Jump to content

Realme GT Neo 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 26/5/2022 at 10:57 ΠΜ, fommof said:

ΟΚ, μια εβδομάδα με το Neo 2 12Gb/256Gb, με το που βγηκε απο το κουτί έγιναν όλα τα updates και πηρε και το C.02 οπότε δεν έχω άποψη και δεν μπορώ να συγκρίνω με προηγούμενα firmwares. Εν συνεχεία μπηκαν τζαμι προστασίας και θηκη της Niklin.

Με την δική μου χρήση (=δεν με ενδιέφερε ποτέ το SOT γιατι δεν παίζει να ειμαι 6-7 ώρες πάνω απο το κινητο) δεν έχω καταφέρει ποτέ να το κάνω στο τέλος της ημέρας (15 ωρες περιπου) να έχει λιγοτερο απο 50% μπαταρία, αυτά ακόμα και μα 1.5 ώρα GPS, μουσική, φωτογραφίες, βιντεος κοκ, 120Hz refresh rate (εδώ υπάρχει αστερίσκος), ΑΟD από τις 7 το πρωί έως και τις 12 το βράδυ, brightness μεταξύ 75 και 80%. ΒΤ, Wifi, Data πάντα ανοιχτά, NFC όταν έχω να κάνω πληρωμή.

Η χρήση ειναι GPS, τραβηγμα βιντεο και φωτο, emails (Protonmail), Signal. browsing όταν το χρειάζομαι εκτος σπιτιου, ελεγχος WiFi διακοπτών και καμερών, σημειώσεις, πληρωμές, μουσική όταν περπατάω. ξυπνητιρια και ειδοποιήσεις, calendar reminders κοκ.

Κάποια θεματάκια που με απασχολούν και παρατήρησα είναι τα εξής (έρχομαι απο πολυετή χρήση Xiaomi κινητών):

- Notifications: καποιες φορές έρχοναι όταν θέλουν ή δεν έρχονται μέχρι να "ξυπνήσει" η lock screen. Το δικο μου workaround (μετά απο τεστ) ήταν απλά να ενεργοποιήσω το AOD, ετσι δεν "χανεται" ή αργεί κανένα notification. To AOD γινεται αυτόματα disable στις 12 το βραδυ που ουτως ή αλλως και να εχω notifications δεν ασχολουμαι και ενεργοποιείται παλι αυτόματα κατα τις 7 το πρωι. Αντιστοιχα προβληματα είχα κατά καιρούς και με τα Xiaomi btw απλά δεν ειχα βρεί ποτέ καποιο workaround. Πληροφοριακά σε όλα αυτα τα apps εχω ρυθμισει να ΜΗΝ γινεται battery optimization (δεν ειναι Auto managed).

- DND mode: αν και απεχθάνομαι πλεον το MIUI (ο πρώτος λογος που δεν παιζει να ξαναγυρισω σε Xiaomi) τωρα καταλαβαίνω τι πραγματικά προσέφερε (με μεγάλο "κοστος" σε perf hit και ενδεχομενα bugs). Εδω επρεπε σε κάποιες εφαρμογές να μπω στα settings τους και να το ρυθμίσω ΚΑΙ απο εκεί. Στα Xiaomi ότι ρυθμισεις σε επιπεδο DND ειναι global. Μικρό το κακό θα μου πεις, αν το δω και διαφορετικά μπορείς να έχεις εφαρμογές ως εξαιρεση. ΟΚ

- 120Hz refresh rate: και να το βάλεις να δουλευει μονιμα στα 120Hz ΔΕΝ θα δουλευει μονιμα στα 120Hz και δεν μιλάω για παιχνιδια που δεν παιζω ουτως ή αλλως, θα δουλεψει στα 120Hz και μετα κατα περίπτωση μπορεί να πέσει στα 60hz. Εδω εξαρτάται καθαρά απο το σε ποιο προγραμμα/"σελίδα" είσαι. Ξεκίνησα να το ψάχνω όταν παρατήρησα οτι όταν καθόμουν για π.χ. 7 δευτερολεπτα σε καποια "σελιδα" (π.χ. σε καποιο υπομενου των Settings, στο app που εχω για Notes κοκ) στιγμιαία άλλαζε κάτι με τα χρώματα, πολύ αμυδρά αλλα παραδόξως μου έκανε κατευθειαν μπαμ. Ενεργοποιηση της ενδειξης FPS και το επιβεβαίωσα. Δεν γινεται παντού και πάντα αλλά είναι σύνηθες. Ουτε και αυτο ειναι μεγάλο θέμα αν με ρωτάτε, απλά δεν καταλαβαίνω την λογική του να λες στο συστημα να τρέχει παντα στα 120Hz και να κατεβάζει όποτε θέλει στα 60hz (δηλαδή λιγο πολύ σαν το Auto-select mode που επιλέγει μονο του) πλήν της εξοικονόμισης μπαταρίας αλλα και πάλι ποιος ο λόγος υπαρξης του Auto-select mode τοτε.

- H ένταση του speaker είναι σημαντικά χαμηλότερη απο του Redmi Note 7 παντού και πάντα (ringtones, ομιλία απο το ακουστικό, κοκ). Ουτε και αυτό ειναι dealbreaker απλά μου έκανε εντυπωση.

- App cloner: τα ειπαμε και μερικα ποστς πιο πριν. Μα το ονομάζουν "App Cloner" (όχι οπως η Samsung που τουλάχιστον απο το όνομα και μονο καταλαβαίνεις πανω κάτω οτι θα δουλευει μονο σε IMs ή τετοιου τυπου apps), μα δεν ανακοινώνουν compatibility list για να ξέρει ο άλλος με τι θα έχει να κάνει, μα δεν επιτρέπει να κανεις clone οποιο app θέλεις (βλπεπε Dual Apps της Xiaomi). Λες και τα social και IMs ειναι σημαντικότερα απο το να έχεις 2 email client apps για προσωπικά και επαγγελματικά emails (ή banking apps κοκ).

- Δεν βλέπω καποιο επίσημο κανάλι της προκοπής της Realme ουτώς ώστε να αναφέρω θέματα (ή και προτάσεις) κατευθειαν στην εταιρεία. Το realme community ειναι κουκουρούκου τσίουτσίου.

 

Απο εκει και πέρα η ποιοτητα κλήσεων ειναι εξαιρετική και απο τις 2 μεριές, κανένα απολύτως θέμα με connectivity, πολύ ωραιες φωτογραφίες και βιντεο (ειδικά αν προέρχεσαι απο το Note 7 ειναι καμιά 30αριά κλάσεις πάνω, ΟΧΙ δεν ειναι camera phone, αν κάποιος το θέλει 90% για φωτογραφιες και βιντεο θα πρεπει να ανέβει κατηγορία), απο ταχύτητα τελειως σφαίρα (και με βάση κυρίως αυτό έγινε και η αγορά του) και επιτέλους έχω 5 apps μονιμα ανοιχτά και δεν τα σκοτώνει το σύστημα χωρίς λόγο και αιτία (12Gb RAM).

Τον φορτιστη του τον χρησιμοποιησα μόνο την ημέρα που το εβγαλα εξω απο το κουτί του για να το φορτισω ουτως ώστε να κανω ολα τα updates, εντυπωσιακή η φόρτιση απλά προσωπικά τα κινητά μου προτιμώ να τα φορτίζω στο τέλος της ημέρας με 1Α ή 0.5Α φορτιστές (συνηθως δεν αλλάζω συχνά κινητά).

Α, άλλαξα και τα Transition animation scale και Animator duration scale στο .5x γιατι παραήταν "αργά" για μένα τα default settings.

Αυτά, all in all, η πρώτη εβδομάδα πηγε καλά, το παρακολουθώ απο εδώ και πέρα.

πως κανεις την ρυθμιση για τη aod να ειναι κλειστη 12-7?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Kris88 said:

Νέα ενημέρωση λογισμικού.

Screenshot_2022-05-27-13-00-20-69_9492aa3750dca76abb7c25b39a5f1e8e.jpg

Ριξε και ένα screen απο το "About this version" να ξερουμε τι μας περιμένει!

Περιμένουμε και εντυπωσεις!

1 hour ago, karamo90 said:

πως κανεις την ρυθμιση για τη aod να ειναι κλειστη 12-7?

signal-2022-05-27-151833.thumb.jpeg.ad7c0061281e639a9d368c06d2d16a15.jpeg

Ρυθμισέ το όπως εσύ θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2022-05-27-15-45-34-33_9492aa3750dca76abb7c25b39a5f1e8e.jpg

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Είδατε καμία διαφορά με το τελευταίο update ή κάνα νέο feature ;
Future δεν είδα , αλλά βλέπω καλύτερη διαχείριση μπαταρίας

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, stefanidis said:

Future δεν είδα , αλλά βλέπω καλύτερη διαχείριση μπαταρίας

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

θα συμφωνησω και εγω αν κ ειναι νωρίς...πρωτη φορα βλεπω μετα απο ενημέρωση να εχω καλύτερη μπαταρία...δν εχω δει καποια άλλη αλλαγή.

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχουν φτιάξει και την αυτόματη φωτεινότητα καθώς πλέον δεν πέφτει στο τέρμα

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλοι μου ή έπεσα σε ελαττωματικό κινητό ή κάτι πάει στραβά στο τηλέφωνο μου, ή ολα τα τηλέφωνα είναι έτσι. Τα χρώματα στις φωτογραφίες είναι υπερκορεσμένα (προς το κόκκινο), και επίσης ο φωτισμός πολύ έντονος. Με το προηγούμενο κινητό ( ZTE AXON 7), είχα πολύ ωραία χρώματα φυσικά και χωρίς έντονες αποχρώσεις. Μόνο στις νυχτερινές φωτογραφίες δεν ήταν και τόσο καλό. Τώρα με το realme gt neo 2 και με αναβάθμιση σε android 12, τα χρώματα γενικά είναι χάλια, ακόμα και σε φωτογραφίες που είχα τραβήξει με το παλιό κινητό, που δεν ήταν και καμία ναυαρχίδα. Μου φαίνεται ότι παρασύρθηκα από τις διάφορες κριτικές που διάβασα και μάλλον την πάτησα. Το πιθανότερο είναι να το δώσω (προφανώς φθηνότερα), και να πάρω κάποιο άλλο. Αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάποια λύση, εκτός από την google camera που έχω κατεβάσει και που δεν έχει και καμιά μεγάλη διαφορά από την δική του κάμερα, ευχαρίστως να την ακούσω, γιατί κατά τα άλλα το κινητό μου αρέσει.

Edited by johnnykap1
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σίγουρος πως έχει πρόβλημα, δεν το πας για έλεγχο στο κατάστημα αγοράς, ή στον αντιπρόσωπο ;
Ίσως είναι εύκολο να επισκευαστεί.

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, conan1 said:

Αν είσαι σίγουρος πως έχει πρόβλημα, δεν το πας για έλεγχο στο κατάστημα αγοράς, ή στον αντιπρόσωπο ;
Ίσως είναι εύκολο να επισκευαστεί.

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μάλλον αυτό θα κάνω. Θα πάρω τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία γιατί το μαγαζί που το αγόρασα, είναι σκρουτζομάγαζο και δουλεύει μόνο διαδικτυακά.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, johnnykap1 said:

Μάλλον αυτό θα κάνω. Θα πάρω τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία γιατί το μαγαζί που το αγόρασα, είναι σκρουτζομάγαζο και δουλεύει μόνο διαδικτυακά.

Εφόσον λες ότι και παλιές φώτο της βλέπεις "λάθος" ξεκινά κάνοντας δοκιμές στο μενού <λειτουργία χρώματος οθόνης >για να το φέρεις στα μέτρα σου

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα ακόμα στο C.02 είναι το λογισμικό τι γίνεται ?όλο πατάω ανανέωση και όλο μου λέει έχετε το τελευταίο λογισμικό ακόμα να πάρει το C.04?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, karamo90 said:

Ρε παιδιά εμένα ακόμα στο C.02 είναι το λογισμικό τι γίνεται ?όλο πατάω ανανέωση και όλο μου λέει έχετε το τελευταίο λογισμικό ακόμα να πάρει το C.04?

 Θα περιμένεις, έρχεται με βάση το IMEI

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν πουλήσω το τηλέφωνο, υπάρχει κάποιος από εδώ που να το έχει και να μένει στις περιοχές Νέα Ιωνία, Νέο Ηράκλειο, Νέα Φιλαδέλφεια, Γαλάτσι, Άνω Πατήσια, για να βρεθούμε στην περιοχή του, αν έχει λίγο ελεύθερο χρόνο, για να συγκρίνω την κάμερα του με την δικιά μου; Θέλω να δω αν είναι ελλαττωματική η δική για να το πάω στην αντιπροσωπεία, ή αν είναι όλες οι κάμερες έτσι μάπα στα χρώματα και στην φωτεινότητα.

Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν με βοηθούσατε. 

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι αρκετή καλή, ακόμα και gcam να χρησιμοποιήσεις, πιστεύω είναι ακόμα καλύτερη, κοίταξες μήπως έχεις πειράξει κάτι στα χρώματα ή κάποια ρύθμιση σχετικά με αυτό.

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν πουλήσω το τηλέφωνο, υπάρχει κάποιος από εδώ που να το έχει και να μένει στις περιοχές Νέα Ιωνία, Νέο Ηράκλειο, Νέα Φιλαδέλφεια, Γαλάτσι, Άνω Πατήσια, για να βρεθούμε στην περιοχή του, αν έχει λίγο ελεύθερο χρόνο, για να συγκρίνω την κάμερα του με την δικιά μου; Θέλω να δω αν είναι ελλαττωματική η δική για να το πάω στην αντιπροσωπεία, ή αν είναι όλες οι κάμερες έτσι μάπα στα χρώματα και στην φωτεινότητα.
Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν με βοηθούσατε. 
Φίλε, δεν του κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο;

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, johnnykap1 said:

Παιδιά πριν πουλήσω το τηλέφωνο, υπάρχει κάποιος από εδώ που να το έχει και να μένει στις περιοχές Νέα Ιωνία, Νέο Ηράκλειο, Νέα Φιλαδέλφεια, Γαλάτσι, Άνω Πατήσια, για να βρεθούμε στην περιοχή του, αν έχει λίγο ελεύθερο χρόνο, για να συγκρίνω την κάμερα του με την δικιά μου; Θέλω να δω αν είναι ελλαττωματική η δική για να το πάω στην αντιπροσωπεία, ή αν είναι όλες οι κάμερες έτσι μάπα στα χρώματα και στην φωτεινότητα.

Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν με βοηθούσατε. 

Επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι με το θέμα σου

Δεν σου αρέσει πως βγαίνουν οι φώτο, η τα χρώματα της οθόνης? Πιο πάνω έγραψες ότι βάζεις να δεις φωτογραφίες που έβγαλες με το παλιό τηλέφωνο και δεν είσαι ευχαριστημένος, οπότε καταλαβαίνω ότι μάλλον πρέπει να κοιτάξεις της επιλογές για τα χρώματα της οθόνης πριν φτάσεις στην κάμερα

Όπως έγραψα και πάνω από ρυθμίσεις πας οθόνη και φωτεινότητα - λειτουργία χρώματος οθόνης και παίξε με της ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, evoluti0n said:

Επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι με το θέμα σου

Δεν σου αρέσει πως βγαίνουν οι φώτο, η τα χρώματα της οθόνης? Πιο πάνω έγραψες ότι βάζεις να δεις φωτογραφίες που έβγαλες με το παλιό τηλέφωνο και δεν είσαι ευχαριστημένος, οπότε καταλαβαίνω ότι μάλλον πρέπει να κοιτάξεις της επιλογές για τα χρώματα της οθόνης πριν φτάσεις στην κάμερα

Όπως έγραψα και πάνω από ρυθμίσεις πας οθόνη και φωτεινότητα - λειτουργία χρώματος οθόνης και παίξε με της ρυθμίσεις

Το έχω κάνει φίλε και έχω βάλει και τις τρεις επιλογές χρωμάτων αλλά δεν βλέπω κάποια διαφορά. Το χρώμα στις παλιές φωτογραφίες ναι  μεν επηρεάζεται αλλά εντάξει τρώγεται. Με την κάμερα όμως έχει μεγάλη διαφορά. Αν τραβήξω μια φωτογραφία με το παλιό μου κινητό ή με το κινητό της γυναίκας μου (Xiaomi redmi note 7), και τραβήξω την ίδια με το realme, και τις βάλω δίπλα δίπλα, βλέπεις διαφορά. Γι' αυτό ρωτησα πιο πάνω αν υπάρχει κάποιος με το ίδιο τηλέφωνο κοντά στην περιοχή μου, για να κάνω σύγκριση.

11 ώρες πριν, conan1 said:

Φίλε, δεν του κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο;

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχω κάνει δύο φορές επαναφορά, αλλά τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα τακα τακα και με το Redmi Note 7 (48MP) και με το Neo 2 (64MP και το ΑΙ off). Να κάνω attach τις original δεν γινοταν γιατι είναι τεράστιες οπότε τις έκανα resize (2000x1500 περιπου), στην προκειμενη περιπτωση μας ενδιαφέρουν μονο τα χρώματα (το ξαναλέω, μας ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ τα χρώματα στις συγκεκριμενες γιατι έχουν φάει το resize της αρκούδας). Kαι στις 2 περιπτώσεις χρησιμοποιώ τις στοκ camera apps.

1653980784922.thumb.jpg.9089a53ca73cdf607ff1aaf8dbb39f10.jpg

IMG20220531100358R3.thumb.jpg.191c103e7dbf58894bccde1eb47ecdfc.jpg

1653980815968.thumb.jpg.103a17b02de47e8c2f353b57c57df41f.jpg

IMG20220531100545.thumb.jpg.b07cbf55d46f5e5811218ba33afa0506.jpg

Στις συγκεκριμένες (εσωτερικος χώρος) στα χρώματα δεν βλέπω σοβαρή διαφορά. Στην πράξη (συγκρινοντας τις original με την πραγματικότητα) το Neo είναι ένα τικ πιο κοντά σε αυτό που βλέπουν τα μάτια μου (αν βγάλεις απο την εξισωση το διαφορετικο exposure της καμερας του καθε κινητου). Ακόμα και στο κιτρινο μπάσο (καμια καμερα μου δεν καταφέρνει να το κανει capture σωστά χωρις επιπλέον ρυθμισεις, ειναι πολυ μυστηριο χρώμα) το Neo ειναι 2 τικς πιο κοντά στην πραγματικότητα (αλλά και πάλι μακριά).

Αν το θυμηθω να βγάλω και 1-2 εξωτερικες και με τα 2 αν ειναι αλλά προσωπικά δεν βλέπω κατι αφυσικο στην συγκριση των χρωμάτων (πληροφιριακά εχω τραβηξει παρα πολλες με το Neo σε εξωτερικους χωρους απο τοτε που το πηρα, παρκα κοκ. είμαι πολυ ικανοποιημένος απο αυτό που βλέπω, πολύ περισσοτερο απο το Note 7 το οποίο στην τελική το χρησιμοποιουσα 98% με Gcam, το Neo το χρησιμοποιώ με την στοκ καμερα παρόλο που έχω κατεβάσει και Gcam).

@johnnykap1 θα βοηθουσε να τράβαγες εσυ και με τα 2 κινητά και να τις ποσταρες εδω για να καταλάβουμε και οι υπολοιποι τις διαφορές που βλέπεις μεταξύ των 2 κινητων στα χρώματα. Στο Neo βεβαιωσου ανάλογα με το mode που χρησιμοποιείς οτι δεν χρησιμοποιείς retouch και οτι το φιλτρο ειναι στο Original (ή απλά χρησιμοποιησε το mode 64MP και βγάλε off το AI για καλό και για κακό).

signal-2022-05-31-140406.thumb.jpeg.fa3dc628ff18ec280c92d1dbee128e23.jpeg

 

Edited by fommof
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τρελαθουμε,μια χαρά είναι η κάμερα, εγώ προέρχομαι από mi 9 και εννοείται είναι εμφανείς η διαφορά στις κάμερες, και εννοείται ότι είναι πιο σταθερό και πιο γρήγορο το Realme UI από MIUI,

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εννοείται ότι δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ Redmi Note 7, που οι κάμερες γενικά είναι κάτω του μετρίου, όπως και σε αρκετα Redmi και Mi ναυαρχίδες, στο θέμα της κάμερας

Στάλθηκε από το RMX3370 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ την μετάβαση από mi9t pro, από θέμα κάμερας σε σχέση με το xiaomi που παρά τα χρόνια του είναι αξιοπρεπέστατο στην φωτογραφια και βίντεο, διαφορά θα υπάρχει? Και κάτι ακόμα, έχουμε κανένα συγκριτικό με το 9pro plus ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...