Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχουμε καμιά ιδέα πότε βγαίνει το update του Μαρτίου?

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ξεκινώντας το Update του Φεβρουαρίου υπήρχαν προβλήματα αλλά σε μικρό βαθμό. Υπήρχαν μέρες που  δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα και ξαφνικά εδώ και 4-5 μέρες απλά το σκηνικό είναι τραγικό. Μόνο σήμερα πάλευα να μιλήσω με 2 διαφορετικά άτομα και χρειάστηκε να τους καλέσω 6-7 φορές τον καθένα και φυσικά στο τέλος απλά σταμάτησα να προσπαθώ. Στο ενδιάμεσο έκλεισα άνοιξα τη συσκευή, το έβαλα σε λειτουργία πτήσης, δεν λειτούργησε τίποτα. Περιμένω και αυτό το Update μην τυχόν λυθεί το πρόβλημα και αν δεν γίνει κάτι μιλάω με amazon για επιστροφή του και refund.

Είναι απαράδεκτο να μην έχουν βρει λύση για την βασικότερη λειτουργία 6 μήνες μετά και μου βρωμάει hardware issue.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από λίγες μέρες... έψαξα και βρήκα λοιπόν πως ξεκλειδώνουμε bootloader..ξεκλειδωσα...ξεφορτωθηκα επιτέλους την beta και ειμαι οκ! Λίγο προσοχή μόνο για όποιον δεν ξέρει (όπως εγώ). Όταν κάνεις unlock bootloader σβήνονται τα πάντα (το έλεγε στις οδηγίες) και δεν δούλευε το google pay, προφανώς για λόγους ασφαλείας. Οπότε ξανακλειδωσα bootloader.. Έλα όμως που στις οδηγίες που βρήκα δεν έλεγε ότι πάλι σβήνονται τα πάντα .. και μόλις το είχα στησει... Αυτά...Για να δούμε τι θα δούμε με το update... Μόλις μου ήρθε και το κατεβαζω, 490 mb

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά Έκανες διπλό κόπο, στην πρώτη επανεκκίνηση κλειδώνεις.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δε σκαμπαζω μία κι έτσι μένω αναγκαστικά με αυτό το χρεπι την beta, ευελπιστώντας ότι στο νέο update όλο και κάτι θα διορθώσουν.
Με το νέο update της stable ήλπιζα ότι θα μπορούσα να αποχωρήσω με συνοπτικές διαδικασίες από την beta, όπως το περιγράφουν οι ίδιοι. Δηλαδή "εξαίρεση" κι εν συνεχεία κατέβασμα της νέα ενημέρωσης. Μάταια όμως.
Μου ξαναεβγαλε το κλασσικό μήνυμα "no valid operating system could be found".
Εν αναμονή του update της beta λοιπόν, αν καταφέρει να επιζήσει μέχρι τότε και δε φάει σουτ σε κανα τοίχο.


Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά καπάκι να φύγεις απο beta.
Είχε πιάσει με μένα στο παρελθόν σε κάποιο pixel, δεν θυμάμαι ποιο.

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κλείνω 2 μέρες με το τελευταίο update και φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα που εχανα κλήσεις όταν ειχα sim και esim ταυτόχρονα ενεργοποιημενες..Να μην το ματιάσω...

Το θεμα με το χρωματακι βεβαια στις sim ακόμη δεν το ελυσε αλλα μικρο το κακο

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, dimis_pj said:

κλείνω 2 μέρες με το τελευταίο update και φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα που εχανα κλήσεις όταν ειχα sim και esim ταυτόχρονα ενεργοποιημενες..Να μην το ματιάσω...

Το θεμα με το χρωματακι βεβαια στις sim ακόμη δεν το ελυσε αλλα μικρο το κακο

Μπα... εγώ συνεχίζω!

Αν έχω ενεργή την eSIM με δεδομένα θα πρέπει η φυσική να είναι σε 2G για να μην έχω drop calls.

Αν έχω μόνο την φυσική SIM δεν χάνω ούτε μία κλήση, ούτε drop calls, ούτε κακό σήμα!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ιδια και το Update του Μάρτιου για μενα.Tα drop calls συνεχίζονται και σήμερα είχα και 4-5 συνεχόμενα κολλήματα στον DIaler που αναγκαστικά το εκανα Restart.

1 ώρα πριν, spookype20 said:

Μπα... εγώ συνεχίζω!

Αν έχω ενεργή την eSIM με δεδομένα θα πρέπει η φυσική να είναι σε 2G για να μην έχω drop calls.

Αν έχω μόνο την φυσική SIM δεν χάνω ούτε μία κλήση, ούτε drop calls, ούτε κακό σήμα!

Δοκίμασα τώρα αυτό που έγραψες και έβαλα την φυσική Sim σε 2G να δω αν θα αλλάξει κατι.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Κάτοχος pixel 2xl από το 19..

Πιστεύετε αξίζει στα 470€;

Εννοείται ότι είναι καλό, αλλά διαβάζω διαφορα θεματακια...

Το πιο σημαντικό, 5g λειτουργία , δεν πρόκειται να αποκτήσει ποτέ στη  Ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

@spookype20 Εβαλα απο  χτες την φυσικη Sim που την χρησιμοποιω μονο για κλησεις σε 2G οπως ειπες και σε 25-30 τηλεφωνηματα σημερα δεν ειχα κανενα προβλημα με Drop Calls και τα σχετικα.

Μοναδικο θεμα πλεον για μενα με το τηλεφωνο ειναι οτι καποιες φορες που με καλουν και παω να κανω accept την κληση απλα κολαει ο Dialer και δεν μπορεις να απαντησεις.Εχω παρατηρησει οτι συμβαινει στη Φυσικη SIM μονο.

Improvements:

1)Mετα τα 2 τελευταια Update εχει βελτιωθει απιστευτα το κομματι μπαταρια για μενα χωρις να εχει αλλαξει κατι στην χρηση που κανω.

2)Tο FS αρκετα πιο γρηγορο μετα το Update Μαρτιου και χρησιμοποιω και Tempered glass φτηνο.

 

Edited by Nick_86
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, manos_tav said:

Καλησπέρα...

Κάτοχος pixel 2xl από το 19..

Πιστεύετε αξίζει στα 470€;

Εννοείται ότι είναι καλό, αλλά διαβάζω διαφορα θεματακια...

Το πιο σημαντικό, 5g λειτουργία , δεν πρόκειται να αποκτήσει ποτέ στη  Ελλαδα;

Το 5g βασικά είναι το πιο ασήμαντο. Τι το θέλετε το 5g όταν με 4g κατεβαζουμε με 100+ mbps δε μπορώ να καταλάβω. Το πιο σημαντικό είναι το Volte. Εγώ θεωρώ ότι αξίζει στα 470.  

Link to comment
Share on other sites

Όταν μάθεις να δουλεύεις σε ταχύτητες 1200mbps down/150 up..

τα 50 με 100 με 4g, κάνουν αμέσως την διαφορά.... 

και μαζί με την έλλειψη VOLTE ... έχεις σε δύσκολα σημεία, προβληματικές κλήσεις.

Μία συσκευή με μέτρια ποιότητα στις κλήσεις και ταχύτητα στο ίντερνετ, 

Το γνωρίζει εννοείται αυτό η Google, και επέλεξε την κατάλληλη τιμολογιακή πολιτική.

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

Κλασσική ελληναράδικη ρωμαίικη νοοτροπία." Δεν φταίω εγώ που αγόρασα Google Pixel στην Ελλάδα. Φταίει η Google. "

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μάθεις να δουλεύεις σε ταχύτητες 1200mbps down/150 up..
τα 50 με 100 με 4g, κάνουν αμέσως την διαφορά.... 
και μαζί με την έλλειψη VOLTE ... έχεις σε δύσκολα σημεία, προβληματικές κλήσεις.
Μία συσκευή με μέτρια ποιότητα στις κλήσεις και ταχύτητα στο ίντερνετ, 
Το γνωρίζει εννοείται αυτό η Google, και επέλεξε την κατάλληλη τιμολογιακή πολιτική.
Η google λειτουργεί με εμπορικές συμφωνίες και με τίποτα άλλο. Στη μπανανια μέχρι εδώ έχει φτάσει. Τα άλλα είναι καθημερινές υποθέσεις μας.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω σε τίποτα από τα παραπανω, 

Ίσως μόνο μερικοί από τους πρώτους να την 'πατησαν' μη γνωρίζοντας για την πολιτική της Google..

Είμαι φαν από το 12 που έβγαλε το moto x .

Συνήθως τα κινητά που αγοράζω τα κρατάω 3-4 χρόνια ...

Οπότε , ναι , δεν είναι τόσο πρόβλημα το 5g τώρα ....σε 2 χρόνια όμως;

Ίσως η λύση είναι να περιμένω για το 7 , να δω...λογικά και η τιμή του δε θα είναι σημαντικά παραπάνω .

Link to comment
Share on other sites

Η πλακα με τα Pixel 6/Pixel 6 pro ειναι οτι ο κοσμος συζηταει για 5G/VoLTE/VoWIfi και η συσκευή 5 μηνες μετα την κυκλοφοριας της δεν κανει καλα ουτε τα βασικα μιας κινητης συσκευης τηλεφωνου.:D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα κάνει.
Μετά και το τελευταίο update, όλα δουλεύουν όπως θα έπρεπε.

Sent from my Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, jimteo said:

Μια χαρά τα κάνει.
Μετά και το τελευταίο update, όλα δουλεύουν όπως θα έπρεπε.

Sent from my Google Pixel 6
 

Oχι σε μενα παντως :)

Moνο με το tip του να γυρισω την φυσικη Sim se 2g εστρωσε λιγο η κατασταση που προσωπικα δεν το θεωρω αποδεκτο σαν μονιμη λυση.

Απο εκει και περα ο Dialer κολαει ακομα αρκετα συχνα μεσα στην ημερα.

Δεν μπαινω καν σε διαδικασια να ασχοληθω με μικρο bug οτασν υπαρχουν ακομα προβληματα στα βασικα.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε λάβει όλοι το update Μαρτίου; Εγώ ακόμα δε το έχω λάβει και μου κάνει εντύπωση. Πάντως απο τα bugs που λέτε δε ξέρω αν είμαι πολύ τυχερός αλλά στον έναν μήνα που έχω το pixel δεν έχω ουτε μια χαμένη κλήση, δε μου έχει κολλήσει ποτε dialer και στις κλήσεις συνδέομαι με την ίδια ταχύτητα που το έκανε και το προηγούμενο κινητό μου το honor 10 που είχε κανονικά volte.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, pan1990 said:

Έχετε λάβει όλοι το update Μαρτίου; Εγώ ακόμα δε το έχω λάβει και μου κάνει εντύπωση. Πάντως απο τα bugs που λέτε δε ξέρω αν είμαι πολύ τυχερός αλλά στον έναν μήνα που έχω το pixel δεν έχω ουτε μια χαμένη κλήση, δε μου έχει κολλήσει ποτε dialer και στις κλήσεις συνδέομαι με την ίδια ταχύτητα που το έκανε και το προηγούμενο κινητό μου το honor 10 που είχε κανονικά volte.

Νομιζω οτι το προβλημα εμφανιζεται περισσοτερο σε οσους εχουν φυσικη Sim και Esim Ταυτοχρονα.Δεν ξερω τι παιζει αν εχεις  μονο Esim αλλα μονο με φυσικη Sim εχω την εντυπωση οτι τα πραγματα ειναι αρκετα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτά τα είχα στην beta. Εννοώ drop calls, κολλήματα στον dialer, να πατάς το πλήκτρο τερματισμού και να μην ανταποκρίνεται και τέτοια.
Με το που γύρισα σε stable μετα το τελευταίο update, δεν έχω κάποιο θέμα. Τουλάχιστον όχι ακόμα.

Sent from my Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...