Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενώ έβλεπα με καλό μάτι μια πιθανή αγορά του εν λόγω κινητού, απογοητευτικά από τα πρώτα reviews σχετικά με την διάρκεια της μπαταρίας. Θέλω να ξεκολλήσω από τις 4-5 ώρες sot που είμαι τα τελευταία 5 χρόνια.

Και τα 8ωρα sot του iPhone 13 Pro Max  θέτουν πλέον άλλα στάνταρ.

Ίσως με μελλοντικά update  να βελτιωθεί η κατάσταση γιατί κατά τα άλλα στους περισσότερους τομείς είναι εξαιρετικό.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΥΝΟΣ φοράει το πηξελ
Δεν παίζει καλή αυτονομια

Στάλθηκε από το MI PAD 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι οι reviewers (πχ MKBHD) που δεν ικανοποιήθηκαν με την αυτονομία των Pixels 6/6 Pro, προφανώς έκαναν βαριά χρήση και φυσικά έπαιζαν με 5G μονίμως. Εδώ που δεν λειτουργεί το 5G, τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Συν ότι η Google διορθώνει την διαχείριση αυτονομίας με updates αργότερα. Οι άλλοι μισοί reviewers δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν είχαν τέτοιο πρόβλημα.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα αναφέρει και στο κεντρικό θέμα,ότι το pixel 6 περί 5G

https://www.tomsguide.com/reviews/google-pixel-6

the Pixel 6 lasted for 8 hours and 13 minutes on T-Mobile's 5G network — That's nearly two hours shy of the average for smartphones. However, I ran that same test on my house using a Verizon SIM, where I can only pick up an LTE signal. Without the power demands of 5G, the Pixel 6 lasted longer — an average of 10 hours and 52 minutes across multiple tests. Now that's more like it.

Our guess is that our battery test burdens the older 5G modem in the Pixel 6, as its subpar performance was in line with 5G phones we saw in early 2020.

Και είναι και λογικό γιατί δεν γίνεται συσκευή με 4650 περίπου μπαταρία και μόλις 1080p 90hz οθόνη να μην έχει κορυφαία αυτονομία. Προφανώς με μελλοντικά updates θα φτιάξει κάπως η κατάσταση.

 

Link to comment
Share on other sites

Διαφέρουν πολύ τα reviews σε σχέση με την μπαταρία και έχει να κάνει με τη χρήση και το 5G. Στο review του Verge στα θετικά του Pixel 6 (στο οποίο βάζει βαθμολογία 9/10) λέει "Great battery life".

https://www.theverge.com/22750387/google-pixel-6-pro-review

Ειδικά στο Pro βλέπεις αντιδιαμετρικές απόψεις. Γενικά πάντως τον MKBHD δεν τον εμπιστεύομαι σε όσα λέει.

Προσωπικά, ο αγαπημένος μου reviewer είναι ο Michael Fisher γιατί θεωρώ ότι προσεγγίζει πιο ωραία τα πράγματα, τονίζει αυτά που τον ενοχλούν και ενδιαφέρουν τον κόσμο και όχι π.χ. τα κολλήματα που έχει. Ο ΜΚΒΗD είναι δυνατόν να μιλάει 2 λεπτά για το πόσο "κλίκι κλίκι" κάνουν τα κουμπιά.

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Sotnem said:

Διαφέρουν πολύ τα reviews σε σχέση με την μπαταρία και έχει να κάνει με τη χρήση και το 5G. Στο review του Verge στα θετικά του Pixel 6 (στο οποίο βάζει βαθμολογία 9/10) λέει "Great battery life".

https://www.theverge.com/22750387/google-pixel-6-pro-review

Ειδικά στο Pro βλέπεις αντιδιαμετρικές απόψεις. Γενικά πάντως τον MKBHD δεν τον εμπιστεύομαι σε όσα λέει.

Προσωπικά, ο αγαπημένος μου reviewer είναι ο Michael Fisher γιατί θεωρώ ότι προσεγγίζει πιο ωραία τα πράγματα, τονίζει αυτά που τον ενοχλούν και ενδιαφέρουν τον κόσμο και όχι π.χ. τα κολλήματα που έχει. Ο ΜΚΒΗD είναι δυνατόν να μιλάει 2 λεπτά για το πόσο "κλίκι κλίκι" κάνουν τα κουμπιά.

 

Χα χα απίστευτος! Πολύ ωραία "γλώσσα" χρησιμοποιεί! Δεν τον ήξερα... subscribed!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Για τους παραπάνω reviewers και γενικά όλους τους παρόμοιους με αυτούς,όλοι τους είναι λίγο άστα να πάνε,υπό την έννοια ότι παρουσιάζουν πολύ επιφανειακά όλες τις συσκευές.

Ασε που κλασσικά πιο πολύ τους ενδιαφέρει τι γίνεται στην δική τους αγορά(δηλαδή της Αμερικής),εξού και γιατί συνέχεια αναφέρουν στις συγκρίσεις Samsung και Apple.

Ο πιο πάνω youtuber πχ είναι και αυτός μια από τα ίδια μεν,αλλα έχει μεγαλύτερο πάθος στην δουλειά του δέ,γιαυτό και βλέπεται πιο ευχάριστα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Sotnem said:

Διαφέρουν πολύ τα reviews σε σχέση με την μπαταρία και έχει να κάνει με τη χρήση και το 5G. Στο review του Verge στα θετικά του Pixel 6 (στο οποίο βάζει βαθμολογία 9/10) λέει "Great battery life".

https://www.theverge.com/22750387/google-pixel-6-pro-review

Ειδικά στο Pro βλέπεις αντιδιαμετρικές απόψεις. Γενικά πάντως τον MKBHD δεν τον εμπιστεύομαι σε όσα λέει.

Προσωπικά, ο αγαπημένος μου reviewer είναι ο Michael Fisher γιατί θεωρώ ότι προσεγγίζει πιο ωραία τα πράγματα, τονίζει αυτά που τον ενοχλούν και ενδιαφέρουν τον κόσμο και όχι π.χ. τα κολλήματα που έχει. Ο ΜΚΒΗD είναι δυνατόν να μιλάει 2 λεπτά για το πόσο "κλίκι κλίκι" κάνουν τα κουμπιά.

 

Ακόμη όμως και ο Mr.mobile για μέτρια μπαταρία μιλάει.  Όπως και να έχει, όταν ελέγχεις και κατασκευάζεις το software και το chip της συσκευής σου , δεν έχεις δικαιολογίες πια για το optimization. Οφείλεις να το έχεις σε επίπεδο iPhone.

Αλλά ας δώσουμε λίγο χρόνο. Μπορεί να φτιάξει με κάποια updates.

Πάντως η αρρώστια που έχω με την διάρκεια της μπαταρίας είναι χρόνια. Περιμένω μία συσκευή ( flagship) να με γιατρέψει. 😄

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panoszavra said:

Ακόμη όμως και ο Mr.mobile για μέτρια μπαταρία μιλάει.  Όπως και να έχει, όταν ελέγχεις και κατασκευάζεις το software και το chip της συσκευής σου , δεν έχεις δικαιολογίες πια για το optimization. Οφείλεις να το έχεις σε επίπεδο iPhone.

Αλλά ας δώσουμε λίγο χρόνο. Μπορεί να φτιάξει με κάποια updates.

Πάντως η αρρώστια που έχω με την διάρκεια της μπαταρίας είναι χρόνιο. Περιμένω μία συσκευή ( flagship) να με γιατρέψει. 😄

ε μα και εσύ γιατί δεν πας σε iOS μεριά?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, guy_fawkes said:

ε μα και εσύ γιατί δεν πας σε iOS μεριά?

Για 1300€ λόγους. Και για την σχετική ελευθερία που μου δίνει ακόμη το Android στο να διαχειρίζομαι την συσκευή μου. 

Πότε δεν λέω πότε όμως. Δεν ξέρεις τι επιφυλάσσει το μέλλον.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, panoszavra said:

Ακόμη όμως και ο Mr.mobile για μέτρια μπαταρία μιλάει.

προφανώς γιατί δουλεύει πολύ και αυτός το 5G και φυσικά τα λιώνει τα κινητά σε φωτό και video.

Link to comment
Share on other sites

Ένα sot 7-8 ώρες να έχει το θεωρώ εξαιρετικό.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Fulgore1 said:

προφανώς γιατί δουλεύει πολύ και αυτός το 5G και φυσικά τα λιώνει τα κινητά σε φωτό και video.

Ότι γράφω αναφέρεται στο τι έχουν πει για iPhone 13pro Max και pixel 6 ίδιοι reviewers ( προφανώς κάνοντας ίδια χρήση με ή χωρίς 5g ). Αν δηλαδή κάνουν χρήση του iPhone  δίχως 5g τότε αντί για 8 ώρες sot  θα είχε 10 ή 12.

Στην παρούσα φάση δεν με ενδιαφέρει το iPhone αλλά το pixel. Βλέπω όμως τι δίνει ο ανταγωνισμός και ζηλεύω.

 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.
Το Amazon γιατί έχει το 6αρι στα €1.099;
Τι δεν έχω καταλάβει;



Εστάλη από το Pixel 4a (5G)



6f7bbd62e30ba56977571797445afe3f.jpg

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, panoszavra said:

Ότι γράφω αναφέρεται στο τι έχουν πει για iPhone 13pro Max και pixel 6 ίδιοι reviewers ( προφανώς κάνοντας ίδια χρήση με ή χωρίς 5g ). Αν δηλαδή κάνουν χρήση του iPhone  δίχως 5g τότε αντί για 8 ώρες sot  θα είχε 10 ή 12.

Στην παρούσα φάση δεν με ενδιαφέρει το iPhone αλλά το pixel. Βλέπω όμως τι δίνει ο ανταγωνισμός και ζηλεύω.

 

Δεν διαφωνώ με το παραπάνω,απλά τονίζω την χρήση 5G μιας και φαίνεται να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με τις υπόλοιπες ναυαρχίδες του 2021.

Βέβαια το 13 pro max γενικά στο κομμάτι αυτονομίας είναι μια κατηγορία από μονο του.

Πιο πολύ δίκαιη/λογική σύγκριση είναι αυτή του 6pro με το s21 ultra.

Οπως και να έχει,μένει να δούμε και μελλοντικά updates πόσο θα βελτιωθεί η κατάσταση,κάτι που είναι δυστηχώς χαρακτηριστικό γνώρισμα σε Android μερία (τα μελλοντικά updates να βελτιώσουν κάποιους τομείς πχ αυτονομία/κάμερα,αντί να είναι όπως πρέπει day one σωστή η εμπειρία όπως στα iphone).

Οποιος έχει το Pixel6 ή σκέφτεται να το αγοράσει σχετικά άμεσα,ας το έχει για αρχή σε 4G ακόμα και άν είναι στο εξωτερικό που υποστηρίζεται κανονικά το 5G,αν τον απασχολεί η παραπάνω κατανάλωση/αυτονομία.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον μένει Αγγλία από Vodafone 

https://www.vodafone.co.uk/mobile/phones/pay-monthly-contracts/google/pixel-6

If you’d like to pay for the full cost of your phone upfront, the total cost of the phone is:

£441

Pay for your device in one go: Visit us in store for more information and full terms and conditions.

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2021 at 7:17 ΜΜ, Fulgore1 said:

Για όποιον μένει Αγγλία από Vodafone 

https://www.vodafone.co.uk/mobile/phones/pay-monthly-contracts/google/pixel-6

If you’d like to pay for the full cost of your phone upfront, the total cost of the phone is:

£441

Pay for your device in one go: Visit us in store for more information and full terms and conditions.

αυτο είναι ,μαλλον, να το αγοράσεις μέσα στο συμβόλαιο.

Οχι ότι είναι κακή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το Pixel 6 από Fnac Γαλλίας.

Όπως ήταν αναμενόμενο έχει μέσα και ένα ζευγάρι usb-c ακουστικά.

Αν έχετε ερωτήσεις πείτε. Ακόμα δεν το έχω δει γιατί έχω δουλειά. Το μέγεθος δεν φαίνεται απαγορευτικό, αλλά το βάρος σε σχέση με το Pixel 4 μου το νιώθεις αμέσως.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, suspect21 said:

ΜΠΑΤΑΡΙΑ!!!😁

Αυτό θα χρειαστεί κάποιες μέρες. Μόλις ολοκληρώσω το σετάρισμα κτλ και λειτουργήσει το adaptive battery καλύτερα.

Προς το παρόν: το δαχτυλικό δουλεύει μια χαρά. Το φοβόμουν πάρα πολύ διαβάζοντας παράπονα. Δεν ξέρω αν σε άλλες συσκευές είναι ακόμα ταχύτερο, αλλά δεν μου έτυχε να μην το διαβάζει. Γενικά δεν ήμουν fan του Face Unlock, αλλά ήμουν του Soli. Επίσης φαίνεται να δουλεύει καλύτερα το smart lock με βάση την τοποθεσία, αλλά επειδή μιλάμε για Google κρατάω μικρό καλάθι ότι αυτό θα είναι μόνιμο.

Μου αρέσει το double tap στην πλάτη του κινητού. Το έβαλα για να τραβάει screenshot, έχει αρκετές επιλογές. Μου λείπει το Squeeze για το Assistant όμως.

Δεν μου αρέσει το "notch" της κάμερας. Θα το συνηθίσω, αλλά επειδή έχω ανοιχτόχρωμο background με εκνευρίζει προς το παρόν.

Το μέγεθος όπως είπα δεν με ενοχλεί όσο φοβόμουν, αλλά είναι αρκετά βαρύ. Αν το σκάσεις σε κεφάλι, σε πάνε αυτόφωρο.

Θήκη έχω πάρει μία Ringke αλλά ακόμα δεν την έβαλα. Γλιστράει αρκετά πάντως και δεν το συνιστώ χωρίς θήκη.

Η μεταφορά με καλώδιο από το Pixel 4 ήταν αρκετά εύκολη και γρήγορη.

Παίζουν κάποια πράγματα που δεν έπαιζαν στο 4, π.χ. εμφανίστηκε το Google TV remote control (το οποίο βέβαια είναι πολύ μέτριο σε σχέση με το app της Sony που χρησιμοποιώ, αλλά μπαίνει στα quick settings). Όλα τα AI φαίνονται πιο γρήγορα και έχει και διάφορα άλλα έξτρα. Assistant, text to speech κτλ.

Οθόνη πολύ ωραία, αλλά δεν βλέπω καμία τρομακτική διαφορά από το 4. Ίσως πιο ευαίσθητα μάτια να το βλέπουν, στις τηλεοράσεις έχω μεγαλύτερη ευαισθησία, σε τόσες μικρές οθόνες όχι. Δεν έχω δοκιμάσει φωτεινότητα στο φουλ γιατί είχε συννεφιά όλη μέρα. Η διαφορά στο μέγεθος της οθόνης όμως είναι αισθητή. Ήδη το 4 μου φαίνεται πολύ μικρό σε μέγεθος οθόνης.

Haptics καταπληκτικά.

Ήχος δεν μου έκανε καμία τρομερή εντύπωση, γενικά δεν ακούω μουσική από τα ηχεία. Τα ακουστικά usb-c είναι όμορφα πάντως. Πρέπει να προχωρήσω σε διαδικασία και για τα Bose.

Κάμερα δεν έχω ανοίξει ακόμα. Μόνο για κάποια QR (για να μεταφέρω δεδομένα από authenticator, Firefox κτλ)

Όλα τρέχουν γρήγορα, δεν περίμενα κάτι λιγότερο. Δεν είχα κανένα κρασάρισμα ή οτιδήποτε. Έκανε διάφορα updates. Ζεστάθηκε ελάχιστα στην αρχή μέχρι να γίνουν όλα. Παιχνίδια δεν παίζω στο κινητό, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω.

Είχε εγκαταστημένα μέσα και τα Google One και Google Pay.

Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ. Πήρα το Seafoam Green. Το κουτί κανονικά έχει ένα καλώδιο usb-c - usb-c, το εργαλείο για τη Sim και τον αντάπτορα για usb. Στη Γαλλία το βάζουν σε ένα δεύτερο κουτί και βάζουν μέσα τα ακουστικά. Φορτιστής φυσικά όχι (αίσχος και όνειδος).

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο προς το παρόν. Θέλω να δω κάμερα και μπαταρία. Κατά τα άλλα, φαίνεται απροβλημάτιστο σαν κλασικό Pixel.

 

Link to comment
Share on other sites

https://gr.etoren.com/products/google-pixel-6-5g-gr1yh-128gb-stormy-black-8gb-ram

846 ευρώ με τα μεταφορικά 

με το 5G τι ισχύει δουλεύει στη χώρα μας;

5G bands 5G Sub-6 n1/2/3/5/7/8/12/14/20/25/28/30/38/40/41/48/66/71/77/78 
Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής με τις μπάντες που βλέπω διαθέσιμες στο τηλέφωνο, θα δουλεύει κανονικά. Δεν ξέρω τι θα γίνεται όταν θα ενεργοποιηθεί στην Ελλάδα το mmWave 5G. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι μόνο το 6 Pro το υποστηρίζει.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
56 minutes ago, kakos said:

με το 5G τι ισχύει δουλεύει στη χώρα μας;

5G bands 5G Sub-6 n1/2/3/5/7/8/12/14/20/25/28/30/38/40/41/48/66/71/77/78 

Σε κανένα Pixel, ανεξαρτήτως μπάντας, είναι κλειδωμένο από τη Google.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...