Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σεβαστά όλα φίλε Αλέξη.
Άλλωστε τα γράφεις με τόσο ωραίο τρόπο, που κάνεις δεν μπορεί να σου προσάψει το παραμικρό.
Για τις πρωινές φωτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά κακως περίμενες κάτι διαφορετικό από το Ρ6.
Άλλωστε αν για κάτι φημίζονται τα Pixel, είναι οι δυνατότητές τους στις βραδινές.
Εξαιρετικές πρωινές τραβάει κι ένα κινητό των €350.
Για όλα τα υπόλοιπα δε θα πάρω θέση, καθως το P40 pro το κράτησα για πολύ λίγο.
Θα συμφωνήσω βέβαια για την οθόνη. Ήταν καλύτερη.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το μόνο lag που έχω παρατηρήσει, το οποίο δεν είναι lag ακριβώς αλλά frame drop, το παρατηρώ όταν ξεκλειδώνω την οθόνη και αρχίζω να περιηγούμαι σε εφαρμογές η στα μενού της συσκευής. Αυτό συμβαίνει επειδή για λίγα δευτερόλεπτα στην αρχή, μετά το ξεκλείδωμα, η οθόνη δουλεύει στα 60Hz και λίγο μετά ξεκινάει να παίζει στα 90Hz.

Δοκιμασμένο με την ένδειξη του refresh rate ενεργοποιημένη από τα developer options, ώστε να βλέπεις σε τι refresh rate παίζει εκείνη την στιγμή η οθόνη, γιατί κι εμένα μου φαινόταν περίεργο στην αρχή.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Χτες και Σήμερα είχα τα πρώτα μου θεματάκια με Drop Calls.Στη μια περίπτωση περιοχή με κανονικο σημα στη 2η περίπτωση σε πιο δύσκολο σημείο. Ξεκίναγε η κλήση αλλά μετά από λίγο δεν άκουγα δεν με άκουγαν και έκλεινε η γραμμή. Δοκίμασα και με Esim Cosmote και με Sim Wind και έκανε το ίδιο .Γυρνώντας σπίτι που ξέρω ότι έχω καλό σήμα εγινε κλήση και όλα λειτουργούσαν μια χαρά.

Για σύγκριση στα συγκεκριμένα σημεία με One plus 6 έκανα κλήσεις κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το σήμα πλέον.
Ακομα και σε δύσκολες περιοχές, όπως αυτή που μένω, έχει πολύ καλό σήμα.
Είμαι δηλαδή στα ίδια επίπεδα με το 4a 5G και το 5. Κανένα παράπονο.

Ωστόσο όμως παρατήρησα αυτό που είπες.
Μια φορά χθες και μια σήμερα.
Εκεί που μιλούσα κι ενώ είχα πολύ καλό σήμα, ξαφνικά τερματίστηκε η κλήση. Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, jimteo said:

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το σήμα πλέον.
Ακομα και σε δύσκολες περιοχές, όπως αυτή που μένω, έχει πολύ καλό σήμα.
Είμαι δηλαδή στα ίδια επίπεδα με το 4a 5G και το 5. Κανένα παράπονο.

Ωστόσο όμως παρατήρησα αυτό που είπες.
Μια φορά χθες και μια σήμερα.
Εκεί που μιλούσα κι ενώ είχα πολύ καλό σήμα, ξαφνικά τερματίστηκε η κλήση. Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό.

Εστάλη από το Google Pixel 6
 

Όταν μου το έκανε το δοκίμασα 4-5 φορες μαζεμένες και από τους 2 αριθμούς. Σε ολες τις προσπάθειες μου έκανε ακριβώς το ιδιο .Γυρνώντας σπίτι εκανα κλήση με διάρκεια 4-5 λεπτά και όλα ήταν οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει βάλει κανείς γυαλί που να δουλεύει άψογα το αποτύπωμα;


Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει της Tauri από Amazon αλλά λόγω Zagg δεν τις έχω χρησιμοποιήσει.
Έχουν πάντως πολύ καλές κριτικές για το πώς κάθονται στα Pixel.
Ένα παλικάρι νομίζω απο εδώ έχει βάλει.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2022 at 7:38 ΜΜ, jimteo said:

Ναι, LTE.

Εστάλη από το Pixel 6
 

Τωρα που έβαλα esim  cosmote  και μπαίνω με αυτήν βγάζει LTE.Αν το γυρίσω στην άλλη κάρτα που κάνει ροαμινγκ μεσω wind τότε βγάζει 4G

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των όσων έχουν ειπωθεί για την ποιότητα των κλήσεων, τον τελευταίο καιρό παρατηρώ το εξής.
Αρκετές φορές, κυρίως στις κλήσεις μεγάλης διάρκειας, κόβεται η γραμμή χωρίς ωστόσο να τερματίζεται η κλήση.
Εκεί που μιλάς δηλαδή, ξαφνικά δεν ακούς τον συνομιλητή σου αλλά κοιτώντας την οθόνη του κινητού, η κλήση δείχνει να παραμένει ενεργή.
Εν συνεχεία κάνει αυτό το κλασικό που πατάς το πλήκτρο τερματισμού κάμποσες φορές, αλλα χωρίς αποτέλεσμα.


Εστάλη από το Google Pixel 6



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

αυτό συμβαίνει κάποιες λίγες φορές και στο pixel4 , οπότε θεωρώ ότι είτε είναι θέμα εφαρμογής google phone, είτε carrier services.

Λογικά θα διορθωθεί σύντομα με update

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nikos_s3 said:

αυτό συμβαίνει κάποιες λίγες φορές και στο pixel4 , οπότε θεωρώ ότι είτε είναι θέμα εφαρμογής google phone, είτε carrier services.

Λογικά θα διορθωθεί σύντομα με update

 

Ακριβώς, και στο Pixel 5. Κι επίσης, πάλι γίνονται drop πολύ συχνά κλήσεις ή αποτυχημένες απόπειρες κλήσεων όπως γινόταν και πριν κανά μήνα. Γενικά υπάρχουν πολλά θέματα με τις κλήσεις, και απ' ότι φαίνεται δεν είναι μόνο στο Pixel 6 τα θέματα αυτά.

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλους.

Γνωρίζουμε μήπως ημερομηνία για το update Φεβρουαρίου;

Να δώσουμε ακόμα μια προθεσμία στην Google πριν αποφασίσουμε το οτιδήποτε.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

λογικά θα έρθει στην ώρα του, ήτοι την άλλη Δευτέρα το βράδυ 🙂

καλό μήνα σε όλους 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πρόσεξα κι εγώ.
Για να δούμε, θα βελτιωθεί καθόλου το θέμα με τις κλήσεις;

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πρόσεξα κι εγώ.
Για να δούμε, θα βελτιωθεί καθόλου το θέμα με τις κλήσεις;

Εστάλη από το Google Pixel 6


Μπααα...εγω μολις έκανα την ενημέρωση στο γραφείο και δεν ειδα καμία διαφορά δυστυχώς..

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ για το σήμα. Εκεί νομίζω ότι είμαστε μια χαρά.
Αναφέρομαι στον τερματισμό των κλήσεων.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μετά το update που διόρθωσε το προηγούμενο χάλι δεν έχω θέμα.

Πάντως και τον Φεβρουάριο αναμένονται διορθώσεις:

https://support.google.com/product-documentation/answer/11412553

 

February 2022

Critical Fixes

  • [Phone] Bug fixes for device connectivity, developer services, safety & emergency, system management & diagnostics and utilities related services.[1][2]

[1] Available through Google Play system update for February.
[2] Available through Google Play services v22.06.02 updated on 02/10/2022.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος πιο έντονο πρόβλημα με τις κλήσεις από χθες;

Δεν μπορώ να πραγματοποιήσω μια κλήση της προκοπής. Συνεχώς χάνω τον συνομιλητή μου, παρόλο που αυτός εξακολουθεί να με ακούει. Μου το έκανε και 4 φορές σε μία κλήση.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimteo said:

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος πιο έντονο πρόβλημα με τις κλήσεις από χθες;

Δεν μπορώ να πραγματοποιήσω μια κλήση της προκοπής. Συνεχώς χάνω τον συνομιλητή μου, παρόλο που αυτός εξακολουθεί να με ακούει. Μου το έκανε και 4 φορές σε μία κλήση.

😞

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Μίλησα χθες αρκετά και δεν είχα θέμα. Ήταν με διαφορετικούς συνομιλητές; Σήμα έχεις ΟΚ;

Το μόνο θέμα που παρατήρησα μετά το τελευταίο update είναι ότι απενεργοποιώντας το bluetooth και αποσυνδέοντας τα ακουστικά, δεν έκανε ήχο στις ειδοποιήσεις. Θέλω να τσεκάρω αν θα συμβεί ξανά ή αν ήταν σύμπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.

Ήταν με δύο διαφορετικούς συνομιλητές.

Τις δύο πρώτες φορές που έπεσε η γραμμή, ήμουν εν κινήσει με το αυτοκίνητο. Τις άλλες δύο, στην πυλωτή της πολυκατοικίας.

Σε κάθε περίπτωση υπήρχε πολύ καλό σήμα.

Πάντως γενικά, ανεξάρτητα από το αν πέφτει η γραμμή ή όχι, η ποιότητα των κλήσεων δεν είναι καθόλου καλή. Τουλάχιστον στο δικό μου κινητό.

Τυχαίνει καμιά φορά να μιλήσω με το Samsung της συζύγου και κι εκεί αντιλαμβάνομαι πόσο υστερεί σε αυτόν τον τομέα το Ρ6.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη ποιότητα και σήμα την είχα στο P2 πάντως. Και σε κάτι κατσάβραχα κρατούσε σαν σκυλί.

Να πω την αλήθεια με το P6 δεν έχω δει προβλήματα, αλλά λόγω κόβιντ είναι η αλήθεια ότι δεν έχω κινηθεί και σε τρομερά απομακρυσμένα μέρη. Μέσα σε πόλη κατά κύριο λόγο. Μου φαίνεται πάντως ότι σε σχέση με το P4 δεν έχω διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ.
Κι εγώ δεν έχω κινηθεί πουθενα απομακρυσμένα.
Γενικά από το σήμα σαν σήμα, δεν έχω κανένα παράπονο. Πιανει πολύ καλά, ακόμα και σε δύσκολα σημεία.
Απλά αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα με τις κλήσεις που τερματίζονται ξαφνικά.
Τη στιγμή όμως που συμβαίνει αυτό, το κινητό παίζει να έχει φουλ σήμα.


Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ.
Κι εγώ δεν έχω κινηθεί πουθενα απομακρυσμένα.
Γενικά από το σήμα σαν σήμα, δεν έχω κανένα παράπονο. Πιανει πολύ καλά, ακόμα και σε δύσκολα σημεία.
Απλά αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα με τις κλήσεις που τερματίζονται ξαφνικά.
Τη στιγμή όμως που συμβαίνει αυτό, το κινητό παίζει να έχει φουλ σήμα.


Εστάλη από το Google Pixel 6


Πολλές φορές η ένδειξη σήματος στην status bar δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Μπορεί να δείχνει φουλ σήμα, αλλά η ποιότητα σήματος να είναι κακή. Θεωρητικά μέσα από το about phone > SIM status έχεις μια πιο πλήρη εικόνα. Όσο πιο χαμηλά τα dBm, τόσο καλύτερα.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Βάιε.
Κοίτα, μέσα στο σπίτι που αποδεδειγμένα δεν έχω καλό σήμα, η ένδειξη είναι -113 dBm 27 asu.
Σε σχέση πάντως με άλλα κινητά που κατά καιρούς είχα, τα Pixel δείχνουν να πιάνουν το καλύτερο δυνατό σήμα.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...