Jump to content

Google Pixel 6 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, rapt0r said:

Kαλημέρα παιδιά, φίλος έρχεται από Αμερική αν μου το φέρει θα έχω κάποιο θέμα με το δίκτυο;

Ευχαριστώ!

Όλα ποπα φίλε μου 😂  Το έχω πάρει εγώ από Αμερική λειτουργεί κανονικότατα αν εξαιρέσεις τα γνωστά θέματα του δικτύου με τους παρόχους (5G, volte) συν ότι θα έχεις και το mmwave αν ποτέ το ενεργοποιήσουν εδώ Ελλάδα 😂 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 889
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 22/3/2022 at 7:36 ΜΜ, eddiedimitris said:

Το τηλεφωνο το πηρα σχεδον 1 εβδομαδα αφου βγηκε...

Ο λογος που το εδωσα ηταν γιατι πραγματικα απηύδησα με τα προβληματα στις κλησεις...Ειτε εκανε συνεχεια διακοπες,ειτε δεν ειχε καλο σημα και κλασσικά αργούσε και να συνδεθεί οταν έπαιρνες τηλεφωνο....Γενικα το παλεψα πολυ αλλα δεν...μαλιστα επειδη σκέφτηκα μηπως έφταιγε η συσκευη δοκιμασα και εβαλα την καρτα μου σε κινητο φίλου που και εκει μου εκανε τα ιδια οπως και σε αυτον...

Η τελαυταια αναβαθμιση που ειχε παρει ηταν αυτη η ρημάδα του Ιανουαρίου που καθυστέρησε πολυ αλλα παλι δεν βελτίωσε το θεμα κλησεων...

 

Η ερωτηση μου ειναι 2 μηνες μετα το διορθωσαν το προβλημα που περιγράφω?

 

Ευχαριστω

 

Δυστυχώς στην περιπτωση την δικια μου με συνεχή call drops, οχι δεν διορθώθηκε ουτε με την 12L. Νομίζω όσες συσκευές μπορούσαν να διορθώσουν το θέμα μέσω update, αυτό έχει γίνει ήδη στα προηγούμενα update. Θεωρώ πλέον οτι το πρόβλημα στην δικιά μου συσκευή όπως και σε πολλές άλλες είναι θέμα hardware. Και από αρκετές άλλες περιπτώσεις σε ξένα φορουμ, μόνο με RMA κάποιοι έλυσαν το πρόβλημα. Ελπίζω να μην χρειαστεί βέβαια 2 και 3 φορες RMA  όπως έτυχε σε πολλούς.

Γνωρίζει κανείς την διαδικασία για RMA? Το κινητό είναι αγορασμένο απο amazon.de απο το κατάστημα της Google. Έχει κανένας εμπειρία με το RMA της google? Πόσο διάστημα κάνει να έρθει κλπ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lalo25 said:

 

Δυστυχώς στην περιπτωση την δικια μου με συνεχή call drops, οχι δεν διορθώθηκε ουτε με την 12L. Νομίζω όσες συσκευές μπορούσαν να διορθώσουν το θέμα μέσω update, αυτό έχει γίνει ήδη στα προηγούμενα update. Θεωρώ πλέον οτι το πρόβλημα στην δικιά μου συσκευή όπως και σε πολλές άλλες είναι θέμα hardware. Και από αρκετές άλλες περιπτώσεις σε ξένα φορουμ, μόνο με RMA κάποιοι έλυσαν το πρόβλημα. Ελπίζω να μην χρειαστεί βέβαια 2 και 3 φορες RMA  όπως έτυχε σε πολλούς.

Γνωρίζει κανείς την διαδικασία για RMA? Το κινητό είναι αγορασμένο απο amazon.de απο το κατάστημα της Google. Έχει κανένας εμπειρία με το RMA της google? Πόσο διάστημα κάνει να έρθει κλπ?

 

Σε ποιον πάροχο είσαι? 

 

Link to comment
Share on other sites

Cosmote. Δοκίμασα και esim Vodafone παλι το ιδιο, ισως και χειροτερα

Επίσης σταθερα η χρήση μπαταρίας από το "Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας" ειναι στο 35%-40%

 

Edited by lalo25
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, lalo25 said:

Cosmote. Δοκίμασα και esim Vodafone παλι το ιδιο, ισως και χειροτερα

Επίσης σταθερα η χρήση μπαταρίας από το "Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας" ειναι στο 35%-40%

 

Για το την Vodafone δοκίμασε από το menu *#*#463638#*# NR/LTE/GSm/WCDMA και τις ρυθμίσεις 4G από το https://www.vodafone.gr/ypostirixi/proionta/kiniti-themata-kinitis/rythmiseis-syskeuis/pos-mporo-na-energopoiiso-apenergopoiiso-to-4g-sto-kinito-mou/ εγώ είμαι πάνω από 10 μέρες χωρίς πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, nik_nik said:

Για το την Vodafone δοκίμασε από το menu *#*#463638#*# NR/LTE/GSm/WCDMA και τις ρυθμίσεις 4G από το https://www.vodafone.gr/ypostirixi/proionta/kiniti-themata-kinitis/rythmiseis-syskeuis/pos-mporo-na-energopoiiso-apenergopoiiso-to-4g-sto-kinito-mou/ εγώ είμαι πάνω από 10 μέρες χωρίς πρόβλημα. 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Στο menu ειναι ήδη επιλεγμένο το  NR/LTE/GSm/WCDMA οπότε ειναι κομπλε αυτό μάλλον.

Απο το link που εστειλεις, εννοεις να ρυθμισω χειροκινητα το APN?

Σε τι συχνότητα είχες το θέμα με call drops?

 

Edited by lalo25
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lalo25 said:

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Στο menu ειναι ήδη επιλεγμένο το  NR/LTE/GSm/WCDMA οπότε ειναι κομπλε αυτό μάλλον.

Απο το link που εστειλεις, εννοεις να ρυθμισω χειροκινητα το APN?

Σε τι συχνότητα είχες το θέμα με call drops?

 

3-4 φορές την μέρα σε ένα σύνολο 20 με 25 κλήσεις. Τώρα μου έχει τύχει να μιλάω 30-40 λεπτά συνέχεια μέσα σε αυτοκίνητο αλλάζοντας κεραίες (πχ Κηφισιά - νέα Σμύρνη) χωρίς κανένα πρόβλημα. Το μόνο που μπορεί να συμβεί μια φορά κάθε 2-3 μέρες είναι το call buzz noise που λύνεται πατώντας την ανοιχτή ακρόαση. 

Edited by nik_nik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους . Με Μηλαρακι είμαι πολλά χρόνια αλλά δεν έχω σταματήσει να βλέπω βίντεο το τελευταίο καιρό με τη pixel. Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω από μπορεί να γίνει η αγορά του ; Ελληνικά θα παίζουν όλα οκ; σήμα κτλπ;;

Συγνώμη που γράφω μέσα στο topic αλλά μόνο από ήδη χρήστες θα παρω σωστές απαντήσεις και recommendations .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
6 ώρες πριν, diecast said:

Καλησπέρα σε όλους . Με Μηλαρακι είμαι πολλά χρόνια αλλά δεν έχω σταματήσει να βλέπω βίντεο το τελευταίο καιρό με τη pixel. Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω από μπορεί να γίνει η αγορά του ; Ελληνικά θα παίζουν όλα οκ; σήμα κτλπ;;

Συγνώμη που γράφω μέσα στο topic αλλά μόνο από ήδη χρήστες θα παρω σωστές απαντήσεις και recommendations .

Θα συνιστούσα να διαβάσεις τις πίσω σελίδες. Αναφέρονται τόσο προτάσεις αγοράς, όσο και τι προβλήματα αντιμετωπίζουν οι κάτοχοι της συσκευής. Νομίζω ότι θα πάρεις μια εικόνα του τι συμβαίνει με τα φετινά Pixel.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

On 24/3/2022 at 6:34 ΜΜ, nik_nik said:

Για το την Vodafone δοκίμασε από το menu *#*#463638#*# NR/LTE/GSm/WCDMA και τις ρυθμίσεις 4G από το https://www.vodafone.gr/ypostirixi/proionta/kiniti-themata-kinitis/rythmiseis-syskeuis/pos-mporo-na-energopoiiso-apenergopoiiso-to-4g-sto-kinito-mou/ εγώ είμαι πάνω από 10 μέρες χωρίς πρόβλημα. 

Καλησπέρα σε όλους. Επανέρχομαι στο θέμα των call drops. Εχοντας δοκιμάσει ότι κυκλοφορεί σε φόρουμ σχετικά με το θέμα των call drops, το μοναδικό πράγμα που και στην περίπτωση μου φαίνεται να έλυσε το θέμα, είναι αυτο που ανέφερε ο φίλος nik_nik.

Είμαι χρήστης Cosmote. Απενεργοποίησα την Αυτόματη επιλογή δικτύου  και επέλεξα χειροκίνητα την Cosmote. Επίσης στο "Ονόματα σημείων πρόσβασης"  Δημιούργησα χειροκίνητα νεα APN με τις εξής ρυθμίσεις και εδω και 4 μέρες δεν έχω κανένα call drop!! Όποιος έχει ακόμα θέμα με call drops ας το δοκιμάσει

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.png

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τα βήματα για Vodafone κ μπορώ να πω ότι δεν έχει η γυναίκα μου  καθόλου ούτε ένα drop call μέχρι στιγμής !!

Θα το κάνω κ στο 6 Pro το δικό μου κ θα δω αύριο που θα είμαι Γερμανία τα περί 5G 

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή σήμερα από Γερμανία.

Οι 2 κάρτες ελληνικές λειτουργούν χωρίς κανένα drop call κ με εμφάνιση LTE κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα είτε με καρφωτό το Vodafone είτε με αυτόματο .

Μόλις έβαλα γερμανική sim είχα 5G κ κανένα πρόβλημα . Άλλο τηλέφωνο κ στις κλήσεις λέμε.

Vodafone Ελλάδος Wake Up μιλήστε με Google να τελειώνει το θέμα  .

Link to comment
Share on other sites

Η Google με τα Pixel 6 και Pro ανέβηκε στην 3η θέση στην αγορά της Β. Αμερικής (market share) στην κατηγορία  premium. Αν σκεφτεί κανείς ότι η Apple σε αυτή την περιοχή έχει 4 μοντέλα, η Samsung καμία δεκαριά και η Google  μόνο 2, μιλάμε για πολύ καλή επίδοση. 

https://www.counterpointresearch.com/global-premium-smartphone-market-2021/

 

Edited by nik_nik
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, xabos said:

https://9to5google.com/2022/04/04/pixel-april-22-security-patch/

Πολύ σύντομα βγήκε κ το update Απριλίου..

και αυτή ειναι η λιστα με τα fixes (9) 

https://www.droid-life.com/2022/04/04/googles-new-april-pixel-update-fixes-9-bugs/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα fixes δεν το καταλαβαίνω ..

20 δάχτυλα έχουν ασχολούνται και φτιάχνουν κάτι πράγματα... 

Fix for issue occasionally preventing recents button to show the overview while using 3-button navigation with third party launchers

αντί ν ασχοληθούν με πολύ σοβαρότερα .

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, zaras27 said:

Αυτό με τα fixes δεν το καταλαβαίνω ..

20 δάχτυλα έχουν ασχολούνται και φτιάχνουν κάτι πράγματα... 

Fix for issue occasionally preventing recents button to show the overview while using 3-button navigation with third party launchers

αντί ν ασχοληθούν με πολύ σοβαρότερα .

Αυτά είναι που αναφέρουν υπάρχουν και αρκετά άλλα που δεν υπάρχουν σαν περιγραφή στην λίστα. Πχ στο προηγούμενο update φαίνεται ότι διόρθωσαν τον buzz noise σε κλήσεις, γιατί δεν μου έχει συμβεί εδώ και εβδομάδες και στον issue tracker της Google δεν υπάρχουν αναφορές πλέον. Ας δούμε τι θα κάνει και αυτό το update και βλέπουμε. 

Τώρα για το 5G περιμένουμε το καλοκαίρι που όσοι τουρίστες έρθουν θα έχουν πρόβλημα με το roaming και θα κάνουν παράπονα. 🙂

Υ.Γ: μετά το update η μπαταρία με έχει αφήσει άφωνο βγάζει 24 ώρες με όλα ανοιχτά και τρελό screen time. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μετά το χθεσινό update έχει βελτιωθεί πολύ η κατάσταση με τις κλήσεις. Ακούω πολύ πιο καθαρά χωρίς σπασίματα στην ομιλία τον συνομιλητή μου. 

 

ΥΓ: Μετά το update λειτουργεί δωρεάν το PiP στο YouTube ή απλά τυχαίνει να δουλεύει μόνο σε εμένα? 😂 

Edited by uranus
Link to comment
Share on other sites

Είμαι pixelakias χρόνια,μόνο το 5 δεν είχα,περιμένω πως και πως να ξεκλειδώσει 5g volte για να το πάρω....

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρα με που θα σε στενοχωρήσω, αλλά θα μείνεις χωρίς pixel.

Sent from my Pixel 6 Pro



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι να το αγοράσω αν έχω καταλάβει δεν έχει 5g αλλά έχει 4g  και έχει φτιάξει το θέμα των κλήσεων έτσι? 

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...