devs).

Στην ουσία, το μόνο που μου λείπει απο τα Xiaomi ειναι το πραγματικό app cloner (Dual apps στα Xiaomi αν θυμαμαι καλα), στο Realme λειτουργεί μονο με συγκεκριμένα προγράμματα (που προσωπικά δεν χρησιμοποιώ) και σιγουρα δεν λειτουργεί σε email clients που με ενδιαφέρουν (protonmail, tutanota κοκ).

 

Edited by fommof
Link to comment
Share on other sites

1. Ξαναβάζω screen, το ρυθμίζεις όπως ακριβώς θέλεις
signal-2022-05-27-151833.jpeg.5163ed2cdc5afd0898016998bf84b2d4.jpeg
Αν θελεις να ειναι για πάντα on, ειναι για πάντα on (επιλογή "All day") ή το ρυθμίζεις ακριβώς στα μέτρα σου.
2. Το "δυνατά" είναι υποκειμενικό, προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα στις συνομιλίες αλλά δεν ξέρω τι ένταση θεωρεί ικανοποιητική ο καθένας οπότε...
3. Τίποτα απολύτως στο δικό μου (και αισθητα καλύτερο σήμα WiFi απο το Redmi Note 7 ακριβως στα ιδια σημεία).
4. Λίγα ποστς πιο πάνω έχω βαλει screens για την μπαταρία, ειλικρινά δεν ξέρω τι παραπάνω μπορεί να ζητήσει κάποιος. Αν μη τι άλλο το Google Maps το έχω χρησιμοποιησει πολυ με αυτο το κινητο, κανένα απολύτως θέμα.
Το τελευταίο firmware είναι το C04 οπότε όταν ψάχνεις για πιθανά προβλήματα να το έχεις υπόψιν (π.χ. αν καποιος το έχει αναφέρει 2 εκδόσεις πριν και έχει λυθεί, δεν έχει νόημα).
Απο εκεί και πέρα, έρχομενος από Xiaomi θα "ξεβολευτείς" από την παραμετροποιηση κοκ του MIUI αλλα θα γλιτώσεις και απο αυτό το πανβαρο layer με πολλά ή περισσοτερα bugs αναλογως την συσκευή. Και εμένα μετά από 3 Xiaomi σερί μου κακοφάνηκε στην αρχή αλλά μετά ειλικρινά ανάσανα και ξαναδηλωνω οτι εγω σε Xiaomi δεν ξαναγυριζω (ειχα αποφασίσει ή Realme ή Samsung πλεον, δοκιμασα την τύχη μου με Realme αυτή την φορά).
Το δικό σου αν δεν κανω λαθος έχει και native call recording, με το Neo 2 χρησιμοποιω το  Cube Call Recorder ACR (δωρεαν) και λειτουργεί κανονικότατα (οχι με handsfree/BT, limitation του Android που δεν μπορουν να βρουν workaround οι devs).
Στην ουσία, το μόνο που μου λείπει απο τα Xiaomi ειναι το πραγματικό app cloner (Dual apps στα Xiaomi αν θυμαμαι καλα), στο Realme λειτουργεί μονο με συγκεκριμένα προγράμματα (που προσωπικά δεν χρησιμοποιώ) και σιγουρα δεν λειτουργεί σε email clients που με ενδιαφέρουν (protonmail, tutanota κοκ).
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι από τα πλεονεκτήματα του Xiaomi όπως τις 2πλες εφαρμογές δεν θα μου λείψουν δε τα χρησιμοποιώ. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Samsung a52s αλλά πιστεύω θα είναι κάπως υποβάθμιση από τον 845 να πάω στον 778. Όσον αφορά την παραμετροποίηση να ρωτήσω κάτι ακόμα. Με nova launcher δουλεύουν κανονικά τα gestures?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχει κανένας στο youtube αραιά και που κάποιες πρασινίλες στην οθόνη; σαν να μην μπορεί να συχρονιστεί το βίντεο κάπου κάπου και γεμίζει η οθόνη πρασινίλα για 2-3 σεκ μέχρι να έρθει στα ίσια του.

Δεν το κάνει πάντα, κάπου κάπου.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, karamazof53 said:

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Samsung a52s αλλά πιστεύω θα είναι κάπως υποβάθμιση από τον 845 να πάω στον 778.

Ασχετο αλλα και εγω μεταξυ αυτων των 2 ημουν, αλλα αυτή την φορά ήθελα κινητό με το γρηγοροτερο επεξεργαστη, 12γιγα ραμ και την μεγαλυτερη μπαταρια που μπορουσα να αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vision72 said:

έχει κανένας στο youtube αραιά και που κάποιες πρασινίλες στην οθόνη; σαν να μην μπορεί να συχρονιστεί το βίντεο κάπου κάπου και γεμίζει η οθόνη πρασινίλα για 2-3 σεκ μέχρι να έρθει στα ίσια του.

Δεν το κάνει πάντα, κάπου κάπου.

Παρακολουθω τa realme communities (Indian και global), εχει αναφερθει ως παραπονο ουκ ολογες φορες στο Ινδικο. Δεν ξερω αν αναφερονται στο app ή απο browser, δεν εχω προσωπικη εμπειρια γιατι δεν το χρησιμοποιω, τις λιγες φορες που χρησιμοποιησα browser για γιουτουμπ δεν είχα θεμα.

Edited by fommof
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, karamazof53 said:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι από τα πλεονεκτήματα του Xiaomi όπως τις 2πλες εφαρμογές δεν θα μου λείψουν δε τα χρησιμοποιώ. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Samsung a52s αλλά πιστεύω θα είναι κάπως υποβάθμιση από τον 845 να πάω στον 778. Όσον αφορά την παραμετροποίηση να ρωτήσω κάτι ακόμα. Με nova launcher δουλεύουν κανονικά τα gestures?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγώ έχω το nova launcher, εδώ και 20 μέρες. Κανένα πρόβλημα, όλα ρολόι και φυσικά χωρίς την σελίδα με τα news

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2022 at 3:34 ΜΜ, vision72 said:

Δεν λαμβάνω το νούμερο στο αρχικό εικονίδιο του Viber όταν έρχεται νέο μύνημα.

Όταν το ανοίγω, βλέπω πχ. 1,2 ανάλογα ποιος έχει στείλει, όμως βολεύει να ξέρω στο αρχικό εικονίδιο το νούμερο.

Ξέρεις κανείς πως αλλάζει ή τι φταίει;

android 12 έχω και το τελευταίο viber

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως να το φτιάξω? Έχω δοκιμάσει να κάνω απεγκατασταση την εφαρμογή και δεν διορθώθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από που έχετε αγοράσει οι περισσότεροι; Σκρουτζ; Βλέπω στα μεγάλα καταστήματα δεν υπάρχει το τηλέφωνο. Δεν έχουμε κάποιο θέμα να προσέξουμε με global version όπως στα Xiaomi έτσι;

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...