Jump to content

TCL 20R 5G


atillas24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

19 minutes ago, atillas24 said:

Δεν είναι αυτό που παίζει ρόλο, νομίζω, αλλά από που έχει γίνει εισαγωγή η κάθε συσκευή...

Και ομως παιζει.. Ειχε παρει φιλος συσκευη απο την vodafone εδω αθηνα, οχι τωρα πανε 2 χρονια περιπου, και εβγαζε το σηματακι  της vodafone στην εκκινηση, το συγκεκριμενο λοιπον πηρε μετα απο πολυ καιρο αναβαθμιση σε σχεση με το ιδιο μοντελο απο πλαισιο που δεν ειχε (logo) εταιριας

Κι ομως παιζει ρολο απο που την αγορασες, ακομη κι απ την ελλαδα να ειναι, ολα παιζουν ρολο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aby said:

Και ομως παιζει.. Ειχε παρει φιλος συσκευη απο την vodafone εδω αθηνα, οχι τωρα πανε 2 χρονια περιπου, και εβγαζε το σηματακι  της vodafone στην εκκινηση, το συγκεκριμενο λοιπον πηρε μετα απο πολυ καιρο αναβαθμιση σε σχεση με το ιδιο μοντελο απο πλαισιο που δεν ειχε (logo) εταιριας

Κι ομως παιζει ρολο απο που την αγορασες, ακομη κι απ την ελλαδα να ειναι, ολα παιζουν ρολο

Το ίδιο λέμε εν μέρει. Δε παίζει ρόλο από που το αγόρασες αλλά από που το εισήγαγε το εκάστοτε κατάστημα από όπου αγόρασες το κινητό. Πχ, οι μεγάλες αλυσίδες φέρνουν τις συσκευές που προορίζονταν για την Ελλάδα, ένα όμως Skroutzομάγαζο μπορεί να εισήγαγε τις συσκευές που προορίζονταν, πχ, για τη Πολωνία (γιατί μπορεί να του έβγαινα πιο φθηνές). Όταν έρθει λοιπόν η στιγμή η TCL να δώσει αναβάθμιση και αποφασίσει ότι πρώτη ευρωπαϊκή χώρα που θα πάρει την αναβάθμιση θα είναι η Πολωνία τότε η πολωνική συσκευή θα αναβαθμιστεί πρώτη. Όπως και να έχει σε κάθε περίπτωση και οι 2 συσκευές ελληνικές θεωρούνται (όσον αφορά τη λειτουργία τους).

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, atillas24 said:

Το ίδιο λέμε εν μέρει. Δε παίζει ρόλο από που το αγόρασες αλλά από που το εισήγαγε το εκάστοτε κατάστημα από όπου αγόρασες το κινητό. Πχ, οι μεγάλες αλυσίδες φέρνουν τις συσκευές που προορίζονταν για την Ελλάδα, ένα όμως Skroutzομάγαζο μπορεί να εισήγαγε τις συσκευές που προορίζονταν, πχ, για τη Πολωνία (γιατί μπορεί να του έβγαινα πιο φθηνές). Όταν έρθει λοιπόν η στιγμή η TCL να δώσει αναβάθμιση και αποφασίσει ότι πρώτη ευρωπαϊκή χώρα που θα πάρει την αναβάθμιση θα είναι η Πολωνία τότε η πολωνική συσκευή θα αναβαθμιστεί πρώτη. Όπως και να έχει σε κάθε περίπτωση και οι 2 συσκευές ελληνικές θεωρούνται (όσον αφορά τη λειτουργία τους).

Η vodafone ελλαδας ομως που πηρε το κινητο που ειπα πριν το παλικαρι, ηταν εισαγωγη "Ελληνικη" οχι για αλλο κρατος πχ πολωνιας. Δεν καταλαβες τι εγραψα φιλε μου. 

Αλλο να ειναι εισαγωγη που προοριζεται για αλλο κρατος, που ετσι εννοειτε ειναι αλλη χωρα, και αλλο ομως να ειναι "εκδοση για την ελλαδα" που αν το εισαγει η vodafone με logo εκινησης ειναι "τροποποιημενο" το λογισμικο, οποτε οι αναβαθμισεις για αυτο ειναι "ξεχωριστες" σε σχεση με ενα που δεν εχει τροποποιημενο λειτουργικο για την εκαστοτε εταιρια

Οποτε τον μεγαλυτερο ρολο τον εχει λιγοτερο αν ειναι πχ απο πολωνια η απο ελλαδα, αρκει να μην ειναι "Τροποποιημενο λειτουργικο" που αυτα σχεδον παντα παιρνουν τελευταια τις αναβαθμισεις.

Το παλικαρι που εγραψε ποιο πανω εχει το κινητο που πηρε ¨"τροποποιημενο λειτουργικο" απο την Tim mobile ιταλιας, οποτε αυτο θα παρει αναβαθμιση αργοτερα η εχει τυχει και ορισμενες φορες "αναλογα την εταιρια κινητης" και καθολου, ευχομαι να μην ισχυει στον φιλο μας αυτο και εστω να ερθει καποια στιγμη η αναβαθμιση

ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να περνετε κινητα με logo εταιριας κινητης ειτε ελλαδας ειτε εξωτερικου. Ειναι ρισκο πολυ μεγαλο με τις αναβαθμισεις, που υπαρχουν περιπτωσεις να μην παρουν ουτε μια αναβαθμιση και να κολλησουν οπως ηταν οταν το πηρε απο το καταστημα, δηλ μηδεν υποστηριξη, (εχει τυχει περιπτωση σε φιλο στο παρελθον ετσι)

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Με Android 11 παίζει ακόμα; Φαίνεται καλή περίπτωση για τον πατέρα μου πχ, που θέλει νέο smartphone με 5G, αλλά δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. 

Στα 130 στο e-shop φαίνεται καλό, αλλά με τα 105 που είχε πριν μέρες στον Κωτσο (προχθές το είδα και είχε τελειώσει), ίσως αξίζει η αναμονή παρόμοιας προσφοράς... 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, aby said:

Η vodafone ελλαδας ομως που πηρε το κινητο που ειπα πριν το παλικαρι, ηταν εισαγωγη "Ελληνικη" οχι για αλλο κρατος πχ πολωνιας. Δεν καταλαβες τι εγραψα φιλε μου. 

Αλλο να ειναι εισαγωγη που προοριζεται για αλλο κρατος, που ετσι εννοειτε ειναι αλλη χωρα, και αλλο ομως να ειναι "εκδοση για την ελλαδα" που αν το εισαγει η vodafone με logo εκινησης ειναι "τροποποιημενο" το λογισμικο, οποτε οι αναβαθμισεις για αυτο ειναι "ξεχωριστες" σε σχεση με ενα που δεν εχει τροποποιημενο λειτουργικο για την εκαστοτε εταιρια

Οποτε τον μεγαλυτερο ρολο τον εχει λιγοτερο αν ειναι πχ απο πολωνια η απο ελλαδα, αρκει να μην ειναι "Τροποποιημενο λειτουργικο" που αυτα σχεδον παντα παιρνουν τελευταια τις αναβαθμισεις.

Το παλικαρι που εγραψε ποιο πανω εχει το κινητο που πηρε ¨"τροποποιημενο λειτουργικο" απο την Tim mobile ιταλιας, οποτε αυτο θα παρει αναβαθμιση αργοτερα η εχει τυχει και ορισμενες φορες "αναλογα την εταιρια κινητης" και καθολου, ευχομαι να μην ισχυει στον φιλο μας αυτο και εστω να ερθει καποια στιγμη η αναβαθμιση

ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να περνετε κινητα με logo εταιριας κινητης ειτε ελλαδας ειτε εξωτερικου. Ειναι ρισκο πολυ μεγαλο με τις αναβαθμισεις, που υπαρχουν περιπτωσεις να μην παρουν ουτε μια αναβαθμιση και να κολλησουν οπως ηταν οταν το πηρε απο το καταστημα, δηλ μηδεν υποστηριξη, (εχει τυχει περιπτωση σε φιλο στο παρελθον ετσι)

Ό,τι έγραψες για τα branded τηλέφωνα ισχύει αλλά εγώ προσωπικά έχω χρόνια να δω ή να ακούσω (από προσωπική εμπειρία ή από συγγενείς και φίλους) συσκευή με λογότυπο κινητής. Νόμιζα ότι είχαν "καταργηθεί" στην Ελλάδα. Αν πέσει στα χέρια κάποιου τέτοια συσκευή τότε αμέσως επιστροφή και αλλαγή συσκευής ή επιστροφή χρημάτων...!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως θα δεις συσκευή με λογότυπο. Πιο πιθανό είναι να υπάρχουν κάποιες εφαρμογές προεγκατεστημένες. Δεν έχετε άδικο σε αυτά που λέτε, αλλά στην περίπτωση μας δεν έχουν και πολύ μεγάλη σχέση. Κάποια TCL φαίνεται πως τα έχει παρατημένα στο έλεός τους και το πολύ να πάρουν μια αναβάθμιση το χρόνο και αν. Και όλα αυτά περί εξάρτησης της ενημέρωσης από τα κανάλια διανομής ή τον πάροχο κινητής κλπ θα χρησιμοποιηθούν ως δικαιολογία από την εξυπηρέτηση της εταιρείας εάν τους ρωτήσει κάποιος. Η ουσία είναι πως όταν βγει κάποιο update έστω και σταδιακά θα πρέπει να έρθει ΟΤΑ σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Καλημέρα. Με Android 11 παίζει ακόμα; Φαίνεται καλή περίπτωση για τον πατέρα μου πχ, που θέλει νέο smartphone με 5G, αλλά δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. 

Στα 130 στο e-shop φαίνεται καλό, αλλά με τα 105 που είχε πριν μέρες στον Κωτσο (προχθές το είδα και είχε τελειώσει), ίσως αξίζει η αναμονή παρόμοιας προσφοράς... 

Ναι , το Android 11 έχει και άγνωστο αν θα δώσουν αναβάθμιση το 12.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενημέρωση συστήματος Google Play Αυγούστου 2022 ( 19MB ).
Αυτό δεν έχει να κάνει με την συσκευή, σε όλες τι ίδιο είναι.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρε παιδιά!

Φτηνό κινητό πήραμε (πχ εγώ 10.8 € /μήνα 3/128) με αρκετά καλούδια που τηρεί όσα υπόσχεται.

Ας υποθέσουμε ότι δεν πληρώσαμε για τις αναβαθμίσεις.
Θέτω το ερώτημα

Αν η SAMSUNG έδινε το GALAXY S22 ULTRA 5G αντι 1200 στα 300-500 και με 12 άτοκες

αλλά με χωρίς καμία αναβάθμιση στο μέλλον θα το αγοράζαμε;;;

Εγώ ΝΑΙ

Edited by tasos_v
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι σημαντικό κομμάτι της αξίας ενός κινητού είναι και το λογισμικό. Η Samsung έχει άτομα που πληρώνει για να υποστηρίζουν το τηλέφωνο ενσωματώνοντας όλες τις ενημερώσεις ασφαλείας και προσαρμόζοντας κάθε νέα έκδοση του λειτουργικού, με αποτέλεσμα η συσκευή που πλήρωσες ακριβότερα στα 3,5 - 4 χρόνια από την αγορά να έχει πάρει 3-4 διαφορετικές εκδόσεις Android και κάθε μήνα security updates. Αυτό που ρωτάς δεν θα γίνει ποτέ, γιατί η Samsung δεν θα στο έδινε. Θα έπαιρνες ένα άγνωστο κινέζικο τηλέφωνο επειδή έχει καλό επεξεργαστή και είναι φθηνό ξέροντας ότι δεν θα σου δώσει κανένα ίσως update; Αυτό είναι πολύ κοντά στο παράδειγμα που περιγράφεις στο ερώτημα σου.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Mark_K said:

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι σημαντικό κομμάτι της αξίας ενός κινητού είναι και το λογισμικό. Η Samsung έχει άτομα που πληρώνει για να υποστηρίζουν το τηλέφωνο ενσωματώνοντας όλες τις ενημερώσεις ασφαλείας και προσαρμόζοντας κάθε νέα έκδοση του λειτουργικού, με αποτέλεσμα η συσκευή που πλήρωσες ακριβότερα στα 3,5 - 4 χρόνια από την αγορά να έχει πάρει 3-4 διαφορετικές εκδόσεις Android και κάθε μήνα security updates. Αυτό που ρωτάς δεν θα γίνει ποτέ, γιατί η Samsung δεν θα στο έδινε. Θα έπαιρνες ένα άγνωστο κινέζικο τηλέφωνο επειδή έχει καλό επεξεργαστή και είναι φθηνό ξέροντας ότι δεν θα σου δώσει κανένα ίσως update; Αυτό είναι πολύ κοντά στο παράδειγμα που περιγράφεις στο ερώτημα σου.
 

δεν είπα η  SAMSUNG

είπα ΑΝ η SAMSUNG

κατά τα λοιπά συμφωνούμε και είναι επιλογή του καθενός να πάρει φτηνό με ελάχιστες αναβαθμίσεις κρατώντας το 1-2 χρόνια ή ακριβό στα διπλά τριπλά χρήματα με παρόμοια χαρακτηριστικά και φουλ αναβαθμίσεις κρατώντας το 4-5 χρόνια

προσωπικά επιλέγω το 1ο

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι το 1ό είναι ότι καλύτερο, ποιός αντέχει να τρώει στη μάπα το ίδιο τηλέφωνο 4-5 χρόνια.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 5 μήνες κλείνω 4 χρόνια με το S10e. Είναι σαν καινούριο. Δεν βλέπεις πουθενά την ηλικία του. Εκτός του ότι παίρνεις ότι πληρώνεις, ποιοτικά μιλώντας, είναι ότι στο λειτουργικό δεν διαφέρει ιδιαίτερα από ένα καινούριο. Αυτά είναι τα καλά της σωστής υποστήριξης. Κι εγώ παλιά έδινα το πολύ 300€ για κινητό, αλλά τελικά από το να δώσω 300 για να το κρατήσω 2 χρόνια, το να πάω σε κάτι που κόστισε 800 και το πλήρωσα σε 24 άτοκες που μπορούσα να τα δίνω και να το κρατήσω 4+ χρόνια δεν είναι τόσο δύσκολο. Από τη στιγμή που μπορώ και το προσέχω δηλαδή και δεν μου πέφτει κάτω συνεχώς πχ να σπάσει κλπ

Επίσης στις διακοπές χρησιμοποιούσα για 3ο να το έχω μόνο για την παραλία ένα S7. Συσκευή 6 ετών, που φαίνεται η ηλικία της (κυρίως στη μπαταρία), αλλά ακόμη δουλεύει άνετα. Αν και δεν το έχω αγοράσει εγώ και μου το χάρισαν, τα 700€ που έκανε το 2016 έγιναν απόσβεση και με το παραπάνω, μιας και πέρασε συνολικά από 3 άτομα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Mark_K said:

Εγώ σε 5 μήνες κλείνω 4 χρόνια με το S10e.,,,,

Και από μπαταρία πως τα πας;

Πόσο κάνει η γνήσια μαζί με την τοποθέτηση;

Link to comment
Share on other sites

Την μπαταρία την άλλαξα πρώτη φορά στους 23 μήνες. Είχα ακούσει πως εντός του πρώτου χρόνου δεν σε χρεώνουν, ενώ εντός του 2ου πάει γύρω στα 20€ αντί για 40-50(νομίζω) που κάνει εκτός εγγύησης. Ωστόσο δεν με χρέωσαν κάτι. Είναι η 2η φορά που μου συνέβη το ίδιο, καθώς και με το 7άρι που είχε φουσκώσει λίγο αλλάχτηκε η μπαταρία επίσης δωρεάν. 1,5 χρόνο μετά την αλλαγή είμαι πάλι σε πολύ καλή κατάσταση. Άντε να είναι στα 85% της καινούριας αν έχει πέσει λιγάκι.

Να σημειώσω ότι όταν λέω ότι προσέχω τα τηλέφωνά μου το εννοώ. Δεν φορτίζει ποτέ με γρήγορη φόρτιση αν δεν υπάρχει μεγάλη ανάγκη χρόνου, και επίσης πάντα δουλεύω 2 συσκευές με twin sim που είναι στημένες πανομοιότυπα. Επειδή υπάρχει πάντα διαθέσιμη μια όταν φορτίζω την πρώτη, ποτέ δεν έχω κάνει βλακείες του τύπου να το δουλεύω ενώ φορτίζει ανεβάζοντας τη θερμοκρασία της μπαταρίας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

129,90€ η έκδοση 4/64 στο e-shop για μια βδομάδα...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τσεκαρετε και πάλι το ενημέρωση συστήματος Google Play στα κινητά σας γιατί έβγαλε αναβάθμιση 22 MB σήμερα, παρέμεινε βέβαια το Αύγουστος 2022. Άντε να δούμε πότε και αν θα γίνει αναβάθμιση στο Android 12...

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Brainmorf said:

Τσεκαρετε και πάλι το ενημέρωση συστήματος Google Play στα κινητά σας γιατί έβγαλε αναβάθμιση 22 MB σήμερα, παρέμεινε βέβαια το Αύγουστος 2022. Άντε να δούμε πότε και αν θα γίνει αναβάθμιση στο Android 12...

Εμένα δε μου βγάζει καμιά αναβάθμιση... 

Δε νομίζω βέβαια αυτή η αναβάθμιση να σχετίζεται με την αναβάθμιση σε Android 12

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, atillas24 said:

Εμένα δε μου βγάζει καμιά αναβάθμιση... 

Δε νομίζω βέβαια αυτή η αναβάθμιση να σχετίζεται με την αναβάθμιση σε Android 12

Μάλιστα, άρα φίλε δεν θα ενημερώνονται όλα τα κινητά ταυτόχρονα για το Google Play. Όχι δεν έχει να κάνει με το Android 12 , απλά το αναφέρω.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ένας χρόνος χωρίς ενημέρωση ασφαλείας, τα συγχαρητήρια μου.

Δεν μιλάμε καν όπως καταλαβαίνετε για το Android 12 μέχρι στιγμής.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Brainmorf said:

Ένας χρόνος χωρίς ενημέρωση ασφαλείας, τα συγχαρητήρια μου.

Δεν μιλάμε καν όπως καταλαβαίνετε για το Android 12 μέχρι στιγμής.

Λογικά το πουλάς κοψοχρονιά σε πολύ καλή τιμή αρκετά κάτω από την τιμή αγοράς..
Αν όντως το δίνεις ενδιαφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, tasos_v said:

Λογικά το πουλάς κοψοχρονιά σε πολύ καλή τιμή αρκετά κάτω από την τιμή αγοράς..
Αν όντως το δίνεις ενδιαφέρομαι.

γιατι να μην στο δωσει τζαμπα?αν διαβασεις τι γραφεις αυτο το συμπερασμα βγαινει.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, mobile59 said:

γιατι να μην στο δωσει τζαμπα?αν διαβασεις τι γραφεις αυτο το συμπερασμα βγαινει.

Προσφέρομαι να θυσιαστώ -αφιλοκερδώς-  και να διευκολύνω τον φίλο να το ξεφορτωθεί.. 🤭

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...