Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως η μπαταρία έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο μετά το update του Σεπτεμβρίου.Από τις καλύτερες επιδόσεις που είχα ποτέ σε κινητό.

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η μπαταρία ακόμα και μετά το update του Σεπτεμβρίου βρίσκεται αρκετά πιο χαμηλά σε σχέση με το android 12 που ήμουν πολύ ικανοποιημένος. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από ένα μήνα με το κινητό έχω να πω ότι σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος...

Το μόνο αρνητικό έχει να κάνει με την θερμοκρασία,το κινητό είναι πολύ ζεστό,ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιώ...Ακόμα κάτι που μου έκανε σήμερα εντύπωση είναι ότι στην κάμερα το ζουμ στο 4 XL δουλεύει καλύτερα...Έβγαλα τις.ιδιες φωτογραφίες από την ίδια απόσταση,με τις ίδιες συνθήκες με ζουμ,και σε αυτές του 4XL έβλεπα τα νούμερα καθαρά,ενώ στο 6 δεν μπορούσα...

Αυτό που κατάλαβα έχει να κάνει ότι ο φακός  του 4XL χρησιμοποιείται από την Google πολλά χρόνια,ενώ του 6 είναι καινούργιος,αλλά και έτσι,η διαφορά ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή...Δεν το περίμενα με τπτ αυτό το αποτέλεσμα...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε οσους έχουν 2 κάρτες θα πρέπει η 1 καρτα να είναι στην επιλογή 3G και η άλλη στο LTE αφού το 2G πλέον δεν υπάρχει .

Σε εμένα λειτουργεί με την Φυσική σε 3G και την eSim σε LTE μια χαρά. Σε δοκιμή που εκανα για το ανάποδο εχω παλι πρόβλημα.

Για το θέμα τις Μπαταρίας εμενα το πρόβλημα μου το δημιουργούσε συγκεκριμένη εφαρμογή μετα το A13.Απο τότε που την έκλεισα είναι όλα μια χαρά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
Σε οσους έχουν 2 κάρτες θα πρέπει η 1 καρτα να είναι στην επιλογή 3G και η άλλη στο LTE αφού το 2G πλέον δεν υπάρχει .
Σε εμένα λειτουργεί με την Φυσική σε 3G και την eSim σε LTE μια χαρά. Σε δοκιμή που εκανα για το ανάποδο εχω παλι πρόβλημα.
Για το θέμα τις Μπαταρίας εμενα το πρόβλημα μου το δημιουργούσε συγκεκριμένη εφαρμογή μετα το A13.Απο τότε που την έκλεισα είναι όλα μια χαρά.
 
 
Μάλλον θέλεις να πεις ότι το 3G δεν υπάρχει πλέον, το 2G υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, chios said:
21 minutes ago, Nick_86 said:
Καλησπέρα,
Σε οσους έχουν 2 κάρτες θα πρέπει η 1 καρτα να είναι στην επιλογή 3G και η άλλη στο LTE αφού το 2G πλέον δεν υπάρχει .
Σε εμένα λειτουργεί με την Φυσική σε 3G και την eSim σε LTE μια χαρά. Σε δοκιμή που εκανα για το ανάποδο εχω παλι πρόβλημα.
Για το θέμα τις Μπαταρίας εμενα το πρόβλημα μου το δημιουργούσε συγκεκριμένη εφαρμογή μετα το A13.Απο τότε που την έκλεισα είναι όλα μια χαρά.
 
 

Μάλλον θέλεις να πεις ότι το 3G δεν υπάρχει πλέον, το 2G υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει.

Οχι θελω να πω ακριβως οτι εγραψα.

Στις καρτες Sim στον προτιμωμενο τυπο δικτυου η επιλογη 2G δεν υπαρχει πλεον .Εχεις τις επιλογες 3G,LTE,5G.Μεχρι το Α12 υπηρχε καιτο 2G αλλα πλεον μπορεις να επιλεξεις το 2G μονο στην επιλογη "Να επιτρεπεται το 2G".

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες ήταν η διατύπωση έτσι που με μπέρδεψε.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimlost said:

Ακόμα κάτι που μου έκανε σήμερα εντύπωση είναι ότι στην κάμερα το ζουμ στο 4 XL δουλεύει καλύτερα...Έβγαλα τις.ιδιες φωτογραφίες από την ίδια απόσταση,με τις ίδιες συνθήκες με ζουμ,και σε αυτές του 4XL έβλεπα τα νούμερα καθαρά,ενώ στο 6 δεν μπορούσα...

Αυτό που κατάλαβα έχει να κάνει ότι ο φακός  του 4XL χρησιμοποιείται από την Google πολλά χρόνια,ενώ του 6 είναι καινούργιος,αλλά και έτσι,η διαφορά ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή...Δεν το περίμενα με τπτ αυτό το αποτέλεσμα...

Μα δεν είναι να απορείς Δημήτρη μου.

Το 4 xl έχει τηλεφακό, ενώ το απλό 6άρι κάνει ψηφιακό ζουμ και μόνο. Λογικό να έχουν διαφορά. Έχω κάνει κι εγώ ολόιδιο τεστ κι η διαφορά υπέρ του 4 xl ήταν ξεκάθαρη.

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, rufous said:

Μα δεν είναι να απορείς Δημήτρη μου.

Το 4 xl έχει τηλεφακό, ενώ το απλό 6άρι κάνει ψηφιακό ζουμ και μόνο. Λογικό να έχουν διαφορά. Έχω κάνει κι εγώ ολόιδιο τεστ κι η διαφορά υπέρ του 4 xl ήταν ξεκάθαρη.

Αυτό το είχα ξεχάσει...Επειδή το ζουμ το χρειάζομαι,ήταν έκπληξη για μένα...Θα περιμένω το 7 και βλέπω...Το 6 Pro με το απλό έχει μεγάλη διαφορά στην κάμερα;;;

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, jimlost said:

Αυτό το είχα ξεχάσει...Επειδή το ζουμ το χρειάζομαι,ήταν έκπληξη για μένα...Θα περιμένω το 7 και βλέπω...Το 6 Pro με το απλό έχει μεγάλη διαφορά στην κάμερα;;;

Το 6 και το 6 Pro έχουν την ίδια πίσω κάμερα.

Από το 4 στο 6 η διαφορά είναι ότι μπήκε πλέον και ευρυγώνιος (6 και 6 Pro)

Από το 6 στο 6 Pro η διαφορά στην πίσω κάμερα είναι ότι το δεύτερο έχει τηλεφακό (όπως είχαν τα 4αρια)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Sotnem said:

Το 6 και το 6 Pro έχουν την ίδια πίσω κάμερα.

Από το 4 στο 6 η διαφορά είναι ότι μπήκε πλέον και ευρυγώνιος (6 και 6 Pro)

Από το 6 στο 6 Pro η διαφορά στην πίσω κάμερα είναι ότι το δεύτερο έχει τηλεφακό (όπως είχαν τα 4αρια)

Το ζουμ για μένα είναι σοβαρός παράγοντας,ίσως πάω στο Pro...

Link to comment
Share on other sites

Το ζουμ για μένα είναι σοβαρός παράγοντας,ίσως πάω στο Pro...
Παρακολουθείς καμία γειτόνισσα;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, jimlost said:

Το ζουμ για μένα είναι σοβαρός παράγοντας,ίσως πάω στο Pro...

Όλα χρειάζονται, είναι αλήθεια. Γενικά δεν το χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου, αλλά σε ταξίδια π.χ. πάντα χρειάζεται αν σου αρέσει να βγάζεις φωτογραφίες. Ο ευρυγώνιος πάντως είναι πολύ καλός, επίσης κάτι που δεν χρειάζεται συνήθως στην καθημερινότητα, αλλά θα βρεθεί κάποια στιγμή που θα το θέλεις. Επειδή ασχολούμαι με φωτογραφία ερασιτεχνικά και έχω dslr, γενικά πάντα είναι καλό να έχεις επιλογές σε φακούς για κάθε περίσταση.

Προσωπικά έκρινα ότι δεν άξιζε η διαφορά στο ποσό για να πάω στο Pro, συν το μέγεθος που για μένα αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα. Θέλω το κινητό να μην είναι ογκώδες. Ειδικά τους πολλούς μήνες στην Ελλάδα που δεν κυκλοφορούμε με μπουφάν κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Προτού πιάσω στα χέρια μου κινητό με ζουμ, το θεωρούσα περιττό και εκραζα (εντός εισαγωγικων πάντα) αυτούς που το θεωρουσαν απαραίτητο.
Αγοράζοντας όμως S21U κι εν συνεχεία το 6 Pro που έχω τώρα, αναθεώρησα πλήρως.
Τώρα πια θεωρω τη λειτουργία του ζουμ ενα από τα πιο απαραίτητα features των καμερών.
Έχω τραβήξει υπέροχες φωτό χάρη σε αυτή τη λειτουργία.
Φωτό που υπό άλλες συνθήκες δε θα μπορούσα να τραβήξω, είτε γιατί δεν είχα πρόσβαση να πλησιάσω στο θέμα που ήθελα να φωτογραφίσω, είτε γιατί βαριόμουν, είτε γιατί αν πλησίαζα θα χαλούσα τη στιγμή.
Έχω βγάλει, για παράδειγμα, κάτι υπέροχες και αυθόρμητες φωτογραφίες τα πιτσιρίκια. Εξ αποστάσεως κι εν αγνοία τους εννοείται.
Φωτογραφίες που αν τα πλησίαζα, θα έχαναν τη μαγεία της στιγμής και τον αυθόρμητο χαρακτήρα τους γιατί θα γινομουν αντιληπτός.

Sent from my Pixel 6 Pro



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το ζουμ το χρειάζομαι καθημερινά λόγο δουλειάς....Πολλές φορές δεν έχω πρόσβαση και βγάζω φωτογραφία τα νούμερα και από απόσταση...Μιλάμε για ρολόγια της ΔΕΗ...Το 6 πίστευα ότι θα είχε καλύτερο ζουμ από το 4XL γι'αυτό και δεν είδα καν specs...Αλλιώς θα κοίταζα το Pro ..Για S21/22 ultra ούτε το σκέφτομαι,ίσως μόνο σκέφτομαι το 13 Pro Max,μιας και θα αλλάξω το iPhone που έχω .  Αλλά το ζουμ είναι σημαντικό...Και όχι,δεν έχω βλέψεις για γειτόνισσες...χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2022 at 8:03 ΜΜ, Nick_86 said:

Καλησπέρα,

Σε οσους έχουν 2 κάρτες θα πρέπει η 1 καρτα να είναι στην επιλογή 3G και η άλλη στο LTE αφού το 2G πλέον δεν υπάρχει .

Σε εμένα λειτουργεί με την Φυσική σε 3G και την eSim σε LTE μια χαρά. Σε δοκιμή που εκανα για το ανάποδο εχω παλι πρόβλημα.

Για το θέμα τις Μπαταρίας εμενα το πρόβλημα μου το δημιουργούσε συγκεκριμένη εφαρμογή μετα το A13.Απο τότε που την έκλεισα είναι όλα μια χαρά.

 

 

Υπάρχει επιλογή allow 2G  στην καρτέλα της sim.Σε εμένα είναι η esim cosmote.

 

Kαι μιας και λέμε για σιμ κλπ

Απο εχθές επιστροφή Ελλάδα,έχω sim 3 UK και esim cosmote.Απο κοσμοτέ δεν μπορώ να βγάλω κλήση με τίποτα για πάνω απο 10 δευτερόλεπτα.Ενω ανοίγει η γραμμή και μιλάς στα 10"  ή κλείνει η γραμμή ή δεν ακουγόμαστε ενώ η γραμμή είναι ανοιχτή.

Οταν ήρθα η 3UK συνδέθηκε σε κοσμοτέ ,έκανε τα ίδια που έγραψα πριν.Την άλλαξα σήμερα σε  επιλογή vodafone και επιτέλους βγάζω γραμμή.

Θα το ψάξω λίγο με τις ρυθμίσεις να δω τι γίνεται.Πρώτη φορά πάντως που μου το κάνει αυτό.Γενάρη και Μάη που ήμουν πάλι Ελλάδα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά  γύρισα σε 3G την  esim της cosmote στο preferred network type και έχω ομιλία κανονικά,δεδομένα χρησιμοποιώ της 3UK .Αυτή συνδέεται σε vodafone.

Κάποια στιγμή μεσα στο ΣουΚου θα δοκιμάσω να το βάλω κανονικά σε LTE πάλι να δω αν έφτιαξε.Πιστευω ότι κάποια κόμπλα έχει φάει η κοσμοτέ.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, bill33 said:

Tελικά  γύρισα σε 3G την  esim της cosmote στο preferred network type και έχω ομιλία κανονικά,δεδομένα χρησιμοποιώ της 3UK .Αυτή συνδέεται σε vodafone.

Κάποια στιγμή μεσα στο ΣουΚου θα δοκιμάσω να το βάλω κανονικά σε LTE πάλι να δω αν έφτιαξε.Πιστευω ότι κάποια κόμπλα έχει φάει η κοσμοτέ.

Δεν είναι πρόβλημα της cosmote .Το pixel 6 φταίει και δεν διορθώθηκε από την Google ποτέ.Οσοι έχουμε Sim και esim έχουμε το ίδιο θέμα αν βάλουμε και τις 2 κάρτες σε 4g.Στο A12 είχε επιλογή 2G στα preferred network η οποία αφαιρέθηκε στο Α13 και έμεινε μόνο η επιλογή allow 2Gστο τέλος.

Edited by Nick_86
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nick_86 said:

Δεν είναι πρόβλημα της cosmote .Το pixel 6 φταίει και δεν διορθώθηκε από την Google ποτέ.Οσοι έχουμε Sim και esim έχουμε το ίδιο θέμα αν βάλουμε και τις 2 κάρτες σε 4g.

Μονο που εμένα πρώτη φορά το κάνει,ήμουν Ελλάδα Γενάρη και Μάη.Παντα με το ίδιο setup. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, bill33 said:

Μονο που εμένα πρώτη φορά το κάνει,ήμουν Ελλάδα Γενάρη και Μάη.Παντα με το ίδιο setup. 

Έχω δοκιμάσει 2 cosmote - Cosmote wind - Cosmote- Vodafone που έχω τώρα.Παντα είχα το ίδιο θέμα.Δεν 3χω βγει εξωτερικό για να έχω άποψη.Παντα esim είχα την 1 βασική και αλλάζουν οι άλλες και πάντα είχα πρόβλημα στην Sim κατά κύριο λόγο και όχι στην eSim.

Link to comment
Share on other sites

Eπανέρχομαι :

Με την esim cosmote σε LTE  κάνει κλήσεις κανονικά ,χωρίς πρόβλημα.Αν η esim cosmote έχει ενεργοποιημένα  τα data  τότε η κλήση τερματίζει στα 6". 

Η σιμ 3UK  που κάνει  roaming μέσω vodafone καλεί κανονικά με ενεργοποιημένα τα δεδομένα .

 

Εξωτερικό δεν έχω πρόβλημα με καμιά απο τις δύο σιμ. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνετε όλοι να κάνετε μαζικά παράπονα στους παρόχους , μήπως υπαρξει καμία ελπίδα κ το φτιάξουμε.. Μην προσπαθώ μόνος... Ειδικά για Vodafone (το κινητό υπάρχει στο portfolio), το  VF group το υποστηρίζει, είναι αρκετά εύκολο να συμπεριλάβουν κ την Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.εχω κατεβάσει ένα emulator ps1 και δε δουλεύει το multitouch.Καμια ιδέα;;

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του Pixel 6 εδώ και 3 μέρες, ξεκάθαρα απογοητευμένος. Θεωρώ απαράδεκτο συσκευή δήθεν κορυφαίας εταιρείας να έχει πρόβλημα στις κλήσεις! Δηλαδή το πιο απλό. Έχω λάβει 5 κλήσεις τουλάχιστον στις οποίες είτε δεν μπορούσα ν απαντήσω, είτε απλά κοβόταν η κλήση στη μέση. 5g support λόγω ελλειπους έρευνας δεν ήξερα ότι δεν έχει ωστόσο δεν περίμενα να έχει 5g και η κουτσή Μαρία και να μην έχει σε κινητό Google. 

Πρώτη φορά το παθαίνω με συσκευή αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν θα την κρατήσω. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, eimai_kala said:

Κάτοχος του Pixel 6 εδώ και 3 μέρες, ξεκάθαρα απογοητευμένος. Θεωρώ απαράδεκτο συσκευή δήθεν κορυφαίας εταιρείας να έχει πρόβλημα στις κλήσεις! Δηλαδή το πιο απλό. Έχω λάβει 5 κλήσεις τουλάχιστον στις οποίες είτε δεν μπορούσα ν απαντήσω, είτε απλά κοβόταν η κλήση στη μέση. 5g support λόγω ελλειπους έρευνας δεν ήξερα ότι δεν έχει ωστόσο δεν περίμενα να έχει 5g και η κουτσή Μαρία και να μην έχει σε κινητό Google. 

Πρώτη φορά το παθαίνω με συσκευή αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν θα την κρατήσω. 

5G wifi calling Volte είναι οι πιο σημαντικοι συμβιβασμοί/παραχωρήσεις,όπως θες πες στο,που κάνει ένας κάτοχος Pixel σε χώρες που δεν πωλείται...Από την άλλη,ακόμα και έτσι εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα...Σκέψου μένω σε νησί,έχω wind και όμως δεν έχω χάσει κλήση,όσο μπορώ να το ελέγξω βέβαια...

Στην περίπτωση σου,τα βάζεις βλέπεις τι θες,βλέπεις τι δεν έχεις και ανάλογα πράττεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...