Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο πιο σημαντικός παράγοντας που δεν πήγα στο Pro είχε να κάνει με τις χαμένες κλήσεις,τόσο σε Ελλάδα όσο και σε Ευρώπη...Το διάβαζα σε φόρουμ και γι'αυτό επέλεξα το απλο...Ο άλλος είχε να κάνει με την οθόνη που διάφοροι έγραφαν παράπονα...
Πάμε τώρα στο 6...
Το πιο απογοήτικο μέχρι στιγμής είναι το δαχτυλικο άνοιγμα...Ίσως δεν έχω βρει ακόμα το κόλπο,αλλά στις 10 προσπάθειες θα πετύχουν οι δυο-τρεις...Είμαι σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι στιγμής...Αρχίσω και σκέφτομαι να το δώσω και να πάω στο Pro...Και φυσικά που μου έβγαλε στις φωτογραφίες όταν έκανα αντίγραφο ασφαλείας,ότι η συσκευή είναι σε ψηλή θερμοκρασία και σταμάτησε την διαδικασία...Πρώτη φορά μου βγαίνει σε συσκευή κάτι τέτοιο...
Αλλά το δαχτυλικο αν δεν έχει κάποιο κόλπο είναι πραγματικό τραγικό...
Προσωπικά σε εμένα ο fingerprint παίζει πολύ καλά και χωρίς αποτυχίες. Ναι είναι πιο αργός ίσως και δεν πιάνει με ένα στιγμιαίο αγγιγμα, αλλά δεν μιλάμε για καμιά τρομερή διάφορα. Milliseconds πιο αργός.

Να διευκρινίσω μόνο ότι εγώ του φοράω μεμβράνη της zagg κι όχι τζαμάκι.
Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το Android 13 η συσκευή είναι πολύ πιο smooth από το 12 και το δαχτυλικό πιο γρήγορο φροντίστε να το ξαναπεράσετε με τη νέα διαδικασία που έχει στις ρυθμίσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι αν πας στην 13 δεν υπάρχει τρόπος να επιστρέψεις στην 12 ,απλά το αναφέρω

https://www.techadvisor.com/article/831902/pixel-6-phones-on-android-13-cant-go-back-to-android-12.html

 

Σε εμένα τίποτα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω κολλήσει άσχημα με το PIXEL 6 και θέλω να το αγοράσω με ορίζοντα 3ετίας-4ετίας, οπότε θα ήθελα να κάνω τη δυνατόν καλύτερη επιλογή στην αγορά κινητού.

Αυτή τη στιγμή έχω το ONEPLUS 6 με επιλογή δικτύου 2G / 3G / 4G (αυτόματο). Δεν έχω ιδέα σχετικά με τα 5G, VoLTE και Wi-fi calling, ούτε αν τα έχω ενεργοποιημένα....Με αυτά λοιπόν που έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω όπως το 5G.

Από όλα όσα διάβασα, το μόνο που με προβληματίζει για την αγορά του PIXEL 6, είναι η έλλειψη υποστήριξης του 5G, και αυτό όχι για το 5G αυτό καθαυτό, αλλά για το τι θα γίνει όταν θα σταματήσει η λειτουργία του 3G (αλήθεια υπάρχει χρονοδιάγραμμα για το πότε θα γίνει αυτό?).

Πιο συγκεκριμένα :

Ισχύει ότι δε θα μπορώ να μιλάω στο τηλέφωνο και ταυτόχρονα να έχω internet ? Αν ισχύει αυτό σημαίνει ότι θα επηρεάζεται η λειτουργία του Android Auto το οποίο χρησιμοποιώ πολύ ?

Θα έχω προβλήματα στην επικοινωνία μου (π.χ. διακοπή / χάσιμο κλήσεων, αδύνατο σήμα κτλ.?)

Να αναφέρω τέλος ότι δε θα ήθελα να μπω σε διαδικασίες root κτλ.

Επίσης, δε με ενδιαφέρει να έχω 2η sim card

Τέλος, αν βοηθάει σε κάτι, μένω Θεσσαλονίκη.

 

Θα το εκτιμούσα και θα σας ήμουν υπόχρεος εάν μου δίνατε απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μπαταρία με τη 13 έχει χειροτερέψει πολύ.Ελπιζω σύντομα να το διορθώσουν.

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2022 at 5:24 ΜΜ, aspromavros said:

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω κολλήσει άσχημα με το PIXEL 6 και θέλω να το αγοράσω με ορίζοντα 3ετίας-4ετίας, οπότε θα ήθελα να κάνω τη δυνατόν καλύτερη επιλογή στην αγορά κινητού.

Αυτή τη στιγμή έχω το ONEPLUS 6 με επιλογή δικτύου 2G / 3G / 4G (αυτόματο). Δεν έχω ιδέα σχετικά με τα 5G, VoLTE και Wi-fi calling, ούτε αν τα έχω ενεργοποιημένα....Με αυτά λοιπόν που έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω όπως το 5G.

Από όλα όσα διάβασα, το μόνο που με προβληματίζει για την αγορά του PIXEL 6, είναι η έλλειψη υποστήριξης του 5G, και αυτό όχι για το 5G αυτό καθαυτό, αλλά για το τι θα γίνει όταν θα σταματήσει η λειτουργία του 3G (αλήθεια υπάρχει χρονοδιάγραμμα για το πότε θα γίνει αυτό?).

Πιο συγκεκριμένα :

Ισχύει ότι δε θα μπορώ να μιλάω στο τηλέφωνο και ταυτόχρονα να έχω internet ? Αν ισχύει αυτό σημαίνει ότι θα επηρεάζεται η λειτουργία του Android Auto το οποίο χρησιμοποιώ πολύ ?

Θα έχω προβλήματα στην επικοινωνία μου (π.χ. διακοπή / χάσιμο κλήσεων, αδύνατο σήμα κτλ.?)

Να αναφέρω τέλος ότι δε θα ήθελα να μπω σε διαδικασίες root κτλ.

Επίσης, δε με ενδιαφέρει να έχω 2η sim card

Τέλος, αν βοηθάει σε κάτι, μένω Θεσσαλονίκη.

 

Θα το εκτιμούσα και θα σας ήμουν υπόχρεος εάν μου δίνατε απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει χρονοδιάγραμμα, αλλά σιγά σιγά (αν δεν έχει γίνει σε όλη την Ελλάδα ακόμα) θα καταργηθεί τελείως το 3g. 

Δεν μπορείς λοιπόν με 4g να μιλάς στο τηλέφωνο και ταυτόχρονα να έχεις και ίντερνετ. 

Αυτός ήταν και ο λόγος που έδωσα το 6 pro και δεν πρόκειται να ξανά πάρω pixel ποτέ όσο δεν υποστηρίζει volte στην Ελλάδα. 

Το 5g αδιάφορο και για μένα, αλλά να έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε κλήση ή δεδομένα τραγικό.

Να θέλεις εν ώρα κλήσης να τσεκάρεις κάτι και να πρέπει να κλείσεις το τηλέφωνο, να τσεκάρεις ίντερνετ, να ξανά καλέσεις. 

Πάει η μισή ζωή 😂

Το καλύτερο καμεροτηλεφωνο με τοπ χαρακτηριστικά, αλλά στην Ελλάδα δεν κάνει ούτε τα βασικά. 

 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Έσκασε μύτη ota η 13 στα 1.02 GB

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Πείτε αν σας παρουσιάζει και σε σας προβλήματα υπερθέρμανσης και φουλ κατανάλωσης μπαταρίας όπως το δικό μου μετά το update.

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπερθερμανση δεν μπορώ να πω γιατί ειναι νωρίς,μπαταρία το βράδυ είχε κανονική κατανάλωση.Γενικότερα ,και πριν την 13 δηλαδή,νομίζω η μπαταρία έχει πέσει λίγο σε σχέση με καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διαβάζω και βλέπω και σε μένα μεγάλη κατανάλωση δείχνει από το σήμα.σκεφτομαι format και στήσιμο από την αρχή.

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση σάν νέα συσκευή...

αλλά δεν σταμάτησε η κατανάλωση της...

Κοντεύει να μήν βγάλει ημέρα..

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό κι εγώ περιμένω να τελειώσουν οι διακοπές κι αρχές Σεπτεμβρίου που επιστρέφω, να την εγκαταστήσω.
Με αυτά που διαβάζω για το 6, έχω θορυβηθεί.
Πόσο μάλλον το pro που ούτως ή άλλως δε φημιζόταν για την μπαταρία του.

Sent from my Pixel 6 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, griniaris said:

Απ' ότι διαβάζω και βλέπω και σε μένα μεγάλη κατανάλωση δείχνει από το σήμα.σκεφτομαι format και στήσιμο από την αρχή.

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mobile network?

Aυτό πάντα μου είχε πάνω απο 40% κατανάλωση.

Μου εμφανίστηκε και 1% wakelock

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, bill33 said:

mobile network?

Aυτό πάντα μου είχε πάνω απο 40% κατανάλωση.

Μου εμφανίστηκε και 1% wakelock

Την θερμοκρασία συσκευής που την βλέπουμε;;;

Η αλήθεια είναι ότι η συσκευή καίει πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

To Δαχτυλικό αποτύπωμα λειτουργεί αρκετά καλυτέρα αλλά νιώθω ότι έχει καθυστέρηση σε σχέση με πριν για να μπει στην αρχική οθόνη.

Επίσης όσο το δοκίμασα σήμερα δεν είχα και Drop Call.Ελπιζω να διορθώθηκε για oσους έχουμε 2 Sim.

Για το θεμα με την μπαταρια και την θερμοκρασια της συσκευης διαβαζα οτι ισως χρειαστει καποιες μερες ωστε παρει δεδομενα για τον τροπο λειτουργιας του καθε χρηστη οπως οταν ειναι καινουργια η συσκευη.Θα δειξει ...

Edited by Nick_86
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανείς εγκατεστημένο το hms core της huawei; Γιατί απο την στιγμή που έκανα αναβάθμιση σε android 13 μόνιμα μου λέει ότι η εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται. Εκανα και απεγκατατασταση και ξανά εγκατάσταση αλλα πάλι το ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμενα το gt2 δουλεύει κανονικά. Δυστυχώς βλεπω μεγάλη διαφορά στην μπαταρία...εκει που εφτανα με 40-45% οταν πηγαινα για υπνο, πλεον ειμαι στο 20%...και ειπα μπορεί να χρειάζεται μέρες για να μάθει το μοτίβο χρήσης, αλλά ακόμη στα ίδια...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Το carrier services που δείχνει υπερκατανάλωση στη μπαταρία πως διορθώνεται;

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ,

ειμαι σε pixel 4 xl , και σκεφτομαι να παω σε 6 η 6α , μου αρεσει περισσοτερο το 6α λογω μικροτερης οθονης και βαρους,

το ψαχνω πολυ στο ιντερνετ αλλα δεν ειμαι σιγουρος σχετικα με την καμερα του 6 , δηλαδη πολλοι λενε οτι βλεπουν μεγαλες διαφορες σε dynamic range και νυχτερινες φωτο σε σχεση με το 5 και 6α (δηλαδη με τον παλιο sensor) , αλλοι λενε οτι ο παλιος 12,2mp sensor ειναι ποιο optimized και τραβα καλυτερες φωτο, αλλοι οτι ειναι το ιδιο και δεν υπαρχουν διαφορες.

 

ευχαριστω εκ των προτερων !

 

Edited by loumos123
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, loumos123 said:

καλησπερα παιδια ,

ειμαι σε pixel 4 xl , και σκεφτομαι να παω σε 6 η 6α , μου αρεσει περισσοτερο το 6α λογω μικροτερης οθονης και βαρους,

το ψαχνω πολυ στο ιντερνετ αλλα δεν ειμαι σιγουρος σχετικα με την καμερα του 6 , δηλαδη πολλοι λενε οτι βλεπουν μεγαλες διαφορες σε dynamic range και νυχτερινες φωτο σε σχεση με το 5 και 6α (δηλαδη με τον παλιο sensor) , αλλοι λενε οτι ο παλιος 12,2mp sensor ειναι ποιο optimized και τραβα καλυτερες φωτο, αλλοι οτι ειναι το ιδιο και δεν υπαρχουν διαφορες.

 

ευχαριστω εκ των προτερων !

 

Είχα το 4 (non-XL) και πήγα στο 6. Οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες στην κάμερα, αλλά υπάρχουν. Ο ευρυγώνιος είναι πολύ καλός. Η μπροστινή κάμερα δεν με τρελαίνει και θα έπρεπε να είχαν καλύτερη, η πίσω είναι πολύ καλή. Η έλλειψη τέλε- σίγουρα είναι ένα μείον.

Γενικά είναι αναβάθμιση στην κάμερα, αλλά όχι τεράστια Αν ο μόνος σου λόγος είναι αυτός δεν θα δεις τρομερή διαφορά. Είναι όμως καταπληκτική η κάμερα. Έκανα ταξίδι πρόσφατα με φίλο που είχε το iPhone max pro super duper 13 και στις φωτογραφίες ήταν πολύ πιο καλό το Pixel. Στο βίντεο φυσικά υστερούσε, δεν το συζητώ.

Συνεπώς, αν μόνο σε απασχολεί η κάμερα δεν ξέρω αν έχει νόημα να δώσεις χρήματα αποκλειστικά για μια σχετικά μικρή αναβάθμιση. Από την άλλη θεωρώ πολύ καλύτερη την οθόνη από τη σειρά  4 και από τη στιγμή που το αρχικά άθλιο Android 12 διορθώθηκε τρέχει πολύ γρήγορα και σωστά, ενώ παρά τα όσα λένε για το δαχτυλικό (και συμφωνώ ότι το καλύτερο ήταν στο 2 και ότι προτιμώ να μην είναι στην οθόνη), το προτιμώ χίλιες φορές από το face recognition της σειράς 4 που ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημά μου. Δεν είχα θέματα με κλήσεις κτλ (υπάρχουν παιδιά που είχαν ζητήματα), μόνο μια περίοδο κατά τον Ιανουάριο με ένα monthly patch που είχε ρίξει το σήμα και σε δύσκολα μέρη δεν έπιανε. Διορθώθηκε με το επόμενο μηνιαίο. 

Γενικά δεν μου έχει βγάλει κάποιο ζήτημα, πέρα από τα γενικά Android bugs που δεν είναι θέμα συσκευής αλλά του λειτουργικού και ισχύουν για όλη τη σειρά. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το βασικό μου πρόβλημα ήταν το μέγεθος (γι' αυτό έπαιρνα τα μη-XL), αλλά η διαφορά δεν ήταν απαγορευτική και σίγουρα η μεγαλύτερη οθόνη με βολεύει πολύ. Το βάρος είναι μεγαλύτερο, αλλά προσωπικά δεν με απασχόλησε ποτέ σε κινητά. Χωράει οριακά σε τσέπες τζιν κτλ, αυτό ήταν που φοβόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...