Jump to content

TCL 20R 5G


atillas24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, Brainmorf said:

Καλορίζικο , εντυπώσεις όταν παραλάβεις. 

Σε ευχαριστώ.

Εννοείται θα  καταθέσω τις εντυπώσεις μου αν και οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες από το συγκεκριμένο.

Ελπίζω χωρίς bugs και τερτίπια να ανταποκρίνεται σωστά σε αυτά που υπόσχεται.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση συστήματος Google Play Ιουλίου 2022 ( 31MB ).

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το δίνει η Google, όχι ο κατασκευαστής. Ενημέρωση ασφαλείας Android είναι το σημαντικό να δίνει. Σε αυτήν, τι ημερομηνία έχει;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Mark_K said:

Αυτό το δίνει η Google, όχι ο κατασκευαστής. Ενημέρωση ασφαλείας Android είναι το σημαντικό να δίνει. Σε αυτήν, τι ημερομηνία έχει;

Το γνωρίζω φίλε, λοιπόν ενημέρωση ασφαλείας 5 Ιανουαρίου 2022 και Google Play 1 Ιουλίου 2022. Το αναφέρω γιατί στο Play αν δεν κάνεις χειροκίνητα αναζήτηση , δεν βγάζει αυτόματα την ενημέρωση.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Συνεχίζει η ίδια (ανύπαρκτη) πολιτική υποστήριξης σε 2 μέλη της οικογένειας 20(20 5G/20R 5G).

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και εγώ τις εντυπώσεις μου μετά από μια βδομάδα μερικής χρήσης.

TCL 20R 5G (4/128) κωδικός μοντέλου Τ767Η_ΕΕΑ

Το αγόρασα από  Γερμανός στα 129,90€ κωδικός μοντέλου Τ767Η_ΕΕΑ

Οι κύριοι λόγοι αγοράς ήταν τα NFC  & fingerprint και το 5G

1-      Έκανε ενημέρωση στην v3.0.2B2P

2-      Με τη RAM στα 60% δεν έχω παρατηρήσει κάποιο κόλλημα.

3-      Δυσκολεύτηκα μέχρι να πετύχω στη ρύθμιση και να συνηθίσω  το δακτυλικό που βρίσκεται στην πλάτη αν και με τη χρήση πείθομαι ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω με το ένα χέρι αφού το δακτυλικό είναι  πίσω.

4-      Το NFC λειτουργεί μια χαρά όπως επίσης και το 5G.

5-      Για την οθόνη μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ ( δεν έχω εγκαταστήσει παιχνίδια ούτε καν ασχολούμαι)

Η φωτεινότητα είναι εξαιρετική και προσωπικά η ανάλυση με ικανοποιεί απόλυτα προς το παρόν. Ως προς την ανάλυση ( μελανό σημείο για αρκετούς) η αναπαραγωγή βίντεο κατά την άποψη μου είναι αρκετά ικανοποιητική αλλά θα μπορούσε βέβαια να ήταν καλλίτερη με υψηλότερη ανάλυση.

6-      Η ποιότητα της κάμερας δεν είναι κακή στις λίγες φωτογραφίες και βίντεο που τράβηξα αποδίδονται σχετικά ικανοποιητικά τα χρώματα και η λειτουργία μacro είναι ικανοποιητική για μένα.

Αυτά .

Συμπερασματικά για τα χρήματα που πλήρωσα και με 12 άτοκες  θεωρώ ότι έκανα καλή αγορά.

Αν κάποιος θέλει να το τεστάρω σε κάτι αρκεί να μου πει τι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε,  τίμιο όπως είπαμε για τα χρήματα του αλλά με αργή / ανύπαρκτη υποστήριξη από την TCL όσο αναφορά τις ενημερώσεις λογισμικού. 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2022 at 4:08 ΜΜ, Brainmorf said:

Μπράβο φίλε,  τίμιο όπως είπαμε για τα χρήματα του αλλά με αργή / ανύπαρκτη υποστήριξη από την TCL όσο αναφορά τις ενημερώσεις λογισμικού. 

Όπως προανέφερα έκανε ενημέρωση στην v3.0.2B2P

Δεν γνωρίζω  το αν δεν υπάρξει άλλη ενημέρωση ποιες επιπτώσεις θα υπάρχουν.?? ( bugs δεν έχω διαπιστώσει μέχρι στιγμής)

Όπως λες για τα χρήματα που πλήρωσα 11€ το μήνα άτοκα με λειτουργίες  (5G , NFC, fingerprint 4GB RAM / 128GB ROM) δεν υπάρχει στην αγορά άλλο με παρόμοια  τιμή παρά μόνο στα διπλά και βάλε...

Ο μόνος συμβιβασμός αν θέλεις στην ανάλυση οθόνης αν και η φωτεινότητα είναι και με το παραπάνω και προσωπικά με καλύπτει για τη χρήση  που το θέλω απόλυτα.

 

Προς θεού δεν κάνω διαφήμιση την ταπεινή μου γνώμη λέω

Edited by tasos_v
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η ανάλυση της οθόνης ( δεν με απασχολεί ) αλλά και το ότι θα έπρεπε κάθε μήνα να είχαμε ενημερώσεις ασφαλείας. Περνάμε στα κινητά μας πλέον κάρτες τραπεζών, σημαντικά έγγραφα, ταυτότητες κτλπ. Βέβαια δουλεύουν όλα κομπλέ - γρήγορα - χωρίς προβλήματα και βλέπω να το κρατάω χρόνια.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου νομίζω ότι οι συχνές (κάθε μήνα???) ενημερώσεις ασφαλείας συμβαίνουν σε εταιρίες που πλασάρουν πολλά μοντέλα   για να διορθώσουν bugs που λόγω βιασύνης να βγεί γρήγορα στην αγορά προλαβαίνοντας τον ανταγωνισμό.

Μην ξεχνάμε ότι τεράστιες εταιρείες Apple Xiaomi, Samsung , Onplus , Sony κά έχει συμβεί να ανακαλούν ακόμη και συσκευές λόγω προβλημάτων ασφαλείας.

Για τα χρήματα που πληρώσαμε 125-130€ μην έχουμε παράπονα και απαιτήσεις μιας και το κιν κάνει σωστά όσα υπόσχεται και εάν θέλουμε ενημερώσεις και περισσότερα ας πάμε αλλού και τα σκάμε κανονικά..

Όπως προανέφερα το χρησιμοποιώ με 2η clone sim για 2ο  , μου έπεσε χωρίς θήκη απο 1.5 μέτρο στο τσιμέντο δεν επαθε τίποτε  και προς το παρόν είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση. Τις μηνιαίες αναβαθμίσεις ασφαλείας, τις διαθέτει πρώτα η Google για να καλύψει κενά που ανακαλύπτουν και θα μπορούσαν να αποτελέσουν κίνδυνο, και μιλάμε για μικρά updates των 60-70mb. Από εκεί και πέρα ο κάθε κατασκευαστής ανάλογα με την πολιτική του τα προσαρμόζει στις συσκευές του και τα διαθέτει είτε μηνιαία, είτε έστω κάθε τρίμηνο. Εκεί δείχνει πόσο σοβαρός είναι. Επειδή χρησιμοποιώ 2 τηλέφωνα Samsung συμπτωματικά 3,5 ετών και τα δύο, είναι εντυπωσιακό το ότι το ένα (σειρά s) παίρνει ακόμη κάθε μήνα και το άλλο (σειρά A) κάθε τρίμηνο. Αυτή τη στιγμή είναι και τα 2 με ενημέρωση ασφαλείας Ιουλίου 2022. Και το γεγονός ότι η συγκεκριμένη εταιρία έχει πολλά μοντέλα το κάνει ακόμη πιο δύσκολο, γιατί απαιτεί να έχει πιο πολλά άτομα να ασχολούνται με τις συσκευές (προγραμματιστές). Με την TCL θα ήταν ακόμη πιο απλό, αλλά φαίνεται πως πολλές συσκευές ακόμη και ενός έτους να είναι τις έχει παρατήσει στο έλεός τους.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mark_K said:

Καμία σχέση. Τις μηνιαίες αναβαθμίσεις ασφαλείας, τις διαθέτει πρώτα η Google για να καλύψει κενά που ανακαλύπτουν και θα μπορούσαν να αποτελέσουν κίνδυνο, και μιλάμε για μικρά updates των 60-70mb. Από εκεί και πέρα ο κάθε κατασκευαστής ανάλογα με την πολιτική του τα προσαρμόζει στις συσκευές του και τα διαθέτει είτε μηνιαία, είτε έστω κάθε τρίμηνο. Εκεί δείχνει πόσο σοβαρός είναι. Επειδή χρησιμοποιώ 2 τηλέφωνα Samsung συμπτωματικά 3,5 ετών και τα δύο, είναι εντυπωσιακό το ότι το ένα (σειρά s) παίρνει ακόμη κάθε μήνα και το άλλο (σειρά A) κάθε τρίμηνο. Αυτή τη στιγμή είναι και τα 2 με ενημέρωση ασφαλείας Ιουλίου 2022. Και το γεγονός ότι η συγκεκριμένη εταιρία έχει πολλά μοντέλα το κάνει ακόμη πιο δύσκολο, γιατί απαιτεί να έχει πιο πολλά άτομα να ασχολούνται με τις συσκευές (προγραμματιστές). Με την TCL θα ήταν ακόμη πιο απλό, αλλά φαίνεται πως πολλές συσκευές ακόμη και ενός έτους να είναι τις έχει παρατήσει στο έλεός τους.

Σεβαστή η γνώμη τα παράπονα και ο προβληματισμός σου .

Αν δεν κατεβάζει ούτε τις αναβαθμίσεις ασφαλείας, της Google, το πουλάς κοψοχρονιά 50-60 και δίνεις 300-800+ και παίρνεις άλλο.

Στα δύο μου  mi note 3 που χρησιμοποιώ σαν κύρια οι αναβαθμίσεις ΟΤΑ έχουν πάψει προ πολλού και ούτε καν σκέπτομαι γι αυτό το λόγο να το αντικαταστήσω και να πετάξω χρήματα.. Στο ένα άλλαξα ήδη μπαταρία και είναι μια χαρά.

Ο λόγος που πήρα το TCL είναι ότι στα Xiaomi ξεκλείδωσα bootloader και δεν υποστηρίζουν πλέον Google Pay,

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό δεν είναι επιλογή. Τηλέφωνο που πήρα 200€ να το δώσω 50-60. Μιλάω για το 20 5G, το οποίο ακόμη το πληρώνω. Το έδωσα στη μάνα μου, αν και πάλι δεν είμαι ήσυχος. Με ενημέρωση ασφαλείας 6+ μηνών πίσω, ίσως είναι επίφοβο για να δουλεύεις εφαρμογές e banking.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επίφοβο, καθώς οι τραπεζικές συναλλαγές περνούν από διάφορα δυνατά verifications πριν ολοκληρωθούν.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίφοβο γιατί; και 2 χρόνια πίσω να είναι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι, μόνο με δικό σου λάθος μπορεί να χάσεις λεφτά, όλα αυτά γίνονται πολύ απλά για να πουλάνε καινούργιες συσκευές.  

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας όπως νομίζει. Εγώ δεν αισθάνομαι άνετα. Γνωρίζω τις ασφαλιστικές δικλείδες που έχουν οι εφαρμογές, και προσωπικά είμαι αρκετά έμπειρος για να μην την πατήσω(αν και για τίποτα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος σε αυτή τη ζωή). Αλλά όταν το λειτουργεί ένα άτομο μεγαλύτερης ηλικίας με ελάχιστη έως καθόλου εμπειρία σε αυτά, και που μπορεί πολύ εύκολα να πατήσει κάτι που θα εμφανιστεί και θα είναι κακόβουλο, δεν είναι το καλύτερο μου. Όχι ότι είναι μεγάλες πιθανότητες να συμβεί κάτι, αλλά δεν είμαι και τέρμα ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, chios said:

Επίφοβο γιατί; και 2 χρόνια πίσω να είναι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι, μόνο με δικό σου λάθος μπορεί να χάσεις λεφτά, όλα αυτά γίνονται πολύ απλά για να πουλάνε καινούργιες συσκευές.  

Συμφωνώ απόλυτα! 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά διαπιστώνω- αν και ασχολούμαι αρκετά χρόνια - ότι γνωρίζετε όλοι πολύ περισσότερα το πιστεύω  και δεν το λέω ειρωνικά .

Θέτω τον εξής λογικό προβληματισμό και τα εξής επιχειρήματα:

1- Με την αγορά οποιουδήποτε smartphone γράφει πουθενά στην εγγύηση ότι η εταιρεία θα παρέχει για τόσα χρόνια και πχ ανά μήνα αναβαθμίσεις; ΟΧΙ

2- Υπέγραψε ποτέ κάποιος ότι είναι υποχρεωμένος να δέχεται τις αναβαθμίσεις αλλιώς είναι ο ίδιος υπεύθυνος σε περίπτωση που του κλαπούν δεδομένα; ΟΧΙ

3- Είδε κανείς κάποια μεμονωμένη ή ομαδική αγωγή εναντίον κάποιας εταιρείας ότι λόγω και εξαιτίας μη αναβαθμίσεων έχασε προσωπικά δεδομένα και έπαθε οικονομική ζημία; ΟΧΙ

 

Αρα: για εμένα οι όποιες αναβαθμίσεις διορθώνουν κάποια bugs κάθε φορά καλλιτερεύοντας την λειτουργία του κινητού και διατηρώντας το prestige της όποιας εταιρείας .

Ακόμη όπως σωστά νομίζω προανέφεραν οι φίλοι πιο πάνω :

p_k  "οι τραπεζικές συναλλαγές περνούν από διάφορα δυνατά verifications πριν ολοκληρωθούν"

chios said: "δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι, μόνο με δικό σου λάθος μπορεί να χάσεις λεφτά, όλα αυτά γίνονται πολύ απλά για να πουλάνε καινούργιες συσκευές"

Ακόμη κάποιοι με super duper συσκευές με foul αναβαθμίσεις από λάθος τους κίνηση άρπαξαν κακόβουλο που είχε τον έλεγχο της συσκευής τους και δεν έπαιρναν χαμπάρι.

Για αυτό και εγώ κρατάω και όσο πάει θα κρατήσω τα "παλιά" μου Xiaomakia minote3 με αισθητήρες που δεν έχουν σε σύνολο  και ναυαρχίδες υπερσύγχρονες "νέα πανάκριβα μοδέλα...." και το συγκεκριμένο TCL 20R που είναι super value for money και 5G παρακαλώ!

Αυτά φίλοι μου.

Παραλληλίζοντας, σήμερα έμαθα ότι διέρρηξαν το σπίτι συγγενή μου σε πολυκατοικία στο Γαλάτσι αφαιρώντας χρυσαφικά και χρήματα.

Μηδέν ίχνη παραβίασης!!!!

Ε! είχε βάλει παντού κλειδαριές υπερασφαλείας συναγερμούς και καυχιόταν ότι μέσα δεν μπαίνει ούτε κουνούπι.

Άσε !!! Μην σου κάτσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι σωστοτατοι και πολύ λογικοί συλλογισμοί.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα με τη προσφορά και για τα λεφτά του είναι μια χαρά. Μόνο ένα κουλο μου κάνει. Σε κλήση φωνητική viber δεν ξεκλειδώνει η οθόνη για να απαντήσεις. Έψαξα ρυθμ τηλεφώνου και viber δεν βρήκα κάτι. Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites



Ειλικρινά διαπιστώνω- αν και ασχολούμαι αρκετά χρόνια - ότι γνωρίζετε όλοι πολύ περισσότερα το πιστεύω  και δεν το λέω ειρωνικά .
Θέτω τον εξής λογικό προβληματισμό και τα εξής επιχειρήματα:
1- Με την αγορά οποιουδήποτε smartphone γράφει πουθενά στην εγγύηση ότι η εταιρεία θα παρέχει για τόσα χρόνια και πχ ανά μήνα αναβαθμίσεις; ΟΧΙ
2- Υπέγραψε ποτέ κάποιος ότι είναι υποχρεωμένος να δέχεται τις αναβαθμίσεις αλλιώς είναι ο ίδιος υπεύθυνος σε περίπτωση που του κλαπούν δεδομένα; ΟΧΙ
3- Είδε κανείς κάποια μεμονωμένη ή ομαδική αγωγή εναντίον κάποιας εταιρείας ότι λόγω και εξαιτίας μη αναβαθμίσεων έχασε προσωπικά δεδομένα και έπαθε οικονομική ζημία; ΟΧΙ
 
Αρα: για εμένα οι όποιες αναβαθμίσεις διορθώνουν κάποια bugs κάθε φορά καλλιτερεύοντας την λειτουργία του κινητού και διατηρώντας το prestige της όποιας εταιρείας .



Άποψή σου, και εννοείται ότι δεν συμφωνώ.
Το TCL 20 5G σύμφωνα με το site του κατασκευαστή θα υποστηριζόταν με αναβαθμίσεις ασφαλείας μέχρι το τέλος του '23. Το είχα δει πριν το αγοράσω, και με λύπη μου βλέπω πως το έχει αφαιρέσει πλέον. Δεν χρειάζεται να "έχει συμφωνήσει με αναφορά στην εγγύηση". Μόνο και μόνο που σου υπόσχεται κάτι για να το αγοράσεις και μετά το αθετεί, είναι καθαρή εξαπάτηση.
Το ότι πιστεύεις ότι οι αναβαθμίσεις ασφαλείας είναι κάτι προαιρετικό και μη απαραίτητο, είναι δικαίωμα σου, άλλα όπως και να το κάνουμε είναι κάτι πολύ σημαντικό και όχι θέμα prestige όπως γράφεις.

https://www.makeuseof.com/safe-use-phone-no-longer-gets-updates/

Παρεπιπτόντως, το να διορθώνονται και bugs , πέρα από τα security updates, είναι κάτι πολύ ουσιώδες. Και το δικό μου τηλέφωνο έχει αρκετά. Όταν δεν δίνει την παραμικρή αναβάθμιση, είναι επόμενο πως δεν ενδιαφέρεται να διορθώσει τίποτα. Σαν να σου λέει ότι σε έχει γραμμένο και δεν ασχολείται μαζί σου. Δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά πως σας φαίνεται μια τέτοια συμπεριφορά λογική για συσκευή που θεωρείται ακόμη καινούρια και δεν έχει κλείσει πχ 3ετία. Έχουν περάσει από τα χέρια μου τηλέφωνα των Samsung, Sony, Motorola, Nokia, Xiaomi και κανένα δεν είχε τόσο άσχημη υποστήριξη σε αυτόν τον τομέα όσο το TCL. Μόνο ένα Doogee του 50ρικου που είχα δοκιμάσει προ 6ετιας δεν είχε πάρει τίποτα. Τα συχνά updates σε μια συσκευή στα πρώτα 2 τουλάχιστον χρόνια είναι κάτι απαραίτητο και αυτονόητο, και όχι ένα επιπλέον feature.

Για εμένα είναι κοροϊδία. Στο λέει ξεκάθαρα πως θα σε υποστηρίξω μόνο αν αγοράσεις το ακριβότερο μοντέλο της σειράς. Για όλα τα άλλα, συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να πληρώσω άτομα να ασχοληθούν με αυτό. Μείνε με 1 αναβάθμιση το χρόνο(το πολύ), και αν σου αρέσει.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε οπότε πάμε παρακάτω. Για το θέμα του Viber που λέει ο dnikolidak γνωρίζει κανείς; 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

εχω το συγκεκριμενο τηλ εδω και 4+ μηνες δεν εχω βρει ουτε ενα bug και προερχομαι απο poco m3,genika eyxaristhmenow apo thn epilogh moy to phra 90€ την εκδοση με τα 128 γβ

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, bill27 said:

εχω το συγκεκριμενο τηλ εδω και 4+ μηνες δεν εχω βρει ουτε ενα bug και προερχομαι απο poco m3,genika eyxaristhmenow apo thn epilogh moy to phra 90€ την εκδοση με τα 128 γβ

Από πού το πήρες στα 90;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...