Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε group στο Telegram υπάρχει ένα περιστατικό.af2bc53ae9a84180adadfae4929fc6ab.jpg

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, baiosss said:

Σε group στο Telegram υπάρχει ένα περιστατικό.af2bc53ae9a84180adadfae4929fc6ab.jpg

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Κάτι τέτοια βλέπω και διαβάζω και το σκέφτομαι...Αν δεν ήταν δύσκολος ο τρόπος επισκευής δεν θα με ένοιαζε καθόλου ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι, σας έχει έρθει καθόλου ειδοποίηση από το 112 λέμε για πυρκαγιές κτλ.

Γιατί φίλου μου δίπλα δίπλα με ίδια εταιρεία και του ήρθε εμένα τίποτα...

Ενεργοποιημένα όλα τα έχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά....

Κάτοχος pixel 2 xl , ώρα για ανανέωση..

Είμαι μεταξύ pixel 6 και nothing phone 1 .

Πέρα από το 5g που δεν....υπάρχει κανένας άλλος αποτρεπτικός λόγος για το 6?

Μέσος χρήστης νομίζω είμαι, ειδικά τώρα που πέφτει και η τιμή και το βρίσκεις με τιμολόγιο κάτω από 500, νομίζω με καλύπτει.

Ευχαριστω

Edited by manos_tav
Link to comment
Share on other sites

500€ για 778 δεν έπρεπε καν να ρωτάς για το τιποτένιο τηλέφωνο, εννοείται πας σε pixel.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να παραγγείλω το pixel 6 και θα ήθελα εφόσον έχετε χρόνο να μου απαντήσετε σε ορισμένες απορίες που έχω.

Το προφίλ χρήσης που κάνω αφορά τηλεφωνήματα, emails και social και μουσική. Παιχνίδια δεν παίζω. Ταινίες στο κινητό δεν βλέπω. Από φωτογραφίες, αρκετές, κυρίως τοπία και προσπαθώ λίγο για αστροφωτογραφία, αλλά σε πολύ πρώιμο στάδιο.

  • Πόσο θα με επηρεάσει η μη υποστήριξη 5G, volte & VoWiFi και  για τα επόμενα 2-3 χρόνια, όσο αφορά την αυτή καθεαυτή λειτουργία του τηλεφώνου, κλήσεις και δεδομένα; Σημειώστε πως αυτή τη στιγμή το 4g με καλύπτει απόλυτα όσο αφορά την ταχύτητα των δεδομένων.
  • Διάβασα πως τα παιδικά προβλήματα που είχε όσο αφορά τις κλησεις έχουν εκλείψει. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος;
  • Η κάμερές του, είναι καλύτερες από του V30 που έχω αυτή τη στιγμή;
  • Στην εφαρμογή της κάμερας υπάρχει manual mode; Και με τι δυνατότητες;
  • Η μπαταρία του πως πάει; Το V30 με αφήνει με 20-30% στο τέλος της ημέρας ως σύγκριση.
  • Όσο αφορά το σήμα, λόγω του ότι στη οικία μου η vodafone δεν έχει και το καλύτερο σήμα, θα έχω θέμα με χαμένες κλήσεις;
  • Έχω smart band της huawei. Θα παίξει στο pixel δεδομένου πως η εφαρμογή δεν είναι από το playstore;
  • Επίσης, σε όποιον φοράει τζιν, χωράει στην πίσω τσέπη; Μην γελάσετε 🙂
  • Για service, σε περίπτωση που χρειαστεί, που απευθύνομαι;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Με εκτίμηση,

 

Κωνσταντίνος.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, manos_tav said:

 

Μέσος χρήστης νομίζω είμαι, ειδικά τώρα που πέφτει και η τιμή και το βρίσκεις με τιμολόγιο κάτω από 500, νομίζω με καλύπτει.

Ευχαριστω

Δηλαδή άμα κόψεις τιμολόγιο πχ στην Amazon Γερμανίας δεν πληρώνεις ΦΠΑ ? 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, kostas23a said:

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να παραγγείλω το pixel 6 και θα ήθελα εφόσον έχετε χρόνο να μου απαντήσετε σε ορισμένες απορίες που έχω.

Το προφίλ χρήσης που κάνω αφορά τηλεφωνήματα, emails και social και μουσική. Παιχνίδια δεν παίζω. Ταινίες στο κινητό δεν βλέπω. Από φωτογραφίες, αρκετές, κυρίως τοπία και προσπαθώ λίγο για αστροφωτογραφία, αλλά σε πολύ πρώιμο στάδιο.

  • Πόσο θα με επηρεάσει η μη υποστήριξη 5G, volte & VoWiFi και  για τα επόμενα 2-3 χρόνια, όσο αφορά την αυτή καθεαυτή λειτουργία του τηλεφώνου, κλήσεις και δεδομένα; Σημειώστε πως αυτή τη στιγμή το 4g με καλύπτει απόλυτα όσο αφορά την ταχύτητα των δεδομένων.

    Με βάση τη χρήση που λες, δεν θα σε επηρεάσει ιδιαίτερα αφού το 4G σε καλύπτει. Όσον αφορά στις κλήσεις, αν τα VoLTE/WiFi σου είναι σημαντικά, τότε θα σου λείψουν. Αν δεν σου είναι, δεν έχεις θέμα.
     
  • Διάβασα πως τα παιδικά προβλήματα που είχε όσο αφορά τις κλησεις έχουν εκλείψει. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος;

    Προσωπικά δεν είχα θέματα εκτός από ένα μικρό διάστημα με το update Ιανουαρίου νομίζω ή κάτι τέτοιο. Παίζει ρόλο βέβαια η περιοχή σου, ο provider κτλ. Ο καθένας ίσως να έχει διαφορετική εμπειρία. Χρησιμοποίησα και eSIM στις ΗΠΑ σε ένα ταξίδι μου χωρίς πρόβλημα. Κάποια παιδιά είχαν θέματα.
     
  • Η κάμερές του, είναι καλύτερες από του V30 που έχω αυτή τη στιγμή;

    Ναι
     
  • Στην εφαρμογή της κάμερας υπάρχει manual mode; Και με τι δυνατότητες;

    Όχι δεν υπάρχει. Είναι δυνατή η λήψη σε RAW και κάποιες επιλογές άλλες, αλλά εντελώς απλοϊκές (έκθεση-white balance). Οπότε δεν έχεις μεγάλη δυνατότητα παρέμβασης. Από την άλλη, λειτουργεί πολύ καλά από μόνο του. Αφήνεσαι στις ορέξεις της Google.
     
  • Η μπαταρία του πως πάει; Το V30 με αφήνει με 20-30% στο τέλος της ημέρας ως σύγκριση.

    Το 20-30% δεν λέει κάτι γιατί δεν μας λες τι χρήση κάνεις. Γενικά έχει αρκετά καλή μπαταρία, τουλάχιστον σε μένα βγάζει ανετότατα την ημέρα. Φυσικά αν χρησιμοποιείς πολύ πράγματα όπως κάμερα, navigation σε Google Maps ή είσαι κατά κύριο λόγο έξω με μεγάλη φωτεινότητα μειώνεται και ο χρόνος. Με βάση τη χρήση που λες δεν νομίζω να έχεις θέμα.
     
  • Όσο αφορά το σήμα, λόγω του ότι στη οικία μου η vodafone δεν έχει και το καλύτερο σήμα, θα έχω θέμα με χαμένες κλήσεις;

    Δύσκολο να στο απαντήσει κάποιος, δεν έχει και το καλύτερο σήμα του κόσμου ως συσκευή.
     
  • Έχω smart band της huawei. Θα παίξει στο pixel δεδομένου πως η εφαρμογή δεν είναι από το playstore;

    Δεν γνωρίζω, αλλά λογικά ναι.
     
  • Επίσης, σε όποιον φοράει τζιν, χωράει στην πίσω τσέπη; Μην γελάσετε 🙂

    Δεν γελάω γιατί κι εμένα με απασχολεί. Προφανώς παίζει ρόλο το τζιν 🙂 αλλά σε μένα χωράει σε πλάτος και πάχος και απλώς βγαίνει ελάχιστα προς τα πάνω. Από θέμα χώρου είναι ΟΚ (φυσικά μην τολμήσεις να πας να κάτσεις), αλλά έχε το νου σου μήπως προκαλεί κλέφτες γιατί θα βγαίνει λίγο πιο πάνω από την τσέπη.
     
  • Για service, σε περίπτωση που χρειαστεί, που απευθύνομαι;

    Δύσκολα τα πράγματα. Πρέπει να το στείλεις έξω γιατί εδώ δεν υπάρχει αντιπροσωπεία. Οπότε αναλαμβάνεις εσύ έξοδα κτλ.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Update 1,24MB σήμερα.
Αυγούστου είναι αυτή η όχι; Γιατί ούτε OTA έχει έρθει κάτι, ούτε σε images έχουν ανεβάσει.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, baiosss said:

Αυγούστου είναι αυτή η όχι; Γιατί ούτε OTA έχει έρθει κάτι, ούτε σε images έχουν ανεβάσει.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Παραμένει σε security update 5 July 2022.Και κλασσικά έκανε πόση ώρα να κάνει optimize .

12(SQ3A.220705.004) ενώ ηταν χχχχ003 αν θυμάμαι καλα 

.92802892714da3a522b9b239c8ab542e.jpg

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραμένει σε security update 5 July 2022.Και κλασσικά έκανε πόση ώρα να κάνει optimize .
12(SQ3A.220705.004) ενώ ηταν χχχχ003 αν θυμάμαι καλα 
.92802892714da3a522b9b239c8ab542e.jpg

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Ναι σωστά. Αυτή έχει ανέβει και σε images αρχεία. Η θα βγάλουν patch Αυγούστου αργότερα μέσα στον μήνα, η θα πάμε κατευθείαν A13 από Σεπτέμβρη όπως φαίνεται.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο λογικά θα το έχω....Ειμουν ανάμεσα στο Pixel και στο iphone 13...Ρε μάγκες πραγματικά επειδή έχω δύο χρόνια και iOS μαζί με Pixel/S/Note απλά το iPhone δεν παλεύεται....Πολύ καλύτερη για μένα η Andeoid εμπειρία....Το iphone έρχεται δεύτερο....

Link to comment
Share on other sites

Έσκασε μύτη Α13 με security Αυγούστου.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, baiosss said:

Έσκασε μύτη Α13 με security Αυγούστου.

Δεν έχει έρθει ακόμα κάτι σε μένα ..

Λοιπόν μια βδομάδα με το 6 και είναι ανάμεικτα τα συμπεράσματα...Το 4,ΧL είναι πιο φωτεινό στην οθόνη,έχει καλύτερη ποιότητα κλήσης,και μπορώ να πω ότι και καλύτερο σήμα ..Στην κάμερα φυσικά υπάρχει μεγάλη διαφορά υπέρ του 6....

Χαμένες κλήσεις δεν έχω μέχρι στιγμής,αλλά το περίμενα καλύτερο...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει έρθει ακόμα κάτι σε μένα ..
Λοιπόν μια βδομάδα με το 6 και είναι ανάμεικτα τα συμπεράσματα...Το 4,ΧL είναι πιο φωτεινό στην οθόνη,έχει καλύτερη ποιότητα κλήσης,και μπορώ να πω ότι και καλύτερο σήμα ..Στην κάμερα φυσικά υπάρχει μεγάλη διαφορά υπέρ του 6....
Χαμένες κλήσεις δεν έχω μέχρι στιγμής,αλλά το περίμενα καλύτερο...
 
Οθόνη δεν θυμάμαι αν είχε πιο φωτεινή το 4XL, σίγουρα είχε καλύτερη ανάλυση. Βέβαια μιλάμε και για panel 3 ετών πίσω. Φωτεινότητα πάντως ούτε το 4XL είχε καμία τρομερή. Θυμάμαι απλά ότι με κάποιο update την είχαν αυξήσει λιγάκι. Επίσης να θυμίσω ότι το 4XL ήταν συσκευή των 899€.

Στα λεφτά του πάντως το Pixel 6, όπως και να το δούμε, είτε στην αρχική του τιμή στα 650€, είτε τώρα που το βρίσκεις στα 450€, δεν υπάρχει συσκευή με τέτοιες δυνατότητες και χαρακτηριστικά. Ούτε σε κάμερα, ούτε σε software υποστήριξη και λογισμικό γενικότερα, ούτε IP68, ούτε ασύρματη φόρτιση και πολλά ακόμα "ούτε".

Τώρα που το κοιτάω, το Pixel 6 έχει 477 nits και φτάνει max μέχρι τα 846.

Το 4XL είχε 445 nits και ήταν ικανά να maxαρουν μέχρι τα 610 nits. Οπότε το 6 τα πάει καλύτερα.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, baiosss said:

Έσκασε μύτη Α13 με security Αυγούστου.

Ακόμα τίποτα και σε μένα 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, baiosss said:

Οθόνη δεν θυμάμαι αν είχε πιο φωτεινή το 4XL, σίγουρα είχε καλύτερη ανάλυση. Βέβαια μιλάμε και για panel 3 ετών πίσω. Φωτεινότητα πάντως ούτε το 4XL είχε καμία τρομερή. Θυμάμαι απλά ότι με κάποιο update την είχαν αυξήσει λιγάκι. Επίσης να θυμίσω ότι το 4XL ήταν συσκευή των 899€.

Στα λεφτά του πάντως το Pixel 6, όπως και να το δούμε, είτε στην αρχική του τιμή στα 650€, είτε τώρα που το βρίσκεις στα 450€, δεν υπάρχει συσκευή με τέτοιες δυνατότητες και χαρακτηριστικά. Ούτε σε κάμερα, ούτε σε software υποστήριξη και λογισμικό γενικότερα, ούτε IP68, ούτε ασύρματη φόρτιση και πολλά ακόμα "ούτε".

Τώρα που το κοιτάω, το Pixel 6 έχει 477 nits και φτάνει max μέχρι τα 846.

Το 4XL είχε 445 nits και ήταν ικανά να maxαρουν μέχρι τα 610 nits. Οπότε το 6 τα πάει καλύτερα.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

 

Η οθόνη είναι πιο φωτεινή σίγουρα μιας και έχω το 4XL ,kai το 6....Στα αλλά θα συμφωνήσω...Σε αυτά τα λεφτά απλά δεν υπάρχει αντίπαλος...Εγώ ήθελα το 6 pro αλλά διάβασα πολλά αρνητικά και γι'αυτό δεν προχώρησα...

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στις ρυθμίσεις έχει τσεκαρισμενο το 5G αλλά δεν το πιανει...

Εγώ το πήρα 400 μεταχειρισμένο 2 μηνών ..Στην φόρτιση ανεβάζει θερμοκρασία...Ήθελα το Pro αλλά διαβάζω πολλά αρνητικά...

Ακόμα δεν το έχω δουλέψει ιδιαίτερα λόγο έλλειψης χρόνου ..Στο σήμα και ποιότητα κλήσης όμως υπάρχει διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι πιο φωτεινή σίγουρα μιας και έχω το 4XL ,kai το 6....Στα αλλά θα συμφωνήσω...Σε αυτά τα λεφτά απλά δεν υπάρχει αντίπαλος...Εγώ ήθελα το 6 pro αλλά διάβασα πολλά αρνητικά και γι'αυτό δεν προχώρησα...
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στις ρυθμίσεις έχει τσεκαρισμενο το 5G αλλά δεν το πιανει...
Εγώ το πήρα 400 μεταχειρισμένο 2 μηνών ..Στην φόρτιση ανεβάζει θερμοκρασία...Ήθελα το Pro αλλά διαβάζω πολλά αρνητικά...
Ακόμα δεν το έχω δουλέψει ιδιαίτερα λόγο έλλειψης χρόνου ..Στο σήμα και ποιότητα κλήσης όμως υπάρχει διαφορά...
Έχω και τα 2 (6 & 6 pro), μεγάλη διαφορά το pro να ξέρεις. Δεν βλέπω κανένα αρνητικό!
Σχεδόν δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους.

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites


Εγώ ήθελα το 6 pro αλλά διάβασα πολλά αρνητικά και γι'αυτό δεν προχώρησα...

Όπως;

Sent from my Pixel 6 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites



Η οθόνη είναι πιο φωτεινή σίγουρα μιας και έχω το 4XL ,kai το 6....Στα αλλά θα συμφωνήσω...Σε αυτά τα λεφτά απλά δεν υπάρχει αντίπαλος...Εγώ ήθελα το 6 pro αλλά διάβασα πολλά αρνητικά και γι'αυτό δεν προχώρησα...
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στις ρυθμίσεις έχει τσεκαρισμενο το 5G αλλά δεν το πιανει...
Εγώ το πήρα 400 μεταχειρισμένο 2 μηνών ..Στην φόρτιση ανεβάζει θερμοκρασία...Ήθελα το Pro αλλά διαβάζω πολλά αρνητικά...
Ακόμα δεν το έχω δουλέψει ιδιαίτερα λόγο έλλειψης χρόνου ..Στο σήμα και ποιότητα κλήσης όμως υπάρχει διαφορά...


Καλά το 5G είναι γνωστό ότι δεν δουλεύει Ελλάδα στα Pixels. Το ότι υπάρχει δεν σημαίνει ότι θα δουλέψει εφόσον οι συσκευή δεν υποστηρίζεται από τους παρόχους.

Δεν υπάρχει συσκευή που να μην ανεβάζει θερμοκρασίες πλέον.

Στο σήμα ναι, συμφωνώ. Λόγω modem της Samsung τα οποία συνήθως είναι κατώτερα άλλων.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, jimteo said:


Όπως;

Sent from my Pixel 6 Pro
 

Ο πιο σημαντικός παράγοντας που δεν πήγα στο Pro είχε να κάνει με τις χαμένες κλήσεις,τόσο σε Ελλάδα όσο και σε Ευρώπη...Το διάβαζα σε φόρουμ και γι'αυτό επέλεξα το απλο...Ο άλλος είχε να κάνει με την οθόνη που διάφοροι έγραφαν παράπονα...

Πάμε τώρα στο 6...

Το πιο απογοήτικο μέχρι στιγμής είναι το δαχτυλικο άνοιγμα...Ίσως δεν έχω βρει ακόμα το κόλπο,αλλά στις 10 προσπάθειες θα πετύχουν οι δυο-τρεις...Είμαι σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι στιγμής...Αρχίσω και σκέφτομαι να το δώσω και να πάω στο Pro...Και φυσικά που μου έβγαλε στις φωτογραφίες όταν έκανα αντίγραφο ασφαλείας,ότι η συσκευή είναι σε ψηλή θερμοκρασία και σταμάτησε την διαδικασία...Πρώτη φορά μου βγαίνει σε συσκευή κάτι τέτοιο...

Αλλά το δαχτυλικο αν δεν έχει κάποιο κόλπο είναι πραγματικό τραγικό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες σε καμία περίπτωση δεν είναι/ήταν θέμα του απλού 6.
Ήταν θέμα γενικά της σειράς 6 όταν πρωτοκυκλοφόρησε και για μερικούς μήνες.
Στο θέμα των χαμένων κλήσεων αναφέρομαι.

Sent from my Pixel 6 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...