Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Sotnem said:

Είχα το 4 (non-XL) και πήγα στο 6. Οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες στην κάμερα, αλλά υπάρχουν. Ο ευρυγώνιος είναι πολύ καλός. Η μπροστινή κάμερα δεν με τρελαίνει και θα έπρεπε να είχαν καλύτερη, η πίσω είναι πολύ καλή. Η έλλειψη τέλε- σίγουρα είναι ένα μείον.

Γενικά είναι αναβάθμιση στην κάμερα, αλλά όχι τεράστια Αν ο μόνος σου λόγος είναι αυτός δεν θα δεις τρομερή διαφορά. Είναι όμως καταπληκτική η κάμερα. Έκανα ταξίδι πρόσφατα με φίλο που είχε το iPhone max pro super duper 13 και στις φωτογραφίες ήταν πολύ πιο καλό το Pixel. Στο βίντεο φυσικά υστερούσε, δεν το συζητώ.

Συνεπώς, αν μόνο σε απασχολεί η κάμερα δεν ξέρω αν έχει νόημα να δώσεις χρήματα αποκλειστικά για μια σχετικά μικρή αναβάθμιση. Από την άλλη θεωρώ πολύ καλύτερη την οθόνη από τη σειρά  4 και από τη στιγμή που το αρχικά άθλιο Android 12 διορθώθηκε τρέχει πολύ γρήγορα και σωστά, ενώ παρά τα όσα λένε για το δαχτυλικό (και συμφωνώ ότι το καλύτερο ήταν στο 2 και ότι προτιμώ να μην είναι στην οθόνη), το προτιμώ χίλιες φορές από το face recognition της σειράς 4 που ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημά μου. Δεν είχα θέματα με κλήσεις κτλ (υπάρχουν παιδιά που είχαν ζητήματα), μόνο μια περίοδο κατά τον Ιανουάριο με ένα monthly patch που είχε ρίξει το σήμα και σε δύσκολα μέρη δεν έπιανε. Διορθώθηκε με το επόμενο μηνιαίο. 

Γενικά δεν μου έχει βγάλει κάποιο ζήτημα, πέρα από τα γενικά Android bugs που δεν είναι θέμα συσκευής αλλά του λειτουργικού και ισχύουν για όλη τη σειρά. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το βασικό μου πρόβλημα ήταν το μέγεθος (γι' αυτό έπαιρνα τα μη-XL), αλλά η διαφορά δεν ήταν απαγορευτική και σίγουρα η μεγαλύτερη οθόνη με βολεύει πολύ. Το βάρος είναι μεγαλύτερο, αλλά προσωπικά δεν με απασχόλησε ποτέ σε κινητά. Χωράει οριακά σε τσέπες τζιν κτλ, αυτό ήταν που φοβόμουν.

ευχαριστω πολυ φιλε @Sotnem, για το 6 αυτο σκεφτομαι και γω , το βαρος και τη μεγαλη οθονη , σχετικα με τον νεο αισθητηρα των 50 mp μπορεις να παραθεσεις που ειδες βελτιωση ? νυχτερινες η γενικα ?

οταν ειχε κυκλοφορησει το κινητο οι φωτο ηταν φουλ στο hdr και φαινοταν ψευτικες , αλλοι στο youtube σε συγκρισεις λενε οτι το 6α ειναι ποιο σταθερος ο φακος και βγαζει ιδιες αν οχι καλυτερες φωτο ,

προσπαθω απλα να καταλαβω αν η google εβαλε το νεο αισθητηρα γιατι γκρινιαζε ο κοσμος για το hardware η γιατι πισυεαν οτι θα φερει βελτιωσεις .

η.γ ειδαμε και τα xiaomi 12 και αλλα κινεζικα που βαλανε 1 ιντσα αισθητηρα , αλλα οι φωτο ειναι οπως παντα oversaturated και ψευτικες , βλεπε samsung s21 -22

ευχαριστω εκ των προτερων !

 

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, loumos123 said:

ευχαριστω πολυ φιλε @Sotnem, για το 6 αυτο σκεφτομαι και γω , το βαρος και τη μεγαλη οθονη , σχετικα με τον νεο αισθητηρα των 50 mp μπορεις να παραθεσεις που ειδες βελτιωση ? νυχτερινες η γενικα ?

οταν ειχε κυκλοφορησει το κινητο οι φωτο ηταν φουλ στο hdr και φαινοταν ψευτικες , αλλοι στο youtube σε συγκρισεις λενε οτι το 6α ειναι ποιο σταθερος ο φακος και βγαζει ιδιες αν οχι καλυτερες φωτο ,

προσπαθω απλα να καταλαβω αν η google εβαλε το νεο αισθητηρα γιατι γκρινιαζε ο κοσμος για το hardware η γιατι πισυεαν οτι θα φερει βελτιωσεις .

η.γ ειδαμε και τα xiaomi 12 και αλλα κινεζικα που βαλανε 1 ιντσα αισθητηρα , αλλα οι φωτο ειναι οπως παντα oversaturated και ψευτικες , βλεπε samsung s21 -22

ευχαριστω εκ των προτερων !

 

Η μεγάλη οθόνη είναι κάτι θετικό, το μεγάλο μέγεθος σίγουρα όχι. Εγώ είχα το 4 και πήγα και στο 6, εσύ από το 4XL δεν καταλαβαίνω γιατί προβληματίζεσαι. Το 4XL είναι πιο ψηλό και πιο φαρδύ, δες τη σύγκριση:

https://www.phonearena.com/phones/size/Google-Pixel-6,Google-Pixel-4-XL/phones/11732,11202

Μικρότερο μέγεθος και οριακά μεγαλύτερη οθόνη. Γιατί να σε προβληματίζει;

Το βάρος όπως σου είπα το νιώθεις στο χέρι, αλλά ποτέ δεν ήταν θέμα για μένα προσωπικά. Δεν είναι ότι δεν μπορείς να το σηκώσεις 🙂 . Aπλώς δεν είναι πούπουλο.

Για το 6a δεν έχω άποψη, αλλά αν είχα την οικονομική δυνατότητα σίγουρα θα προτιμούσα μια συσκευή που είναι καλύτερη στα περισσότερα πράγματα που κάνει.

Όσον αφορά στις φωτογραφίες, η αλήθεια είναι ότι ο αλγόριθμος είναι λίγο πιο... «επιθετικός», αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι η πρώτη φορά που αλλάζει αισθητήρα η εταιρεία και συνεπώς και αυτό θέλει τον χρόνο του. Σίγουρα δεν γίνεται να είναι κατώτερος από έναν αισθητήρα πολύ πιο παλιό και μικρότερων δυνατοτήτων. Απλώς, όπως έλεγε ο Marc Levoy ο άνθρωπος πίσω από το τμήμα φωτογραφίας των Pixel μέχρι να φύγει, είναι πολύ ευκολότερο να δουλεύεις με κάτι που το ξέρεις τόσο καλά. Γι' αυτό και τόσα χρόνια δεν άλλαζε αισθητήρα.

Η κάμερα, όπως είπα, είναι σίγουρα καλύτερη, αλλά όχι κάτι διαστημικό. Αν περιμένεις να πάρεις το κινητό να τραβήξεις φωτογραφίες και να δεις κάτι που δεν θα έβλεπες στο 4XL θα απογοητευτείς. Παρ' το για τη γενικότερα καλύτερη εμπειρία χρήσης, όχι γιατί θα δεις να ζωντανεύουν οι εικόνες στην οθόνη σου. Είναι καλύτερη η κάμερα, αλλά είμαστε σε ένα σημείο που τα περισσότερα κινητά (iPhone/Huawei/Samsung/Pixel και πιθανώς και κάποια κινέζικα) βγάζουν παραπάνω από καλές φωτογραφίες. Μην περιμένεις άλματα. Επίσης το βίντεο σίγουρα είναι καλύτερο από τη σειρά 4 (εμένα δεν με ενδιαφέρει, σπάνια τραβάω βίντεο, απλώς το αναφέρω). Σίγουρα όχι καλύτερο από τον ανταγωνισμό, αλλά καλύτερο από αυτό που έχεις τώρα. Ο ευρυγώνιος πάρα πολύ καλός σε τοπία, το πορτραίτο σταθερά καλό, η σέλφι-καμ όχι κάτι ιδιαίτερο, οι νυχτερινές εξαιρετικές. Αν το 4αρι σου κρατάει γερά, δεν έχεις θέματα, τότε κράτα το και περίμενε για το 7 ίσως. Αλλά η εμπειρία από το 4 στο 6 είναι σαφώς ανώτερη.

Link to comment
Share on other sites

Τα 4/4XL είχαν θόρυβο/κόκκο ακόμα και την ημέρα σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Ειδικά εάν έκανες crop το έβλεπες ξεκάθαρα. Άσχετα που κάποιοι το δικαιολογούσαν ως καλό το να υπάρχει θόρυβος, γιατί αυτό δίνει περισσότερη λεπτομέρεια τάχα.Ο παλιός αισθητήρας δυστυχώς όσο κι αν τον είχε τερματίσει η Google στο software, δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω.

Στο Pixel 6 ο θόρυβος έχει εξαλειφθεί σε σημαντικό βαθμό, αλλά υπάρχει ακόμα στις βραδυνές σε σημεία. Οπότε ναι μεν δεν θα δεις τεράστιες διαφορές με το Pixel 6, αλλά υπάρχει και τεράστιος χώρος για βελτίωση με τον νεότερο αισθητήρα μέχρι η Google να τον τερματίσει κι αυτόν. Γι΄ αυτό και μερικές φορές το Pixel 6 δεν έχει την σταθερότητα στις φωτογραφίες που είχαν τα παλιότερα μοντέλα. Υπάρχουν στιγμές που θα χρειαστεί να τραβήξεις την ίδια φωτό και δεύτερη φορά.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, baiosss said:

Τα 4/4XL είχαν θόρυβο/κόκκο ακόμα και την ημέρα σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Ειδικά εάν έκανες crop το έβλεπες ξεκάθαρα. Άσχετα που κάποιοι το δικαιολογούσαν ως καλό το να υπάρχει θόρυβος, γιατί αυτό δίνει περισσότερη λεπτομέρεια τάχα.Ο παλιός αισθητήρας δυστυχώς όσο κι αν τον είχε τερματίσει η Google στο software, δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω.

Στο Pixel 6 ο θόρυβος έχει εξαλειφθεί σε σημαντικό βαθμό, αλλά υπάρχει ακόμα στις βραδυνές σε σημεία. Οπότε ναι μεν δεν θα δεις τεράστιες διαφορές με το Pixel 6, αλλά υπάρχει και τεράστιος χώρος για βελτίωση με τον νεότερο αισθητήρα μέχρι η Google να τον τερματίσει κι αυτόν. Γι΄ αυτό και μερικές φορές το Pixel 6 δεν έχει την σταθερότητα στις φωτογραφίες που είχαν τα παλιότερα μοντέλα. Υπάρχουν στιγμές που θα χρειαστεί να τραβήξεις την ίδια φωτό και δεύτερη φορά.

αυτο κατλααβα και γω απο reviews ,οτι ειαναι καλυτερος ο sensor αλλα δεν ειναι τοσο σταθερος για την ωρα...... ,

επλιζω αργοτερα να του δωσουν update στην καμερα και να μην το αφησουν στην ακρη λογω του 7 ,

θα κοιταξω να το χτυπησω μολις βγει το 7 μηπως πεσουν οι τιμες , ετσι κι αλλιως εδω βαρσοβια που μενω το 5 πωλειτει used στα 400 - 450 ευρω , ενω ειχα παρει πριν καιρο το 4xl στα 220 ευρω , που ειναι και καλυτερο τηλ.

ευχαριστω πολυ @Sotnem kai @baiosss για τις αποψεις και την αλληλεγγυη !

παντα μαζι να βοηθαμε ο ενας τον αλλο !

 

υ.γ απ οταν επιασα πιξελ πρωτη φορα (2 xl ) ειπα δεν ξαναπαω σε αλλη εταιρεια , κολλας ασχημα με καμερα και stock android , το ui των huawei samsung xiaomi ειναι σιχαμα.

 

με εκτιμηση ,

παυλος.

 

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

αυτο κατλααβα και γω απο reviews ,οτι ειαναι καλυτερος ο sensor αλλα δεν ειναι τοσο σταθερος για την ωρα...... ,
επλιζω αργοτερα να του δωσουν update στην καμερα και να μην το αφησουν στην ακρη λογω του 7 ,
θα κοιταξω να το χτυπησω μολις βγει το 7 μηπως πεσουν οι τιμες , ετσι κι αλλιως εδω βαρσοβια που μενω το 5 πωλειτει used στα 400 - 450 ευρω , ενω ειχα παρει πριν καιρο το 4xl στα 220 ευρω , που ειναι και καλυτερο τηλ.
ευχαριστω πολυ @Sotnem kai @baiosss για τις αποψεις και την αλληλεγγυη !
παντα μαζι να βοηθαμε ο ενας τον αλλο !
 
υ.γ απ οταν επιασα πιξελ πρωτη φορα (2 xl ) ειπα δεν ξαναπαω σε αλλη εταιρεια , κολλας ασχημα με καμερα και stock android , το ui των huawei samsung xiaomi ειναι σιχαμα.
 
με εκτιμηση ,
παυλος.
 
Δεν τα παρατάει σε αυτό το κομμάτι η Google. Η κάμερα τους πάντα αναβαθμίζεται και βελτιώνεται. Συν τα όποια νέα features της δώσουν.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το καθαρισμό που έκανα σε αυτή την εφαρμογή δείχνει η μπαταρία να έχει επανέλθει στα παλιά καλά επίπεδα.f8308f8177b64c0f2952c3aec8898677.jpg

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι έκανες αναγκαστική διακοπή ?
Γράφει για εκκαθάριση αποθηκευτικού χώρου.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, bill33 said:

Eγω δεν βλέπω διαφορά σε μπαταρία.Οπως ήταν πριν 13 έτσι ειναι και μετά.

Κι εγώ τα ίδια. Γενικά καμία διαφορά ούτε προς το καλύτερο, ούτε προς το χειρότερο με 13. Σαν να μην έγινε update.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο πρόβλημα έχει να κάνει με το δαχτυλικο αποτύπωμα...Δουλεύει στην αρχή για λίγο και μετά δεν ξαναπιανει...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jimlost said:

Εγώ το μόνο πρόβλημα έχει να κάνει με το δαχτυλικο αποτύπωμα...Δουλεύει στην αρχή για λίγο και μετά δεν ξαναπιανει...

Εγώ μάλλον για καλύτερο θα το έλεγα .Σίγουρα πιο γρήγορο και δεν έχω παρά ελάχιστες αποτυχίες,σίγουρα λιγότερες απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2022 at 9:26 ΜΜ, baiosss said:

Ναι. Απλά με διαφορετικό module, το οποίο χρειάζεται ούτως η άλλως και για την ενεργοποίηση του 5G. Απλά το module για wifi calling και VoLTE, δουλεύει μόνο σε Vodafone.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Εννοείς πως με vodafone στην Ελλάδα δουλεύει στο Pixel 6 κανονικα Volte VoWIFI και 5G?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πως με vodafone στην Ελλάδα δουλεύει στο Pixel 6 κανονικα Volte VoWIFI και 5G?
Ναι. Με Cosmote μόνο το 5G.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Εγώ το μόνο πρόβλημα έχει να κάνει με το δαχτυλικο αποτύπωμα...Δουλεύει στην αρχή για λίγο και μετά δεν ξαναπιανει...
Εμένα από τις τελευταίες Α12 δούλευε πολύ καλά. Στην 13 έγινε καλύτερο. Το ίδιο δάχτυλο βέβαια το έχω περάσει δύο φορές από όλες τις πλευρές.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, baiosss said:

Ναι. Με Cosmote μόνο το 5G.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Εμένα από τις τελευταίες Α12 δούλευε πολύ καλά. Στην 13 έγινε καλύτερο. Το ίδιο δάχτυλο βέβαια το έχω περάσει δύο φορές από όλες τις πλευρές.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Μετά το root , είχες θέματα με GPay και e-banking υπηρεσίες ; Γνωρίζεις εάν υπάρχει τρόπος να βάλεις volte χωρίς root ?

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, baiosss said:

Ναι. Με Cosmote μόνο το 5G.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Εμένα από τις τελευταίες Α12 δούλευε πολύ καλά. Στην 13 έγινε καλύτερο. Το ίδιο δάχτυλο βέβαια το έχω περάσει δύο φορές από όλες τις πλευρές.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Τότε κάτι λάθος  κάνω εγώ...Δουλεύει για λίγο καλά και μετά δεν το αναγνωρίζει καθόλου...

Ίσως φταίει που έχω βάλει αντίχειρα...Και από όλες τις πλευρές...

Τι να πω;;;Θα το ξαναπεράσω 

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάτι λάθος  κάνω εγώ...Δουλεύει για λίγο καλά και μετά δεν το αναγνωρίζει καθόλου...
Ίσως φταίει που έχω βάλει αντίχειρα...Και από όλες τις πλευρές...
Τι να πω;;;Θα το ξαναπεράσω 
Κι εγώ με τον αντίχειρα. Και το πιο αστείο ξέρεις ποιο είναι; Στην δουλειά που φοράμε γάντια διάφανα, ακόμα και με αυτά πιάνει το αποτύπωμα.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Μετά το root , είχες θέματα με GPay και e-banking υπηρεσίες ; Γνωρίζεις εάν υπάρχει τρόπος να βάλεις volte χωρίς root ?
Χωρίς root όχι. Το 5G από την άλλη μπορείς να το έχεις χωρίς root, αφού έχεις κάνει όμως πρώτα όλη την διαδικασία με root. Αν κάνεις unroot μετά, παραμένει.

Πριν κάνα δυο μήνες είχα ένα θεματακι με το Gpay, αλλά διορθώθηκε με safetyNet fix του displax.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jimlost said:

Τότε κάτι λάθος  κάνω εγώ...Δουλεύει για λίγο καλά και μετά δεν το αναγνωρίζει καθόλου...

Ίσως φταίει που έχω βάλει αντίχειρα...Και από όλες τις πλευρές...

Τι να πω;;;Θα το ξαναπεράσω 

Αντίχειρα και δείκτη του δεξιού χεριού και αντίχειρα του αριστερού.

Χωρίς να σβήσεις αυτό που έχεις ήδη μέσα ξαναπέρνα τον αντίχειρα ως νέο αποτύπωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα,

Από τότε που πήρα το τηλέφωνο, έχω πρόβλημα με τις κλήσεις. Με το που κάνω κλήση, στο 80% των περιπτώσεων η κλήση κόβεται μέσα στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα. Τις περισσότερες φορές δουλεύει όταν με περνούν πίσω, αλλά όχι πάντα.

 

Έχω επάνω 2 κάρτες αλλά χρησιμοποιώ eSim της cosmote. Η δεύτερη κάρτα κάνει roaming.

 

Έχει κανείς άλλος τέτοια προβλήματα?

Phones:

- A850 - Waiting for a Cyanogenmod!

- Xperia X8 - A phone Legend

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχει δοκιμάσει κανείς Vodafone esim παίζει κανονικά στο pixel?

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγώ

37 minutes ago, Tasos12koufales said:

Καλησπέρα έχει δοκιμάσει κανείς Vodafone esim παίζει κανονικά στο pixel?

Έχω εγώ, υπάρχουν προβλήματα με drop calls, αλλά ανεκτά.. γενικά δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos12koufales said:

Καλησπέρα έχει δοκιμάσει κανείς Vodafone esim παίζει κανονικά στο pixel?

Κι εγώ με esim Vodafone από την 1η μέρα χωρίς προβλήματα όταν είναι ενεργή μόνο αυτή... Δυστυχώς όταν δουλεύουν και οι 2 sim έχει ακόμη θέμα.. Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν το χουν λύσει

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dimis_pj said:

Κι εγώ με esim Vodafone από την 1η μέρα χωρίς προβλήματα όταν είναι ενεργή μόνο αυτή... Δυστυχώς όταν δουλεύουν και οι 2 sim έχει ακόμη θέμα.. Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν το χουν λύσει

 

10 ώρες πριν, Pixel_Con said:

Έχω εγώ

Έχω εγώ, υπάρχουν προβλήματα με drop calls, αλλά ανεκτά.. γενικά δουλεύει

κατάλαβα σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...