Jump to content

SIM μόνο για SMS


MessengerOfGood
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο εξοχικό έχω μια παλιά μονάδα συναγερμού SIEMΕNS που δεν δέχεται internet. Απλά συνδέεται εξωτερικά με μια μονάδα SATEL μέσω της οποίας στέλνει SMS και δέχεται SMS για να οπλίζει και να αφοπλίζει το συναγερμό. Δυστυχώς δεν μπορεί να δεχτεί internet ώστε να έβαζα μια data sim που έχω δωρεάν στο οικογενειακό μου πακέτο με την COSMOTE.

Ψάχνω λοιπόν για τον φτηνότερο τρόπο η SIM της μονάδας συναγερμού να στελνει SMS. Αναλογα με τις καταστάσεις δέχομαι στο κινητό μου SMS από το συναγερμό από μηδέν έως αρκετά.

Τώρα έχω μέσα στη μονάδα συναγερμού μια SIM με χαμηλό πάγιο (το πρώην μηδενικού παγίου) που έχει 200 (άχρηστα για μένα) MB/μήνα και πληρώνω επι πλέον όσα SMS στέλνει η μονάδα συναγερμού Τα SMS που στέλνω από το κινητό μου και λαμβάνει η μονάδα δεν με απασχολούν γιατί έχω πολύ περισσότερα από όσα χρειάζομαι στο οικογεειακό μου πακέτο.

Υπάρχει κάποια SIM που να κάνει αυτό όσο πιό φτηνά γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τη λύση της intertelecom

Από ενδιαφέρον, πόσα SMS χρειάζεσαι; (Κατά μέσο όρο)

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω

Από 3 έως 15 ή και περισσότερα το μήνα. Κάθε φορά που οπλίζει/αφοπλίζει κόβεται το ρεύμα ή επανέρχεται το ρεύμα στέλνε SMS.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι έχει διάρκεια ένα μήνα.

Δεν είναι βολικό για την περίπτωσή μου που μπορεί για 3 μήνες να μην έχω κανένα SMS και τον επόμενο να έχω 6-10.

Link to comment
Share on other sites

Μία καλή λύση είναι το whatsUp 

4,03 ευρώ 100 μηνύματα για 1 μήνα. 

Μπορείς να το ενεργοποιείς μέσω  cosmote app.

 Υπάρχουν και σε άλλες εταιρείες ανάλογα πακέτα. 

 

 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Έχω π.χ. σε GPS tracker για την μηχανή, έχω βάλει κάρτα της Q.
Κόστος ανανέωσης 6€ για 2 μήνες κ βγάζει μηνιαία πακέτα για 1500sms με 1.5€ προς wind-q. Αυτή τη στιγμή έχει 20sms με 3€. Μόλις τελειώσουν τα SMS της προσφοράς, τραβάει από το υπόλοιπο της κάρτας.

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...