Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
3 ώρες πριν, CptBill said:

Υπάρχουν πλέον υπόνοιες ότι το θέμα με το σήμα υπήρχε εξαρχής σε αρκετά pixel αλλά η αναβάθμιση του Δεκεμβρίου απλά το χειρότερευσε.

 

Ισχύει αυτό, το πρόβλημα προϋπήρχε, απλά όχι σε τέτοιο βαθμό και σε τέτοια έκταση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, CptBill said:

Υπάρχουν πλέον υπόνοιες ότι το θέμα με το σήμα υπήρχε εξαρχής σε αρκετά pixel αλλά η αναβάθμιση του Δεκεμβρίου απλά το χειρότερευσε.

Πλέον επικρατεί σύγχυση πάνω στο θέμα.

Εντωμεταξυ δίπλα δίπλα με ένα samsung a32 φαίνεται να υπάρχει χαώδης διαφορά στο σημα rsrp. Κάι τα 2 είναι συνδεμένα στην ίδια κεραία

Έχουν ιδέα οι ειδήμονες γιατί συμβαίνει αυτό?

Με τα -90db είναι το α32.

Με τα -97db το πίξελ 6

 

Α32

Screenshot_20211218-012918_NetMonster.jpg

 

Pixel 6Screenshot_20211218-012924~2.png

Γνωρίζει κανείς από τους ειδήμονες δίκτυου πως γίνεται η μία συσκευή με τόσο χαμηλό rssi  - 67dbm στο εν λόγο παράδειγμα) να έχει τόσο κακο rsrp?

@mixtri you are the guru. Έχεις ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, CptBill said:

Γνωρίζει κανείς από τους ειδήμονες δίκτυου πως γίνεται η μία συσκευή με τόσο χαμηλό rssi  - 67dbm στο εν λόγο παράδειγμα) να έχει τόσο κακο rsrp?

@mixtri you are the guru. Έχεις ιδέα?

To rsrp μετράει μέσα και την παρεμβολή. Το rssi όχι. 

Δεν είναι καλό όταν αυξάνει η διαφορά rsrp rssi.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οποιοι δεν θελουν να περιμενουν fix απο την google και ειναι ξεκλειδωτοι μπορουν να φλασαρουν το radio της εκδοσης 037 Νοεμβριου. Δουλευει κανονικα με την εκδοση Δεκεμβριου και λυνει το προβλημα με το σημα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, le_bron said:

Οποιοι δεν θελουν να περιμενουν fix απο την google και ειναι ξεκλειδωτοι μπορουν να φλασαρουν το radio της εκδοσης 037 Νοεμβριου. Δουλευει κανονικα με την εκδοση Δεκεμβριου και λυνει το προβλημα με το σημα.

Έχουμε κάπου τη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

STEP 1: Install Android SDK

install adb platform tools windows

First and foremost, you will have to install the Android SDK Platform Tools on your PC. This is the official ADB and Fastboot binary provided by Google and is the only recommended one. So download it and then extract it to any convenient location on your PC. Doing so will give you the platform-tools folder, which will be used throughout this guide.

STEP 2: Download Pixel 6/Pro Stock Firmware

  1. Next up, you will have to get hold of your device’s stock firmware. So download it from the below link (it is recommended to download the latest available firmware):
  2. Once you have downloaded the firmware, extract it inside the platform-tools folder.
    how to unbrick pixel 6
  3. Likewise, consider renaming the radio file so that it becomes easier to type in the CMD window:
    • radio-oriole-xxxxxx-xxxxx-xxxxxx-x-xxxxxxx to radio.img

STEP 3: Boot Pixel 6/6Pro to Fastboot Mode

You will now have to boot your device to the Fastboot Mode. In most cases, as soon as the device is soft-bricked it automatically gets booted to Fastboot. However, if your device is stuck in a bootloop, then let it drain the battery so that the device gets powered off. Then connect your device to the charger and as soon as you do so, press and hold the Power and Volume Down keys. Your device will now be booted to Fastboot.

how to unbrick pixel 6 Reference Image

STEP 4: Flash Pixel 6/Pro radio via Fastboot Commands

  1. To begin with, connect your device to the PC via USB cable. Make sure it is booted to Fastboot Mode
  2. Then head over to the platform-tools folder, type in CMD in the address bar, and hit Enter. This will launch the Command Prompt.
    command-prompt-inside-adb
  3. Next up, flash the radio file and reboot using the below commands:
    fastboot flash radio radio.img
    fastboot reboot

Εννοείται όλα αυτά με δικό σας ρίσκο.

Edited by le_bron
Link to comment
Share on other sites

...ή απλά περάστε το τελευταίο update των carrier services από το apkmirror, και θα είστε κομπλέ! 🙂

Edited by Nikos_s3
link
Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2021 at 3:29 ΜΜ, Sotnem said:

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα γιατί το είχα κάνει προπαραγγελία, οπότε δεν μπορούσε να φύγει αμέσως. Εμένα έφυγε 27/10 και το πήρα 5/11.

Έχει tracking πάντως μέσα στο site.

Απο fnac ποια είναι η διαδικασία αγοράς, γιατί δεν γνωρίζω!!!

Μια βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

...ή απλά περάστε το τελευταίο update των carrier services από το apkmirror, και θα είστε κομπλέ!
Σαν κάτι να έκανε.
Να είσαι καλά. Είναι κι αυτό μια παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι το επόμενο update.

Εστάλη από το Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Nikos_s3 said:

...ή απλά περάστε το τελευταίο update των carrier services από το apkmirror, και θα είστε κομπλέ! 🙂

Καμία βελτίωση δεν έφεραν τα carrier settings

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωριζουμε ποτε προβλέπεται να έρθει το νέο update που θα διορθώσει όλο αυτό το χάλι;
Είμαι σε μια περίοδο που περιμένω σημαντικά τηλεφωνήματα για δουλειά και δε γίνεται να χάνω κλήσεις.
Το πιο άσχημο δε, είναι ότι για κάποιο περίεργο λόγο κι ενώ έχω ενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη υπηρεσία, δε μου έρχονται sms με τις χαμένες κλήσεις.
Ίσως γιατί όταν με παίρνουν τηλέφωνο, δε δείχνει απενεργοποιημένο ή εκτός δικτύου.
Δείχνει μονίμως ότι βουιζει. Τουλάχιστον αυτό μου λένε όλοι.
Σε παίρνουμε και δείχνει συνέχεια ότι μιλάει.

Εστάλη από το Pixel 6



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Η beta των carrier services έχει την έκδοση 7 Δεκ που όντως δε κάνει τιποτα. Το apk mirror έχει την 10 Δεκ που σε εμενα με kpn Ολλανδίας όντως σα κάτι να εκανε. Νομίζω εξαρτάται από τον πάροχο. Αλλά και πάλι πιστεύω το radio Νοεμβρίου είναι πιο ολοκληρωμένη λύση μέχρι το επόμενο update.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, le_bron said:

Η beta των carrier services έχει την έκδοση 7 Δεκ που όντως δε κάνει τιποτα. Το apk mirror έχει την 10 Δεκ που σε εμενα με kpn Ολλανδίας όντως σα κάτι να εκανε. Νομίζω εξαρτάται από τον πάροχο. Αλλά και πάλι πιστεύω το radio Νοεμβρίου είναι πιο ολοκληρωμένη λύση μέχρι το επόμενο update.

true that

μπηκα στη διαδικασια να flasharw την εκδοση radio του νοεμβριου αλλα ενω βλεπω κανονικα τη συσκευη μεσω abd (adb devices) και δινω παλι εντολη για adb reboot bootloader , ενω γινεται επιτυχημενα και μπαινω σε fastboot, χανω τη συσκευη δλδ αμα  γραψω fastboot devices, δεν εμφανιζεται η συσκευη

καταρα.

Δεν θα επρεπε να μπαινουμε σε τετοιες διαδικασιες με νεα συσκευη. Η google τα σκατωσε ασχημα

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CptBill said:

true that

μπηκα στη διαδικασια να flasharw την εκδοση radio του νοεμβριου αλλα ενω βλεπω κανονικα τη συσκευη μεσω abd (adb devices) και δινω παλι εντολη για adb reboot bootloader , ενω γινεται επιτυχημενα και μπαινω σε fastboot, χανω τη συσκευη δλδ αμα  γραψω fastboot devices, δεν εμφανιζεται η συσκευη

καταρα.

Δεν θα επρεπε να μπαινουμε σε τετοιες διαδικασιες με νεα συσκευη. Η google τα σκατωσε ασχημα

Πρεπει να βαλεις τους android drivers.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, agelakos12 said:

Απο fnac ποια είναι η διαδικασία αγοράς, γιατί δεν γνωρίζω!!!

Μια βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη.

Δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο. Το site είναι σαν οποιοδήποτε site αγορών τύπου Amazon ή Public.

Το μόνο πρόβλημα είναι αν δεν γνωρίζεις γαλλικά. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία πες μου να σε βοηθήσω.

1 hour ago, le_bron said:

Η beta των carrier services έχει την έκδοση 7 Δεκ που όντως δε κάνει τιποτα. Το apk mirror έχει την 10 Δεκ που σε εμενα με kpn Ολλανδίας όντως σα κάτι να εκανε. Νομίζω εξαρτάται από τον πάροχο. Αλλά και πάλι πιστεύω το radio Νοεμβρίου είναι πιο ολοκληρωμένη λύση μέχρι το επόμενο update.

Πάντως είναι τo ίδιο ακριβώς version: 88.0.414420665-carrierservices_20211206_01_RC00

Link to comment
Share on other sites

ενας ομορφος τροπος να περνας την αδεια σου παρεα με το pixel

τελικα στο device manager ηταν με θαυμαστικο το pixel 6, περασα τους usb drivers και στη συνεχεια flashara με την εκδοση 12.0.0 SD1A.210817.015.A4, Oct 2021

Ασχετα εαν εχω την Α1 εκδοση. Αφου Α1 δεν εβλεπα πουθενα περα απο τη verizon

Στα αρνητικα: εχασα τα παντα. παρολο οτι  flashara μονο το  κομματι του radio. Τραβαω τα μαλλια μου

Στα αρνητικα: επιτελους εχω δικτυο σωστα. Συγκρινα με netmonster την ισχυς του κινητου συγκριτικα με το samsung A32.

Ολα σουπερ, δεν εχω πλεον 10 dbm (προς το χειροτερο) διαφορα.

Ας στησουμε τωρα το κινητο απο την αρχη....

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να το κανω unlock για να περασει το radio. Δεν ξερω εαν εκανα λαθος η οχι.

Το ζητημα ειναι οτι επιτελους, δεχτηκα και τη πρωτη μου κληση, εχω κανονικα σημα ενω με ακουνε κανονικα και τους ακουω.

Η ειρωνια ειναι πως το δαχτυλικο αποτυπωμα δουλευει αψογα πλεον  😁

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να το κανω unlock για να περασει το radio. Δεν ξερω εαν εκανα λαθος η οχι.
Το ζητημα ειναι οτι επιτελους, δεχτηκα και τη πρωτη μου κληση, εχω κανονικα σημα ενω με ακουνε κανονικα και τους ακουω.
Η ειρωνια ειναι πως το δαχτυλικο αποτυπωμα δουλευει αψογα πλεον  
Ναι και αν κλειδώσεις πάλι, θα γίνουν πάλι όλα wipe. Οπότε εάν σκέφτεσαι να κλειδώσεις τον bootloader, κάντο τώρα.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, baiosss said:

Ναι και αν κλειδώσεις πάλι, θα γίνουν πάλι όλα wipe. Οπότε εάν σκέφτεσαι να κλειδώσεις τον bootloader, κάντο τώρα.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Ναι ναι, ευτυχώς προνοησα και έκανα πάλι lock.

Πλέον δουλεύει αψεγάδιαστα.

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2021 at 10:16 ΠΜ, Sotnem said:

Δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο. Το site είναι σαν οποιοδήποτε site αγορών τύπου Amazon ή Public.

Το μόνο πρόβλημα είναι αν δεν γνωρίζεις γαλλικά. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία πες μου να σε βοηθήσω.

Πάντως είναι τo ίδιο ακριβώς version: 88.0.414420665-carrierservices_20211206_01_RC00

Με δυσκολεύει το γεγονός, ότι δεν βρίσκω εντός του site μενού για να βάλω τα στοιχεία μου διεύθυνση, χώρα κτλ.

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου, στο ερώτημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα .Εχει κανεις υποψη πως μπορω να λύσω το προβλημα που εχω με το google dialer? Οταν με καλούν κανει αρκετή ωρα να αναψει η οθονη ενω χτυπαει ο ηχος και γενικα αργεί να εμφανίσει ποιος καλει....Εχω δοκιμασει να κανω διαγραφή cache της εφαρμογής....Εχω τσεκάρει να μην εχουν προσβαση άσχετες εφαρμογες στην εφαρμογη του τηλεφώνου αλλα τιποτα....Υπαρχει καποια λυση?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, agelakos12 said:

Με δυσκολεύει το γεγονός, ότι δεν βρίσκω εντός του site μενού για να βάλω τα στοιχεία μου διεύθυνση, χώρα κτλ.

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου, στο ερώτημά μου.

Από πάνω επιλέγεις me connecter για να κάνεις λογαριασμό και βάζεις στοιχεία.

Aν έχεις ήδη κάνει λογαριασμό πάτα πάνω στο όνομά σου (στην μπάρα πάνω δεξιά περίπου) και από το μενού διάλεξε "mon compte" (ο λογαριασμός μου). Στη συνέχεια "mes info perso" από το μενού αριστερά και μετά διαλέγεις Mes adresses de livraison

Μπορείς για ευκολία να κάνεις google translate τη σελίδα σε κάθε βήμα. Γενικά δεν έχει κάτι περίεργο.

Ίσως επίσης μπορείς χωρίς λογαριασμό το προϊόν στο καλάθι και να δώσεις μετά στοιχεία, απλώς τώρα δεν μπορώ να το τσεκάρω.

51 minutes ago, eddiedimitris said:

Καλημερα και χρονια πολλα .Εχει κανεις υποψη πως μπορω να λύσω το προβλημα που εχω με το google dialer? Οταν με καλούν κανει αρκετή ωρα να αναψει η οθονη ενω χτυπαει ο ηχος και γενικα αργεί να εμφανίσει ποιος καλει....Εχω δοκιμασει να κανω διαγραφή cache της εφαρμογής....Εχω τσεκάρει να μην εχουν προσβαση άσχετες εφαρμογες στην εφαρμογη του τηλεφώνου αλλα τιποτα....Υπαρχει καποια λυση?Ευχαριστω

Δεν το έχω συναντήσει ξανά δυστυχώς. Έχω δει σε κινητά όταν παίρνει κάποιος να μην υπακούει η οθόνη αφής καμία φορά, αλλά αυτό δεν το έχω πετύχει. Έψαξες να δεις αν εμφανίζεται σε κανέναν άλλον; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Κάποια άλλη εφαρμογή σκέφτηκα κι εγώ, αλλά αφού λες ότι το έψαξες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα .Εχει κανεις υποψη πως μπορω να λύσω το προβλημα που εχω με το google dialer? Οταν με καλούν κανει αρκετή ωρα να αναψει η οθονη ενω χτυπαει ο ηχος και γενικα αργεί να εμφανίσει ποιος καλει....Εχω δοκιμασει να κανω διαγραφή cache της εφαρμογής....Εχω τσεκάρει να μην εχουν προσβαση άσχετες εφαρμογες στην εφαρμογη του τηλεφώνου αλλα τιποτα....Υπαρχει καποια λυση?Ευχαριστω
Πω, αυτό το πρόβλημα το είχα συναντήσει σε παλιότερες συσκευές μου, κυρίως με custom rom.
Δυστυχώς τότε, στην περίπτωση μου το πρόβλημα διορθώνονταν μόνο μετά από flash με updated custom rom.

Να υποθέσω ότι ο πιο κλασικός λόγος που μπορεί να δημιουργείται σ' εσένα, δεν ισχύει.
Υπάρχει περίπτωση να έχεις βάλει τζάμι/μεμβράνη στην οθόνη και να καλύπτεται ο αισθητήρας, και γι' αυτό να σου δημιουργείται το πρόβλημα; Να καταλαβαίνει το κινητό ότι βρίσκεται ακόμη μέσα σε τσέπη και να μην ανοίγει η οθόνη επίτηδες;

Αν δεν ισχύει το παραπάνω, ίσως θα βοηθούσε να κάνεις ένα uninstall στα updates του Google Phone.
Μπορεί το πρόβλημα να δημιουργήθηκε μετά από κάποιο update της εφαρμογής το οποίο δεν 'κάθισε' καλά στη συσκευή σου. ;)

Επειδή όμως δεν θυμάμαι αν με uninstall των update χάνονται οι τελευταίες σου κλήσεις (λογικά δεν θα διαγραφεί ολόκληρη η εφαρμογή από το κινητό γιατί είναι system app, μόνο τα updates θα διαγραφούν και θα επιστρέψει η εφαρμογή σε παλιότερη έκδοση), αν δε θέλεις να χάσεις το Ιστορικό των κλήσεων σου κάνε καλού κακού ένα backup με κάποια 3rd party εφαρμογή από το Google Play (εγώ χρησιμοποιώ το "SMS Backup & Restore"
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore).

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ, πέρα από το να είναι γενικό το πρόβλημα και να μην μπορείς να κάνεις κάτι εσύ, να περιμένεις να το διορθώσει η Google.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...