Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 ώρες πριν, spookype20 said:

Από tempered glass, τι έχετε βάλει?

Η Google "υποστηρίζει" κάποιες εταιρίες... 

Brands that are Made for Google certified for Pixel 6 Pro and Pixel 6 are Zagg, Otterbox, and Panzerglass.

https://9to5google.com/2021/11/06/pixel-6-screen-protector-fingerprint/ 

Δεν χρησιμοποιώ ποτέ. Αν και η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο Gorilla Glass είναι πιο ισχυρό σε πρόσκρουση, αλλά πιο ευαίσθητο σε γρατσουνιές.

Θήκη έχω αυτή:

https://www.amazon.de/gp/product/B09F9WXGFF/

Αρκετά καλή κατασκευή φαίνεται προς το παρόν, δεν κρύβει το κινητό και εφαρμόζει πολύ καλά. Δυστυχώς η Rhinoshield έχει σταματήσει να βγάζει bumpers για τα Pixel.

Επίσης μην ψάχνετε για γρήγορους φορτιστές. Βγήκε άρθρο χθες που λέει ότι η Google κλειδώνει τη γρήγορη φόρτιση και δεν φτάνει στα 30W.

Προς το παρόν η μπαταρία μου φαίνεται σούπερ στο P6.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με τις πρώτες εντυπώσεις από την μπαταρία.

Όπως πάντα λέω, η χρήση του καθενός διαφέρει, συνεπώς δεν υπάρχουν εύκολα συμπεράσματα. Για παράδειγμα δεν παίζω καθόλου παιχνίδια.

Γενικά με τη χρήση μου δεν έχω πολύ SOT αλλά το ζορίζω στο standby γιατί συγχρονίζουν 4 mail IMAP και από εκεί και πέρα έχει πάρα πολλά wakelocks γιατί τσεκάρω μηνύματα κτλ. Τρέχουν Viber, Hangouts, Messenger, Instagram με πολλές ειδοποιήσεις καθημερινά, χρησιμοποιώ browser, Reddit, Twitter, ακούω μουσική-ραδιόφωνο και επίσης κάνω cast screen. Οπότε η οθόνη μπορεί αρκετές φορές να είναι κλειστή, αλλά το κινητό να μην είναι idle.

H συσκευή ήρθε περίπου με 63% και κράτησε μια χαρά στο πρώτο ζόρι του setup. Από τότε έχω κάνει δύο μόνο φορτίσεις με παρόμοια στατιστικά. Έφτασε κάθε φορά στο 20% στις 2 ημέρες και κάτι ψιλά με περίπου 3,5 ώρες SOT. Τα νούμερα δεν είναι αναλογικά. Δεν σημαίνει ότι σε μία ημέρα θα έχει 7 ώρες και 20% ακόμα. Μπορεί να είναι λιγότερο, μπορεί περισσότερο, παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Επίσης η χρήση ήταν σε μεγαλύτερο βαθμό με Wi-Fi και σε λιγότερο με LTE. (για τους «τυχερούς» με 5G θα είναι σίγουρα λιγότερο)

Τις προσωπικές μου ανάγκες τις υπερκαλύπτει, το θετικό που βλέπω προς το παρόν είναι ότι σε idle το βράδυ χάνει λίγο. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

spacer.png

 

Η φόρτιση είναι αργή. Χρησιμοποιώ τον φορτιστή του P4 και κάποιους άλλους PD που έχω. Noμίζω ότι πρόθεση της Google είναι να διατηρήσει σε όσο καλύτερα επίπεδα μπορεί τη μακροβιότητα της μπαταρίας. Αυτό όμως ενοχλεί πολύ όσους θέλουν κάποιες φορές να φορτίσουν γρήγορα.

Επίσης ήταν ενεργοποιημένο το Adaptive Charging και παρατήρησα πώς δουλεύει. Για όσους δεν γνωρίζουν, το Αdaptive Charging είναι μια λειτουργία που ενεργοποιείται όταν πας για ύπνο το βράδυ και βάλεις ξυπνητήρι, υπολογίζει τον χρόνο και προστατεύει την μπαταρία φορτίζοντας αργά. Αυτό που είδα στο γράφημα του GSam είναι το εξής. Φορτίζει γρήγορα μέχρι να φτάσει στο 50% και μετά πηγαίνει πιο αργά μέχρι το 80% (χονδρικά) και σε ένα σημείο σταματά τη φόρτιση εντελώς. Υπολογίζοντας τον χρόνο που θα ξυπνήσεις αρχίζει να φορτίζει ξανά το πρωί, έτσι ώστε να είναι στο 100% όταν χτυπήσει το ξυπνητήρι. Δεν ξέρω σε ποιους αρέσει αυτό. Αν τύχει να ξυπνήσεις νωρίτερα δεν θα είναι πλήρως φορτισμένο παρότι έχουν περάσει πολλές ώρες. Από την άλλη αν έχεις στάνταρ πρόγραμμα και φορτίζεις κάθε βράδυ, τότε θα βοηθήσει να μην πέσει η απόδοση της μπαταρίας σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

577 όσοι είναι Γερμανία για 2 ημέρες από media markt
https://www.mediamarkt.de/de/product/_google-pixel-6-128-gb-kinda-coral-dual-sim-2762818.html

Attention: Get an 11% discount² on selected products until November 13th, 11:59 pm !

That's how it's done:

Select a promotional item by November 13th, 11:59 p.m.
Put the promotional product in the shopping cart
The 11% discount is automatically deducted from the shopping cart

Sent from my IN2023 using Tapatalk



OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Fulgore1 said:

Εξακολουθώ να απορώ με την αυτονομία αυτη.

Συσκευή με 4600mah μπαταρία,stock android και μόλις 1080p 90hz οθόνη(που είναι και adaptive),και να κάνει τους χρόνους αυτούς με κύρια χρήση κιόλας Wifi . 

Νομίζω ότι είναι η χειρότερη αυτονομία που έχω δει τα τελευταία χρόνια σε συσκευή, αναλογικά πάντα της μπαταρίας και οθόνης.

Για την φόρτιση αυτό που μου κάνει εντύπωση,είναι πως γίνεται με 23W να θέλει τόσο πολύ να φορτίσει πχ το 6pro(και το 6 από ότι διαβάζω θέλει πολύ) σε σχέση με τα 25W του S21 ultra(ίδιες σε μέγεθος μπαταρίες)που το τελευταίο φορτίζει πλήρως σε μόλις 70λεπτά περίπου.

Γενικά πάνω στο συγκεκριμένο κομμάτι(φόρτιση,αυτονομία,κατανάλωση)πολύ περίεργα τα πράγματα.

Τα 2 24ώρα με 3 ώρες οθόνη και 20% ακόμα μπαταρία ειναι η χειρότερη αυτονομία αναλογικά της μπαταρίας που έχεις δει τα τελευταία χρόνια; Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός άνθρωπος, χωρίς ίχνος ειρωνίας.

Το 6 μου έβγαλε 8 ώρες οθόνη πρώτη μέρα, και 4.5 ώρες οθόνη την επόμενη φόρτιση με 40+ ώρες αναμονής, που για τη χρήση μου είναι εξαιρετικά. 

Δεν ξέρω βέβαια και τι απαιτήσεις έχεις απο το κινητό σου, αλλα απο εκει μέχρι το "χειρότερη αυτονομία τα τελευταία χρόνια" γκουχγκουχ oneplus9realmegtgalaxy20+ νομίζω οτι απέχουμε αρκετά.

Για τη φόρτιση είναι παραπάνω απο ξεκάθαρο τι συμβαίνει, πιάνει την ταχύτητα μέχρι το 50% (εμένα στη δοκιμή σε μισή ώρα έκανε 15-63%) και μετά πέφτει στα τάρταρα η ταχύτητα για να μην ζορίζει καθόλου τη μπαταρία. Αν ειναι ανοιχτό δε και το adaptive charging και έχεις ενεργό ξυπνητήρι, μετά το πρώτο 50% πρέπει να μπαίνει σε μοουντ χελώνας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fulgore1 said:

Εξακολουθώ να απορώ με την αυτονομία αυτη.

Συσκευή με 4600mah μπαταρία,stock android και μόλις 1080p 90hz οθόνη(που είναι και adaptive),και να κάνει τους χρόνους αυτούς με κύρια χρήση κιόλας Wifi . 

Νομίζω ότι είναι η χειρότερη αυτονομία που έχω δει τα τελευταία χρόνια σε συσκευή, αναλογικά πάντα της μπαταρίας και οθόνης.

Για την φόρτιση αυτό που μου κάνει εντύπωση,είναι πως γίνεται με 23W να θέλει τόσο πολύ να φορτίσει πχ το 6pro(και το 6 από ότι διαβάζω θέλει πολύ) σε σχέση με τα 25W του S21 ultra(ίδιες σε μέγεθος μπαταρίες)που το τελευταίο φορτίζει πλήρως σε μόλις 70λεπτά περίπου.

Γενικά πάνω στο συγκεκριμένο κομμάτι(φόρτιση,αυτονομία,κατανάλωση)πολύ περίεργα τα πράγματα.

Τι εννοείς τους χρόνους αυτούς;

Ειλικρινά ρωτάω, όπως κι ο παππούς. Μιλάμε για 49 ώρες και είχε ακόμα 20% με 3,5 ώρες οθόνη και 6,5 ώρες held awake. Δηλαδή πόσο έπρεπε να κρατήσει;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τους χρόνους αυτούς;
Ειλικρινά ρωτάω, όπως κι ο παππούς. Μιλάμε για 49 ώρες και είχε ακόμα 20% με 3,5 ώρες οθόνη και 6,5 ώρες held awake. Δηλαδή πόσο έπρεπε να κρατήσει;
Ε, κάνα τριήμερο ακόμα, καλό θα ήτανε

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα μετά και η μπαταρία δεν έχει καμιά σχέση με τις πρώτες μέρες.Πλέον ακόμα και το πόσο έχει ακόμα έχει αλλάξει.Απο ωρες έχει πάει σε μέρα και ώρες.

Φορτίζω με φορτιστή της amazon για το kindle που είναι στα 9w ή με το powerbank .

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Εξακολουθώ να απορώ με την αυτονομία αυτη.

Συσκευή με 4600mah μπαταρία,stock android και μόλις 1080p 90hz οθόνη(που είναι και adaptive),και να κάνει τους χρόνους αυτούς με κύρια χρήση κιόλας Wifi . 

Νομίζω ότι είναι η χειρότερη αυτονομία που έχω δει τα τελευταία χρόνια σε συσκευή, αναλογικά πάντα της μπαταρίας και οθόνης.

Για την φόρτιση αυτό που μου κάνει εντύπωση,είναι πως γίνεται με 23W να θέλει τόσο πολύ να φορτίσει πχ το 6pro(και το 6 από ότι διαβάζω θέλει πολύ) σε σχέση με τα 25W του S21 ultra(ίδιες σε μέγεθος μπαταρίες)που το τελευταίο φορτίζει πλήρως σε μόλις 70λεπτά περίπου.

Γενικά πάνω στο συγκεκριμένο κομμάτι(φόρτιση,αυτονομία,κατανάλωση)πολύ περίεργα τα πράγματα.

Τα 2 24 ωρα το είδες φαντάζομαι!

Δηλαδή για κάτι galaxy τι να πούμε?

Νομίζω οτι συνεχίζουμε και γράφουμε όπως τα θέλουμε!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο άνθρωπος δεν πρόσεξε ότι πρόκειται για 2 ημέρες χρήσης χωρίς φόρτιση και όχι μια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι όντως δεν πρόσεξα τις 2 ημέρες χρήσηςγιαυτό και μου έκανε τόσο εντύπωση(συνήθως τα screenshot με μπαταρίες που αναφέρονται στο forum είναι ημερας).

Αρά λάθος μου στο παραπάνω που το έσβησα το σχόλιο προς αποφυγή παρεξηγησεων. 

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τους χρόνους αυτούς;
Ειλικρινά ρωτάω, όπως κι ο παππούς. Μιλάμε για 49 ώρες και είχε ακόμα 20% με 3,5 ώρες οθόνη και 6,5 ώρες held awake. Δηλαδή πόσο έπρεπε να κρατήσει;
Για την ιστορία έβγαζα και βγάζω άνετα 5ωρο σε 2 24ωρα με τα περισσότερα τηλέφωνα έχω δουλέψει τελευταία έτη.
Άρα για εμένα οι 3 ώρες είναι λίγο αλλά για εμένα μιλώντας, για εσένα με τη δική χρήση σου μπορεί να σε ικανοποιεί.

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία έβγαζα και βγάζω άνετα 5ωρο σε 2 24ωρα με τα περισσότερα τηλέφωνα έχω δουλέψει τελευταία έτη.
Άρα για εμένα οι 3 ώρες είναι λίγο αλλά για εμένα μιλώντας, για εσένα με τη δική χρήση σου μπορεί να σε ικανοποιεί.

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Για πες μερικά, γιατί με ενδιαφέρει. Όταν λες βγάζεις άνετα τι εννοείς από 100% έως 25% π.χ. ;

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πες μερικά, γιατί με ενδιαφέρει. Όταν λες βγάζεις άνετα τι εννοείς από 100% έως 25% π.χ. ;

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς από 100 έως 20 που σχεδόν πάντα βάζω φόρτιση.
Με όλα τα OnePlus δούλεψα 3 έτη τώρα που είναι 5 στο σύνολο με s21 ultra snapdragon, με P30 pro με mi 10 pro παλιότερα με Vivo nex θυμάμαι.

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς από 100 έως 20 που σχεδόν πάντα βάζω φόρτιση.
Με όλα τα OnePlus δούλεψα 3 έτη τώρα που είναι 5 στο σύνολο με s21 ultra snapdragon, με P30 pro με mi 10 pro παλιότερα με Vivo nex θυμάμαι.

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Έπιανε τέτοια νούμερα η έκδοση snapdragon του s21 ultra; Μας κατέστρεψαν οι εκδόσεις exynos εδώ Ευρώπη. Ευτυχώς φέτος ακούω ότι το s22 παντού θα είναι με snap.
Βέβαια σχετικά είναι όλα, πιο πάνω άλλος αφήνει υπονοούμενα για oneplus για χειρότερη αυτονομία.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Έπιανε τέτοια νούμερα η έκδοση snapdragon του s21 ultra; Μας κατέστρεψαν οι εκδόσεις exynos εδώ Ευρώπη. Ευτυχώς φέτος ακούω ότι το s22 παντού θα είναι με snap.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρομερή η μπαταρία του 1 μήνα δούλεψα συσκευή η καλύτερη ever σε Sammy δούλεψα.

Δεν προβλέπεται Ευρώπη - Ρωσία snap μόνο ο υπόλοιπος κόσμος τελευταίες φήμες.

Πάντως πιστεύω για να γυρίσουμε στα του Pixel 6 πιστεύω θα έβγαζα και εδώ κάνα 5ωρο σε 2 24ωρα με τη χρήση μου.
Είναι και 90hz και 1080 ανάλυση, άνετα με βεβαιότητα.

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή η μπαταρία του 1 μήνα δούλεψα συσκευή η καλύτερη ever σε Sammy δούλεψα.

Δεν προβλέπεται Ευρώπη - Ρωσία snap μόνο ο υπόλοιπος κόσμος τελευταίες φήμες.

Πάντως πιστεύω για να γυρίσουμε στα του Pixel 6 πιστεύω θα έβγαζα και εδώ κάνα 5ωρο σε 2 24ωρα με τη χρήση μου.
Είναι και 90hz και 1080 ανάλυση, άνετα με βεβαιότητα.

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Ναι είναι και ανάλογα την χρήση του καθενός, πολύ βασικό μην το ξεχνάμε.

ΥΓ. Δεν αντέχω άλλον exynos, αν και δεν θα πήγαινα σε s22, προς το παρόν Α72 με αυτονομία στον Θεό και κάποια στιγμή foldable με spen.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2021 at 11:39 ΠΜ, bill33 said:

Μάλλον πρέπει να ετοιμαζόμαστε να κάνουμε ενέργειες και για τα ακουστικά.

και 

Good news!
Your claim has been approved by our team. We're now preparing your reward for delivery.
We will ship your reward within the next 60 days to the delivery address you provided. As soon as it's being dispatched, we'll update you by email.
Remember, you can check your claim's progress any time you like on the track my Claim  page of our website.
 
Link to comment
Share on other sites

Όποιος το πήρε και θέλει ας ανεβάσει μερικές νυχτερινές φώτο να δούμε αν είναι τόσο καλές όσο λένε και ας μας κάνει ένα review για την κάμερα!

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2021 at 7:38 ΠΜ, alextrela said:

Για την ιστορία έβγαζα και βγάζω άνετα 5ωρο σε 2 24ωρα με τα περισσότερα τηλέφωνα έχω δουλέψει τελευταία έτη.
Άρα για εμένα οι 3 ώρες είναι λίγο αλλά για εμένα μιλώντας, για εσένα με τη δική χρήση σου μπορεί να σε ικανοποιεί.

Sent from my IN2023 using Tapatalk
 

Όπως είπα και στο αρχικό Post, η χρήση διαφέρει, όπως διαφέρουν και ένα σωρό άλλες λεπτομέρειες. Από τη φωτεινότητα, το dark mode (εγώ δεν χρησιμοποιώ) μέχρι άλλα. Οι συγκρίσεις είναι δύσκολες. Αλλά και το SOT δεν μπορεί να αποτελεί μοναδικό metric σύγκρισης. Για παράδειγμα αυτό που δεν φαίνεται στο SOT στη δική μου χρήση είναι το casting και οι τηλεφωνικές συνομιλίες μέσω Viber (που κρατούν κανένα 2ωρο καθημερινά λόγω δουλειάς), όπως και η μουσική.

Πάντως, προσωπικά, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Μόλις το έβαλα να φορτίσει. Σχεδόν 2 ημέρες με 5,5 ώρες οθόνη, με αρκετό LTE και πολύ ζόρισμα χθες. Πιθανότατα υπάρχουν κινητά με ακόμα καλύτερη απόδοση, δεν αμφιβάλλω, αλλά δεν νομίζω ότι αποτελεί μειονέκτημα η μπαταρία του σε καμία περίπτωση.

spacer.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο αρχικό Post, η χρήση διαφέρει, όπως διαφέρουν και ένα σωρό άλλες λεπτομέρειες. Από τη φωτεινότητα, το dark mode (εγώ δεν χρησιμοποιώ) μέχρι άλλα. Οι συγκρίσεις είναι δύσκολες. Αλλά και το SOT δεν μπορεί να αποτελεί μοναδικό metric σύγκρισης. Για παράδειγμα αυτό που δεν φαίνεται στο SOT στη δική μου χρήση είναι το casting και οι τηλεφωνικές συνομιλίες μέσω Viber (που κρατούν κανένα 2ωρο καθημερινά λόγω δουλειάς), όπως και η μουσική.
Πάντως, προσωπικά, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Μόλις το έβαλα να φορτίσει. Σχεδόν 2 ημέρες με 5,5 ώρες οθόνη, με αρκετό LTE και πολύ ζόρισμα χθες. Πιθανότατα υπάρχουν κινητά με ακόμα καλύτερη απόδοση, δεν αμφιβάλλω, αλλά δεν νομίζω ότι αποτελεί μειονέκτημα η μπαταρία του σε καμία περίπτωση.
QQspDPI.png
 
 
Δεν διαφωνώ σε κάτι συγκεκριμένο, άλλωστε ανέφερα ότι κρίνοντας από τα άλλα τηλέφωνα μου, και το μικρό και το μεγάλο pixel 6 θα με κάλυπταν άνετα και πολύ ικανοποιητικα στη μπαταρία με αντίστοιχους χρόνους όπως έβγαλες εσύ με το παρόν screenshot.

Btw βγήκε νέο update λύνοντας ένα από τα θέματα της σειράς όσον αφορά το Fingerprint reader.

https://www.xda-developers.com/pixel-6-november-update-fingerprint-bug-fixed/

Sent from my KB2003 using Tapatalk



OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν εχει έρθει κάτι.

Επίσης στο  To check if it’s available for you, go to Settings > System > Advanced > System update.

η διαδρομή στο δικο μου είναι Settings > System > System update  δεν υπάρχει δηλαδή το advanced .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...