Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

32 minutes ago, jimteo said:

Είναι προτιμότερο δηλαδή να έχουμε την εργοστασιακή ενημέρωση;

Έκανα απεγκατασταση και από εδώ....

452aa6aaf879371fb094bf143a2dd7b8.jpg

πήγα εδώ....
εη
653da26a593efb95482ac2a720d4fd74.jpg

Εστάλη από το Google Pixel 6




 

κανε ενημερωση τωρα να πας στην τρέχουσα εκδοση

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Panoramix39 said:

Βασικά παρατηρώ πως το mobile network απασχολεί ακόμη σε μεγάλο ποσοστό την μπαταρία, κυμαίνεται περίπου στο 40%, ενώ όταν το είχα αγοράσει στην έκδοση Νοεμβρίου ήταν περίπου στο 4-5%. Δεν ξέρω αν επηρεάζει την μπαταρία, λογικά ναι γιατί το είχα αντιμετωπίσει και σε παλιότερα κινητά μου το θέμα αυτό. Έτσι από περιέργεια τι SOT έχετε κατά μέσο όρο;

 

https://support.google.com/pixelphone/thread/135696941/bad-battery-pixel-6-pro-mobile-network-standby-30-of-overall-battery-drain?hl=en

Γενικά σούπερ ικανοποιημένος με τη χρήση μου. Βγάζω 1,5-2 μέρες με αρκετές ώρες:

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η φωτογραφία είναι αυτό το super wow που λένε; Ρωτάω προσωπική σας άποψη, όχι να μου πείτε τι λένε. Εγώ πχ έχω huawei p30 pro και το σκέφτομαι για το 6αρι.

Βασικο μου πρόβλημα με το p30 είναι ότι βλέπω τις φωτογραφίες είναι σαν αποχρωματισμενες και σημαντικό επειδή έχω μικρό παιδί, σε σπίτι με φωτισμό led η φωτογραφία δυσκολεύει πολύ γιατί το παιδί δε στέκεται ακουνητο. Έχω βρει εμεση λύση με το iPhone της γυναίκας που το βγάζει πάντα ακουνητο αλλά προσωπικά θέλω Android και ψάχνω συσκευή να μπορεί να βγάλει αντίστοιχες φωτός. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με το wifi μετά την αναβάθμιση; Εγώ έχω μεγάλο θέμα .. Μένω σε μεζονέτα και μέχρι χθες που έκανα την αναβάθμιση ήταν όλα καλά.. Από χθες δείτε διαφορές απο σαλονι σε υπνοδωμάτιο...ενας όροφος διαφορα με εσωτερική σκαλα ..a2994cf0657bf312cee4dd73730e5aa6.jpgf1d310ac384a0dccd04f63b42deeab21.jpg

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 11 pro 
Τότε θεωρώ ότι δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
Προσωπική μου άποψη πάντα. Μη σε πάρω και στον λαιμό μου.
Απλά αν είσαι ικανοποιημένος απ' τις επιδόσεις του 11 pro, μου φαίνεται κάπως δύσκολο να μεινεις δυσαρεστημένος από το Ρ6.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω ξεκάθαρα για λήψη "κινουμένου στόχου" υπό Led φωτισμό. Το p30 pro αργεί πολύ το κλείστρο άρα ποτέ δε βγαίνει καθαρή. Το iPhone της γυναίκας έχει την κινούμενη εικόνα με αποτέλεσμα απομονώνει ο αλγόριθμος το καλύτερο frame και βγαίνει ακουνητος ο "στόχος". 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω ξεκάθαρα για λήψη "κινουμένου στόχου" υπό Led φωτισμό. Το p30 pro αργεί πολύ το κλείστρο άρα ποτέ δε βγαίνει καθαρή. Το iPhone της γυναίκας έχει την κινούμενη εικόνα με αποτέλεσμα απομονώνει ο αλγόριθμος το καλύτερο frame και βγαίνει ακουνητος ο "στόχος". 
Αυτό ουσιαστικά γίνεται με το top shot. Τραβάει πολλές φωτό μαζί που σου τις παρουσιάζει σαν μια με ένα μικρό gif, αλλά μπορείς να διαλέξεις την μια συγκεκριμένη φωτό που θες. Επίσης υπάρχουν τα action pan και long exposure που θολώνουν το background αλλά κραταει καθαρό το αντικείμενο η κινούμενο υποκείμενο και το long exposure που θολώνει το κινούμενο αντικείμενο και κρατάει καθαρό το background.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


3bf4797a533c3cee998b2f4dcee07ddb.jpg

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμα φουλ στη φυσική κάρτα και 1 σκαλοπάτι κάτω στην Esim .

Την καθυστέρηση στο κλείσιμο την έχω κι εγώ .

Θα δω αν πάω στο ίδιο σημείο αν μου βγάλει 5G στο αμάξι όπως πριν.

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα σκαλί κάτω η esim;
Ανάποδα τα είχα φανταστεί.

Εστάλη από το Google Pixel 6


Δυστυχώς ναι..κι εγω που εχω sim και esim Vodafone, η esim ειναι λιγο χειρότερη...και δυστυχώς έχω σοβαρό θεμα με το σήμα στο σπίτι οταν εχω και τις 2 ενεργοποιημένες και απαντω σε τηλεφωνήματα.. Βέβαια είμαι και επαρχία..που το δίκτυο γενικά έχει θέματα..

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.
Με γλιτώσατε από ένα 10ευρω.
Όχι πως είναι κανένα σημαντικό ποσό αλλά γιατί να το δώσεις τζάμπα και βερεσε;
Άλλωστε με το σήμα είμαι τέρμα ευχαριστημένος πλέον. Πιάνει ακόμα και σε δύσκολα σημεία.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, jimteo said:

Μάλιστα.
Με γλιτώσατε από ένα 10ευρω.
Όχι πως είναι κανένα σημαντικό ποσό αλλά γιατί να το δώσεις τζάμπα και βερεσε;
Άλλωστε με το σήμα είμαι τέρμα ευχαριστημένος πλέον. Πιάνει ακόμα και σε δύσκολα σημεία.

Εστάλη από το Google Pixel 6
 

Ναι μην μπεις στον κόπο...Μέχρι που σκέφτομαι να τη μετατρέψω ξανά σε κανονική sim όταν λήξει η προσφορά που έχω στη 2η κάρτα με το απεριόριστο ίντερνετ... Επίσης, αν κάποιος έχει twin sim (έγω είχα την ίδια sim σε δύο κινητά και χρησιμοποιούσα όποιο με βόλευε) αν την κάνεις esim δεν υπάρχει η δυνατότητα για twin sim..δεν κατάλαβα γιατί βέβαια

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Για το σήμα στο σπίτι θα συμφωνήσω κι εγώ με την esim αλλά η διαφορά με τη φυσική μετά το update είναι τεράστια μιας και μέσα στο ασανσέρ σε ανέβασμα 5 ορόφων έχω πεντακάθαρο σήμα .

Το θέμα είναι ότι δεν παίρνει 2η φυσική να το γύριζα πίσω αν και νομίζω ότι θα φτιάξει .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω την εντύπωση ότι μετά το January update έχω battery drain. Έκανα ένα Check στην χρήση της μπαταρίας και βλέπω την Κατάσταση αναμονής δικτύου στο 50-52%.Ειναι φυσιολογικό?? Δεν θυμάμαι σε τι ποσοστά έπαιζε πριν .

Για το κομμάτι της esim μέχρι πριν λίγες μέρες είχα μόνο την cosmote Sim μέσα η οποία πλέον έγινε esim για να μπορέσω να έχω και τα εταιρικό wind μαζί σε μια συσκευή .Δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά σε επίπεδο ποιότητας κλήσης η σήματος με την Cosmote esim.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλι ετοιμαζομουν να γράψω το αντίθετο.
Ειμαι πολύ ευχαριστημένος από την μπαταρία. Για τις δικές μου απαιτήσεις τουλάχιστον.
Το φορτίζω το πρωί μέχρι το 85% και το βράδυ, τέτοια ώρα περίπου και με αρκετή χρήση, το ξαναβάζω για φόρτιση στο 35%.
Ειδικά τις μέρες που είμαι τηλεργασια, του αλλάζω τα φωτα.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Just now, jimteo said:

Εγώ παλι ετοιμαζομουν να γράψω το αντίθετο.
Ειμαι πολύ ευχαριστημένος από την μπαταρία. Για τις δικές μου απαιτήσεις τουλάχιστον.
Το φορτίζω το πρωί μέχρι το 85% και το βράδυ, τέτοια ώρα περίπου και με αρκετή χρήση, το ξαναβάζω για φόρτιση στο 35%.
Ειδικά τις μέρες που είμαι τηλεργασια, του αλλάζω τα φωτα.

Εστάλη από το Google Pixel 6
 

Την 1 μερα μου την βγάζει ανετα και μενα. Απλα βλεπω οτι ξυπναω και εχω 8-12% μπαταρια κατω μεσα σε 6 ωρες που το κινητο δεν χρησιμοποιειται.Αυτο μου εκανε περισσοτερη εντυπωση.Πριν το Update του Ιανουαριου δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο.Η χρηση μου και οι εφαρμογες που χρησιμοποιω δεν εχουν αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν το έχω προσέξει.
Το αφήνεις κανονικά ή το βάζεις σε λειτουργία πτήσης;
Σε ρωτάω για να κάνω κι εγώ ακριβως το ίδιο.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, jimteo said:

Αυτό που λες δεν το έχω προσέξει.
Το αφήνεις κανονικά ή το βάζεις σε λειτουργία πτήσης;
Σε ρωτάω για να κάνω κι εγώ ακριβως το ίδιο.

Εστάλη από το Google Pixel 6
 

Σε κανονική λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

To lower overhead and drain use the below settings

Disable "Allow window level blurs" in developer options

Set "Suspend execution for cached apps" to enabled in developer options

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχοντας λάβει το Update Ιανουαρίου και συνοψίζοντας την εμπειρία μου με το κινητό, με το μυαλό στο απίθανο P40 Pro που είχα πριν, έχω να αναφέρω (απογοητευμένος) τα εξής:

1. Κάμερα: Τίποτα το ουάου μέχρι στιγμής σε σχέση με το P40 Pro. Η μόνη εμφανής διαφορά είναι στις νυχτερινές λήψεις που όντως είναι εξαιρετικές και δεν παίζονται.

2. Ήχος: Εξαιρετικός και σε ένταση και σε ποιότητα. Μαζί με τις νυχτερινές λήψεις είναι τα μοναδικά δύο στοιχεία στα οποία υπερέχει το κινητό έναντι του P40 Pro. 

3. UI και απόκριση λογισμικού, εμπειρία χρήσης: Και εδώ τίποτα το ιδιαίτερο, διαπιστώνω αρκετές φορές μικρό-lags στην εναλλαγή των οθονών. Δεν είναι εμφανή και προφανώς έχω εμπειρία με άλλα κινητά για να μπορώ να τα ανιχνεύω αλλά με χαλάνε αν σκεφτώ πως πήρα καινούργιο κινητό και βλέπω πως υστερεί σε σχέση με το παλιότερό μου.

4. Οθόνη: Καλύτερη εκείνη που έχει το P40 pro, δεν το συζητώ. 

5. Σήμα: Το P40 pro είχε 5G και σούπερ σήμα ιδίως στην περιοχή που μένω (Πυλαία Θεσ/νίκης) όπου η Vodafone δεν έχει και το καλύτερο σήμα. Ακόμη και με το update Ιανουαρίου υπάρχουν φορές με το Pixel που δεν πιάνω γραμμή ή αυτή πέφτει. Όχι πολλές αλλά είναι τόσες ώστε να με χαλάει. 

6: Μπαταρία και φόρτιση: Υπερέχει ξεκάθαρα το P40 pro. 

7. AI: Είχα διαβάσει για τις δυνατότητες ΑΙ που θα έχει το pixel αλλά δεν ξέρω τελικά πόσες από αυτές θα φτάσουν στην Ελλάδα, θα υποστηρίζουν Ελληνικά, κλπ. Ίσως είχα δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα από όσο άξιζε. 

Κοινώς, μόνο ο ήχος και οι βραδινές λήψεις αξίζουν σε σχέση με το P40 pro και επομένως ήδη έχουν αρχίσει να μου γυαλίζουν τα καινούργια κινητά με snapdragon 8 gen 1. Πραγματικά τα λέω όλα αυτά με λύπη γιατί είχα σκοπό το κινητό να το κρατήσω για 3-4 χρόνια και ενδόμυχα θέλω να πιστεύω πως θα πείτε κάτι ώστε να με μεταπείσετε, πχ πως τα παλιότερα pixel μετά από 2-3 updates πετούσαν. 

Δεύτερη φορά και τελευταία που συγκρίνω το πιξελ με το p40 pro αλλά δεν μπορώ να κρατήσω την απογοήτευσή μου κρυφή. 

καλό σαβκο σε όλους!

Αλέξης

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Panoramix39 said:

Λοιπόν, έχοντας λάβει το Update Ιανουαρίου και συνοψίζοντας την εμπειρία μου με το κινητό, με το μυαλό στο απίθανο P40 Pro που είχα πριν, έχω να αναφέρω (απογοητευμένος) τα εξής:

1. Κάμερα: Τίποτα το ουάου μέχρι στιγμής σε σχέση με το P40 Pro. Η μόνη εμφανής διαφορά είναι στις νυχτερινές λήψεις που όντως είναι εξαιρετικές και δεν παίζονται.

2. Ήχος: Εξαιρετικός και σε ένταση και σε ποιότητα. Μαζί με τις νυχτερινές λήψεις είναι τα μοναδικά δύο στοιχεία στα οποία υπερέχει το κινητό έναντι του P40 Pro. 

3. UI και απόκριση λογισμικού, εμπειρία χρήσης: Και εδώ τίποτα το ιδιαίτερο, διαπιστώνω αρκετές φορές μικρό-lags στην εναλλαγή των οθονών. Δεν είναι εμφανή και προφανώς έχω εμπειρία με άλλα κινητά για να μπορώ να τα ανιχνεύω αλλά με χαλάνε αν σκεφτώ πως πήρα καινούργιο κινητό και βλέπω πως υστερεί σε σχέση με το παλιότερό μου.

4. Οθόνη: Καλύτερη εκείνη που έχει το P40 pro, δεν το συζητώ. 

5. Σήμα: Το P40 pro είχε 5G και σούπερ σήμα ιδίως στην περιοχή που μένω (Πυλαία Θεσ/νίκης) όπου η Vodafone δεν έχει και το καλύτερο σήμα. Ακόμη και με το update Ιανουαρίου υπάρχουν φορές με το Pixel που δεν πιάνω γραμμή ή αυτή πέφτει. Όχι πολλές αλλά είναι τόσες ώστε να με χαλάει. 

6: Μπαταρία και φόρτιση: Υπερέχει ξεκάθαρα το P40 pro. 

7. AI: Είχα διαβάσει για τις δυνατότητες ΑΙ που θα έχει το pixel αλλά δεν ξέρω τελικά πόσες από αυτές θα φτάσουν στην Ελλάδα, θα υποστηρίζουν Ελληνικά, κλπ. Ίσως είχα δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα από όσο άξιζε. 

Κοινώς, μόνο ο ήχος και οι βραδινές λήψεις αξίζουν σε σχέση με το P40 pro και επομένως ήδη έχουν αρχίσει να μου γυαλίζουν τα καινούργια κινητά με snapdragon 8 gen 1. Πραγματικά τα λέω όλα αυτά με λύπη γιατί είχα σκοπό το κινητό να το κρατήσω για 3-4 χρόνια και ενδόμυχα θέλω να πιστεύω πως θα πείτε κάτι ώστε να με μεταπείσετε, πχ πως τα παλιότερα pixel μετά από 2-3 updates πετούσαν. 

Δεύτερη φορά και τελευταία που συγκρίνω το πιξελ με το p40 pro αλλά δεν μπορώ να κρατήσω την απογοήτευσή μου κρυφή. 

καλό σαβκο σε όλους!

Αλέξης

Ομολογώ ότι εκπλήσσομαι που άφησες το P40 Pro για το Pixel 6. Εκτός κι αν κουράστηκες με τις πατέντες για τα google services / apps ή σου χάλασε η συσκευή, οπότε εκεί απόλυτα λογικό να έψαξες για κάτι άλλο. Η Huawei μας καλοέμαθε με απίστευτης ποιότητας συσκευές και specs που ακόμα και τώρα δεν τα βρίσκεις σε σύγχρονα ακριβά κινητά (τουλάχιστον όλα μαζεμένα).

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, stark said:

Ομολογώ ότι εκπλήσσομαι που άφησες το P40 Pro για το Pixel 6. Εκτός κι αν κουράστηκες με τις πατέντες για τα google services / apps ή σου χάλασε η συσκευή, οπότε εκεί απόλυτα λογικό να έψαξες για κάτι άλλο. Η Huawei μας καλοέμαθε με απίστευτης ποιότητας συσκευές και specs που ακόμα και τώρα δεν τα βρίσκεις σε σύγχρονα ακριβά κινητά (τουλάχιστον όλα μαζεμένα).

Έπεσες μέσα... Μου είχε πέσει κάτω και έσπασε η οθόνη στη γωνία κάτω δεξιά και ξενέρωσα. Παρόλα αυτά το πούλησα 180 ευρώ! Χωρίς τα gapps δεν ήταν εύκολη η ζωή το ομολογώ αλλά όλα τα υπόλοιπα που πρόσφερε το κινητό με έκαναν να το ξεχνάω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...