Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, ας πω τη γνώμη μου κι εγώ μετά από 10 περίπου μέρες "συμβίωσης" με το Pixel 6, προερχόμενος από το galaxy s9+.

Πριν την αγορά ήξερα ότι δεν θα έχω 5g οπότε δεν θα το σχολιάσω, ωστόσο μπορώ να πω ότι νιώθω τυχερός μετά από όσα διάβασα γιατί δεν έχω θέματα με το σήμα και με χαμένες κλήσεις (όπως αρκετοί εδώ) ούτε στο σπίτι ούτε στο γραφείο. Παρόλα αυτά θα πω ότι με ένδειξη Lte στο Pixel 6 έχω λίγο χειρότερες ταχύτητες από το Galaxy s9+ με ένδειξη 4g+ και αυτό δεν το περίμενα (και τα δύο κινητά με vodafone).

Μου έκανε αρνητική εντύπωση το βάρος του (το κέντρο βάρους στην ουσία) καθώς και το ξεκλείδωμα με το δακτυλικό αποτύπωμα το οποίο είναι αργό...

Στα καλά, η εκπληκτική του μπαταρία. Το να φθάνω από τις 9 το πρωί μέχρι τις 12 το βράδυ με 30-40% μπαταρία για μένα είναι πέρα από το αναμενόμενο με δεδομένα συνέχεια ανοιχτά, αρκετό youtube και spotify, chrome και 4 mails να συγχρονίζονται.

Τέλος για μένα ο κύριος λόγος που το πήρα ήταν η κάμερα και δεν με απογοήτευσε. Tα αρχεία jpg είναι καλά αν και με ενοχλεί το ότι έχουν λίγο παραπάνω contrast και hdr από ό,τι θα ήθελα, αλλά το raw αρχείο για μένα είναι πολύ καλό και παίρνει αρκετό πείραγμα στο lightroom αν ασχολείσαι!

Το παρήγγειλα από το fnacpro με τιμολόγιο (έχω επαγγελματικό αφμ) στα 540 ευρώ+9 ευρώ έξοδα αποστολής, ήρθε σε 8 μέρες με acs και θήκη έβαλα spigen rugged armor με την οποία είμαι ικανοποιημένος και tempered glass spigen το οποίο δυστυχώς έκανε ακόμη χειρότερο το αποτύπωμα...

 

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος γιατί η μπαταρία και η κάμερα που εγώ είχα σαν προτεραιότητα είναι άψογα.

 

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ακομα την εκδοση Νοεμβριου γι αυτο τα λες αυτα. Με του Δεκεμβριου πεφτει το σημα στα ταρταρα οπως και η μπαταρια προσπαθωντας να βρει σημα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά το έθεσε ο φίλος.
Είναι αλήθεια ότι το τηλέφωνο είναι αδικαιολόγητα βαρύ για 6,4" αλλά εν τέλει το πρόβλημα έγκειται στο κέντρο βάρους.

Εγώ πάλι εξακολουθώ να έχω τεράστιο πρόβλημα με το σήμα.
Δε μιλάμε για μέσα στο σπίτι.
Ακόμα κι εκτός όταν βρίσκομαι, το σήμα χάνεται κι επανέρχεται συνέχεια.
Εκεί που βλέπεις το εικονίδιο γεμάτο, εκεί εξαφανίζεται και τερματίζεται η κλήση.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μα για να αγοράσεις στην Ελλάδα από Google Store Γερμανίας, χρειάζεσαι πάλι διαμεσολαβητή.
Δεν μιλάω μόνο για την αγορά αλλά και για το aftersale service. Από την στιγμή που σε περίπτωση service πάλι στην Google θα πας (η Αμαζον σε παραπέμπει σε αυτήν) τότε ποιος ο λόγος αν είναι ίδια η τιμή να μην το πάρεις και από την μητρική εταιρεία. Όπως και να έχει το ανέφερα σαν επιλογή καθώς δεν είδα να αναφέρεται.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
39 minutes ago, djkostas20 said:

Δεν μιλάω μόνο για την αγορά αλλά και για το aftersale service. Από την στιγμή που σε περίπτωση service πάλι στην Google θα πας (η Αμαζον σε παραπέμπει σε αυτήν) τότε ποιος ο λόγος αν είναι ίδια η τιμή να μην το πάρεις και από την μητρική εταιρεία. Όπως και να έχει το ανέφερα σαν επιλογή καθώς δεν είδα να αναφέρεται.

Από Ελλάδα, δεν μπορείς να το στείλεις στη Google γιατί αν το στείλεις, αυτοί δεν το επιστρέφουν εκτός της χώρας τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1428509932_2.thumb.PNG.e72a61172af8f59b80858c6280ff58cd.PNG

 

Πηγαινω να το παραγγειλω και μου λεει πως η τροποιημενη διευνθηση δεν ειναι καταλληλη για το τρεχον καλαθι τι κανω λαθος ρε παιδια ;
Ας μου εξηγησει ενας χριστιανος ανθρωπος πως μπορω να το παραγγειλω και να μου ερθει στην ΚΥΠΡΟ ή μεσω καποιου δευτερου κουριερ ;

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, ccypruss000 said:

1428509932_2.thumb.PNG.e72a61172af8f59b80858c6280ff58cd.PNG

 

Πηγαινω να το παραγγειλω και μου λεει πως η τροποιημενη διευνθηση δεν ειναι καταλληλη για το τρεχον καλαθι τι κανω λαθος ρε παιδια ;
Ας μου εξηγησει ενας χριστιανος ανθρωπος πως μπορω να το παραγγειλω και να μου ερθει στην ΚΥΠΡΟ ή μεσω καποιου δευτερου κουριερ ;

Από που προσπαθείς να παραγγείλεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για fnac μου κάνει.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, athanaso77 said:

Από που προσπαθείς να παραγγείλεις;

Καλησπέρα από το fnac προσπαθώ να το παραγγείλω μην δώσω 828 ευρώ που θέλουν στο my24phone.gr για να γλυτωσω λεφτα το κανω απο το fnac βρηκα την κυπρο στα γαλλικα που ειναι το Chypre.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από το fnac προσπαθώ να το παραγγείλω μην δώσω 828 ευρώ που θέλουν στο my24phone.gr για να γλυτωσω λεφτα το κανω απο το fnac βρηκα την κυπρο στα γαλλικα που ειναι το Chypre.
Μην γραφεις στα ελληνικά το Κύπρος, γραψτο Chypre..γιατι εγω που το προχωρησα στα Γαλλικα προχωράει η παραγγελια ..

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
7 minutes ago, ccypruss000 said:

Καλησπέρα από το fnac προσπαθώ να το παραγγείλω μην δώσω 828 ευρώ που θέλουν στο my24phone.gr για να γλυτωσω λεφτα το κανω απο το fnac βρηκα την κυπρο στα γαλλικα που ειναι το Chypre.

Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Βάλε τον translator του chrome να σου μεταφράζει στα αγγλικά γιατί μπορεί να γίνεται κανένα μπέρδεμα με την ελληνική γλώσσα. Επίσης, όλα τα στοιχεία σου βάλτε με λατινικούς χαρακτήρες, όχι ελληνικούς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, athanaso77 said:

Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Βάλε τον translator του chrome να σου μεταφράζει στα αγγλικά γιατί μπορεί να γίνεται κανένα μπέρδεμα με την ελληνική γλώσσα. Επίσης, όλα τα στοιχεία σου βάλτε με λατινικούς χαρακτήρες, όχι ελληνικούς.

Καλησπέρα τα στοιχεία μου είναι με λατινικούς χαρακτηρες πάντοτε. 
Να ρωτήσω κάτι ακόμα θα υπάρχουν έξοδα αποστολής ; 
Επίσης τρακινγ νυμβερ δίνουν ; 

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τα στοιχεία μου είναι με λατινικούς χαρακτηρες πάντοτε. 
Να ρωτήσω κάτι ακόμα θα υπάρχουν έξοδα αποστολής ; 
Επίσης τρακινγ νυμβερ δίνουν ; 
Για Ελλαδα είχε 9 ευρω έξοδα αποστολής και είχε tracking number. Εστειλαν με chronopost και παρελαβα με acs Βρήκες άκρη με την επιλογή χώρας;

υ.γ. Sorry που είμαστε λίγο offtopic..

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 minutes ago, dimis_pj said:

υ.γ. Sorry που είμαστε λίγο offtopic..

Δεν είμαστε και τόσο off topic, μιας και η συζήτηση έχει να κάνει για το πως θα προμηθευτεί κάποιος το Pixel 6 από το εξωτερικό. Έχουν υπάρξει και χειρότερα. 🙂

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειναι τυχερο μου να παρω ακομη και εγω το pixel 6 δυστοιχως. Μου εμφανιζει αυτο το μηνυμα:

L'adresse modifiée n'est pas éligible pour le panier courant.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
34 minutes ago, ccypruss000 said:

Τελικα δεν ειναι τυχερο μου να παρω ακομη και εγω το pixel 6 δυστοιχως. Μου εμφανιζει αυτο το μηνυμα:

L'adresse modifiée n'est pas éligible pour le panier courant.

Χωρίς να έχω πλήρη εικόνα... νομίζω ότι κάτι πρέπει να κάνεις λάθος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σαν να έχεις δίκιο. 

Εγώ έχω ήδη λογαριασμό στην Fnac και απλά άλλαξα τα στοιχεία μου, σαν να ήμουν κάτοικος Κύπρου.

Βρήκα διεύθυνση και ΤΚ από Λευκωσία και τα έβαλα. Δυστυχώς για κάποιο λόγο δε γίνεται να ολοκληρώσω τη διαδικασία.

Αντιθέτως μόλις επανέφερα τα πραγματικά μου στοιχεία, έφτασα κανονικά μέχρι την πληρωμή μέσω ΡΡ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, jimteo said:

Σαν να έχεις δίκιο. 

Εγώ έχω ήδη λογαριασμό στην Fnac και απλά άλλαξα τα στοιχεία μου, σαν να ήμουν κάτοικος Κύπρου.

Βρήκα διεύθυνση και ΤΚ από Λευκωσία και τα έβαλα. Δυστυχώς για κάποιο λόγο δε γίνεται να ολοκληρώσω τη διαδικασία.

Αντιθέτως μόλις επανέφερα τα πραγματικά μου στοιχεία, έφτασα κανονικά μέχρι την πληρωμή μέσω ΡΡ.

Αρα τι στο καλο πηγαινει Χ ρε παιδια ;

1 ώρα πριν, athanaso77 said:

Χωρίς να έχω πλήρη εικόνα... νομίζω ότι κάτι πρέπει να κάνεις λάθος.

Αυτο μου το εμφανιζει στην χωρα επιλογης.

1785349909_2.thumb.PNG.b5df5e6c467f198402d132f121e4b4f3.PNG

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ccypruss000 said:

Αρα τι στο καλο πηγαινει Χ ρε παιδια ;

Αυτο μου το εμφανιζει στην χωρα επιλογης.

1785349909_2.thumb.PNG.b5df5e6c467f198402d132f121e4b4f3.PNG

Έχει live chat που μπορείς να επικοινωνήσεις. Δεν είμαι σίγουρος αν μιλάνε αγγλικά αλλά με ένα Google Translate μπορείς να βγάλεις άκρη.

Θυμάμαι ότι κι εγώ είχα ένα θεματάκι όταν είχα πάει να αλλάξω κάτι στη διεύθυνση. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά δοκίμασε το Chat. Προσωπικά με βοήθησαν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sotnem said:

Έχει live chat που μπορείς να επικοινωνήσεις. Δεν είμαι σίγουρος αν μιλάνε αγγλικά αλλά με ένα Google Translate μπορείς να βγάλεις άκρη.

Θυμάμαι ότι κι εγώ είχα ένα θεματάκι όταν είχα πάει να αλλάξω κάτι στη διεύθυνση. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά δοκίμασε το Chat. Προσωπικά με βοήθησαν αρκετά.

Μου ειπανε να το στειλω σε ενα κουριερ στην γαλλια και απο εκει και περα θα αναλαβει το κουριερ την αποστολη του πακετου μου.
https://www.fnac.com/livraison-colis-expat
ομως φοβαμαι ειναι πολλα τα λεφτα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Το chat τους είναι πολύ άμεσο κι εξυπηρετικό.

Να τους ζητήσεις να εντοπίσουν το πρόβλημα και όχι να σου προτείνουν εναλλακτικές μεθόδους.

Από τη στιγμή που η Κύπρος είναι μέσα στις χώρες που εξυπηρετούν, οφείλουν να στο στείλουν. Τόσο απλά.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, jimteo said:

Το chat τους είναι πολύ άμεσο κι εξυπηρετικό.

Να τους ζητήσεις να εντοπίσουν το πρόβλημα και όχι να σου προτείνουν εναλλακτικές μεθόδους.

Από τη στιγμή που η Κύπρος είναι μέσα στις χώρες που εξυπηρετούν, οφείλουν να στο στείλουν. Τόσο απλά.

Μου ειπαν οτι ανασταλησαν τις αποστολες παγκοσμιος πλεον.

ευχομαι αυτη να ειναι η σωστη διευνθηση τους του κουριερ

 

1688419265_3.PNG.c52b414ac9340bb07bf1396b362d4791.PNG

συμφωνα με αυτα που γραφουν εδω:

35429521_4.PNG.749466d8744cb3031fa09929f8ac5e6d.PNG

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό το κόβω αυτό που σου είπαν άλλα ας είναι. Κάνε όπως εσύ καταλαβαίνεις.
Εγώ μια φορά που δοκίμασα πριν από λίγο να παραγγείλω, μια χαρά με έβγαλε μέχρι το ΡΡ.
Δε συνάντησα κάποια δυσκολία ούτε μου έβγαλε κάποιο μήνυμα.

Εστάλη από το Google Pixel 6



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...