Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 ώρες πριν, Nick_86 said:

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν λειτουργεί σωστά me eSIM Cosmote?

Ευχαριστώ πολύ.

Σίγουρα λειτουργεί! Όπως και στα προηγούμενα μοντέλα! 

Σε Pixel 3a, Pixel 4 XL και τώρα Pixel 5 κανονικά eSIM της Cosmote Whats'Up. Πας σε κατάστημα Γερμανός ή Cosmote και ζητάς eSIM! Αν πεις ότι είναι για Pixel ή οποιαδήποτε μη υποστηριζόμενη συσκευή "τρως" πόρτα! 🤣

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, spookype20 said:

Σίγουρα λειτουργεί! Όπως και στα προηγούμενα μοντέλα! 

Σε Pixel 3a, Pixel 4 XL και τώρα Pixel 5 κανονικά eSIM της Cosmote Whats'Up. Πας σε κατάστημα Γερμανός ή Cosmote και ζητάς eSIM! Αν πεις ότι είναι για Pixel ή οποιαδήποτε μη υποστηριζόμενη συσκευή "τρως" πόρτα! 🤣

Να σε ρωτήσω μια και ξέρεις.Αν θες να γυρίσεις σε κανονική σιμ μπορείς έτσι;Πληρωνεις και σου δίνουν.

 

Θα προτιμούσα να κάνω το αγγλικό μου νουμερο esim αλλά η three λεει απο του χρόνου κάποια στιγμη κλπ κλπ.οποτε αναγκαστικά θα κάνω της cosmote,δεν μπορώ να κουβαλάω δύο κινητά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spookype20 said:

Σίγουρα λειτουργεί! Όπως και στα προηγούμενα μοντέλα! 

Σε Pixel 3a, Pixel 4 XL και τώρα Pixel 5 κανονικά eSIM της Cosmote Whats'Up. Πας σε κατάστημα Γερμανός ή Cosmote και ζητάς eSIM! Αν πεις ότι είναι για Pixel ή οποιαδήποτε μη υποστηριζόμενη συσκευή "τρως" πόρτα! 🤣

 Έχω κάνει παραγγελία στα 660e τελική τιμή το Pixel 6 από amazon uk .

Μετάβαση από One plus 6 μετά από 4 χρόνια.

Mου κάνει πολύ τραγικό το σκηνικό εν έτει 2021 να πρέπει να συζητάμε για υποστηριζόμενες συσκευές από τη μέρια της Cosmote για την esim και για Volte/vowifi/5G από τη μεριά της Google.

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου. Ελπίζω να μην είναι τόσο περίεργοι ώστε να ρωτήσουν λεπτομέρειες...:classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

 Έχω κάνει παραγγελία στα 660e τελική τιμή το Pixel 6 από amazon uk .
Μετάβαση από One plus 6 μετά από 4 χρόνια.
Mου κάνει πολύ τραγικό το σκηνικό εν έτει 2021 να πρέπει να συζητάμε για υποστηριζόμενες συσκευές από τη μέρια της Cosmote για την esim και για Volte/vowifi/5G από τη μεριά της Google.
Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου. Ελπίζω να μην είναι τόσο περίεργοι ώστε να ρωτήσουν λεπτομέρειες...:classic_laugh:
Ξέρεις αν θα περάσει τελωνείο? Με το καλό να σου έρθει!

Sent from my HTC U12+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πήγα να ρωτήσω κι εγώ αλλά με πρόλαβε ο φίλος.
Το τελωνείο δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας για εσένα;
Σε ρωτάω γιατί έχω παραγγείλει αρκετές φορές από την αρχή του έτους και ξέρω ότι επιβάλλονται δασμοί και φόροι.
Όπως και να έχει, καλοδουλευτο εύχομαι.

Εγώ σήμερα πέρασα μεμβράνη Zagg και μου ήρθαν και 3 θήκες της kwmobile που είχα παραγγείλει.
Είναι εξαιρετικές, εφαρμόζουν τέλεια και δε δίνουν όγκο.
Η εργοστασιακή της Google πολύ ωραία θήκη, αλλά χοντροκομμένη.

Εστάλη από το Pixel 6



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πωλητής το ιδιο το amaζον και στην τιμή περιλαμβάνονται τα έξοδα εκτελωνισμού. Εχω ξανακάνει παραγγελίες από amazon US και χρεώνει import fees για χωρες που απαιτούν εκτελωνισμό προϊόντος. Συγκεκριμένα για το pixel 6 από amazon UK χρεώθηκα Import Fees Deposit :GBP 63.60 και  GBP 6 για έξοδα αποστολής.

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=G8VRJ7Y8Z3T5WPV3

@Jimteo σε ευχαριστώ πολύ.

Κάποια πρόταση μεμβράνης ώστε να λειτουργεί το δαχτυλικο αποτύπωμα χωρίς πρόβλημα??

Σκεφτόμουν να παραγγείλω την παρακάτω:

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09LCMDH4G/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1VXTSRX565TLZ&psc=1

Edited by Nick_86
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nick_86 said:

Είναι πωλητής το ιδιο το amaζον και στην τιμή περιλαμβάνονται τα έξοδα εκτελωνισμού. Εχω ξανακάνει παραγγελίες από amazon US και χρεώνει import fees για χωρες που απαιτούν εκτελωνισμό προϊόντος. Συγκεκριμένα για το pixel 6 από amazon UK χρεώθηκα Import Fees Deposit :GBP 63.60 και  GBP 6 για έξοδα αποστολής.

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=G8VRJ7Y8Z3T5WPV3

Οντως για αγορές από amazon εκτός Ευρώπης όπως το Αγγλικό πλέον,στο checkout στο τέλος περιλαμβάνονται τα πάντα.

Το πρόβλημα όμως είναι τι παίζει με την εγγύηση για αγορά από εκει,και δεν αναφέρομαι τόσο αν σου δίνουν 1 ή 2χρόνια,όσο στο αν θα περάσει ή όχι τελωνείο όταν το στείλεις/σου ερθει.

Ειναι ένας από τους κύριους λόγους(περαν του κόστους πολλές φορές)που πολλοί δεν κοιτάζουν πλέον σε αγορά από Αγγλικό amazon.

Πιο πολύ συμφέρει η αγορά πχ από το Γαλλικό amazon(αν το πουλάει)που και 2χρόνια εγγύηση εχεις σίγουρα,και θα σου δώσουν μαζί με την συσκευή ακουστικά(λόγω νομοθεσίας της χωρας τους).

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες μου επιλογές είναι πάντα τα amazon de,fr,it αλλά όλα παίζουν σε τιμή κοντά στα 800 και αυτή την στιγμή δεν υπάρχει διαθέσιμο σε κανενα από τα παραπάνω με πωλητή το amazon.

Το μόνο κατάστημα που ήταν κοντά στα χρήματα ήταν το fnac αλλά δεν το γνωρίζω σαν κατάστημα και εμπιστεύομαι περισσότερο το amazon στο κομμάτι εγγύηση ακόμα και αν χρειαστεί να πληρώσω έξοδα εκτελωνισμού για να το στείλω Αγγλια. Όπως και να εχει επειδή εχω χρησιμοποιήσει εγγύηση από amazon στέλνεις το προϊόν σου πληρώνεις ότι χρειάζεται και σου γίνεται επιστροφή χρημάτων στα μεταφορικά τουλάχιστον(Δεν γνωρίζω αν σε τρίτη χωρα εχουν διαδικασια και για τα εξοδα εκτελωνισμου). Από εκεί και περα μπορείς να ζητήσεις και πιστωτικό και να μην σου γινει αποστολη νεας συσκευης. Φυσικά δεν μου εχει τύχει ποτέ να χρειαστώ εγγύηση  με χωρος εκτός Ε.Ε. αλλά για 150 ευρώ διαφορά είπα να το παρω το ρίσκο.

Edited by Nick_86
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bill33 said:

Να σε ρωτήσω μια και ξέρεις.Αν θες να γυρίσεις σε κανονική σιμ μπορείς έτσι;Πληρωνεις και σου δίνουν.

 

Θα προτιμούσα να κάνω το αγγλικό μου νουμερο esim αλλά η three λεει απο του χρόνου κάποια στιγμη κλπ κλπ.οποτε αναγκαστικά θα κάνω της cosmote,δεν μπορώ να κουβαλάω δύο κινητά.

Όπως κάνεις αλλαγή από φυσική SIM σε eSIM, με το ίδιο τρόπο γίνεται και το αντίθετο. 

Αν το Cosmote είναι καρτοκινητό σε χρεώνουν 9,90€. Χρειάζεται να απαντήσεις σε ένα μήνυμα της Cosmote ότι δέχεσαι την αλλαγή και σου δίνουν τον φάκελο με το QR Code της eSIM. Τώρα τελευταία το QR code έρχεται και στο email σου. Θα πρέπει να προσέξεις ότι το QR code ισχύει για μία φορά (σκανάρισμα) και θα πρέπει η συσκευή να είναι συνδεμένη σε κάποιο WiFi για να έχει internet.

Πέρυσι είχα κάνει αλλαγή από eSIM σε eSIM!!! Την είχα στο Pixel 4 XL και ήθελα να την βάλω στο Pixel 5. Σε άλλες χώρες αυτό μπορεί να γίνει με το ίδιο QR Code. Στην Ελλάδα (Cosmote) πρέπει να βγάλεις καινούργια eSIM και 9,90€. Πάντως ο υπάλληλος μου είχε πει ότι η αλλαγή σε συμβόλαια γίνεται δωρεάν!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Είναι πωλητής το ιδιο το amaζον και στην τιμή περιλαμβάνονται τα έξοδα εκτελωνισμού.

Χρήσιμο tip αυτό. Δε θυμόμουν ότι τα συμπεριλαμβάνει κατά τη διαδικασία εξοδου.

Και πάλι μεγειες. Πέτυχες φοβερό deal.
Δηλαδή σαν να λέμε ότι το κινητό καθεαυτό, κοστισε μόνο €580.

Εστάλη από το Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Nick_86 said:

 Έχω κάνει παραγγελία στα 660e τελική τιμή το Pixel 6 από amazon uk .

Μετάβαση από One plus 6 μετά από 4 χρόνια.

Mου κάνει πολύ τραγικό το σκηνικό εν έτει 2021 να πρέπει να συζητάμε για υποστηριζόμενες συσκευές από τη μέρια της Cosmote για την esim και για Volte/vowifi/5G από τη μεριά της Google.

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου. Ελπίζω να μην είναι τόσο περίεργοι ώστε να ρωτήσουν λεπτομέρειες...:classic_laugh:

 

3 ώρες πριν, Nick_86 said:

Είναι πωλητής το ιδιο το amaζον και στην τιμή περιλαμβάνονται τα έξοδα εκτελωνισμού. Εχω ξανακάνει παραγγελίες από amazon US και χρεώνει import fees για χωρες που απαιτούν εκτελωνισμό προϊόντος. Συγκεκριμένα για το pixel 6 από amazon UK χρεώθηκα Import Fees Deposit :GBP 63.60 και  GBP 6 για έξοδα αποστολής.

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=G8VRJ7Y8Z3T5WPV3

@Jimteo σε ευχαριστώ πολύ.

Κάποια πρόταση μεμβράνης ώστε να λειτουργεί το δαχτυλικο αποτύπωμα χωρίς πρόβλημα??

Σκεφτόμουν να παραγγείλω την παρακάτω:

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09LCMDH4G/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1VXTSRX565TLZ&psc=1

 

49 minutes ago, jimteo said:


Χρήσιμο tip αυτό. Δε θυμόμουν ότι τα συμπεριλαμβάνει κατά τη διαδικασία εξοδου.

Και πάλι μεγειες. Πέτυχες φοβερό deal.
Δηλαδή σαν να λέμε ότι το κινητό καθεαυτό, κοστισε μόνο €580.

Εστάλη από το Pixel 6
 

Βγήκε... στα lagonika! 

https://www.lagonika.gr/prosfores/google-pixel-6-8gb-128gb/ 

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πρόταση για ταχυφορτιστή και Screen protector??

Σκέφτομαι τα παρακάτω:

Φορτιστής(USB PD 3.0/PPS chargers):

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B098P15D4N/ref=ox_sc_act_title_4?smid=A1VXTSRX565TLZ&psc=1

Protector:

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09LCMDH4G/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A1VXTSRX565TLZ&psc=1

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, jimteo said:

Αυτός είναι type c σε type c, τύπου Samsung.
Το έχεις δει;

Εστάλη από το Pixel 6
 

 Ναι το εχω δει αλλα απο το site τις Spigen ειναι η προταση για Google Pixel.

Για αυτο ρωτησα αν καποιος εχει καποια αλλη προταση για φορτιστη ωστε να μπορω να φορτιζω στα 30w.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nick_86 said:

 Ναι το εχω δει αλλα απο το site τις Spigen ειναι η προταση για Google Pixel.

Για αυτο ρωτησα αν καποιος εχει καποια αλλη προταση για φορτιστη ωστε να μπορω να φορτιζω στα 30w.

Δεν φορτίζει στα 30w, το είπε και η ίδια η Google. Γύρω στα 21 φτάνει

https://www.androidauthority.com/google-pixel-6-charging-speeds-3061270/

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, spookype20 said:

Όπως κάνεις αλλαγή από φυσική SIM σε eSIM, με το ίδιο τρόπο γίνεται και το αντίθετο. 

Αν το Cosmote είναι καρτοκινητό σε χρεώνουν 9,90€. Χρειάζεται να απαντήσεις σε ένα μήνυμα της Cosmote ότι δέχεσαι την αλλαγή και σου δίνουν τον φάκελο με το QR Code της eSIM. Τώρα τελευταία το QR code έρχεται και στο email σου. Θα πρέπει να προσέξεις ότι το QR code ισχύει για μία φορά (σκανάρισμα) και θα πρέπει η συσκευή να είναι συνδεμένη σε κάποιο WiFi για να έχει internet.

Πέρυσι είχα κάνει αλλαγή από eSIM σε eSIM!!! Την είχα στο Pixel 4 XL και ήθελα να την βάλω στο Pixel 5. Σε άλλες χώρες αυτό μπορεί να γίνει με το ίδιο QR Code. Στην Ελλάδα (Cosmote) πρέπει να βγάλεις καινούργια eSIM και 9,90€. Πάντως ο υπάλληλος μου είχε πει ότι η αλλαγή σε συμβόλαια γίνεται δωρεάν!

Αντί να το βάλουν επιλογή να το κάνεις απο την εφαρμογή......

Μενεις χωρίς σήμα φαντάζομαι μονο κατά την μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πρόταση για ταχυφορτιστή και Screen protector??
Σκέφτομαι τα παρακάτω:
Φορτιστής(USB PD 3.0/PPS chargers):
https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B098P15D4N/ref=ox_sc_act_title_4?smid=A1VXTSRX565TLZ&psc=1
Protector:
https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09LCMDH4G/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A1VXTSRX565TLZ&psc=1
Για φορτιστή δε γνωρίζω να σου πω. Εννοώ για W και τέτοια.
Εγώ έχω κρατήσει έναν περισσευουμενο απο ένα Poco που είχα πριν καμία 5ετια (12,5W) και με αυτόν κάνω τη δουλειά μου σε όλα τα κινητά.

Το τζαμακι σίγουρα θα είναι καλό. Spigen γαρ.

Εγώ πάλι σκέφτομαι να δοκιμάσω το παρακάτω.

https://www.ebay.com/itm/atFoliX-3x-Schermbeschermer-voor-Google-Pixel-6-Screen-Protector-duidelijk-Folie-/255211323445?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l49286&mkrid=1346-175129-2357-0




Εστάλη από το Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Με το τζαμάκι της Spigen πάντως είναι που είχαν αναφερθεί τα προβλήματα με τον fingerprint sensor. Τουλάχιστον στο Q&A που είχαν κάνει στο 9to5Google πριν ένα μήνα περιπου.



Sent from my Pixel 5 using Tapatalk





Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ, όπως και στο 5 που είχα μέχρι πρότινος, συχνές αποσυνδέσεις από το wifi και επανασύνδεση εντός ολίγων δευτερολέπτων.
Έχετε προσέξει κάτι αντίστοιχο στα κινητά σας;

Εστάλη από το Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Θαρρώ πως ναι.
Κι εγώ έναν τέτοιο χρησιμοποιώ καμία φορά που βιάζομαι, από το Samsung της συζύγου.

Εστάλη από το Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, gippas said:

Δεν φορτίζει στα 30w, το είπε και η ίδια η Google. Γύρω στα 21 φτάνει

https://www.androidauthority.com/google-pixel-6-charging-speeds-3061270/

Νομίζω ότι αυτό αφορά την ασύρματη φόρτιση.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 22-23W. Δοκιμάστε και την εφαρμογή Ampere από Google Play store να το μετρήσετε κατά την φόρτιση.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...