Jump to content

Google Pixel 6 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, r31134 said:

Παιδια καλη συνεχεια με την υπερσυσκευη σας. Ολα τελεια σας φαινονται ή ετσι θελετε να τα βλεπετε.

Μαλλον εσεις να σοβαρευτειτε για να μην παρετε κανεναν στο λαιμο σας και μιλαμε για σεβαστο ποσο χρηματων σε δυσκολους καιρους.

Οτι να είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 889
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 9/11/2021 at 8:39 ΜΜ, spookype20 said:

Ο Σάκης... vs. Βλαχάκης!

image.thumb.png.86558062b3a380d9f507e27c8b08c034.png 

Ποιος κάθεται και ασχολείται ακόμα με τους τελειωμένους Ελληνες youtubers τύπου Unboxholics?

Εκατσα και είδα περίεργος το video του καλή ώρα μιας και το ανέφερες.

Στεγνό dislike για αυτή την μπούρδα που ανέβασε.

19 λεπτά video και ζήτημα να είπε μόνο 3 πράγματα για την συσκευή όλα και όλα,και υποτίθεται ότι θα είναι και το προσωπικό του τηλέφωνο.

  • Ειχε λεει  σαν μέτρο σύγκρισης στην αυτονομία το oneplus 9pro το οποιο είχε λέει top αυτονομια(ότι να ναι). Σου λέει ότι το pixel έχει φοβερή αυτονομία,χωρις να σου δείξει ένα screenshot που να το στηρίζει αυτό(παλιότερα έδειχνε κανονικά). 
  • Εχει λέει φοβερά ηχεία αλλά δεν σε βάζει να τα ακούσεις να πάρεις μια ιδέα
  • Σου λέει ότι υποστηρίζει 30W φόρτιση αλλα δεν φορτίζει γρήγορα,πάλι χωρίς να σου αναφέρει ποση ώρα κάνει να φορτίσει (παλιότερα στα ανέφερε). Για ασύρματη φόρτιση/pixel stand ούτε λόγος.
  • Τι έχει μέσα στο κουτί ούτε που έδειξε να ξέρουν οι υπόλοιποι.
  • Απόδοση σε παιχνίδια/benchmarks,δεν αναφέρει. Σου λέει για τον Google tensor ότι είναι παντοδύναμος και το μόνο που δείχνει για να το στηρίξει είναι το magic eraser στις φωτογραφίες.
  • Το ότι δεν έχει FaceID δεν το αναφέρει.
  • Δεν το βρίσκεις εύκολα λέει λόγω αποθέματος και ότι αν μεγαλώσει το απόθεμα θα το βρίσκεις(δεν λέει που)πιο εύκολα(ότι να ναι).
  • Για software υποστήριξη(5χρόνια security)ούτε λόγος φυσικά.
  • Και τέλος το κερασάκι στην τούρτα,καμία αναφορά για 5G,Volte και εγγυήσεων φυσικά,την ίδια στιγμή που το προτείνει με κλειστά μάτια. Πάρε κόσμο στο λαιμο σου Σακαρε.

Αυτά από το μεγαλύτερο Ελληνικό τεχνολογικό(τρομάρα τους)κανάλι. Από την μια απορείς πως δεν τους κράζει ο κόσμος από κάτω στα σχόλια,με τόσο άθλια(σε πληροφορίες)video, από την άλλη όταν βαράνε παλαμάκια από κάτω τα πρόβατα,λογικό και αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Θα συμφωνήσω, δυστυχώς αυτοί είναι οι κλασικοί YouTubers που νοιάζονται περισσότερο για την αυτοπροβολή, παρά για το προϊόν αυτό καθεαυτό που παρουσιάζουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Ποιος κάθεται και ασχολείται ακόμα με τους τελειωμένους Ελληνες youtubers τύπου Unboxholics?

Εκατσα και είδα περίεργος το video του καλή ώρα μιας και το ανέφερες.

Στεγνό dislike για αυτή την μπούρδα που ανέβασε.

19 λεπτά video και ζήτημα να είπε μόνο 3 πράγματα για την συσκευή όλα και όλα,και υποτίθεται ότι θα είναι και το προσωπικό του τηλέφωνο.

  • Ειχε λεει  σαν μέτρο σύγκρισης στην αυτονομία το oneplus 9pro το οποιο είχε λέει top αυτονομια(ότι να ναι). Σου λέει ότι το pixel έχει φοβερή αυτονομία,χωρις να σου δείξει ένα screenshot που να το στηρίζει αυτό(παλιότερα έδειχνε κανονικά). 
  • Εχει λέει φοβερά ηχεία αλλά δεν σε βάζει να τα ακούσεις να πάρεις μια ιδέα
  • Σου λέει ότι υποστηρίζει 30W φόρτιση αλλα δεν φορτίζει γρήγορα,πάλι χωρίς να σου αναφέρει ποση ώρα κάνει να φορτίσει (παλιότερα στα ανέφερε). Για ασύρματη φόρτιση/pixel stand ούτε λόγος.
  • Τι έχει μέσα στο κουτί ούτε που έδειξε να ξέρουν οι υπόλοιποι.
  • Απόδοση σε παιχνίδια/benchmarks,δεν αναφέρει. Σου λέει για τον Google tensor ότι είναι παντοδύναμος και το μόνο που δείχνει για να το στηρίξει είναι το magic eraser στις φωτογραφίες.
  • Το ότι δεν έχει FaceID δεν το αναφέρει.
  • Δεν το βρίσκεις εύκολα λέει λόγω αποθέματος και ότι αν μεγαλώσει το απόθεμα θα το βρίσκεις(δεν λέει που)πιο εύκολα(ότι να ναι).
  • Για software υποστήριξη(5χρόνια security)ούτε λόγος φυσικά.
  • Και τέλος το κερασάκι στην τούρτα,καμία αναφορά για 5G,Volte και εγγυήσεων φυσικά,την ίδια στιγμή που το προτείνει με κλειστά μάτια. Πάρε κόσμο στο λαιμο σου Σακαρε.

Αυτά από το μεγαλύτερο Ελληνικό τεχνολογικό(τρομάρα τους)κανάλι. Από την μια απορείς πως δεν τους κράζει ο κόσμος από κάτω στα σχόλια,με τόσο άθλια(σε πληροφορίες)video, από την άλλη όταν βαράνε παλαμάκια από κάτω τα πρόβατα,λογικό και αναμενόμενο.

Το είχα δει και εγώ έτσι για την ιστορία

Για την έλλειψη 5g, volte κτλ αμφιβάλω αν τα γνωρίζει

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πολλοί you tubers και ιδίως οι Έλληνες αναμασανε ότι έχουν δει- ακούσει από 3,4 σοβαρούς εκεί έξω.
Δεν είναι όμως μόνο πρόβλημα των δικών μας, έχω δεί άπειρα reviews που δεν ίσχυαν στην πραγματικότητα!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι πώς έχουν κάνει τόσο μεγάλη επιτυχία. Ίσως είναι ότι στους τυφλούς βασιλεύουν οι μονόφθαλμοι.

Βέβαια για να είμαι δίκαιος και πολλοί υπερ-διάσημοι ξένοι είναι για τα μπάζα. Ο αντίστοιχος μουσάτος Αμερικάνος Unboxer που έχει εκατομμύρια views (Unbox therapy ή κάτι τέτοιο) είναι επίσης ό,τι να'ναι.

Νομίζω ότι ειδικά στα Pixel που είναι niche αγορά στην Ελλάδα, χίλιες φορές να μπεις σε αυτό το forum και να κάνεις ερωτήσεις σε άτομα που έχουν τις συσκευές και μπορούν να σε βοηθήσουν, παρά κάτι κωμικά ελληνικά site που απλά κάνουν copy paste ειδήσεις απ' έξω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Sotnem said:

Εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι πώς έχουν κάνει τόσο μεγάλη επιτυχία.

Γιατί δεν ήταν έτσι παλιότερα και γιατί δεν είναι κανάλι που να βασίζεται σε reviews smartphones όπως πχ το techblog.

Για παράδειγμα πίσω στο ''μακρινο'' 2018 το video του για το Oneplus 6. Σε μόλις 5;30 με 6 λεπτά αναφέρει ''σχεδόν'' όλα όσα αναφέρω πιο πάνω, χωρίς φρού φρού και αρώματα,to the point σε ότι έχει να πει για αυτούς που απευθύνεται και τέλος.

Απλά πλέον λόγω και των αλλαγών στο ίδιο το Youtube,πολλά μεγάλα κανάλια ακολουθούν το γνωστό κακό μοντέλo Ποσότητα>ποιότητα. 

Δηλαδή βγάζε συχνά videos για να εμφανίζεσαι και στα προτεινόμενα του κόσμου για να έχεις ανάλογα views. Φυσικά η ίδια η ποιότητα/περιεχόμενο παίρνει την κατηφόρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. 

Έχω χρόνια να γράψω εδώ, δράττομαι της ευκαιρίας να έχω εδώ και λίγο καιρό το 6 pro και παράλληλα να έχω ελεύθερο χρόνο για να σας γράψω τις διαφορές που έχω εντοπίσει από το το προηγούμενό μου τηλέφωνο P30 pro. Έχω και τα δύο στα χέρια μου, ΔΕΝ είμαι αντικειμενικός, ΔΕΝ το παίζω reviewer, ΔΕΝ ασχολούμαι με δυνατότητες που εγώ δεν χρησιμοποιώ. Απλά ίσως βοηθήσω κάποιους που σκέφτονται να κάνουν μια παρόμοια αλλαγή. 

 

Το μέγεθος και το σχήμα του είναι συμπαθητικό. Έχει λίγο περισσότερο βάρος στην πάνω πλευρά του έχει τις κάμερες, είναι όμως κάτι που συνήθισα σε 2 μέρες. Βολικό το ότι "πατάει καλά στις επιφάνειες και δεν κουνάει. 

Το modem του είναι για τα ανάθεμα. Σε σχέση με το p30 pro χάνει πιο εύκολα το σήμα του και στα δύσκολα σημεία έχει αρκετά μικρότερες ταχύτητες δεδομένων. Έχω την αίσθηση ότι μπορεί να χάνει λίγο και σε ομιλία σε συγκεκριμένα σημεία να είναι πιο αδύνατο. Με καλό σήμα δεν έχει θέμα, πάει σφαίρα. Μιλάω για Cosmote. Δεν έχω δοκιμάσει αν έχει 5g κτλ, έχω εγώ από το εμβόλιο

Η οθόνη του είναι μια ιδέα λιγότερο φωτεινή στο μαξ. Δεν έχεις τον απόλυτο έλεγχο στα χρώματα και έτσι εγώ που το θέλω ψυχρό το λευκό είχα την αίσθηση ότι είναι λίγο πιο ζεστό από τα γούστα μου. Συνήθισε το μάτι μου ήδη από την δεύτερη μέρα και δεν ξαναασχολήθηκα. 

Το δακτυλικό αποτύπωμα είναι αρκετά πιο αργό. Στο π30 προ που είναι 2,5 χρονών δουλεύει σφαίρα. Στο 6 προ θέλει υπομονή μέχρι να συνηθίσεις την ταχύτητα. Δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα γιατί δεν έχω διαπιστώσει περισσότερα "άκυρα" από το παλιό μου. Το πρόβλημα που βρίσκω και αναμένω να επιλυθεί είναι πως με κλειστή οθόνη και ανοιχτό aod αρκετές φορές δεν αντιλαμβάνεται το δάχτυλό μου. Κλείσε τσέπη άνοιξε κλείσε τσέπη άνοιξε κάπου τα βλέπει όλα και λέει άσε με να κοιμηθώ, άμα θες οθόνη πάτα το power να ξυπνήσω. Εκτιμώ πως θα επιλυθεί αλλιώς θα παραμείνει ως το μεγαλύτερο μειονέκτημα.

Μπαταρία μέτρια πράγματα. Εκτιμώ 10% κάτω από το π30 προ που είναι και 2.5 ετών. Με την δικιά μου χρήση βγαίνει το 24ωρο αλλά στο π30 προ έμεινα βράδυ από μπαταρία 2 φορές στα 2.5 χρόνια, με το 6 προ προβλέπω μια φορά τον μήνα. Πήρα μια βάση ασύρματης φόρτισης για το γραφείο να το βοηθήσω λίγο να μου βγάζει την μέρα πιο άνετα

Φόρτιση πολύ χειρότερα πράγματα. Πιο αργή φόρτιση. Ασυμβατότητα με φορτιστές/καλώδια λόγω PD και μόνο. Ή PD για γρήγορη ή απλό usb για αργή και βασανιστική. Είναι αποδεκτά γρήγορο μέχρι το 70% και μετά θέλει 1 ώρα για το 100%. 

Ηχεία πιο δυνατά, ακουστικό(παραδοσιακό) πιο δυνατό, bt δεν είδα κάποια διαφορά. Επεξεργαστής σίγουρα πιο δυνατός αλλά δεν πιέζω έτσι το τηλέφωνό μου και δεν βλέπω διαφορά. Αndroid 12 αρκετά άβολο στην αρχή. Μου έχει κάνει 4 επανεκκινήσεις σε 2 εβδομάδας χρήσης, δεν έχω εντοπίσει μεγάλα bugs, μόνο fine tuning περιμένω.

Κάμερα σίγουρα διαφορετική εμπειρία με την google, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι πολύ καλύτερο από φακούς αλλά σε συνδιασμό με την λογική "στα κάνω όλα εγώ μετά την φώτο για να μην ασχολείσαι, πάρτην έτοιμη" νομίζω πως είμαι ευχαριστημένος. Έχασα το macro που μου άρεσε, έχασα και τις υπέρυθρες που ήταν μια ευκολία. 

Σε γενικές γραμμές οριακά έκανα την αλλαγή. Ποντάρω πως λόγω google σε κάθε αναβάθμιση θα βελτιώνεται και όντως θα περάσει ξεκάθαρα μπροστά από το π30 προ. Είχα τεράστιο θέμα να βρω συσκευή που θα με βόλευε για να αλλάξω. Ήμουν απίστευτα ευχαριστημένος από το παλιό αλλά για να είμαι εδώ σημαίνει πως έχω το μικρόβιο της νέας τεχνολογίας 🙂

Τέλος, για όσους τους ενδιαφέρει, ναι, τραβάει τα βλέμματα και είναι "μούρη", ειδικά σε όσους είναι της τεχνολογίας αλλά και σε παραδοσιακούς iphonατζήδες(φαντάζομαι ως το αντίπαλο δέος)  

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη ανάλυση.
Μπράβο!!!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Κατέφτασε το εργαλείο σήμερα από Google store Γερμανίας και χρήση του mailboxde. Σαν πρώτη εντύπωση, είναι πολύ καλή αναβάθμιση από το 2XL που είχα.

Μόνο αρνητικό που έχω ως τώρα, αν και είναι κάτι που περίμενα, η edge οθόνη. Δυστυχώς σε one hand είναι απαγορευτική με πολλά false touches αλλά και σε χρήση με 2 χέρια προσωπικά με κουράζει. Ελπίζω να βελτιωθεί με θήκη.

Για περισσότερες εντυπώσεις από τις επόμενες ημέρες που θα το έχω ξεζουμισει.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όταν φορτίζετε σας βγάζει κάποιο μήνυμα ότι γίνεται fast charging ?

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, djkostas20 said:

Εμένα βγάζει changing rapidly.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk
 

Αυτό βγάζει και εμένα.Σε απλό 6 

16 minutes ago, alanthast0s said:

Παίδες, 5g, volte, vowifi δεν παίζουν ε;

Οχι ,εχει γραφτεί κάμποσες φορές.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bill33 said:

Οχι ,εχει γραφτεί κάμποσες φορές.

Το ξέρω αλλά νομίζω δεν είχε γραφτεί από κάποιον που το δούλεψε Ελλάδα... έλεγα μήπως τελικά δούλευαν... πολύ μεγάλο deal breaker και μου αρέσει πολύ το κινητό

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, alanthast0s said:

Το ξέρω αλλά νομίζω δεν είχε γραφτεί από κάποιον που το δούλεψε Ελλάδα...

Όπως το είπες... δεν είχε γραφτεί κάτι τέτοιο από κανέναν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alanthast0s said:

Το ξέρω αλλά νομίζω δεν είχε γραφτεί από κάποιον που το δούλεψε Ελλάδα... έλεγα μήπως τελικά δούλευαν... πολύ μεγάλο deal breaker και μου αρέσει πολύ το κινητό

Aπο το άλλο νήμα https://support.google.com/pixelphone/answer/10082009?hl=en

οπου υπάρχει και αυτη η απάντηση ανάμεσα στα αλλα.

 

https://myphone.gr/forum/topic/186059/?do=findComment&comment=7009633

 

1 minute ago, bill33 said:

Aπο το άλλο νήμα https://support.google.com/pixelphone/answer/10082009?hl=en

οπου υπάρχει και αυτη η απάντηση ανάμεσα στα αλλα.

 

https://myphone.gr/forum/topic/186059/?do=findComment&comment=7009633

 

Οταν εβαλα να το δείχνει σε προεπισκόπηση μου  το λινκ απο το φορουμ μου  έβγαζε λαθος 403

A potentially unsafe operation has been detected in your request to this site

Your access to this service has been limited. (HTTP response code 403)

If you think you have been blocked in error, contact the owner of this site for assistance.

Block Technical Data

Block Reason: A potentially unsafe operation has been detected in your request to this site
Time: Tue, 23 Nov 2021 23:28:31 GMT
 
 
Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή ερώτηση. Στην AOD του pixel, δεν θα έπρεπε το ρολόι να αλλάζει θέση για αποφυγή burn in στην οθόνη? Εκτός και αλλάζει τόσο λίγο που δεν το καταλαβαίνουμε.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djkostas20 said:

Μια χαζή ερώτηση. Στην AOD του pixel, δεν θα έπρεπε το ρολόι να αλλάζει θέση για αποφυγή burn in στην οθόνη? Εκτός και αλλάζει τόσο λίγο που δεν το καταλαβαίνουμε.

Μέχρι το Android 12 κουνιόταν απειροελάχιστα γι' αυτόν τον λόγο. Για το έκτρωμα ρολόι του A12 δεν είμαι τόσο σίγουρος, δεν έχω διαβάσει κάτι επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το Android 12 κουνιόταν απειροελάχιστα γι' αυτόν τον λόγο. Για το έκτρωμα ρολόι του A12 δεν είμαι τόσο σίγουρος, δεν έχω διαβάσει κάτι επίσημα.
Εντάξει μια χαρά είναι το ρολόι. Εμένα δεν με χαλάει καθόλου, ίσα ίσα θα πω μου αρέσει κιόλας. Ούτε με δυσκολεύει στο να το διαβάσω άμεσα.

Αλλά γενικά στην AOD δεν βλέπω να κουνιέται τίποτα από όσα δείχνει.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2021 at 8:21 ΜΜ, djkostas20 said:

Κατέφτασε το εργαλείο σήμερα από Google store Γερμανίας και χρήση του mailboxde. 
 

Πόσο καιρό έκανε να πάει στην mailbox? Έβαλα την παραγγελία εδώ και 8 μέρες και η Google ακόμα δεν το έστειλε σ' αυτούς....

Edited by Alpiner
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Alpiner said:

Πόσο καιρό έκανε να πάει στην mailbox? Έβαλα την παραγγελία εδώ και 8 μέρες και η Google ακόμα δεν το έστειλε σ' αυτούς....

To   είχε σε διαθεσιμότητα;

Link to comment
Share on other sites

Στη mediamarkt.de να υποθέσω ότι δηλώνεις μόνο τη διεύθυνση που σου στέλνει το mailbox.de, σωστά;

Δε χρειάζεται δηλαδή να αναφέρεις το Mailboxde.com GmbH και το id πελάτη που σου στέλνουν μαζί με τη διεύθυνση.

Φαντάζομαι δεν είναι κάτι που αφορά τη mediamarkt αυτό.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...