Jump to content

Κινητό μέχρι 650Ε


ZAMPON7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, φίλη μου ψάχνει για κινητό με έμφαση στην καλή κάμερα για τη δουλειά της.
Της έχω προτείνει το s20fe 8/256(θα το κρατήσει πάνω από 2-3 χρόνια οπότε πρέπει >6GB RAM) το οποίο όμως βρίσκεται πολύ ψηλά αυτή την περίοδο το 5G στα 720 ευρώ! 
Θα το πάρει με τιμολόγιο οπότε υπολογίζει να δώσει γύρω στα 500-550 ευρώ καθαρά. Δεν ξέρω αν τελικά αξίζει περσινή συσκευή τόσα χρήματα.
Tης έχω προτείνει και το Xiaomi pro 11 που είναι σε προσφορά στα 650 με δώρο την σκούπα αλλά δεν τρελαίνεται για Xiaomi και δεν ξέρω αν θα την καλύψει στο φωτογραφικό κομμάτι.
Υπάρχει καμία άλλη πρόταση? Φυσικά αποκλείονται τα Huwaei λόγω έλλειψης Google Services.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, athanaso77 said:

Πρόκειται για την ίδια φίλη που αναφέρεται εδώ;

Μπα δε νομίζω. Τώρα μίλησα μαζί της και δεν γνωρίζει κάτι τέτοιο. Τρομερή σύμπτωση!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Συνεχίζουμε τότε…

1 hour ago, ZAMPON7 said:

Της έχω προτείνει το s20fe 8/256(θα το κρατήσει πάνω από 2-3 χρόνια οπότε πρέπει >6GB RAM) το οποίο όμως βρίσκεται πολύ ψηλά αυτή την περίοδο το 5G στα 720 ευρώ! .

Καλή περίπτωση είναι αυτό, η μπορείς να δεις και το S21+, τα οποία αμφότερα βέβαια δεν φτάνουν τις φωτογραφικές ικανότητα του S21 Ultra, το οποίο όμως ξεφεύγει και στη τιμή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά δεν το είχα δει το συγκεκριμένο thread για να έγραφα και εγώ εκεί αν είναι, μιλάμε πάντως για διαφορετική περίπτωση 100%(αν και η ίδια εργάζεται και αυτή στον τομέα της αισθητικής). Τρομερό!😄

Είμαι κάτοχος του s21+ το οποίο το είχα πάρει μεταχειρισμένο στα 600, καινούργιο παίζει πολύ ψηλά.
Άρα δεν υπάρχει κάτι άλλο, ε? Να της προτείνω κανά Sony ή δεν θα της αρέσει στα υπόλοιπα? Ένα galaxy Note 4 νομίζω έχει τώρα, δεν είμαι και σίγουρος.
Εντάξει όχι το Ultra φυσικά, θέλει απλά να βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες κυρίως εσωτερικού χώρου(κομμωτήριο).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ZAMPON7 said:

Συγγνώμη αλλά δεν το είχα δει το συγκεκριμένο thread για να έγραφα και εγώ εκεί αν είναι, μιλάμε πάντως για διαφορετική περίπτωση 100%(αν και η ίδια εργάζεται και αυτή στον τομέα της αισθητικής). Τρομερό!😄

Είμαι κάτοχος του s21+ το οποίο το είχα πάρει μεταχειρισμένο στα 600, καινούργιο παίζει πολύ ψηλά.
Άρα δεν υπάρχει κάτι άλλο, ε? Να της προτείνω κανά Sony ή δεν θα της αρέσει στα υπόλοιπα? Ένα galaxy Note 4 νομίζω έχει τώρα, δεν είμαι και σίγουρος.
Εντάξει όχι το Ultra φυσικά, θέλει απλά να βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες κυρίως εσωτερικού χώρου(κομμωτήριο).

Πως τα πάει το s21+ γι αυτές τις συνθήκες φωτογράφησης? Έχετε δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ZAMPON7 said:

Συγγνώμη αλλά δεν το είχα δει το συγκεκριμένο thread για να έγραφα και εγώ εκεί αν είναι, μιλάμε πάντως για διαφορετική περίπτωση 100%(αν και η ίδια εργάζεται και αυτή στον τομέα της αισθητικής). Τρομερό!😄

Είμαι κάτοχος του s21+ το οποίο το είχα πάρει μεταχειρισμένο στα 600, καινούργιο παίζει πολύ ψηλά.
Άρα δεν υπάρχει κάτι άλλο, ε? Να της προτείνω κανά Sony ή δεν θα της αρέσει στα υπόλοιπα? Ένα galaxy Note 4 νομίζω έχει τώρα, δεν είμαι και σίγουρος.
Εντάξει όχι το Ultra φυσικά, θέλει απλά να βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες κυρίως εσωτερικού χώρου(κομμωτήριο).

Sony μια χαρά θα κάνει σε όλα αλλά σε ναυαρχίδα που σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει!

Αν και τώρα που τσέκαρα κάτι τελευταία κομμάτια υπάρχουν στον Κοτσοβολο για το 5ii που δεν είναι και κουμούτσα απο 919€ στα 699€ με τιμολόγιο θα πάει περίπου στα 520€

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, guy_fawkes said:

Sony μια χαρά θα κάνει σε όλα αλλά σε ναυαρχίδα που σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει!

Αν και τώρα που τσέκαρα κάτι τελευταία κομμάτια υπάρχουν στον Κοτσοβολο για το 5ii που δεν είναι και κουμούτσα απο 919€ στα 699€ με τιμολόγιο θα πάει περίπου στα 520€

Δεν βλέπω να έχει καλύτερη κάμερα από το p30 pro που είναι και πιο φτηνό. Τουλάχιστον σύμφωνα με το dxomark

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, koutou said:

Δεν βλέπω να έχει καλύτερη κάμερα από το p30 pro που είναι και πιο φτηνό. Τουλάχιστον σύμφωνα με το dxomark

σε σοβαρή συζήτηση με γνώμονα το dxomark δεν προτίθεμαι να κάνω!

Το xperia 5ii και το p30pro είναι πολύ κοντά σε κάμερα και πότε είναι το ένα καλύτερο και πότε το άλλο, ανάλογα με τις συνθήκες!

Επίσης το μέλος @ZAMPON7 όπου και παρέθεσα, ζήτησε 5G κάτι που το p30 pro δεν διαθέτει.

Τέλος overall το xperia 5ii είναι πολύ καλύτερο στους περισσότερους τομείς

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
27 minutes ago, koutou said:

Δεν βλέπω να έχει καλύτερη κάμερα από το p30 pro που είναι και πιο φτηνό. Τουλάχιστον σύμφωνα με το dxomark

Θα συνιστούσα να μην εμπιστεύεσαι τόσο το DxOMark. Άσε που δυστυχώς σε κάθε update για κάποιο λόγο η Huawei έκανε χειρότερη την κάμερα του P30 Pro.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, koutou said:

Πως τα πάει το s21+ γι αυτές τις συνθήκες φωτογράφησης? Έχετε δοκιμάσει?

Δεν το έχω δοκιμάσει σε τέτοιες συνθήκες ακόμα(δεν δηλώνω και σχετικός με την φωτογραφία γενικά), κυρίως τοπία έχω βγάλει σε ταξίδια μου και δεν έχω κανένα παράπονο. Γενικά το κινητό όσον αφορά την κάμερα είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το Oneplus 5T που είχα. Δεν πιστεύω πάντως ότι θα έχει κανένα θέμα και σε τέτοιου είδους φωτογραφίες.

 

Quote

Αν και τώρα που τσέκαρα κάτι τελευταία κομμάτια υπάρχουν στον Κοτσοβολο για το 5ii που δεν είναι και κουμούτσα απο 919€ στα 699€ με τιμολόγιο θα πάει περίπου στα 520€

Καλό φαίνεται αυτό, είναι καλύτερο λες από το s20 fe 5G? Για την κάμερα αλλά και overall.
Καλά εννοείται θα της πω να πάει σε ένα κατάστημα να τα δει στο χέρι της πως είναι και να δοκιμάσει την κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...