Jump to content

Google Pixel 6 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, zaras27 said:

Τι εννοείς δεν μπορείς να κάνεις κλήση ?

Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες 

Έχεις δίκιο. Τα πράγματα έχουν ως εξής. Παω να κάνω κλήση πέφτει τελείως το σήμα και μου κλείνει η κλήση. Με καλούν ενώ έχω φουλ σήμα, δεν με βρίσκουν και μου έρχεται μήνυμα οτι κάποιος με καλούσε. Όταν βγάλει κλήση, στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα δεν με ακούν, μετά με ακούν για 20 δεύτερα και στα 32 δευτερόλεπτα ακριβώς κλείνει η κλήση. Ουσιαστικά έχω θέμα σε οτι έχει να κάνει με την κλήση. Wind & Vodafone δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.  Με την cosmote που μίλησα μου απάντησαν αυτο ''η συγκεκριμένη συσκευή επειδή δεν υποστηρίζει την υπηρεσία Volte και έχει καταργηθεί το δίκτυο 3G συνεπώς δεν είναι δυνατή δρομολόγηση των κλήσεων με το συγκεκριμένο μοντέλο." 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 889
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

κανονικά πρέπει κάθε μέρα να τους ζαλίζεις ότι η συσκευή μια χαρά υποστηρίζει volte/5G και να φροντίσουν να την υποστηρίξουν σε συννενόηση με την google! Μόνο έτσι μπορεί να δεις/δούμε φως...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Neptonian said:

Έχεις δίκιο. Τα πράγματα έχουν ως εξής. Παω να κάνω κλήση πέφτει τελείως το σήμα και μου κλείνει η κλήση. Με καλούν ενώ έχω φουλ σήμα, δεν με βρίσκουν και μου έρχεται μήνυμα οτι κάποιος με καλούσε. Όταν βγάλει κλήση, στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα δεν με ακούν, μετά με ακούν για 20 δεύτερα και στα 32 δευτερόλεπτα ακριβώς κλείνει η κλήση. Ουσιαστικά έχω θέμα σε οτι έχει να κάνει με την κλήση. Wind & Vodafone δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.  Με την cosmote που μίλησα μου απάντησαν αυτο ''η συγκεκριμένη συσκευή επειδή δεν υποστηρίζει την υπηρεσία Volte και έχει καταργηθεί το δίκτυο 3G συνεπώς δεν είναι δυνατή δρομολόγηση των κλήσεων με το συγκεκριμένο μοντέλο." 

Μήπως για αρχή να κάνεις αλλαγή κάρτας Sim???

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, jimlost said:

Μήπως για αρχή να κάνεις αλλαγή κάρτας Sim???

Είχα κάνει ακριβώς 10 μήνες πρίν γιατι δεν έπιανα 5g στην συσκευή μου (Xiaomi 11T Pro) . Το θέμα μου είναι οτι όποια SIM και να βάλω άλλου παρόχου δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Θα κάνω την cosmote esim (έχω vodafone πάροχο σε esim).

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις γιατί κι εγώ cosmote έχω και ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα με καποια συσκευή pixel.
Το ότι δεν υποστηρίζει volte/vowifi και το ότι έχει καταργηθεί το 3G, δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήση.

Sent from my Pixel 6 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Neptonian said:

Είχα κάνει ακριβώς 10 μήνες πρίν γιατι δεν έπιανα 5g στην συσκευή μου (Xiaomi 11T Pro) . Το θέμα μου είναι οτι όποια SIM και να βάλω άλλου παρόχου δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Θα κάνω την cosmote esim (έχω vodafone πάροχο σε esim).

Οπότε δεν είναι θέμα του κινητού αλλά της κοσμοτέ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει ακριβώς 10 μήνες πρίν γιατι δεν έπιανα 5g στην συσκευή μου (Xiaomi 11T Pro) . Το θέμα μου είναι οτι όποια SIM και να βάλω άλλου παρόχου δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Θα κάνω την cosmote esim (έχω vodafone πάροχο σε esim).
Μήπως χρησιμοποιείς SIM και eSIM ταυτόχρονα;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, baiosss said:

Μήπως χρησιμοποιείς SIM και eSIM ταυτόχρονα;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Πώς το εννοείς ακριβώς ; Δώσε μου ένα παράδειγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Πώς το εννοείς ακριβώς ; Δώσε μου ένα παράδειγμα. 
Έχεις δύο SIM στην συσκευή; Μια φυσική και μια e-SIM;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, baiosss said:

Έχεις δύο SIM στην συσκευή; Μια φυσική και μια e-SIM;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Σωστά . Στην φυσική θέση έχω την Cosmote και στην θέση της esim έχω την vodadone.

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιος με 6pro από θήκες και προστασία οθόνης τι προτείνεται παιδιά, καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, baiosss said:

Μήπως χρησιμοποιείς SIM και eSIM ταυτόχρονα;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Σορρυ αλλά δεν το κατάλαβα ουτε εγώ . Εχω 2 Sim , Φυσική κ esim από την Vodafone .Ενεργές και οι 2 κ όλα καλά .

Απλά τώρα θα πάω σε Cosmote κ σκέφτομαι ποια από τις 2 να κάνω  eSim ..αν και κινουμαι στο σενάριο φυσική σε Cosmote k eSim Vodafone 

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλά δεν το κατάλαβα ουτε εγώ . Εχω 2 Sim , Φυσική κ esim από την Vodafone .Ενεργές και οι 2 κ όλα καλά .
Απλά τώρα θα πάω σε Cosmote κ σκέφτομαι ποια από τις 2 να κάνω  eSim ..αν και κινουμαι στο σενάριο φυσική σε Cosmote k eSim Vodafone 
Γιατί έχω διαβάσει αριστερά και δεξιά ότι υπάρχουν προβλήματα με δύο SIM. Λένε πως η μία πρέπει να είναι σε 2G αν έχεις 4G στην άλλη, αλλιώς υπάρχουν drop calls και διάφορα τέτοια. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά σε group στο Telegram υπάρχουν περιστατικά.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιος με 6pro από θήκες και προστασία οθόνης τι προτείνεται παιδιά, καλημέρα.
Καλώς τον.
Εγώ από θήκη επιλέγω πάντα spigen thin fit για τα κινητά μου. Εξαιρετική εφαρμογή και προστασία, χωρίς να προσθέτει όγκο στο κινητό.

Για οθόνη και κάμερες έχω επιλέξει ζελατίνα της Tauri από Amazon.
Κάθεται καταπληκτικά.

Sent from my Pixel 6 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Την επιλογή προγραμματιστής την έχω ενεργοποιήσει. Όταν συνδέω κινητό με υπολογιστές (δύο laptop win 11, deskop 10) κανένας υπολογιστής δεν το βλέπει και στο κινητό δεν εμφανίζονται οι επιλογές για την μεταφορά αρχείων κτλπ όπως ότι ενεργοποιήθηκε το usb debugging. Υπάρχει ρύθμιση? δοκίμασα καλώδια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογές για προγραμματιστές στην κατηγορία δικτύωση υπάρχει το προεπιλεγμένη διαμόρφωση usb εκεί κάνε το μεταφορά αρχείων 7d3658ac947d71361633dfdc0a2f508d.jpg

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα μαγαζί Θεσσαλονίκη (techbox) που έχω παραγγείλει πολλά πράγματα για pixel 6 pro. Κάνουν 2 βδομάδες περίπου να έρθουν, αλλά δεν βρήκα κ αλλού πράγματα για pixel με καλές τιμές. Μέχρι στιγμής δοκίμασα ένα tempered glass που καλύπτει k to edge μέρος με θήκη spigen tough armor κ εδώ κ 2 βδομάδες κάθεται σταθερά, δεν την έχει πετάξει η θήκη. Έχει 5.20€ νομίζω. Περιμένω κ κάποια temp glass του 1€ φάση να δοκιμάσω κάποια στιγμή, τζαμακι για κάμερες, πολύ φθηνές θήκες κ αντάπτορα dac για 3.5mm jack. 

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, baiosss said:

Γιατί έχω διαβάσει αριστερά και δεξιά ότι υπάρχουν προβλήματα με δύο SIM. Λένε πως η μία πρέπει να είναι σε 2G αν έχεις 4G στην άλλη, αλλιώς υπάρχουν drop calls και διάφορα τέτοια. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά σε group στο Telegram υπάρχουν περιστατικά.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Κάτι δεν πάει καλά .

Στη φυσική sim έχει επιλογές 5G, LTE & 3G

Στην eSim δίνει 2 επιλογές LTE k 3G  και στις 2 είναι ενεργοποιημένο το 2G .

 

Για θήκη προτείνω Spigen Armor k οθόνη την απόλυτη Dome Glass

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Το δικό μου Pixel 6 Pro εξακολουθεί να έχει θέματα με τα phone calls στην πλειοψηφία των προσπαθειών. Είτε βγαίνει η κλήση και δεν με ακούνε, είτε με ακούνε για λίγο, αλλά πέφτει μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Μερικές φορές όμως δουλεύει εντάξει, χωρίς προφανή εξήγηση...

Έχει SIM και eSIM, και οι δύο της Cosmote. Data δουλεύουν άψογα σε LTE (μέχρι τώρα δεν έχω δει 5G πουθενά). Αν δεν έχω "Allow 2G" ενεργοποιημένο, δεν βγαίνει καν η τηλεφωνική κλήση, ακόμα κι αν κλείσω τη μία από τις 2 SIM. Υποψιάζομαι ότι, λόγω του ότι "βγαίνει" το phone call από 2G/GSM, υπόκειται στους κατά τόπους/χρόνους περιορισμούς πόρων 2G/GSM της Cosmote. Μπορεί βέβαια και να είναι πρόβλημα ή ασυμβατότητα του Pixel 6 Pro σε GSM mode.

Wi-Fi Calling δεν ενεργοποιείται, γιατί η Cosmote θεωρεί ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή. Και VoLTE δεν "παίζει", για τους λόγους που έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα μηνύματα (μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης στη Google, η άποψή μου).

Δεν ψάχνω αναγκαστικά για απάντηση (δοκίμασα ήδη ότι έχει προταθεί σε προηγούμενα μηνύματα, ή σε άλλα forums). Απλά παραθέτω την εμπειρία μου. Αν βρω κάποια αξιόπιστη λύση, θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανεις σύνδεση σε VPN L2TP IPSec σε προσωπικό σέρβερ; 

Μέχρι το Android 12 δούλευε κανονικά (ubiquiti edgerouter-x) αλλά απ το 13 και μετα όποτε πατάω connect το κινητό κάνει restart. Ζήτησα και από φίλο με Pixel 6 να δοκιμάσει να συνδεθεί στον σέρβερ μου και έπαθε ακριβώς το ίδιο. 

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βαλει το 6 για πώληση,λόγο Pro ..

Ερώτηση το θέμα με τις χαμένες κλήσεις υπάρχει;;;Μιλάμε για χρήση μιας κάρτας sim...

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Έχω βαλει το 6 για πώληση,λόγο Pro ..
Ερώτηση το θέμα με τις χαμένες κλήσεις υπάρχει;;;Μιλάμε για χρήση μιας κάρτας sim...
Ευχαριστώ 
Εδώ και 10 μήνες που έχω το pro με μια κάρτα sim δεν έχω χάσει ποτέ κλήση!

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανενας καποια rom απο το xda και ειναι κομπλε με volte? γενικα  αξιζει να βαλουμε μια custom rom και να μπουμε στην διαδικασια root.. καταλαβαινω οτι ειναι κατι υποκειμενικο, αλλα σκεφτομαι μαζι με το φορματ που θα του κανω μηπως μπω στην διαδικασια, του κανω root και ισως μια custom rom. 

το θεμα εγγυησης δεν με ενδιαφερει ουτε τα θεματα ασφαλειας ..

ειμαι στην εκδοση 13 ενημερωση ασφαλειας σεπτεμβριου. 

  φυσικη καρτα cosmote με καποιες αποσυνδεσεις σε κλησεις κατα διαστηματα και οχι πολυ καλο ιντερνετ σε περιοχες που αλλοι με κοσμοτε  διπλα μου εχουν καμπανα ιντερνετ 

Edited by sharky1981
Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2021 at 11:26 ΠΜ, voltaire said:

Καλησπέρα στην παρέα. 

Έχω χρόνια να γράψω εδώ, δράττομαι της ευκαιρίας να έχω εδώ και λίγο καιρό το 6 pro και παράλληλα να έχω ελεύθερο χρόνο για να σας γράψω τις διαφορές που έχω εντοπίσει από το το προηγούμενό μου τηλέφωνο P30 pro. Έχω και τα δύο στα χέρια μου, ΔΕΝ είμαι αντικειμενικός, ΔΕΝ το παίζω reviewer, ΔΕΝ ασχολούμαι με δυνατότητες που εγώ δεν χρησιμοποιώ. Απλά ίσως βοηθήσω κάποιους που σκέφτονται να κάνουν μια παρόμοια αλλαγή. 

 

Το μέγεθος και το σχήμα του είναι συμπαθητικό. Έχει λίγο περισσότερο βάρος στην πάνω πλευρά του έχει τις κάμερες, είναι όμως κάτι που συνήθισα σε 2 μέρες. Βολικό το ότι "πατάει καλά στις επιφάνειες και δεν κουνάει. 

Το modem του είναι για τα ανάθεμα. Σε σχέση με το p30 pro χάνει πιο εύκολα το σήμα του και στα δύσκολα σημεία έχει αρκετά μικρότερες ταχύτητες δεδομένων. Έχω την αίσθηση ότι μπορεί να χάνει λίγο και σε ομιλία σε συγκεκριμένα σημεία να είναι πιο αδύνατο. Με καλό σήμα δεν έχει θέμα, πάει σφαίρα. Μιλάω για Cosmote. Δεν έχω δοκιμάσει αν έχει 5g κτλ, έχω εγώ από το εμβόλιο

Η οθόνη του είναι μια ιδέα λιγότερο φωτεινή στο μαξ. Δεν έχεις τον απόλυτο έλεγχο στα χρώματα και έτσι εγώ που το θέλω ψυχρό το λευκό είχα την αίσθηση ότι είναι λίγο πιο ζεστό από τα γούστα μου. Συνήθισε το μάτι μου ήδη από την δεύτερη μέρα και δεν ξαναασχολήθηκα. 

Το δακτυλικό αποτύπωμα είναι αρκετά πιο αργό. Στο π30 προ που είναι 2,5 χρονών δουλεύει σφαίρα. Στο 6 προ θέλει υπομονή μέχρι να συνηθίσεις την ταχύτητα. Δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα γιατί δεν έχω διαπιστώσει περισσότερα "άκυρα" από το παλιό μου. Το πρόβλημα που βρίσκω και αναμένω να επιλυθεί είναι πως με κλειστή οθόνη και ανοιχτό aod αρκετές φορές δεν αντιλαμβάνεται το δάχτυλό μου. Κλείσε τσέπη άνοιξε κλείσε τσέπη άνοιξε κάπου τα βλέπει όλα και λέει άσε με να κοιμηθώ, άμα θες οθόνη πάτα το power να ξυπνήσω. Εκτιμώ πως θα επιλυθεί αλλιώς θα παραμείνει ως το μεγαλύτερο μειονέκτημα.

Μπαταρία μέτρια πράγματα. Εκτιμώ 10% κάτω από το π30 προ που είναι και 2.5 ετών. Με την δικιά μου χρήση βγαίνει το 24ωρο αλλά στο π30 προ έμεινα βράδυ από μπαταρία 2 φορές στα 2.5 χρόνια, με το 6 προ προβλέπω μια φορά τον μήνα. Πήρα μια βάση ασύρματης φόρτισης για το γραφείο να το βοηθήσω λίγο να μου βγάζει την μέρα πιο άνετα

Φόρτιση πολύ χειρότερα πράγματα. Πιο αργή φόρτιση. Ασυμβατότητα με φορτιστές/καλώδια λόγω PD και μόνο. Ή PD για γρήγορη ή απλό usb για αργή και βασανιστική. Είναι αποδεκτά γρήγορο μέχρι το 70% και μετά θέλει 1 ώρα για το 100%. 

Ηχεία πιο δυνατά, ακουστικό(παραδοσιακό) πιο δυνατό, bt δεν είδα κάποια διαφορά. Επεξεργαστής σίγουρα πιο δυνατός αλλά δεν πιέζω έτσι το τηλέφωνό μου και δεν βλέπω διαφορά. Αndroid 12 αρκετά άβολο στην αρχή. Μου έχει κάνει 4 επανεκκινήσεις σε 2 εβδομάδας χρήσης, δεν έχω εντοπίσει μεγάλα bugs, μόνο fine tuning περιμένω.

Κάμερα σίγουρα διαφορετική εμπειρία με την google, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι πολύ καλύτερο από φακούς αλλά σε συνδιασμό με την λογική "στα κάνω όλα εγώ μετά την φώτο για να μην ασχολείσαι, πάρτην έτοιμη" νομίζω πως είμαι ευχαριστημένος. Έχασα το macro που μου άρεσε, έχασα και τις υπέρυθρες που ήταν μια ευκολία. 

Σε γενικές γραμμές οριακά έκανα την αλλαγή. Ποντάρω πως λόγω google σε κάθε αναβάθμιση θα βελτιώνεται και όντως θα περάσει ξεκάθαρα μπροστά από το π30 προ. Είχα τεράστιο θέμα να βρω συσκευή που θα με βόλευε για να αλλάξω. Ήμουν απίστευτα ευχαριστημένος από το παλιό αλλά για να είμαι εδώ σημαίνει πως έχω το μικρόβιο της νέας τεχνολογίας 🙂

Τέλος, για όσους τους ενδιαφέρει, ναι, τραβάει τα βλέμματα και είναι "μούρη", ειδικά σε όσους είναι της τεχνολογίας αλλά και σε παραδοσιακούς iphonατζήδες(φαντάζομαι ως το αντίπαλο δέος)  

Γειά σου φίλε! Ένας χρόνος αργότερα, αλλά έχω ερώτηση. Έχω όπως είχες και εσύ το P30 pro, και μετά από 3μιση χρόνια σκέφτομαι να το αλλάξω. Δεν βιάζομαι να το αλλάξω, καθώς είναι ακόμα σε καλή κατάσταση, σαν καινούριο (αν και του έχω αλλάξει μπαταρία και κάμερα). Όπως είπα δεν βιάζομαι να το αλλάξω, αλλά θέλω κάτι διαφορετικά, και κοιτά προς pixel μεριά. Από το ποστ σου βλέπω ότι ίσως δεν παρατηρήσω διαφορά, (p30 pro είναι σκυλί), και είδα και κάποια αρνητικά (πχ μπαταρία) και δεν θα ήθελα να δώσω τόσα χρήματα αν όντως ισχύει αυτό. Σύντομα θα βγει και το 7, οπότε σκέφτομαι να περιμένω και να πάρω το 7 pro. Ποιά είναι η γνώμη σου μετά από ένα χρόνο χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...