Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα μόλις ολοκληρώθηκε. Μου πήρε καμία ωρίτσα.
Έτσι είναι τα Pixel φίλε.
Αυτά κάνουν ενημέρωση ενώ εσύ παίζεις με τις τάπες των βαρελιών.
Φεεεεετα.......

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόλις ολοκληρώθηκε. Μου πήρε καμία ωρίτσα.
Έτσι είναι τα Pixel φίλε.
Αυτά κάνουν ενημέρωση ενώ εσύ παίζεις με τις τάπες των βαρελιών.
Φεεεεετα.......

Εστάλη από το Google Pixel 6


κι εμένα μόλις..και μετα την ενημέρωση μου εβγαλε το playstore ενημέρωση για google maps, ημερολόγιο, files by google και android device policy...κι εχω και ελάχιστο καλύτερο σήμα... πριν ξεκινήσω την ενημέρωση το άφησα 5 λεπτά πάνω στο γραφείο και εδειχνε -114 dbm και τωρα δείχνει -111 dbm

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

κι εχω και ελάχιστο καλύτερο σήμα... πριν ξεκινήσω την ενημέρωση το άφησα 5 λεπτά πάνω στο γραφείο και εδειχνε -114 dbm και τωρα δείχνει -111 dbm

Θα συμφωνήσω για το καλύτερο σήμα.
Για να το τεσταρω κατέβηκα στην αποθήκη κι έπιασε κανονικα σήμα. Οριακά μεν αλλά έπιασε. Μέχρι και χθες ήταν τελείως νεκρό στο σημείο εκείνο. Τελείως όμως.
Γενικά στον τομέα αυτό δεν έχω παράπονο.
Δείχνει να έχει εξαιρετική λήψη σήματος, όπως όλα τα Pixel που κατά καιρούς έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Τώρα, στην πραγματοποίηση κλήσεων εξακολουθεί να υπάρχει αυτή η μικρή καθυστέρηση, αλλά δε νομίζω ότι είναι κάτι στο οποίο αξίζει να σταθεί κανείς.

Ο χρόνος θα δείξει αν έγινε δουλειά στην ποιότητα των κλήσεων σε ότι αφορά drop calls κ.τ.λ.

Εστάλη από το Google Pixel 6


Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τεστάρει ακόμα. Με το σήμα δεν είχα θέμα, οπότε φοβάμαι μην δω τίποτα καινούριο. Κάτι πήρε το μάτι μου για wi-fi στο reddit. Με του Ιανουαρίου δεν είχα κανένα πρόβλημα, μην αρχίσουμε άλλα τώρα.

Για το πόσο αργεί έχω την εντύπωση ότι για κάποιον λόγο αν σβήνει η οθόνη  ή χρησιμοποιείται πολλές φορές κάνει παύση, το παρατηρώ όταν το αφήνω και το ανοίγω και λέει ότι θα κάνει resume το update.

Link to comment
Share on other sites

Drop Calling νομίζω ότι το σταμάτησε και κάνει κάτι σαν να μην ακούς καλά αλλά επανέρχεται στην eSim

Εκείνο που δεν άλλαξε είναι στην Esim και νομίζω πλέον ότι φταίει η Vodafone γιατί με την Cosmote δεν είχα θέμα.Έχει παραμείνει στο UMTS…

Στην φυσική κάρτα πένα όλα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τεστάρει ακόμα. Με το σήμα δεν είχα θέμα,

Ούτε εγώ είχα μετά το update Ιανουαρίου.
Απλά τώρα πιάνει και σε σημεία που αλλά κινητά δεν....

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα άρθρο είδα ότι οι αλλαγές στο δίκτυο δεν αφορούν το Pixel 6, αλλά τα 4-5.

https://www.theverge.com/2022/2/7/22922128/google-pixel-6-pro-5-4-update-february-patch-fixes

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





0288b70fc6d73320baedb353ae96ba76.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος θα δείξει.
Επί του παρόντος πάντως, το σημα μου είναι κατά τι καλύτερο και όσες φορές μίλησα σημερα, δεν είχα καποιο απρόοπτο.
Να κλείσει η γραμμή, να χάσω τον συνομιλητή μου στα καλά του καθουμενου κ.τ.λ.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σε 15-20 κλήσεις σήμερα δείχνει ότι η κατάσταση βελτιώθηκε χωρίς όμως να έχουν λύσει το πρόβλημα με τα Drop Calls. Μου το έκανε 2 φορές σήμερα. Δείχνει όπως έχει αναφερθεί παραπάνω ότι βελτιώθηκε το σήμα αρκετά. 

Edited by Nick_86
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους , υπάρχει κάποιο work around για να δούμε αν λειτουργεί το  5G , στα pixel αν μπορεί κάποιος να δοκιμάσει .

Θα πρέπει πρώτα να δοκιμάσει τη sim του σε πιστοποιημένη συσκευή του παρόχου . Τότε θα  γίνει η sim του provision στο δίκτυο.στη συνέχεια δοκιμή στο pixel .

Εάν κάποιος έχει τη δυνατότητα να το δοκιμάσει η το έχει δοκιμάσει ήδη , ας ενημερώσει 

Edited by Pixel_Con
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Pixel_Con said:

Καλησπέρα σε όλους , υπάρχει κάποιο work around για να δούμε αν λειτουργεί το  5G , στα pixel αν μπορεί κάποιος να δοκιμάσει .

Θα πρέπει πρώτα να δοκιμάσει τη sim του σε πιστοποιημένη συσκευή του παρόχου . Τότε θα  γίνει η sim του provision στο δίκτυο.στη συνέχεια δοκιμή στο pixel .

Εάν κάποιος έχει τη δυνατότητα να το δοκιμάσει η το έχει δοκιμάσει ήδη , ας ενημερώσει 

Αν και έχει χιλιογραφτεί... εδώ μέσα στο myphone!

Δεν έχει το Pixel 6/6Pro 5G/VoLTE/VoWiFi out of the box! (<-- πάτα το link)

Το έχω δοκιμάσει! Φυσική κάρτα SIM Cosmote σε Xiaomi Mi A3 έχει VoLTE/VoWiFi

H ίδια φυσική κάρτα SIM σε iphone 12 mini έχει 5G...

H ίδια κάρτα SIM σε Pixel 6... nothing!

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μην την βάλεις.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, zaras27 said:

Σήμερα με e-sim όλα πένα . Στρώνει μάλλον 

Όντως... Σήμερα έκανα 10 κλήσεις, από 3-12 λεπτά! eSIM Cosmote ανοιχτή, δεδομένα στην esim! Κλήσεις με την φυσική SIM επίσης Cosmote. Ούτε ένα drop call! Ακόμα και όταν βρισκόμουν σε κίνηση με το αυτοκίνητο! Το αναφέρω γιατί συνήθως όταν μιλούσα εν κινήσει είχα τις περισσότερες φορές drop calls! Ρε λέτε να λύθηκε?

Άντε και 5G/VoLTE/VoWiFi σύντομα! @baiosss ακούς???

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Just now, spookype20 said:

Όντως... Σήμερα έκανα 10 κλήσεις, από 3-12 λεπτά! eSIM Cosmote ανοιχτή, δεδομένα στην esim! Κλήσεις με την φυσική SIM επίσης Cosmote. Ούτε ένα drop call! Ακόμα και όταν βρισκόμουν σε κίνηση με το αυτοκίνητο! Το αναφέρω γιατί συνήθως όταν μιλούσα εν κινήσει είχα τις περισσότερες φορές drop calls! Ρε λέτε να λύθηκε?

Άντε και 5G/VoLTE/VoWiFi σύντομα! @baiosss ακούς???

Σιγουρά δεν λύθηκε και δεν είναι θέμα Esim. Έχω αρκετά Drop Calls μετα το update αλλά πολύ λιγότερα σε σχέση με πριν και με την φυσική και με την Esim και όταν ξεκινήσει  το κανει και με τις 2 sim.Επισης πιστεύω ότι δεν είναι θέμα σήματος. Τα πολλά τηλεφωνήματα τα κάνω το πρωί λόγο εργασίας. Στον χώρο εργασίας μου έχουμε κεραίες λόγο πολύ ψηλού κτιρίου και από τις 3 εταιρίες και το σήμα είναι σχεδόν παντού 3/4 η Full.Απλα είναι το νέο κοκομπλοκο feature που παρουσίασε η Google στο Android 12 μάλλον :classic_biggrin:

 

Και στο εξωτερικο που κοιτάω πάντως τα προβλήματα με τα Drop Calls συνεχίζονται και σε χωρες που το 5G λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Nick_86 said:

Σιγουρά δεν λύθηκε και δεν είναι θέμα Esim. Έχω αρκετά Drop Calls μετα το update αλλά πολύ λιγότερα σε σχέση με πριν και με την φυσική και με την Esim και όταν ξεκινήσει  το κανει και με τις 2 sim.Επισης πιστεύω ότι δεν είναι θέμα σήματος. Τα πολλά τηλεφωνήματα τα κάνω το πρωί λόγο εργασίας. Στον χώρο εργασίας μου έχουμε κεραίες λόγο πολύ ψηλού κτιρίου και από τις 3 εταιρίες και το σήμα είναι σχεδόν παντού 3/4 η Full.Απλα είναι το νέο κοκομπλοκο feature που παρουσίασε η Google στο Android 12 μάλλον :classic_biggrin:

 

Και στο εξωτερικο που κοιτάω πάντως τα προβλήματα με τα Drop Calls συνεχίζονται και σε χωρες που το 5G λειτουργεί κανονικά.

Πολλά έχουμε διαβάσει για τα drop calls. Άλλοι έχουν, άλλοι δεν έχουν, διάφορες περιπτώσεις και συνδυασμοί. Στην περίπτωσή μου θεωρώ ότι είναι θέμα eSIM! Αν την κλείσω δεν έχω καμία χαμένη κλήση. Το δοκίμασα κλείνοντάς την και κάνοντας κλήσεις σε σημεία που είχα πρόβλημα με ανοιχτή την eSIM. Στη δουλειά μου σε συγκεκριμένο χώρο με την eSIM ανοιχτή δεν μπορώ να κάνω κλήση. Μόλις την κλείσω... magic η κλήση πραγματοποιείται, πάντα! Αφού κάθε φορά το δοκιμάζω για επιβεβαίωση. Σήμερα δεν έκανα κλήση από εκείνο το σημείο! Αύριο... θα επανέρθω! 😜😝

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Όντως... Σήμερα έκανα 10 κλήσεις, από 3-12 λεπτά! eSIM Cosmote ανοιχτή, δεδομένα στην esim! Κλήσεις με την φυσική SIM επίσης Cosmote. Ούτε ένα drop call! Ακόμα και όταν βρισκόμουν σε κίνηση με το αυτοκίνητο! Το αναφέρω γιατί συνήθως όταν μιλούσα εν κινήσει είχα τις περισσότερες φορές drop calls! Ρε λέτε να λύθηκε?
Άντε και 5G/VoLTE/VoWiFi σύντομα! @baiosss ακούς???
Εγώ ακούω καθαρά και ξάστερα στις κλήσεις. Εσύ ακούς;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, spookype20 said:

Πολλά έχουμε διαβάσει για τα drop calls. Άλλοι έχουν, άλλοι δεν έχουν, διάφορες περιπτώσεις και συνδυασμοί. Στην περίπτωσή μου θεωρώ ότι είναι θέμα eSIM! Αν την κλείσω δεν έχω καμία χαμένη κλήση. Το δοκίμασα κλείνοντάς την και κάνοντας κλήσεις σε σημεία που είχα πρόβλημα με ανοιχτή την eSIM. Στη δουλειά μου σε συγκεκριμένο χώρο με την eSIM ανοιχτή δεν μπορώ να κάνω κλήση. Μόλις την κλείσω... magic η κλήση πραγματοποιείται, πάντα! Αφού κάθε φορά το δοκιμάζω για επιβεβαίωση. Σήμερα δεν έκανα κλήση από εκείνο το σημείο! Αύριο... θα επανέρθω! 😜😝

Εχεις δοκιμασει καθολου να κλεισεις την φυσικη και να δεις αν η Esim θα λειτουργησει την στιγμη που σου εμφανιζει το προβλημα ?? Να δουμε αν ειναι θεμα esim η αν ειναι θεμα Double Sim.Γιατι απο οτι καταλαβινω πολλοι απο εμας ειμαστε με Φυσικη και esim.Εγω αυτο που κανω οταν το πιασει ειναι να το βαζω σε Λειτουργια πτησης για λιγα δευτερολεπτα και να το επαναφερω και στρωνει ..:D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με e-sim όλα πένα . Στρώνει μάλλον 
με την esim κι εγω δεν έχω θέμα..με 2 σιμ όμως δυστυχώς δεν..3 φορες εκει που μιλουσα σταματαγα να ακούω και τερματιζε η κλήση χωρις καν να κάνει εναν ήχο και συνεχιζα να μιλάω σαν χαζός...και δεν ήταν θέμα σήματος γιατί και οι 2 σιμ ειναι Vodafone και οι δυο sim οταν δεν ηταν σε κληση εδειχναν -74 dbm...
Είναι ξεκάθαρα θέμα ταυτόχρονης λειτουργίας των 2 sim, γιατί τις απενεργοποίησα εναλλάξ και μιλούσα κανονικά και με τις 2 ενω με τις 2 ενεργές δυστυχώς δεν..
Επίσης από χθες έχω άλλο θέμα εγω... ενώ πατάω το τετραγωνακι από τα 3 πληκτρα ελέγχου δεν μου δειχνει τις ανοιχτές εφαρμογές..ειναι λες και δεν λειτουργεί καθολου!!! έκανα 2 φορές επανεκκίνηση και δεν διορθώθηκε..και έτσι αναγκάστηκα να το αλλάξω και να βάλω πλοήγηση με κινήσεις...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα σήμερα έκανε μια φορά το κλασικό που κάνει εδώ και καιρό.
Ενώ μιλούσα έχασα τον συνομιλητή μου, με την κλήση όμως να δείχνει ενεργή.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα διάβασα την συζήτηση  και θέλω να ρωτήσω κάτι θέλω να κάνω μια παραγγελία  μέσω amazon uk αλλά στο check  out δεν μ βγάζει το import fee deposite αυτό σημαίνει  ότι δεν θα περάσει τελωνειο  η θα μ το χρεώσουν εδώ; δύο βιβλία είναι με συνολικό κόστος με μεταφορικά και ΦΠΑ στα 30 ευρώ πρπ

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Smofy13 said:

Καλησπέρα διάβασα την συζήτηση  και θέλω να ρωτήσω κάτι θέλω να κάνω μια παραγγελία  μέσω amazon uk αλλά στο check  out δεν μ βγάζει το import fee deposite αυτό σημαίνει  ότι δεν θα περάσει τελωνειο  η θα μ το χρεώσουν εδώ; δύο βιβλία είναι με συνολικό κόστος με μεταφορικά και ΦΠΑ στα 30 ευρώ πρπ

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν είναι πολίτης η amazon

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Smofy13 said:

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν είναι πολίτης η amazon

Μόνο σε προϊόντα με πωλητή το amazon συμβαίνει αυτό και πλέον από ότι είδα το amazon.com δεν εχει πλέον τη διαδικασία για προπληρωμή import Fees σε αποστολές προς Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...