Jump to content

TCL 20R 5G


atillas24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

36 minutes ago, Mark_K said:

Τι να σου πω, εμένα μου φαίνονται περίεργα όλα αυτά που διαβάζω περί ανωτερότητας της υλοποίησης του λειτουργικού στα TCL, λες και οι υπόλοιποι κατασκευαστές δεν τα προσέχουν και τα παραδίδουν προς πώληση τίγκα στα bugs, εκτός αν η σύγκριση γίνεται με τίποτα ανώνυμο κινέζικο με μηδενική υποστήριξη, ξέρω'γω.

Χωρίς να θέλω να βγω εκτός θέματος και να φανώ hater, αλλά μόλις περιέγραψες τη Xiaomi/Poco

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CaptainChris said:

Φιλε Mark_K, αλήθεια πρώτη φορά ακούω προβλήματα λογισμικού σε συσκευή της TCL και όχι ένα. Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα στην συσκευή σου και πρέπει να τό πας κρίμα είναι. Οσο για τις ενημερώσεις η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και τόσο τακτικοί. Πρώτη μου TCL συσκευή ήταν το Plex που το πηρα τον Φεβρουάριο του 2020, πήρε μια ενημέρωση αρχές Μαρτίου και η επόμενη ηταν τον Σεπτέμβριο και μετα Δεκεμβρίο. Τότε πήρα το 10 pro που καθε δύο μήνες είχε ενημερώση εως και τον περασμένο Δεκέμβριο. Τον Απρίλιο πήρε την τελευταία ενημέρωση. Εντωμεταξύ εχω για 2η συσκευή το 30+ εδω και δύο μήνες, είναι στην ενημέρωση ασφαλείας Ιανουαρίου δεν έχει πάρει ακόμα καμία. Και οι δύο συσκευές λειτουργούν ρολόι χώρις κανένα πρόβλημα. Άλλοι χρήστες TCL αλλά και Alcatel που είναι η θυγατρική τους έχουν πει/γράψει ότι υπάρχουν καθυστερήσεις στις ενημερώσεις αλλά σχεδόν κανένας δεν αναφέρει προβλήματα. Αντιθέτως ολο και ποιο πολλοί χρήστες Xiaomi/Poco παραπονιούνται για διάφορα προβλήματα και κολλήματα στις συσκευές τους μετά από ενημερώσεις. Realme και OnePlus έχουν αναφερθεί καποια προβλήματα. Αλήθεια κάτι δεν πάει καλά με την συσκευή σου. 

Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που επιμένετε ότι έχει πρόβλημα το τηλέφωνό μου, και σας φαίνεται παράλογο που συμβαίνουν αυτά σε TCL συσκευή. Καταρχάς, όπως έχω ξαναπεί, το ζήτημα είναι να κρίνεις με βάση ότι έχεις δει από πρώτο χέρι. Το γεγονός ότι έχεις άλλο μοντέλο και όχι το δικό μου, σημαίνει πως δεν μπορείς να μιλάς με βεβαιότητα. Όπως κι εγώ φυσικά, δεν μιλάω για όλη τη γκάμα της μάρκας, αλλά για το δικό μου που το έχω ξαναπεί είναι σίγουρα το μαύρο πρόβατο(εαν όλα τα υπόλοιπα είναι τόσο καλά). Και για να μην λέμε ο καθένας το τι πιστεύει βάσει των προτιμήσεών του κλπ, να στο πω αλλιώς. Το γεγονός ότι δεν ενημερώνεται τακτικά, και το συγκεκριμένο άργησε πάρα πολύ να πάρει το android 12 που σε άλλα τηλέφωνα της το είχε δώσει νωρίτερα, μόνο ένα πράγμα μπορεί να σημαίνει. Ότι δεν το δίνει πολύ σημασία (του συγκεκριμένου) και σίγουρα δεν μπορεί να έχει πολύ μεγάλη ομάδα να δουλεύει για αυτό. Με αυτό το δεδομένο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται απίθανο να έχει bugs; Στατιστικά είναι πολύ πιθανό να παρουσιάσει κάτι σε αυτό που δεν δίνουν πολύ μεγάλη βαρύτητα, παρά σε κάποιο άλλο που το δουλεύουν περισσότερο και δίνουν πιο τακτικά updates.

Το τι κάνουν τα xiaomi Και τα poco δεν με απασχολεί καθόλου. Και μάλιστα το γεγονός ότι φοράει σχεδόν καθαρό android το TCL θα ήταν λόγος να μην καθυστερεί και να είναι πιο εύκολο στην υποστήριjη. Συγκριτικά με ένα άλλο λειτουργικό που μπορεί να βασίζεται στο android, αλλά του έχουν αλλάξει τα φώτα. Και δεν αμφισβητώ τίποτα από όσα γράφετε, μπορεί να είναι όντως έτσι στα συκεκριμένα. Από xiaomi δεν θα περνούσα ούτε απ'εξω γιατί δεν μου αρέσει ούτε το λειτουργικό ούτε η φιλοσοφία τους.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mark_K said:

Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που επιμένετε ότι έχει πρόβλημα το τηλέφωνό μου, και σας φαίνεται παράλογο που συμβαίνουν αυτά σε TCL συσκευή. Καταρχάς, όπως έχω ξαναπεί, το ζήτημα είναι να κρίνεις με βάση ότι έχεις δει από πρώτο χέρι. Το γεγονός ότι έχεις άλλο μοντέλο και όχι το δικό μου, σημαίνει πως δεν μπορείς να μιλάς με βεβαιότητα. Όπως κι εγώ φυσικά, δεν μιλάω για όλη τη γκάμα της μάρκας, αλλά για το δικό μου που το έχω ξαναπεί είναι σίγουρα το μαύρο πρόβατο(εαν όλα τα υπόλοιπα είναι τόσο καλά). Και για να μην λέμε ο καθένας το τι πιστεύει βάσει των προτιμήσεών του κλπ, να στο πω αλλιώς. Το γεγονός ότι δεν ενημερώνεται τακτικά, και το συγκεκριμένο άργησε πάρα πολύ να πάρει το android 12 που σε άλλα τηλέφωνα της το είχε δώσει νωρίτερα, μόνο ένα πράγμα μπορεί να σημαίνει. Ότι δεν το δίνει πολύ σημασία (του συγκεκριμένου) και σίγουρα δεν μπορεί να έχει πολύ μεγάλη ομάδα να δουλεύει για αυτό. Με αυτό το δεδομένο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται απίθανο να έχει bugs; Στατιστικά είναι πολύ πιθανό να παρουσιάσει κάτι σε αυτό που δεν δίνουν πολύ μεγάλη βαρύτητα, παρά σε κάποιο άλλο που το δουλεύουν περισσότερο και δίνουν πιο τακτικά updates.

Το τι κάνουν τα xiaomi Και τα poco δεν με απασχολεί καθόλου. Και μάλιστα το γεγονός ότι φοράει σχεδόν καθαρό android το TCL θα ήταν λόγος να μην καθυστερεί και να είναι πιο εύκολο στην υποστήριjη. Συγκριτικά με ένα άλλο λειτουργικό που μπορεί να βασίζεται στο android, αλλά του έχουν αλλάξει τα φώτα. Και δεν αμφισβητώ τίποτα από όσα γράφετε, μπορεί να είναι όντως έτσι στα συκεκριμένα. Από xiaomi δεν θα περνούσα ούτε απ'εξω γιατί δεν μου αρέσει ούτε το λειτουργικό ούτε η φιλοσοφία τους.

Εγώ πριν είχα το Poco m3 το οποίο το αγόρασα το Σεπτέμβρη 160€ καί τώρα με 90€ αγόρασα το 20r καί στην εμπειρία χρήσης είναι έτη φωτός μπροστά τό tcl . Μπορεί όπως λες το δικό σου νά τό έχουν παραμελημένο ή πολύ απλά νά βγηκε ελλατωματικο.Για αυτό εγώ στην θέση σου θα έκανα χρήση της εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2022 at 5:51 ΜΜ, bill27 said:

Καλησπέρα δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στις χειρονομίες

Δεν υποστηρίζει το wake up με tap στην οθόνη.

Είχα στειλει μνμ στην εταιρία και μου απάντησαν, μετά απο 2 μέρες, πως γίνεται wake up είτε απο το power button είτε με το δαχτ. αποτύπωμα. Δεν έχουν σκοπό να προσθέσουν το tap, δυστυχώς.

Έχω κάποιους μήνες το κινητό και δεν εχω το παραμικρό πρόβλημα μέχρι τώρα.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν είχα το Poco m3 το οποίο το αγόρασα το Σεπτέμβρη 160€ καί τώρα με 90€ αγόρασα το 20r καί στην εμπειρία χρήσης είναι έτη φωτός μπροστά τό tcl . Μπορεί όπως λες το δικό σου νά τό έχουν παραμελημένο ή πολύ απλά νά βγηκε ελλατωματικο.Για αυτό εγώ στην θέση σου θα έκανα χρήση της εγγύησης.
Προφανώς έχεις διαφορετικά κριτήρια. Κι εγώ κάποτε δεν έδινα πάνω από 200€ για τηλέφωνο. Και ένιωθα πολύ καλά με όσες συσκευές αγόραζα γιατί έψαχνα τέτοια τηλέφωνα με καθαρό Android κλπ. Μέχρι που μου χάρισαν ένα πολύ ακριβότερο τηλέφωνο, και τότε είδα ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα που παίζουν ρόλο που κοστολογούνται ανάλογα. Και το επόμενο που αγόρασα έκανε 800€. Ποσό που δεν θα το έδινα με την καμία αν το είχα σε μετρητά για τηλέφωνο. Όμως το πλήρωσα σε δόσεις για κάτι λιγότερο από 2,5 χρόνια έτσι που δεν μου φάνηκε. Και είναι ότι καλύτερο έκανα, δεδομένου ότι έχει κλείσει πάνω από 3 χρόνια από την αγορά του, είναι σαν καινούριο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και υποστηρίζεται άριστα. Με τα δικά μου δεδομένα, την εμπειρία χρήσης θα την χαρακτήριζα μέτρια προς καλή για το TCL, και ο κυριότερος λόγος για αυτό είναι η καλή του οθόνη και σίγουρα όχι το λειτουργικό.
Συγχωρέστε με, αλλά προτάσεις του να κάνω χρήση της εγγύησης, θα τις έβλεπα αστείες αν ήμουν εγώ που θα υποδεχόμουν τον πελάτη στο σέρβις και θα μου έλεγε έχω πρόβλημα. Δεν μου αρέσει αυτό που κάνει στο touch, και μου κολλάνε κάποιες φορές μερικές εφαρμογές. Δεν έχει μηχανικό πρόβλημα το τηλέφωνό μου.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα χαμπάρι ότι ο φορτιστής που έχει στην συσκευασία είναι 10W. Με δεδομένο ότι υποστηρίζει fast charging στα 15W θα γίνει δοκιμή με αντίστοιχο φορτιστή να δω αν υπάρχει σημαντική διαφορά. 

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια πρίζα που είναι φορτιστής.φορτιζει πολύ αργά.οσα κινητά είχα πριν το tcl 20 5g που έχω τώρα,τα φόρτιζε πολύ αργά.αυτο το φορτίζει σε χρόνο dt.δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Ασφάλεια και βιομετρικά στοιχεία - Ενημέρωση συστήματος Google Play ( λέει 1η Απριλίου 2022 ας πούμε ). Επιλογή έλεγχος για ενημέρωση κάνει ένα update μερικών kb και μετά ξανά επιλογή και εγκατάσταση, η τελευταία ενημέρωση είναι 28 MB αν θυμάμαι καλά. Ζητάει επανεκκινήσει και πάει στην ποιο πρόσφατη έκδοση.

Αν η εταιρία έδινε ποίο συχνά τα updates , θα είχα σκεφτεί αντί για το Samsung που έτυχε να αγοράσω να έβλεπα ένα ακόμη TCL ποιο σύγχρονο και με καλύτερα specs από το 20 R.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή το πήρα σαν 2ο και σε συνδυασμό με τ απεριόριστα που δίνουν οι εταιρείες έχω κάνει πατέντα Μ ένα Xiaomi 3 router που έχει υποδοχή usb το έχω σε usb tethering πάνω στο ρούτερ Μ ένα usb hub + 512gb ssd και έχω σε 2.4 και 5 ghz σε περισσότερες συσκευές από ότι να το έκανα hotspot και έχω 5g ταχύτητα + έναν samba server για τα αρχεία του ssd . Και φυσικά όταν λείπουμε κλείσιμο το ρούτερ το τηλέφωνο στην τσέπη κ όλα καλά!!!!!

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δοκίμασε κάνεις να κάνει update μέσω pc;Εγώ το προσπάθησα και ενώ αρχικά κατέβασα ένα αρχείο περί τα 5.5gb, στην πορεία δεν κατάφερα να ολοκληρώσω την διαδικασία.Υποψιν ότι το κινητό που το έχω στην κατοχή μου 3 μήνες δουλεύει απροβληματιστα.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, NTAKOTA2 said:

Δοκίμασε κάνεις να κάνει update μέσω pc;Εγώ το προσπάθησα και ενώ αρχικά κατέβασα ένα αρχείο περί τα 5.5gb, στην πορεία δεν κατάφερα να ολοκληρώσω την διαδικασία.Υποψιν ότι το κινητό που το έχω στην κατοχή μου 3 μήνες δουλεύει απροβληματιστα.

 5.5 gb ενημερωση πως μπορει να σου βγαζει; Αφου δεν εχει βγει για android 12 ενημερωση ακομη, που μονο αυτη θα μπορουσε να ηταν τοσο μεγαλη. Μονο ενημερωσεις ασφαλειας εχουν βγει, που εννοειται ειναι πολυ μικροτερη κι απο 1 gb. Ισως ειναι καποιο προβλημα με τους σερβερ τους που σου δειχνει οτι υπαρχει τοσο μεγαλη αναβαθμιση ενω δεν υπαρχει και που γι αυτο δεν στο αναβαθμιζει, γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει τετοια αναβαθμιση τοσο μεγαλη για την συσκευη αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα κάμερας τι λέει το κινητό; Το θέλω για μεγάλης ηλικίας άνθρωπο που θα βγάζει μία στο τόσο καμία φωτογραφία. Δεν έχει τρελές απαιτήσεις.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, snapp said:

Σε θέμα κάμερας τι λέει το κινητό; Το θέλω για μεγάλης ηλικίας άνθρωπο που θα βγάζει μία στο τόσο καμία φωτογραφία. Δεν έχει τρελές απαιτήσεις.

Δες έδω: 

https://ibb.co/nRqTgvt
https://ibb.co/89xbgSn
https://ibb.co/3chvxYS
https://ibb.co/5YsLpnv

Δημοτικό πάρκο σκύλων στο Ίλιον.

Πιστεύω ότι είναι κομπλέ με δεδομένο το κόστος.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/7/2022 at 5:11 ΜΜ, snapp said:

Μία χαρά τις βλέπω. Σε ευχαριστώ πολύ!

Τίποτα φίλε,  τίμιο θα έλεγα για το κόστος του.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λόγω του ότι στο καλό μου minote 3 ξεκλείδωσα τον bootloader με αποτέλεσμα μα ,μην το  υποστηρίζει το Google Pay, το παράγγειλα στο Γερμανό προσφορά με 128 Rom στα 129€ και το περιμένω.

Για να δούμε υποστηρίζει απροβλημάτιστα τα όσα υπόσχεται;

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tasos_v said:

Λόγω του ότι στο καλό μου minote 3 ξεκλείδωσα τον bootloader με αποτέλεσμα μα ,μην το  υποστηρίζει το Google Pay, το παράγγειλα στο Γερμανό προσφορά με 128 Rom στα 129€ και το περιμένω.

Για να δούμε υποστηρίζει απροβλημάτιστα τα όσα υπόσχεται;

 

Παρά τον καλό του επεξεργαστή και τη 5G δυνατότητα δε μπορώ να "χωνέψω" ότι έχει HD+ ανάλυση και όχι, έστω, FHD!

Αν δε σε ενδιαφέρει το 5G μήπως να κοιτάξεις καλύτερα το TCL 30+...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, tasos_v said:

Λόγω του ότι στο καλό μου minote 3 ξεκλείδωσα τον bootloader με αποτέλεσμα μα ,μην το  υποστηρίζει το Google Pay, το παράγγειλα στο Γερμανό προσφορά με 128 Rom στα 129€ και το περιμένω.

Για να δούμε υποστηρίζει απροβλημάτιστα τα όσα υπόσχεται;

 

Καλορίζικο , εντυπώσεις όταν παραλάβεις. 

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος λόγος που το παράγγειλα είναι τα NFC fingerprint .
Το χρειάζομαι κυρίως για συναλλαγές με Google Pay ίσως και πλοήγηση.

Το 5G με ενδιαφέρει για επιτήρηση καμερών στο χώρο μου.

Για παιχνίδια ούτε κάν.

Σίγουρα το TCL 30+ έχει καλλίτερη οθόνη 1080 x 2400 αντί 720 x 1600 του 20R

έχει όμως 60€ παραπάνω που προσωπικά δεν τα διαθέτω..

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την πρόταση.👍

Σίγουρα στο άμεσο μέλλον θα εμφανιστούν κινητά με πολύ περισσότερες δυνατότητες και σε πολύ προσιτές τιμές.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...