Jump to content

Lei Jun: Tο MIUI 13 θα έρθει πριν από το τέλος του έτους


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 7/11/2021 at 11:11 ΠΜ, mixtri said:

Εν τω μεταξύ η έκδοση που έχω εγώ είναι EU. Τι στο καλό, οι άλλες πως είναι;

Εγώ με το ταπεινό Redmi Note 8pro και στην EU έκδοση έχει πάρει προ πολλού την 12.5 και μόλις προχθές πήρε και την 12.5.4. ασφαλείας Οκτωβρίου! 

Τα προβλήματα που αναφέρεται δεν υπάρχουν σε μένα. Τον φωτισμό δεν τον έχω στον αυτόματο και είμαι ήσυχος. 

Το πόσο καλύτερη θα είναι η MIUI 13 θα δείξει όταν έρθει και επίσημα. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, evris2013 said:

Εγώ με το ταπεινό Redmi Note 8pro και στην EU έκδοση έχει πάρει προ πολλού την 12.5 και μόλις προχθές πήρε και την 12.5.4. ασφαλείας Οκτωβρίου! 

Τα προβλήματα που αναφέρεται δεν υπάρχουν σε μένα. Τον φωτισμό δεν τον έχω στον αυτόματο και είμαι ήσυχος. 

Εγώ με το mi11i ακόμα περιμένω...

Δηλαδή εσένα το dark theme λειτουργεί καλά με όλες τις εφαρμογές; Ενα παράδειγμα θα δώσω, messenger.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mixtri said:

Εγώ με το mi11i ακόμα περιμένω...

Δηλαδή εσένα το dark theme λειτουργεί καλά με όλες τις εφαρμογές; Ενα παράδειγμα θα δώσω, messenger.

Ναι, δεν έχω κανένα θέμα. Εσένα τι σε κάνει στο Messenger δηλαδή;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, evris2013 said:

Ναι, δεν έχω κανένα θέμα. Εσένα τι σε κάνει στο Messenger δηλαδή;

Δεν εμφανίζονται κουμπιά, εικονίδια, σε άλλες εφαρμογές είναι σαν αρνητικό φιλμ eg LinkedIn.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφανίζονται κουμπιά, εικονίδια, σε άλλες εφαρμογές είναι σαν αρνητικό φιλμ eg LinkedIn.
Ακόμα θέλει δουλειά το dark mode. Σαν αρνητικό φιλμ ήταν στο δικό μου Mi9 στην αρχή της MIUI 12. Στην 12.5.1 που έχω τώρα έχει βελτιωθεί αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν της Samsung που έχω δει σε φίλο.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, left_ace said:
6 minutes ago, mixtri said:
Δεν εμφανίζονται κουμπιά, εικονίδια, σε άλλες εφαρμογές είναι σαν αρνητικό φιλμ eg LinkedIn.

Ακόμα θέλει δουλειά το dark mode. Σαν αρνητικό φιλμ ήταν στο δικό μου Mi9 στην αρχή της MIUI 12. Στην 12.5.1 που έχω τώρα έχει βελτιωθεί αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν της Samsung που έχω δει σε φίλο.

Θα πάρουμε enhanced και όλα θα λυθούν. Υπομονή μέχρι το επόμενο update. Και μετά μέχρι το επόμενο.

Έχουν καλό vfm αλλά μέχρι εκεί. Και στην κατηγορία της παίζουν και άλλες όπως πχ η realme που είναι εξαιρετικά επιθετική.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρουμε enhanced και όλα θα λυθούν. Υπομονή μέχρι το επόμενο update. Και μετά μέχρι το επόμενο.
Έχουν καλό vfm αλλά μέχρι εκεί. Και στην κατηγορία της παίζουν και άλλες όπως πχ η realme που είναι εξαιρετικά επιθετική.
Κράτα μικρό καλάθι για το software της realme. Δε θα επεκταθώ περισσότερο διότι θα βγούμε offtopic.
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα εφαρμογής με αρνητικό φιλμ. Textra.

 

Screenshot_2021-11-10-12-08-50-271_com.textra.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Παράδειγμα εφαρμογής με αρνητικό φιλμ. Textra.

 

Screenshot_2021-11-10-12-08-50-271_com.textra.jpg

Αυτό δεν είναι πρόβλημα του MIUI. Είναι θέμα ρυθμίσεων του Textra. Πήγαινε στις ρυθμίσεις > Προσαρμογή εμφάνισης > Στυλ φούσκας. 

 

IMG_20211110_155422.jpg

Edited by MeddlingMageGR
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mixtri said:

Παράδειγμα εφαρμογής με αρνητικό φιλμ. Textra.

 

Screenshot_2021-11-10-12-08-50-271_com.textra.jpg

Εμένα για ένα διάστημα άσπριζε η οθόνη στην εφαρμογή  Messages στο dark mode το ίδιο έκανε και στο παιχνίδι World Blitz που είναι στο Messenger. Έπρεπε να ξανά πατήσω στο Messages την φωτογραφία που ήθελα να στείλω μήνυμα και ερχόταν κανονικά το dark mode. Το δε World Blitz έπρεπε να το γυρίσω στο ανοιχτόχρωμο για να δω τα γράμματα κανονικά. Αλλιώς δεν έβλεπα τίποτα. Από την 12.5.3 βελτιώθηκαν και τα δύο. Τώρα είμαι στην 12.5.4 και συνεχίζουν να είναι όλα εντάξει. Τα παραπάνω θέματα κράτησαν 2-2,5 βδομάδες. Αλλά μόνο στις συγκεκριμένες δύο εφαρμογές. Στα υπόλοιπα ήταν όλα εντάξει. Το θυμήθηκα τώρα που είπες ότι φαινόταν σαν αρνητικό φιλμ. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:

Αυτό δεν είναι πρόβλημα του MIUI. Είναι θέμα ρυθμίσεων του Textra. Πήγαινε στις ρυθμίσεις > Προσαρμογή εμφάνισης > Στυλ φούσκας. 

 

IMG_20211110_155422.jpg

Ναι αυτό είναι. Ευχαριστώ 🙂

Ωστόσο δε το είχα συναντήσει σε άλλες συσκευές με dark mode και θεωρούσα ότι όντως είναι bug....

 

Ναι, με το messenger το MIUI έχει μια σχέση μίσους πάθους. Ακόμα και οι φούσκες ειδοποιήσεων φαίνονται πιο περίεργα στο MIUI σε σχέση με τα άλλα λειτουργικά...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και στο Note 9pro που βλέπω στο νήμα, δεν έχει έρθει σε όλους το MIUI 12.5 και το Android 11. Αναβαθμίζει τις πιο παλιές συσκευές και τις νέες τις αφήνει για αργότερα. Ενώ θα έπρεπε το αντίθετο να συμβαίνει. 

Περιμένω να δω τι θα κάνει με το MIUI 13 τώρα. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2021 at 11:15 ΜΜ, evris2013 said:

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και στο Note 9pro που βλέπω στο νήμα, δεν έχει έρθει σε όλους το MIUI 12.5 και το Android 11. Αναβαθμίζει τις πιο παλιές συσκευές και τις νέες τις αφήνει για αργότερα. Ενώ θα έπρεπε το αντίθετο να συμβαίνει. 

Περιμένω να δω τι θα κάνει με το MIUI 13 τώρα. 

Η Xiaomi είναι αλλοπροσαλλη με τις αναβαθμίσεις. Ούτε οι ονομασίες του MIUI βγάζουν νόημα... Για συσκευές μέχρι 250€ είναι εξαιρετική. Για παραπάνω κλαίμε τα χρήματα μας.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Η Xiaomi είναι αλλοπροσαλλη με τις αναβαθμίσεις. Ούτε οι ονομασίες του MIUI βγάζουν νόημα... Για συσκευές μέχρι 250€ είναι εξαιρετική. Για παραπάνω κλαίμε τα χρήματα μας.

Μια στιγμή να βγάλω χαρτομάντιλο να κλάψω για μια από τις "καλυτερότερες" συσκευές που έχω αγοράσει ποτέ, το Mi10 T Pro... 

Κοροϊδευόμαστε μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:

Μια στιγμή να βγάλω χαρτομάντιλο να κλάψω για μια από τις "καλυτερότερες" συσκευές που έχω αγοράσει ποτέ, το Mi10 T Pro... 

Κοροϊδευόμαστε μου φαίνεται...

Εγώ πάντως δεν έχω δει χειρότερη εταιρεία σε υποστήριξη. Αν βγάζει αναβαθμίσεις κάθε 5 μήνες λογικό είναι να κάνουν τόσα χρήματα. Δεν ασχολείται κανείς μαζί τους. Apple και πάλι Apple.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mixtri said:

Εγώ πάντως δεν έχω δει χειρότερη εταιρεία σε υποστήριξη. Αν βγάζει αναβαθμίσεις κάθε 5 μήνες λογικό είναι να κάνουν τόσα χρήματα. Δεν ασχολείται κανείς μαζί τους. Apple και πάλι Apple.

Το κινητό το αγόρασα μέσω επιδότησης στις 6/4 και έως σήμερα 14/11 έχω λάβει 3 ενημερώσεις. 

Για μένα οι ενημερώσεις δεν είναι το Α και το Ω σε κινητό. Αλλά μιας και ανέφερες την Apple, την είδαμε και αυτή πόσο σωστές και user friendly ενημερώσεις δίνει που ρίχνει την ισχύ του επεξεργαστή μόλις "παλιώσει" η συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, MeddlingMageGR said:

Το κινητό το αγόρασα μέσω επιδότησης στις 6/4 και έως σήμερα 14/11 έχω λάβει 3 ενημερώσεις. 

Για μένα οι ενημερώσεις δεν είναι το Α και το Ω σε κινητό. Αλλά μιας και ανέφερες την Apple, την είδαμε και αυτή πόσο σωστές και user friendly ενημερώσεις δίνει που ρίχνει την ισχύ του επεξεργαστή μόλις "παλιώσει" η συσκευή...

Δε θα ξεφύγω απο το θέμα γιατί εχει απαντηθεί πολλές φορές γιατί γίνεται αυτό. 

Με το mi11i εχω security patches Ιουλίου 2021. Ελπίζω τελος Νοεμβρίου να πάρω το πολυπόθητο enhanced version και security patches Νοεμβρίου... Όταν τους στέλνεις μήνυμα σου απαντάνε άσχετα πράγματα. Κάνουν τον Κινέζο.

Εγώ θέλω να βελτιωθούν σαν εταιρεία. Αλλα πρέπει να παίρνουν και το feedback..  

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

3 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:

Το κινητό το αγόρασα μέσω επιδότησης στις 6/4 και έως σήμερα 14/11 έχω λάβει 3 ενημερώσεις. 

Για μένα οι ενημερώσεις δεν είναι το Α και το Ω σε κινητό. 

Το ότι έχεις λάβει 3 ενημερώσεις σε 7 μήνες πάντως,πιο πολύ ενισχύει αυτό που θέλει να πει ο συμφορουμίτης,ειδικά όταν μιλάμε για μηνιαία updates.

3 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:

Αλλά μιας και ανέφερες την Apple, την είδαμε και αυτή πόσο σωστές και user friendly ενημερώσεις δίνει που ρίχνει την ισχύ του επεξεργαστή μόλις "παλιώσει" η συσκευή...

Ας έδινε και η xiaomi σε συσκευές 5ετίας την τελευταία έκδοση του Android day one και μακάρι το μοναδικό μας παράπονο να ήταν το εάν ρίχνει τα ρολόγια όταν η μπαταρία τα έχει φτύσει.

3 ώρες πριν, mixtri said:

Εγώ θέλω να βελτιωθούν σαν εταιρεία. Αλλα πρέπει να παίρνουν και το feedback..  

Δεν τους ενδιαφέρει αυτό το πράγμα. Και η Realme μια από τα ίδια είναι. Κάθε εβδομάδα/μήνα και νέο κινητό και από software υποστήριξη άστα να πάνε.

Και η Oneplus που παλιότερα ήταν παράδειγμα προς μίμηση στην software υποστήριξη και μόλις άρχισε να βγάζει πολλές συσκευές και να ανεβάζει τις τιμές,έπεσε αισθητά.

Καλώς ή κακώς αυτή την στιγμή στο κομμάτι software υποστήριξης οι καλύτεροι ειναι Apple,Google,μετά η Samsung(κυρίως επειδή ανέβασε την υποστήριξη και στην μεσαία κατηγορία) και μετά Oneplus,Sony κλπ.

Xiaomi ανέκαθεν δεν αγόραζες,ούτε για την φοβερή software υποστήριξη που δεν εχει(ακόμα και τις πολλές miui εκδόσεις που έδινε παλιότερα,τις έκοψε και αυτές),ούτε για το φοβερό Miui που δεν είναι. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Konstantine73 said:

Ψιλοασχετο αλλα χθες σε poco f3 φιλου ειχε security patch Αυγουστου....τραγικη η σαομι σε αυτον τον τομεα 

Καθόλου τραγικό.

Ο φίλος σου όπως και οι περισσότεροι που προτίμησαν το κινητό αυτό,σίγουρα το έκαναν κυρίως για τον Snap870 σε αυτά τα χρήματα(πόσοι τον χρειάζονται βέβαια είναι άλλη ιστορία),και όχι για την software υποστήριξη του.

Να το θέσω διαφορετικά η Poco εδώ και χρόνια ποτε δεν φημιζόταν για την software υποστήριξη της,το αντίθετο θα έλεγα(πολλά θέματα σε βάθος χρόνου πχ στο poco x3 φέτος).

Link to comment
Share on other sites

Να δεχτώ ότι δεν έχει καλή υποστήριξη σε φθηνές συσκευές, αλλά σε ακριβές;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να θεωρούμε τυχερός που παίρνω ενημερώσεις με τη συσκευή μου! Αυτό αντιλαμβάνομαι με τα παραπάνω λεγόμενα! 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, mixtri said:

Να δεχτώ ότι δεν έχει καλή υποστήριξη σε φθηνές συσκευές, αλλά σε ακριβές;

Spoiler

Δεν κάνει διαχωρισμό, γιατί η πλειοψηφία των πωλήσεων της προέρχονται από τις φθηνότερες συσκευές(Redmi,Poco)που όπως έχει δηλώσει και η ίδια, βγάζει ελάχιστο κέρδος από αυτές.

Γιαυτό και υπάρχουν διαφημίσεις σε αυτές τις συσκευές περισσότερο από τις ακριβότερες MI, και για αυτό και έχει αυξηθεί και το ίδιο τους το κόστος(πάνω από 300ευρώ αρχική τιμή τα note pro).

Σε Wearable για παράδειγμα,το πιο δημοφιλές σε πωλήσεις της είναι το Mi Band,δηλαδή το φθηνότερο προιόν που κυκλοφορεί.

Και σε αντίθεση με την Apple που ανέφερε ο συμφορουμίτης παραπάνω, η Xiaomi δεν έχει κέρδος από τις πωλήσεις που γίνονται στο play store.

Αρα την συμφέρει περισσότερο να ανακοινώνει νέες συσκευές κάθε 3 και λίγο(όπως και η Realme πχ), που θα πουλάει ακριβότερα,παρά να πουλάει τις υπάρχουσες συσκευές σε μειωμένη τιμή. Κλασσικό παράδειγμα το poco m4 pro που κυκλοφόρησε 4 μήνες μετά το m3 pro ή τα Xiaomi Mi 11 lite .

Για τις ακριβότερες, τα mi 11t/11tpro που έταξε 3 μεγάλες αναβαθμίσεις(ενώ το mi 11 ultra θα πάρει μόνο 2 που κοστίζει τα διπλάσια), είναι επειδή αυτά κυκλοφόρησαν πάνω στην κυκλοφορία του android 12 στην ουσία.

Αντί να τις κυκλοφορήσει 1 μήνα μετά με Android 12 out of the box,τις έβγαλε λίγο νωρίτερα με Android 11 και είπε για 3 μεγάλες αναβαθμίσεις που στην ουσία θα είναι 2.

Για αυτό και εδώ και πολύ καιρό φωνάζει κόσμος(σε forum,reddit,internet)ότι οποιον τον απασχολεί η software υποστήριξη,δεν κοιτάζει σε xiaomi.

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:

Για μένα οι ενημερώσεις δεν είναι το Α και το Ω σε κινητό. Αλλά μιας και ανέφερες την Apple, την είδαμε και αυτή πόσο σωστές και user friendly ενημερώσεις δίνει που ρίχνει την ισχύ του επεξεργαστή μόλις "παλιώσει" η συσκευή...

Αλήθεια τώρα ακόμα κάποιοι λέτε  για αυτό το θέμα με τον υποχρονισμο της Apple? Αυτό καταρχήν γινόταν πριν 5-6 χρόνια και επίσης η ισχύς του επεξεργαστή έπεφτε όταν η μπαταρία ήταν για πέταμα για να αποφευχθουν τυχαία restarts της συσκευή. Το να συγκρίνεις την υποστήριξη της Apple με της xiaomi ειναι πραγματικά αστείο!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Εγω δλδ που εχω συσκευη με τον snap 855  και security patch Οκτωμβριου ειμαι χαλια ε?

Οπως έγραψα παραπάνω,είναι γνωστό/γεγονός εδώ και χρόνια ότι Xiaomi(mi,redmi,poco)δεν αγοράζεις για την φοβερή software υποστήριξη που δεν έχουν.

Οι περισσότεροι λοιπόν που αγοράζουν Poco συσκευές με τους τελευταίους snapdragon όπως τα Poco F,το κάνουν καθαρά για τα specs στα χαρτιά,παρά για κάτι άλλο.

Με λίγα λόγια αυτός που αγοράζει το poco F3,δεν τον πολυκαίει ποιο security patch έχει,αλλιώς δεν θα το προτιμούσε ή αν τον ενδιέφερε πολύ,το πιο πιθανό να το είχε δώσει το τηλέφωνο να πάρει κάτι άλλο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Εγω δλδ που εχω συσκευη με τον snap 855  και security patch Οκτωμβριου ειμαι χαλια ε?

Η σειρά mi11i ακόμα δεν έχει πάρει enhanced σε ευρωπαϊκή έκδοση.

Στην Κίνα έχουν πάρει από το καλοκαίρι. Η global από Σεπτέμβρη. Η Ευρωπαϊκή βαρεσε πιστόλι.

Ακόμα και σαν πολιτική να το δεις είναι λάθος. Δε μιλάμε για συγκεκριμένες συσκευές αλλά για πολιτική εταιρείας. Ανάλογα με το που είσαι, και τι καιρό έχει σου δίνει αναβαθμίσεις. Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...