Jump to content

TCL 20R 5G


atillas24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπράβο TCL. Δεν το παρατάς το τηλέφωνο. Πάντως για τα λεφτά που κάνει είναι πολύ τίμιο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες αναμένω τή βδομάδα που μας έρχεται το τηλέφωνο, μπορεί κάποιος να μου πει 2λογακια για το τηλέφωνο; Μπαταρία, οθόνη,σε σχέση με τοpoco m3 είναι ποίο γρήγορο;Αν έχει bugs το λειτουργικό, και κάπου διάβασα πώς ή εταιρεία θά τό αναβαθμίζει με security updates για 3 χρόνια και πως θα πάρει και android 12.ισχυει; Πρώτη φορά παίρνω tcl και δεν ξέρω τι θα συναντήσω... τώρα είμαι με Poco m3.ευχαριστω

Edited by bill27
Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές της TCL είναι πολύ καλύτερες από ότι δείχνουν. Bugs δεν θα βρεις πουθενά ούτε προβλήματα. Η συσκευή δουλεύει ρολόι. Καλή οθόνη, καλή κάμερα με εξαιρετικό λειτουργικό κάμερας. Ενημερώσεις δεν ξέρω αν θα περνει για τρία χρόνια αλλά θα περνει, οσο για το 12 πρέπει και μακάρι να έρθει. Το σημαντικό είναι ότι το λειτουργικό είναι καθαρό Android με κάποιες εφαρμογές της TCL που είναι χρήσιμες και δυο-τρεις άλλες που μπορείς όμως να απεγκαταστησεις. Να την χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τα ίδια και από εμένα. Το τηλέφωνο το δουλεύει ο πεθερός μου ( 75 ετών ). Του το έστησα εγω και έχω να πω τα καλύτερα. Ούτε ένα κόλλημα. Καθαρό λειτουργικό με ελάχιστο bloatware. Πολύ καλή οθόνη και κάμερα. Σε 5G δεν το έχουμε δοκιμάσει  ακόμα οπότε δεν έχω άποψη. Μπαταρία μια χαρά. Το μόνο που μας χάλασε είναι ότι δεν έχει Fm Radio.Με λίγα λόγια θα το ευχαριστηθείς.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, aplos73 said:

Καλημέρα. Τα ίδια και από εμένα. Το τηλέφωνο το δουλεύει ο πεθερός μου ( 75 ετών ). Του το έστησα εγω και έχω να πω τα καλύτερα. Ούτε ένα κόλλημα. Καθαρό λειτουργικό με ελάχιστο bloatware. Πολύ καλή οθόνη και κάμερα. Σε 5G δεν το έχουμε δοκιμάσει  ακόμα οπότε δεν έχω άποψη. Μπαταρία μια χαρά. Το μόνο που μας χάλασε είναι ότι δεν έχει Fm Radio.Με λίγα λόγια θα το ευχαριστηθείς.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα για τον πατέρα πριν μια εβδομάδα στα 149,00 τώρα έχει ανεβεί η τιμή του στα 167,92

 

On 5/5/2022 at 11:22 ΜΜ, Nikolas14 said:

Έβαλαν 5G στη κεφαλονια,το είδα με φίλο σε Mi10T. 
 

 

Υποστηρίζεται το 5G της vodafone??

Έστειλα sms 4G ΝΑΙ στο 1285, έγραψε το 4G είναι είδη ενεργοποιημένο, για 5G δεν έγραψε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, maarinos said:

Υποστηρίζεται το 5G της vodafone??

Έστειλα sms 4G ΝΑΙ στο 1285, έγραψε το 4G είναι είδη ενεργοποιημένο, για 5G δεν έγραψε τίποτα

Υποστηρίζει το 5G απο όλες τις εταιρίες κανονικά.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρέλαβα σμρ το πρωί και πριν λίγο τελείωσα το σεταρισμα, όι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές.Γρηγορο, καλή οθόνη για τά χρήματα τού,η κάμερα του με απογοήτευσε λίγο γιατί δεν έχει όταν βγάζεις σελφι να φτιάχνει το πρόσωπο σου και πρέπει να κατεβάσεις εφαρμογή.5G Vodafone μια χαρά! Τέλος να ρωτήσω υπάρχει τρόπος να ανάβει ή οθόνη με διπλό ταπ; Ή θα πρέπει πάντα να την ανάβω από το πλαϊνό κουμπί;

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Χειρονομίες για το double tao to wake.

Όταν είσαι στην selfi camera πανε πανω δεξιά στον τροχό και θα δεις το face beauty ενεργοποίησε.

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, CaptainChris said:

Ρυθμίσεις - Χειρονομίες για το double tao to wake.

Όταν είσαι στην selfi camera πανε πανω δεξιά στον τροχό και θα δεις το face beauty ενεργοποίησε.

 

Καλησπέρα δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στις χειρονομίες, επίσης έχω παρατηρήσει πως η σελφι κάμερα βγάζει τίς φωτογραφίες σαν να έχει φίλτρο μπροστά έτσι ώστε να μην είναι τόσο ζωντανά τά χρώματα και ή αντίθεση.Δεν ξέρω μήπως είναι προβληματικό το δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Το παραγγειλα τελικά σαν 2ο τηλέφωνο για την 2η sim Cosmote που έχω. Ήθελα ξεχωριστά από το κανονικό για να είναι γενικών καθηκόντων. Είχα και εξαργύρωση 60 ευρώ οπότε πιστεύω ότι στα 89.90 ευρώ είναι καλή αγορά. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, algedan said:

Το παραγγειλα τελικά σαν 2ο τηλέφωνο για την 2η sim Cosmote που έχω. Ήθελα ξεχωριστά από το κανονικό για να είναι γενικών καθηκόντων. Είχα και εξαργύρωση 60 ευρώ οπότε πιστεύω ότι στα 89.90 ευρώ είναι καλή αγορά. 

Και εγω τοσο το αγορασα απο αγγελια αχρησιμοποιητο στο κουτι του με αποδειξη,στην τιμη αυτη αξιζει με 1000 νομιζω!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bill27 said:

Καλησπέρα παιδιά ή τελευταία έκδοση λογισμικού που έχετε ποια είναι; Η δική μου V3.0.2B.2P

Η ίδια και σε μένα, έκανα ενημέρωση πριν 3 μέρες όταν παρέλαβα το κινητό. Πριν λίγο που ζήτησα ενημέρωση, μου έγραψε ότι είναι ενημερωμένο.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, bill27 said:

Καλησπέρα παιδιά ή τελευταία έκδοση λογισμικού που έχετε ποια είναι; Η δική μου V3.0.2B.2P

Το ίδιο , έχει να γίνει ενημέρωση ασφαλείας από τον Ιανουάριο. Τουλάχιστον δεν υπάρχουν προβλήματα στο λογισμικό.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο δεν κάνει τουλάχιστον ενημερώσεις ασφαλείας έστω ανά 3μηνο; Κάπου είχα διαβάσει ότι για 2χρονια από την κυκλοφορία του θα κάνει και επίσης ότι θά πάρει καί android 12.Επειδη πρώτη φορά έχω TCL πώς τά πάει με τίς ενημερώσεις; Κάποιος που είχε παλιότερα καί έχει εμπειρία υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώσεις κάνει αλλά σε ποιο αραια διαστήματα από ότι άλλες εταιρείες. Το καλό είναι ότι δεν υπάρχουν προβλήματα, κολλήματα και άλλα που έχουν άλλοι. 

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου η εμπειρία από το 20 5G είναι πολύ αρνητική σε αυτό το θέμα. Αγορά τον Οκτώβρη του 21, είχε ενημέρωση ασφαλείας 2/21 και πήρε μεγάλο update τον 2/22. Από τότε τίποτα. Άρα το περί τριμήνου δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι για όλα. Το ότι δεν έχει προβλήματα και είναι πολύ καλύτερα συγκριτικά με άλλους κατασκευαστές, δεν το συμμερίζομαι. Δεν μπορώ να δεχτώ πως ένα τηλέφωνο με καλό chip στις μέρες μας μπορεί να έχει τόσα θέματα και κολλήματα. Να μιλούσαμε για 10 χρόνια πριν, μπορεί. Απεναντίας, το δικό μου tcl έχει αρκετά bugs και κολλήματα που κατά καιρούς είναι εκνευριστικά. Ας μην τα βλέπουμε όλα οπαδικά.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mark_K said:

Η δική μου η εμπειρία από το 20 5G είναι πολύ αρνητική σε αυτό το θέμα. Αγορά τον Οκτώβρη του 21, είχε ενημέρωση ασφαλείας 2/21 και πήρε μεγάλο update τον 2/22. Από τότε τίποτα. Άρα το περί τριμήνου δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι για όλα. Το ότι δεν έχει προβλήματα και είναι πολύ καλύτερα συγκριτικά με άλλους κατασκευαστές, δεν το συμμερίζομαι. Δεν μπορώ να δεχτώ πως ένα τηλέφωνο με καλό chip στις μέρες μας μπορεί να έχει τόσα θέματα και κολλήματα. Να μιλούσαμε για 10 χρόνια πριν, μπορεί. Απεναντίας, το δικό μου tcl έχει αρκετά bugs και κολλήματα που κατά καιρούς είναι εκνευριστικά. Ας μην τα βλέπουμε όλα οπαδικά.

Sent from my TCL 20 5G
 

Μπορείς να πεις κάποια bugs - προβλήματα που έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα κυριότερα είναι προβλήματα στην αφή(να πατάει κάτι που δεν θέλεις, είτε το άλλο - το πολύ σπαστικό - όταν κρατάς το τηλέφωνο χωρίς θήκη είναι σαν "καταχωρεί" touch στο χέρι που το κρατάει και το άλλο να μην μπορεί να κάνει scroll. Πράγμα χαζό γιατί έχω τρέξει πρόγραμμα που μετράει τα ταυτόχρονα touch που μπορεί να δεχτεί και σίγουρα είναι τουλάχιστον 10, όσα και τα δάχτυλά μου που δοκίμασα ταυτόχρονα). Το άλλο είναι που μου κολλάνε εντελώς εφαρμογές (δεν αποκρίνεται καθόλου και πρέπει να κλείσω την εφαρμογή τελείως από task manager). Μου το έχει κάνει πολύ τακτικά σε Facebook, Instagram και e banking Εθνικής. Το γεγονός ότι τρέχω τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές και σε άλλες 2 συσκευές με Android 11 και 12 χωρίς το παραμικρό κόλλημα δεν με αφήνει να σκεφτώ την πιθανότητα να φταίνε οι εφαρμογές. Και πολύ σπάνια πλέον βλέπω αυξημένη κατανάλωση. Σε καμία περίπτωση όσο πριν το update, αλλά κάποιες στιγμές τρώει παραπάνω.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

1.Ρώτησες εδώ στο φόρουμ αν αυτά τα προβλήματα τά κάνει και σέ άλλους; Γιατί μου φαίνεται περίεργο μια εταιρεία σάν την TCL νά μήν δίνει κάποιο update για διόρθωση αφού αυτά που περιγράφεις φαίνονται σάν software θέματα.

2.εργοστασιακες ρυθμίσεις έχεις κάνει;

3.Αν έχεις εγγύηση ακόμη νά τό στείλεις στην εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, εμένα μου φαίνονται περίεργα όλα αυτά που διαβάζω περί ανωτερότητας της υλοποίησης του λειτουργικού στα TCL, λες και οι υπόλοιποι κατασκευαστές δεν τα προσέχουν και τα παραδίδουν προς πώληση τίγκα στα bugs, εκτός αν η σύγκριση γίνεται με τίποτα ανώνυμο κινέζικο με μηδενική υποστήριξη, ξέρω'γω. Και μιλάω έχοντας αγοράσει 2 συσκευές TCL, ένα τηλέφωνο και μια android τηλεόραση. Δεν θέλω να λέω πράγματα για τον εαυτό μου, αλλά δεν με θεωρώ και "άπειρο", μιας και έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά android τηλέφωνα, σχεδόν από όλους τους κατασκευαστές, και θεωρώ ότι μπορώ να κρίνω κάτι όταν είναι σωστό ή όχι. Και το δικό μου TCL, μου δείχνει απλά πως είναι παραμελημένο. Update ασφαλείας μια φορά το χρόνο, και πράγμα φυσιολογικό να έχει bugs.

Φυσικά και έχω δοκιμάσει να κάνω factory reset από recovery. 2 φορές. Την πρώτη με το που πήρε το update, καθώς για μένα είναι "νόμος" έπειτα από μεγάλη αναβάθμιση που αλλάζει έκδοση το android να κάνω reset.

Εγγύηση έχει, αλλά να το πάω δεν θα βρουν τίποτα. χαμένος χρόνος και κόπος θα είναι. Έτσι κι αλλιώς έχω 2 τηλέφωνα έχω, το συγκεκριμενο το έχω πια μόνο για χρήση εντός σπιτιού που έχει μεγάλη οθόνη να βλέπω κανένα βίντεο.

Αλλά δεν μπορώ να αισθάνομαι καλά με την πολιτική που ακολουθεί με τα updates. Πόσο μάλλον όταν το 38 μηνών Samsung μου πήρε σήμερα update Μαϊου 2022.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Mark_K, αλήθεια πρώτη φορά ακούω προβλήματα λογισμικού σε συσκευή της TCL και όχι ένα. Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα στην συσκευή σου και πρέπει να τό πας κρίμα είναι. Οσο για τις ενημερώσεις η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και τόσο τακτικοί. Πρώτη μου TCL συσκευή ήταν το Plex που το πηρα τον Φεβρουάριο του 2020, πήρε μια ενημέρωση αρχές Μαρτίου και η επόμενη ηταν τον Σεπτέμβριο και μετα Δεκεμβρίο. Τότε πήρα το 10 pro που καθε δύο μήνες είχε ενημερώση εως και τον περασμένο Δεκέμβριο. Τον Απρίλιο πήρε την τελευταία ενημέρωση. Εντωμεταξύ εχω για 2η συσκευή το 30+ εδω και δύο μήνες, είναι στην ενημέρωση ασφαλείας Ιανουαρίου δεν έχει πάρει ακόμα καμία. Και οι δύο συσκευές λειτουργούν ρολόι χώρις κανένα πρόβλημα. Άλλοι χρήστες TCL αλλά και Alcatel που είναι η θυγατρική τους έχουν πει/γράψει ότι υπάρχουν καθυστερήσεις στις ενημερώσεις αλλά σχεδόν κανένας δεν αναφέρει προβλήματα. Αντιθέτως ολο και ποιο πολλοί χρήστες Xiaomi/Poco παραπονιούνται για διάφορα προβλήματα και κολλήματα στις συσκευές τους μετά από ενημερώσεις. Realme και OnePlus έχουν αναφερθεί καποια προβλήματα. Αλήθεια κάτι δεν πάει καλά με την συσκευή σου. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...