Jump to content

Η Xiaomi έχασε τη δεύτερη θέση της στην παγκόσμια αγορά


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον Ιούλιο, στο τέλος του δεύτερου τριμήνου του 2021, έτριβαν τα χέρια τους στην Xiaomi καθώς διάφορα καταστήματα επιβεβαίωσαν ότι η Apple είχε χάσει τη συνηθισμένη της θέση ως ο δεύτερος μεγαλύτερος OEM smartphone στον κόσμο.

Η εταιρεία που “εξολόθρευσε” τότε την Apple ήταν η Xiaomi. Ωστόσο, φαίνεται ότι η διατήρηση της Xiaomi στη δεύτερη θέση ήταν προσωρινή. Στοιχεία μετρήσεων από την IDC, αποκαλύπτουν πως η Apple απέστειλε 50,4 εκατομμύρια smartphones κατά το τρίτο τρίμηνο του 2021. Αυτό είναι περίπου 6,1 εκατομμύρια περισσότερα τηλέφωνα από ότι έστειλε η Xiaomi την ίδια περίοδο. Με αυτή τη μέτρηση, η Xiaomi είναι και πάλι στην τρίτη θέση.

Φυσικά, η Samsung παραμένει άνετα στην κορυφαία θέση με 69 εκατομμύρια αποστολές τηλεφώνων, περίπου 18,6 εκατομμύρια περισσότερα από την Apple και 24,7 εκατομμύρια περισσότερα από τη Xiaomi. Tέταρτη και πέμπτη βρίσκονται αντίστοιχα οι Vivo και Oppo.

[via]

back to the Article

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν φτάνει να πουλάς φθηνά κινητά μόνο,πρέπει και ακριβά όπου η Xiaomi δεν τα πάει καθόλου καλά και η Samsung ξέρει καλά να παίζει παιχνίδι παντού

Link to comment
Share on other sites

Με τα νεα redmi notes σε κανα μηνα το πολυ δευτερη θα'ναι για πλακα και παλι. Οχι οτι εγινε και κατι, δεν ειμαστε μετοχοι για να μας νοιαζουν οι θεσεις, απλα κουβεντα να γινεται.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, EvO_Boss said:

Με τα νεα redmi notes σε κανα μηνα το πολυ δευτερη θα'ναι για πλακα και παλι. Οχι οτι εγινε και κατι, δεν ειμαστε μετοχοι για να μας νοιαζουν οι θεσεις, απλα κουβεντα να γινεται.

"Ενδιαφέρον χαρακτηριστικό του Redmi Note 11 είναι η χρήση διπλής κάμερας στο πίσω μέρος, με δύο έξτρα "φακούς" να υπάρχουν για λόγους αισθητικής. Η απόφαση να προστεθούν δύο διακοσμητικοί φακοί μπορεί να μπερδέψει τον μέσο καταναλωτή."

Αυτά τα νέα από το νέο note 11 🤣🤣

Εντάξει, μπορεί να είναι value for money τα note για τα λεφτά τους αλλά το να βάλεις ψεύτικες κάμερες στην πλάτη μου θυμίζει κάτι μαϊμού τηλέφωνα που σου πουλάνε στο δρόμο σαν αληθινά κλεμμένα και από μέσα είναι άδεια και έχουν πέτρες 😂

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, koutsis said:

"Ενδιαφέρον χαρακτηριστικό του Redmi Note 11 είναι η χρήση διπλής κάμερας στο πίσω μέρος, με δύο έξτρα "φακούς" να υπάρχουν για λόγους αισθητικής. Η απόφαση να προστεθούν δύο διακοσμητικοί φακοί μπορεί να μπερδέψει τον μέσο καταναλωτή."

Αυτά τα νέα από το νέο note 11 🤣🤣

Όντως ισχύει το παραπάνω; έχει 2 μουφα φακούς μόνο και μόνο για την ομορφιά;  🤪

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2021 at 7:29 ΠΜ, chocbhed_6630 said:

Όντως ισχύει το παραπάνω; έχει 2 μουφα φακούς μόνο και μόνο για την ομορφιά;  🤪

Ναι 🤣🤣

Θα είναι σαν να έχετε 4 κάμερες αλλά θα έχετε 2 ...

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν φτάνει να πουλάς φθηνά κινητά μόνο,πρέπει και ακριβά όπου η Xiaomi δεν τα πάει καθόλου καλά και η Samsung ξέρει καλά να παίζει παιχνίδι παντού


Καί η iPhone, την δεύτερη θέση την πήρε η Apple

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, koutsis said:

"Ενδιαφέρον χαρακτηριστικό του Redmi Note 11 είναι η χρήση διπλής κάμερας στο πίσω μέρος, με δύο έξτρα "φακούς" να υπάρχουν για λόγους αισθητικής. Η απόφαση να προστεθούν δύο διακοσμητικοί φακοί μπορεί να μπερδέψει τον μέσο καταναλωτή."

Αυτά τα νέα από το νέο note 11 🤣🤣

Εντάξει, μπορεί να είναι value for money τα note για τα λεφτά τους αλλά το να βάλεις ψεύτικες κάμερες στην πλάτη μου θυμίζει κάτι μαϊμού τηλέφωνα που σου πουλάνε στο δρόμο σαν αληθινά κλεμμένα και από μέσα είναι άδεια και έχουν πέτρες 😂

Πραγματι λιγο κουλο αλλα αυτο εγινε γιατι εχει ιδια πλατη με το pro που εχει μια καμερα παραπανω.

Αλλα amoled με 120hz, καμερα που κοιταει στα ισια midrange, τοσο γρηγορη φορτιση κλπ με 300 ευρω κι αν, ειναι επιτευγμα. Και σιγουρα θα ξεπουλησει. Οποτε στεκομαι σ'αυτο, μιας και μιλαμε για θεσεις και πωλησεις.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

 

6 ώρες πριν, EvO_Boss said:

Με τα νεα redmi notes σε κανα μηνα το πολυ δευτερη θα'ναι για πλακα και παλι. Οχι οτι εγινε και κατι, δεν ειμαστε μετοχοι για να μας νοιαζουν οι θεσεις, απλα κουβεντα να γινεται.

"Ενδιαφέρον χαρακτηριστικό του Redmi Note 11 είναι η χρήση διπλής κάμερας στο πίσω μέρος, με δύο έξτρα "φακούς" να υπάρχουν για λόγους αισθητικής. Η απόφαση να προστεθούν δύο διακοσμητικοί φακοί μπορεί να μπερδέψει τον μέσο καταναλωτή."

Αυτά τα νέα από το νέο note 11 🤣🤣

Εντάξει, μπορεί να είναι value for money τα note για τα λεφτά τους αλλά το να βάλεις ψεύτικες κάμερες στην πλάτη μου θυμίζει κάτι μαϊμού τηλέφωνα που σου πουλάνε στο δρόμο σαν αληθινά κλεμμένα και από μέσα είναι άδεια και έχουν πέτρες 😂

Αν αυτό είναι αλήθεια πραγματικά ντροπή.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια είναι αλλά δε ξέρουμε αν υπάρχει κάποια λειτουργικότητα πχ φωτόμετρο...

Επιπλέον πολλά αυτοκίνητα έχουν διακοσμητική εξάτμιση - δεν έχω ένα από αυτά. Δεν είναι αυτός λόγος να είναι φθηνιατζούρες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mixtri said:

Αλήθεια είναι αλλά δε ξέρουμε αν υπάρχει κάποια λειτουργικότητα πχ φωτόμετρο...

Επιπλέον πολλά αυτοκίνητα έχουν διακοσμητική εξάτμιση - δεν έχω ένα από αυτά. Δεν είναι αυτός λόγος να είναι φθηνιατζούρες.

aftermarket εννοείς?

Αλλα και να υπήρχε απο το εργοστάσιο του , δεν σημαίνει οτι το φέρνουμε ως παράδειγμα για αντιγραφή σε κινητό με ψεύτικες οπες!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, guy_fawkes said:

aftermarket εννοείς?

Αλλα και να υπήρχε απο το εργοστάσιο του , δεν σημαίνει οτι το φέρνουμε ως παράδειγμα για αντιγραφή σε κινητό με ψεύτικες οπες!

Όχι υπάρχουν από το εργοστάσιο σε κάποια αυτοκίνητα.

Ωστόσο, δε το βρίσκω τόσο κακό αν ξεκαθαρίζεται ότι είναι έτσι...για διακόσμηση...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που βλέπω είναι 2 κάμερες, ένα ambient light sensor, το φλας και η άλλη τρύπα δεν μπορώ να δω τι είναι...

Στάλθηκε από το M2101K7BNY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πωλήσεις στην Αμερική.

Apple,Samsung,Motorola οι 3 πρώτες(η Google άφαντη)

https://www.gsmarena.com/counterpoint_apple_is_the_undisputed_leader_in_the_united_states-news-51700.php

Στην ουσία η Xiaomi κρατιέται πολύ από την αγορά της Ευρώπης και της Ασίας ,αλλιώς θα ήταν πολύ πιο κάτω,ειδικά αν δεν είχε πέσει το σφυρί σε Huawei που χωρίς Google Services είναι κάτω και από τους τελευταίους.

https://www.gsmarena.com/counterpoint_samsung_remains_on_top_in_europe_for_q3_2021_but_the_lead_is_shrinking-news-51697.php

Η Samsung και η Apple πάλι,πουλάνε σε όλο τον κόσμο,γιαυτό και παραμένουν συνέχεια στις πρώτες θέσεις.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το μενού της συσκευής μου. Xiaomi mi11i. 5 μηνών συσκευή. Security updates July. Και Τρίτη θέση να χαίρονται που έφθασαν.

 

Screenshot_2021-11-06-06-16-45-207_com.android.settings.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Βλέποντας το μενού της συσκευής μου. Xiaomi mi11i. 5 μηνών συσκευή. Security updates July. Και Τρίτη θέση να χαίρονται που έφθασαν.

 

Screenshot_2021-11-06-06-16-45-207_com.android.settings.jpg

Πλάκα κάνεις έτσι;  security updates Ιουλίου και έχουμε Νοέμβριο; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, koutsis said:

Πλάκα κάνεις έτσι;  security updates Ιουλίου και έχουμε Νοέμβριο; 

Για τα πανηγύρια. Τουλάχιστον. Η συσκευή είναι καινούργια. Μάιο κυκλοφόρησε. Βλέποντας δίπλα το iPad να παίρνει updates κάθε μήνα μου έρχεται να πω ένα iστο κόρακα στη xiaomi… Τους βλέπω για 4η θέση αν συνεχίσουν έτσι. Το miui είναι αστείο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, mixtri said:

Για τα πανηγύρια. Τουλάχιστον. Η συσκευή είναι καινούργια. Μάιο κυκλοφόρησε. Βλέποντας δίπλα το iPad να παίρνει updates κάθε μήνα μου έρχεται να πω ένα iστο κόρακα στη xiaomi… Τους βλέπω για 4η θέση αν συνεχίσουν έτσι. Το miui είναι αστείο.

Εμενα παντως η γυναικα μου που εχει το Samsung s10 πηρε security update Νοεμβριου προχθες. Και μιλαμε για κινητο σχεδον 3 χρονων!

πραγματικο ειναι απαραδεκτο φετινο μοντελο xiaomi να εχει ακομα update Ιουλιου στις 6 Νοεμβριου !

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Just now, koutsis said:

Εμενα παντως η γυναικα μου που εχει το Samsung s10 πηρε security update Νοεμβριου προχθες. Και μιλαμε για κινητο σχεδον 3 χρονων!

πραγματικο ειναι απαραδεκτο φετινο μοντελο xiaomi να εχει ακομα update Ιουλιου στις 6 Νοεμβριου !

Και μιλάμε για ναυαρχίδα της Xiaomi. Snap888. Ελπίζω σε θαύμα.

Απλά να ξέρετε ότι στην Κίνα μια χαρά αναβαθμίσεις δίνει κάθε μήνα. Η δικές μας οι Rom EU είναι παιδιά κατώτερου θεού. Ντροπή στη Xiaomi.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Sony Οκτωβρίου αλλά συγκεκριμένη εβδομάδα κάθε μήνα δίνει.
Την άλλη εβδομάδα δηλαδή θα πάρουμε Νοεμβρίου!


Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Και μιλάμε για ναυαρχίδα της Xiaomi. Snap888. Ελπίζω σε θαύμα.
Απλά να ξέρετε ότι στην Κίνα μια χαρά αναβαθμίσεις δίνει κάθε μήνα. Η δικές μας οι Rom EU είναι παιδιά κατώτερου θεού. Ντροπή στη Xiaomi.
να πεις ότι δεν στα λεγα αλλά ας οψονται οι πιτογυροι,δεν το λέω προσωπικά
ότι πληρώνουμε παίρνουμε
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2021 at 12:40 ΜΜ, akalos said:

να πεις ότι δεν στα λεγα αλλά ας οψονται οι πιτογυροι,δεν το λέω προσωπικά
ότι πληρώνουμε παίρνουμε

Εγω χωρίς να πληρώσω πολλά, μπορεί να μην έχω κορυφαίες κάμερες αλλά έχω security update Οκτωβρίου με Android 11 και miui 12.5 σε συσκευή του 2019. Α ναι και με... Mediatek!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, evris2013 said:

Εγω χωρίς να πληρώσω πολλά, μπορεί να μην έχω κορυφαίες κάμερες αλλά έχω security update Οκτωβρίου με Android 11 και miui 12.5 σε συσκευή του 2019. Α ναι και με... Mediatek!

Εγώ πάντως που πλήρωσα αρκετά περιμένω θεία φώτιση με τα security updates.

Η εταιρεία θέλει πολλές αλλαγές για να σταθεί στην ευρωπαϊκή αγορά. Η Ευρώπη είναι η πιο απαιτητική αγορά σε θέματα ποιότητας και υποστήριξης.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...