Jump to content

Google Pixel 6 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, πάντα συμβαίνει αυτό. Ο χρόνος αυτός στο GSam δείχνει ότι είναι "ανοιχτό"/"ενεργό", όχι ότι χρησιμοποιείται. Και χωρίς WiFi calling τις ίδιες ώρες θα είχες στον πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 889
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω αγοράσει το google pixel 6 pro από τον Ιανουαρίου και ενώ είναι κινητάρα, έχω τρομερό πρόβλημα με την μπαταρία. Συγκεκριμένα το 50% καταναλώνεται από "δίκτυο κινητής τηλεφωνίας". Έχει βρεθεί καμία λύση;

Εντωμεταξυ είχα για κανα 2μηνο την beta έκδοση και δεν είχα τέτοιο θέμα. Τώρα ξαναεπανηλθα στην κανονική έκδοση και πάλι τα ίδια.

Edited by minepo
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, minepo said:

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω αγοράσει το google pixel 6 pro από τον Ιανουαρίου και ενώ είναι κινητάρα, έχω τρομερό πρόβλημα με την μπαταρία. Συγκεκριμένα το 50% καταναλώνεται από "δίκτυο κινητής τηλεφωνίας". Έχει βρεθεί καμία λύση;

Εντωμεταξυ είχα για κανα 2μηνο την beta έκδοση και δεν είχα τέτοιο θέμα. Τώρα ξαναεπανηλθα στην κανονική έκδοση και πάλι τα ίδια.

Είσαι stock; Μήπως έχεις ενεργοποιήσει το shizuku;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stapd_21 said:

Είσαι stock; Μήπως έχεις ενεργοποιήσει το shizuku;

Καλημέρα, αυτή τη στιγμή είμαι στόκ και όχι δεν έχω ενεργοποιήσει το shizuku. Να πώ την αλήθεια, μέχρι χθές δεν το ήξερα καν το shizuku. Το διάβασα σε αυτό το φόρουμ. 

Πάντως και με μία απλή αναζήτηση που έκανα στο google βρήκα πολλούς χρήστε με το παρόμοιο πρόβλημα και κάποιες "προσωρινές λύσεις" οι οποιες δεν λειτουργησαν.
 

Edited by minepo
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, minepo said:

Καλημέρα, αυτή τη στιγμή είμαι στόκ και όχι δεν έχω ενεργοποιήσει το shizuku. Να πώ την αλήθεια, μέχρι χθές δεν το ήξερα καν το shizuku. Το διάβασα σε αυτό το φόρουμ. 

Πάντως και με μία απλή αναζήτηση που έκανα στο google βρήκα πολλούς χρήστε με το παρόμοιο πρόβλημα και κάποιες "προσωρινές λύσεις" οι οποιες δεν λειτουργησαν.
 

Όταν λες τρομερό πρόβλημα τι εννοείς; Κάθε πόσο φορτίζεις και με πόση χρήση;

Σε οποιαδήποτε συσκευή θα βρεις προβλήματα για μπαταρία και "λύσεις". Το θέμα είναι ότι κάθε περίπτωση διαφέρει γιατί παίζουν ρόλο ένα σωρό παράγοντες. Άλλες εφαρμογές, άλλες ρυθμίσεις κ.ο.κ. Το πιο ενδιαφέρον που λες είναι αυτό για beta ότι εκεί ήταν καλύτερα τα πράγματα.

Το 50% δίκτυο δεν ξέρω κατά πόσο είναι περίεργο. Τώρα τσέκαρα τη συσκευή μου και λέει 46% το δίκτυο. Αν έχεις σοβαρό πρόβλημα θα σου πρότεινα να βάλεις κάποια ειδική εφαρμογή για μπαταρία για να βγάλεις άκρη. Τα στατιστικά της Google είναι της πλάκας, δίνουν ελάχιστες πληροφορίες. Το drain θέλει πάντα ψάξιμο δυστυχώς και χρόνο.

Αν δεν βαριέσαι δώσε μερικές παραπάνω πληροφορίες με screenshot από κάποια αντίστοιχη εφαρμογή.

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Sotnem said:

Όταν λες τρομερό πρόβλημα τι εννοείς; Κάθε πόσο φορτίζεις και με πόση χρήση;

Σε οποιαδήποτε συσκευή θα βρεις προβλήματα για μπαταρία και "λύσεις". Το θέμα είναι ότι κάθε περίπτωση διαφέρει γιατί παίζουν ρόλο ένα σωρό παράγοντες. Άλλες εφαρμογές, άλλες ρυθμίσεις κ.ο.κ. Το πιο ενδιαφέρον που λες είναι αυτό για beta ότι εκεί ήταν καλύτερα τα πράγματα.

Το 50% δίκτυο δεν ξέρω κατά πόσο είναι περίεργο. Τώρα τσέκαρα τη συσκευή μου και λέει 46% το δίκτυο. Αν έχεις σοβαρό πρόβλημα θα σου πρότεινα να βάλεις κάποια ειδική εφαρμογή για μπαταρία για να βγάλεις άκρη. Τα στατιστικά της Google είναι της πλάκας, δίνουν ελάχιστες πληροφορίες. Το drain θέλει πάντα ψάξιμο δυστυχώς και χρόνο.

Αν δεν βαριέσαι δώσε μερικές παραπάνω πληροφορίες με screenshot από κάποια αντίστοιχη εφαρμογή.

 

Το φορτίζω 2 φορές τη μέρα στη καλύτερη. Έστω ότι φορτίζω το κίνητο μία φορά το πρωί μέχρι 100%. Με νορμάλ χρήση ( τηλέφωνα, vinber, σερφαρισμα και ελάχιστα social media, το απόγευμα ξαναθέλει φόρτισμα. Και πολλές φορές μπορέι να το φορτίσω και λίγο πριν κοιμηθώ, γιατί ακόμα και τα βράδια που κοιμάμαι, και τα έχω όλα κλειστά στο κινητό, καταναλώνει 15-20% μπαταρία. 

Και σύμφωνα με τα στοιχεία της μπαταρίας, καταναλώνεται από τα "δίκτυα κινητής τηλεφωνίας".

Δεν έχω κάποια third party εφαρμογή για την χρήση της μπαταρίας. Έχεις να μου προτείνεις καμία;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, minepo said:

Το φορτίζω 2 φορές τη μέρα στη καλύτερη. Έστω ότι φορτίζω το κίνητο μία φορά το πρωί μέχρι 100%. Με νορμάλ χρήση ( τηλέφωνα, vinber, σερφαρισμα και ελάχιστα social media, το απόγευμα ξαναθέλει φόρτισμα. Και πολλές φορές μπορέι να το φορτίσω και λίγο πριν κοιμηθώ, γιατί ακόμα και τα βράδια που κοιμάμαι, και τα έχω όλα κλειστά στο κινητό, καταναλώνει 15-20% μπαταρία. 

Και σύμφωνα με τα στοιχεία της μπαταρίας, καταναλώνεται από τα "δίκτυα κινητής τηλεφωνίας".

Δεν έχω κάποια third party εφαρμογή για την χρήση της μπαταρίας. Έχεις να μου προτείνεις καμία;

Πολύ χάλια τότε!

GSam Battery, BetterBatteryStats, Accubattery. Δεν ξέρω αν είναι καμία άλλη της μόδας, έχω κανέναν χρόνο να χρησιμοποίησω.

Δες ποια σε βολεύει και έχει πιο αναλυτικά στοιχεία χωρίς να θέλει root.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sotnem said:

Πολύ χάλια τότε!

GSam Battery, BetterBatteryStats, Accubattery. Δεν ξέρω αν είναι καμία άλλη της μόδας, έχω κανέναν χρόνο να χρησιμοποίησω.

Δες ποια σε βολεύει και έχει πιο αναλυτικά στοιχεία χωρίς να θέλει root.

Οκ, θα δοκιμάσω και θα επανέλθω με επιπλέον δεδομένα.

 

Κάτι ακόμα, είδα πολύ προτείνουν για τζαμακι, Whitestone dome, το οποίο το είχα βάλει και εγώ στο μάτι. Αλλά δεν βρίσκω κάπου. Αν ξέρεις κάποιος που μπορώ να βρω ας με ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: όταν ολοκληρώσω μία κλήση και απομακρύνω το τηλέφωνο από το αυτί μου, δεν εμφανίζει σε full screen το εικονίδιο του τερματισμού, αλλά πάνω στην κουρτίνα, την οποία πρέπει να κατεβάσω για να τερματίσω την κλήση. Γιατί συμβαίνει αυτό; Ελπίζω να μπόρεσα να το διατυπώσω σωστά

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, stapd_21 said:

Μια ερώτηση: όταν ολοκληρώσω μία κλήση και απομακρύνω το τηλέφωνο από το αυτί μου, δεν εμφανίζει σε full screen το εικονίδιο του τερματισμού, αλλά πάνω στην κουρτίνα, την οποία πρέπει να κατεβάσω για να τερματίσω την κλήση. Γιατί συμβαίνει αυτό; Ελπίζω να μπόρεσα να το διατυπώσω σωστά

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk
 

Ναι το διατύπωσες καλά. Γίνεται πάντα όμως;

Μήπως έχει να κάνει με το αν είναι κλειδωμένο ή όχι το τηλέφωνο όταν απαντάς στην κλήση;
Σε περίπτωση που το δουλεύεις εκείνη τη στιγμή εμφανίζεται μόνο η κλήση σαν pop-up, σωστά; Αν πατήσεις το power button, κάνει fullscreen το dialer app.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διατύπωσες καλά. Γίνεται πάντα όμως;
Μήπως έχει να κάνει με το αν είναι κλειδωμένο ή όχι το τηλέφωνο όταν απαντάς στην κλήση;
Σε περίπτωση που το δουλεύεις εκείνη τη στιγμή εμφανίζεται μόνο η κλήση σαν pop-up, σωστά; Αν πατήσεις το power button, κάνει fullscreen το dialer app.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι όταν το δουλεύω εμφανίζεται το pop up. Όταν απαντάω ενώ ήταν κλειδωμένο έχει τη συμπεριφορά που περιγράφω. Είναι φυσιολογικό αυτό; Με Samsung που είχα π.χ. παλαιότερα, η κλήση ήταν πάντα σε full screen

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2023 at 3:12 ΜΜ, Stab said:

Γεια χαρα! Εχεις eSim? εμενα μου ειπαν οτι δεν γινεται στο pixel 6 pro!

Ναι. Γίνεται. Έχω και  σιμ και esim. Και οι 2 cosmote 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με την τελευταία έκδοση του Μαϊου, με εγκατεστημένο το shizuku και το pixel ims. Ωστόσο, ενώ λειτουργεί κανονικά το WiFi calling, το shizuku μετά από επανεκκίνηση, φαίνεται να μην τρέχει. Τι μπορεί να συμβαίνει;622b4b5ee471f36539123524f1fae58e.jpg

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας 

Έχω το pixel 6 pro.

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει ρύθμιση από κάπου στο μενού για το πόσο ιστορικό κλήσεων μπορεί να κρατήσει στις πρόσφατες κλήσεις το τηλέφωνο??θέλω να μπορεί να κρατήσει όλες τις κλήσεις αλλά  μου κρατάει μόνο συγκεκριμένη περίοδο.

Αν ξέρει κάποιος από που ρυθμίζει,θα με βοηθούσε πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με την τελευταία έκδοση του Μαϊου, με εγκατεστημένο το shizuku και το pixel ims. Ωστόσο, ενώ λειτουργεί κανονικά το WiFi calling, το shizuku μετά από επανεκκίνηση, φαίνεται να μην τρέχει. Τι μπορεί να συμβαίνει;622b4b5ee471f36539123524f1fae58e.jpg

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk


Τίποτα δεν τρέχει, δεν απαιτείται να τρέχει για να λειτουργούν οι αλλαγές που κάνει. Χρειάζεται να το ξανακάνεις μόνο όταν πάρεις την μηνιαία ενημέρωση ασφαλείας.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, stapd_21 said:

Είμαι με την τελευταία έκδοση του Μαϊου, με εγκατεστημένο το shizuku και το pixel ims. Ωστόσο, ενώ λειτουργεί κανονικά το WiFi calling, το shizuku μετά από επανεκκίνηση, φαίνεται να μην τρέχει. Τι μπορεί να συμβαίνει;
 

Το Shizuku δεν τρέχει πάντα. Πρέπει να συνδέσεις το τηλέφωνο και να δώσεις την εντολή. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τον ρόλο του. Δεν έχει να κάνει με το VoLTE, λειτουργεί για να κάνεις πράγματα χωρίς root. Αν δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι γιατί να τρέχει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,θα παρω ενα μεταχειρισμενο 6pro και εχω σκοπο να ξεκλειδωσω bootloader,να rootαρω και να κανω clean install rom.

Διαβασα καπου οτι θα ζητησει το pin του προηγουμενου κατοχου καποια στιγμη.

Για ποιο pin μιλανε?Τo pin ξεκλειδωματος η το pin της sim του?

Και αν δεν ειχε pin ξεκλειδωματος αλλα pattern τοτε το pattern?

Eχω χρονια εμπειρια σ αυτα αλλα δεν εχω ξανασυναντησει συσκευη που να ζηταει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, azuli said:

Καλησπερα,θα παρω ενα μεταχειρισμενο 6pro και εχω σκοπο να ξεκλειδωσω bootloader,να rootαρω και να κανω clean install rom.

Διαβασα καπου οτι θα ζητησει το pin του προηγουμενου κατοχου καποια στιγμη.

Για ποιο pin μιλανε?Τo pin ξεκλειδωματος η το pin της sim του?

Και αν δεν ειχε pin ξεκλειδωματος αλλα pattern τοτε το pattern?

Eχω χρονια εμπειρια σ αυτα αλλα δεν εχω ξανασυναντησει συσκευη που να ζηταει κατι τετοιο.

Όχι βέβαια. Εφόσον αυτός που θα στο δώσει, θα του έχει κάνει επαναφορά ρυθμίσεων, θα σβηστούν οι κωδικοι, τα Pins κι ότι άλλο είχε η συσκευή πριν.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, azuli said:

Καλησπερα,θα παρω ενα μεταχειρισμενο 6pro και εχω σκοπο να ξεκλειδωσω bootloader,να rootαρω και να κανω clean install rom.

Διαβασα καπου οτι θα ζητησει το pin του προηγουμενου κατοχου καποια στιγμη.

Για ποιο pin μιλανε?Τo pin ξεκλειδωματος η το pin της sim του?

Και αν δεν ειχε pin ξεκλειδωματος αλλα pattern τοτε το pattern?

Eχω χρονια εμπειρια σ αυτα αλλα δεν εχω ξανασυναντησει συσκευη που να ζηταει κατι τετοιο.

Ισχύει...Ακολουθεί τον δρόμο της Apple...Όταν πάρεις ένα μεταχειρισμένο iPhone σου ζητάει κωδικό...Είναι ο κωδικός που είχε ο προηγούμενος κάτοχος...

Το ίδιο έφερε και η Google στο Android τον τελευταίο χρόνο...Θα πρέπει να βάλεις τον κωδικό του προηγούμενου κατόχου...Και εγώ και στο 6 πέρυσι το καλοκαίρι,και στο 6 Pro έκανα την διαδικασία...

Όταν πούλησα το 6,με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πάντα,με πήρε τηλ ο καινούργιος κάτοχος και μου ζήτησε το Pin...

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, jimlost said:

Ισχύει...Ακολουθεί τον δρόμο της Apple...Όταν πάρεις ένα μεταχειρισμένο iPhone σου ζητάει κωδικό...Είναι ο κωδικός που είχε ο προηγούμενος κάτοχος...

Το ίδιο έφερε και η Google στο Android τον τελευταίο χρόνο...Θα πρέπει να βάλεις τον κωδικό του προηγούμενου κατόχου...Και εγώ και στο 6 πέρυσι το καλοκαίρι,και στο 6 Pro έκανα την διαδικασία...

Όταν πούλησα το 6,με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πάντα,με πήρε τηλ ο καινούργιος κάτοχος και μου ζήτησε το Pin...

το pin/pattern θελει φανταζομαι,οχι της sim?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, azuli said:

το pin/pattern θελει φανταζομαι,οχι της sim?

Ε ναι,τον κωδικό που ξεκλειδώνει την συσκευή 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει...Ακολουθεί τον δρόμο της Apple...Όταν πάρεις ένα μεταχειρισμένο iPhone σου ζητάει κωδικό...Είναι ο κωδικός που είχε ο προηγούμενος κάτοχος...
Το ίδιο έφερε και η Google στο Android τον τελευταίο χρόνο...Θα πρέπει να βάλεις τον κωδικό του προηγούμενου κατόχου...Και εγώ και στο 6 πέρυσι το καλοκαίρι,και στο 6 Pro έκανα την διαδικασία...
Όταν πούλησα το 6,με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πάντα,με πήρε τηλ ο καινούργιος κάτοχος και μου ζήτησε το Pin...
Αυτό που λες ισχύει στην περίπτωση που ο πωλητής δεν διαγράψει τον λογαριασμό Google της συσκευής, πριν κάνει επαναφορά ρυθμίσεων.

Αν και παίζει να έχει αλλάξει πάλι αυτή η μέθοδος και με απλό factory reset, που ούτως η άλλως σου ζητάει το pin πριν το κάνεις, οποτε και δε θα χρειαστεί ξανά ο κωδικός στον επόμενο κάτοχο.


Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jimlost said:

Ισχύει...Ακολουθεί τον δρόμο της Apple...Όταν πάρεις ένα μεταχειρισμένο iPhone σου ζητάει κωδικό...Είναι ο κωδικός που είχε ο προηγούμενος κάτοχος...

Το ίδιο έφερε και η Google στο Android τον τελευταίο χρόνο...Θα πρέπει να βάλεις τον κωδικό του προηγούμενου κατόχου...Και εγώ και στο 6 πέρυσι το καλοκαίρι,και στο 6 Pro έκανα την διαδικασία...

Όταν πούλησα το 6,με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πάντα,με πήρε τηλ ο καινούργιος κάτοχος και μου ζήτησε το Pin...

Κανένα κωδικό δεν ζητάει το iPhone εφόσον έχει γίνει επαναφορά εργοστασιακών 

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα μήνα αγοράσαμε μεταχειρισμένο 12 pro max, στο οποίο εννοείται έγινε επαναφορά εργοστασιακών και δεν ζητήθηκε κανένας κωδικός.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κανένα κωδικό δεν ζητάει το iPhone εφόσον έχει γίνει επαναφορά εργοστασιακών 
Αν το θυμάμαι σωστά, θα πρέπει πριν το factory reset να έχεις κάνει sign out από τη συσκευή και να έχεις απενεργοποιήσει το find my για να μην ζητηθεί κωδικός ξεκλειδώματος

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...