Jump to content

Ε.Ε. προς Apple: "Υιοθετήστε το USB-C πρότυπο!"


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H ΕΕ προσπαθεί να πείσει τους κατασκευαστές συσκευών να χρησιμοποιούν το USB-C ως στάνταρ θύρα φόρτισης. Αυτό προφανώς δεν αποτελεί μεγάλο πρόβλημα για τους Android κατασκευαστές, καθώς η υποδοχή USB-C υιοθετείται σχεδόν καθολικά. Ωστόσο, η Apple έχει να χάσει περισσότερα και υποστήριξε ότι η μετάβαση σε μια κοινή θύρα φόρτισης θα καταπνίξει την καινοτομία της. Η ΕΕ απάντησε και επεσήμανε ότι το νομοσχέδιο επιτρέπει τη συνεχή ανάπτυξη.

Σε μια πρόσφατη συνέντευξή της, η Ευρωβουλευτής και Πρόεδρος της επιτροπής προστασίας των καταναλωτών Άννα Καβαζίνι είπε ότι η πρόταση αφήνει μια ανοιχτή πόρτα για την υιοθέτηση ενός διαφορετικού προτύπου στο μέλλον, όταν προκύψει κάτι καλύτερο.

Δεν είναι σαφές το πώς θα λειτουργούσε η διαδικασία μετάβασης σε ένα μελλοντικό πρότυπο αλλά το σημαντικό είναι ότι η πρόταση επιτρέπει την περαιτέρω ανάπτυξη των κατασκευαστών.

Προς το παρόν, μόνο η Apple χρησιμοποιεί την “δική της” θύρα Lightning για τα iPhone, ενώ τα περισσότερα iPad και MacBooks φορτίζουν μέσω USB-C. 

[via]

back to the Article

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήδη το υιοθέτησε από την 13 σειρά 

Μη γράφετε ανακρίβειες. Με lightning καλώδιο έρχεται η 13 σειρά.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο 2022 η ΕΕ περιμένει από τις όλες εταιρείες να υιοθετήσουν το Type C => iPhone 14 με lightning.
Εφόσον το απορίψουν, θα έχουν 2 χρόνια να συμμορφωθούν => 1ος χρόνος iPhone 15 με lightning, 2ος χρόνος iPhone 16 χωρίς καμία θύρα φόρτισης...μόνο ασύρματα.

1) Όποιος περιμένει να δεi type-c σε iPhone, καλά είναι να παραδειγματιστεί από αυτούς τους έρμους που αδίκως περιμένουν εδώ και χρόνια έναν in screen fingerprint scanner και μια AOD στα iPhone.

2) H E.E είναι ανίκανη να απειλήσει την Αμερικάνικη εταιρεία Apple.

Η αρχή έχει ήδη γίνει : AW7

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2021 at 11:41 ΠΜ, pavlidisc said:

Μέσα στο 2022 η ΕΕ περιμένει από τις όλες εταιρείες να υιοθετήσουν το Type C => iPhone 14 με lightning.
Εφόσον το απορίψουν, θα έχουν 2 χρόνια να συμμορφωθούν => 1ος χρόνος iPhone 15 με lightning, 2ος χρόνος iPhone 16 χωρίς καμία θύρα φόρτισης...μόνο ασύρματα.

1) Όποιος περιμένει να δεi type-c σε iPhone, καλά είναι να παραδειγματιστεί από αυτούς τους έρμους που αδίκως περιμένουν εδώ και χρόνια έναν in screen fingerprint scanner και μια AOD στα iPhone.

2) H E.E είναι ανίκανη να απειλήσει την Αμερικάνικη εταιρεία Apple.

Η αρχή έχει ήδη γίνει : AW7

Για ποιο λόγο να μην βγάλει του χρόνου απευθείας την ασύρματη φόρτιση;

Link to comment
Share on other sites

 

Ήδη το υιοθέτησε από την 13 σειρά 


Μη γράφετε ανακρίβειες. Με lightning καλώδιο έρχεται η 13 σειρά.

 

Link to comment
Share on other sites

Battery: 3095mAh; Fast charging 23W, 50% in 30 min (advertised), USB Power Delivery 2.0

you get a USB-C to  Lightning cable

Είναι βέβαιο ότι για τη ΕΕ τουλάχιστον στο επόμενο μοντέλο θα αλλάξει και το port

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2021 at 11:41 ΠΜ, pavlidisc said:

Μέσα στο 2022 η ΕΕ περιμένει από τις όλες εταιρείες να υιοθετήσουν το Type C => iPhone 14 με lightning.
Εφόσον το απορίψουν, θα έχουν 2 χρόνια να συμμορφωθούν => 1ος χρόνος iPhone 15 με lightning, 2ος χρόνος iPhone 16 χωρίς καμία θύρα φόρτισης...μόνο ασύρματα.

1) Όποιος περιμένει να δεi type-c σε iPhone, καλά είναι να παραδειγματιστεί από αυτούς τους έρμους που αδίκως περιμένουν εδώ και χρόνια έναν in screen fingerprint scanner και μια AOD στα iPhone.

2) H E.E είναι ανίκανη να απειλήσει την Αμερικάνικη εταιρεία Apple.

Η αρχή έχει ήδη γίνει : AW7

 

@pavlidisc O in screen fingerprint scanner εχει να κανει με ωριμοτητα τεχνολογιας, δεν τον θεωρουν ωριμο ακομα και για αυτο δεν το βαζουν, το type-c δεν εχει καποια τεχνικη δυσκολια, μονο το κολλημα της Apple να αφησει τα ζεστα λεφτακια της πιστοποιησης MFi

Οσον αφορα το αν ειναι ικανη ή οχι η ΕΕ να απειλησει την Apple, αν την κοψει απο αγορα 450 εκ πολιτων πιστεψε με πως θα την τσουξει και θα συμβιβαστει.

 

Edited by aSMiLoN

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, aSMiLoN said:

 

1) in screen fingerprint scanner εχει να κανει με ωριμοτητα τεχνολογιας, δεν τον θεωρουν ωριμο ακομα και για αυτο δεν το βαζουν, το type-c δεν εχει καποια τεχνικη δυσκολια, μονο το κολλημα της Apple να αφησει τα ζεστα λεφτακια της πιστοποιησης MFi

2) Οσον αφορα το αν ειναι ικανη ή οχι η ΕΕ να απειλησει την Apple, αν την κοψει απο αγορα 450 εκ πολιτων πιστεψε με πως θα την τσουξει και θα συμβιβαστει.

 

1) Δεν υπάρχει καμία περίπτωση η Apple να ξανα-ασχοληθεί με fingerpring scaner. Όχι στα "μεγάλα" μοντέλα τουλάχιστον. Αδίκως περιμένουν εδώ και χρόνια...όσοι περιμένουν.

2) Σιγά μην σκίσει κάνα καλσόν η ΕΕ. 😂
Όλες οι βάσεις δεδομένων των Ευρωπαίων πολιτών είναι μαζεμένες σε Αμερικανικούς Servers. Το ποιός θα απειλήσει ποιόν, θα το δούμε...και άμεσα μάλιστα. Μακάρι η Ε.Ε να μπορούσε να ορθώσει ανάστημα απέναντι στις ΗΠΑ. Αλλά δεν μπορεί. Μεγάλη κουβέντα και ξεφεύγει πολύ από το θέμα.

Υ.Γ1.
Ο καθένας έχει την άποψή του. Σεβαστή.
Εγώ κατέθεσα την δική μου περί USB-Type C σε iPhone που εμπεριέχει και το αστείο (για εμένα) επιχειρήματα ότι η Ε.Ε μπορεί να απειλήσει Αμερικανική εταιρεία....του μεγέθους Apple - Google - Microsoft - Amazon κλπ.

Y.Γ2.
Στις εποχές που ζούμε, όλα είναι πιθανά και απίθανα. Εάν η Ε.Ε, εν τέλη, καταφέρει να εξαναγκάσει την Apple να ακολουθήσει κάτι, το οτιδήποτε, θα είναι μια πολύ μεγάλη νίκη και θα λέει πολλά για το μέλλον. Προσωπικά το βρίσκω αδύνατο ένα τέτοιο εγχείρημα (την 2ετή εγγύηση εντός Ε.Ε...ακόμα την περιμένουμε).

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, pavlidisc said:

1) Δεν υπάρχει καμία περίπτωση η Apple να ξανα-ασχοληθεί με fingerpring scaner. Όχι στα "μεγάλα" μοντέλα τουλάχιστον. Αδίκως περιμένουν εδώ και χρόνια...όσοι περιμένουν.

2) Σιγά μην σκίσει κάνα καλσόν η ΕΕ. 😂
Όλες οι βάσεις δεδομένων των Ευρωπαίων πολιτών είναι μαζεμένες σε Αμερικανικούς Servers. Το ποιός θα απειλήσει ποιόν, θα το δούμε...και άμεσα μάλιστα. Μακάρι η Ε.Ε να μπορούσε να ορθώσει ανάστημα απέναντι στις ΗΠΑ. Αλλά δεν μπορεί. Μεγάλη κουβέντα και ξεφεύγει πολύ από το θέμα.

Υ.Γ1.
Ο καθένας έχει την άποψή του. Σεβαστή.
Εγώ κατέθεσα την δική μου περί USB-Type C σε iPhone που εμπεριέχει και το αστείο (για εμένα) επιχειρήματα ότι η Ε.Ε μπορεί να απειλήσει Αμερικανική εταιρεία....του μεγέθους Apple - Google - Microsoft - Amazon κλπ.

Y.Γ2.
Στις εποχές που ζούμε, όλα είναι πιθανά και απίθανα. Εάν η Ε.Ε, εν τέλη, καταφέρει να εξαναγκάσει την Apple να ακολουθήσει κάτι, το οτιδήποτε, θα είναι μια πολύ μεγάλη νίκη και θα λέει πολλά για το μέλλον. Προσωπικά το βρίσκω αδύνατο ένα τέτοιο εγχείρημα (την 2ετή εγγύηση εντός Ε.Ε...ακόμα την περιμένουμε).

Αν ηταν ετσι τοτε οταν ριχνει τα προστιμα η Ε.Ε. στις Apple-Google που ειναι οι Η.Π.Α;

Ειναι Αμερικανικες εταιρεις οχι η Αμερικη.

Η Γαλλια αναγκαζει να περιεχει παρελκομενα η συσκευασια, γιατι δεν την κανει ντα η Αμερικη;

Μην γινουμε απο forum τεχνολογιας forum ιστοριων συνομοσιας.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pavlidisc said:

1) Δεν υπάρχει καμία περίπτωση η Apple να ξανα-ασχοληθεί με fingerpring scaner. Όχι στα "μεγάλα" μοντέλα τουλάχιστον. Αδίκως περιμένουν εδώ και χρόνια...όσοι περιμένουν.

2) Σιγά μην σκίσει κάνα καλσόν η ΕΕ. 😂
Όλες οι βάσεις δεδομένων των Ευρωπαίων πολιτών είναι μαζεμένες σε Αμερικανικούς Servers. Το ποιός θα απειλήσει ποιόν, θα το δούμε...και άμεσα μάλιστα. Μακάρι η Ε.Ε να μπορούσε να ορθώσει ανάστημα απέναντι στις ΗΠΑ. Αλλά δεν μπορεί. Μεγάλη κουβέντα και ξεφεύγει πολύ από το θέμα.

Υ.Γ1.
Ο καθένας έχει την άποψή του. Σεβαστή.
Εγώ κατέθεσα την δική μου περί USB-Type C σε iPhone που εμπεριέχει και το αστείο (για εμένα) επιχειρήματα ότι η Ε.Ε μπορεί να απειλήσει Αμερικανική εταιρεία....του μεγέθους Apple - Google - Microsoft - Amazon κλπ.

Y.Γ2.
Στις εποχές που ζούμε, όλα είναι πιθανά και απίθανα. Εάν η Ε.Ε, εν τέλη, καταφέρει να εξαναγκάσει την Apple να ακολουθήσει κάτι, το οτιδήποτε, θα είναι μια πολύ μεγάλη νίκη και θα λέει πολλά για το μέλλον. Προσωπικά το βρίσκω αδύνατο ένα τέτοιο εγχείρημα (την 2ετή εγγύηση εντός Ε.Ε...ακόμα την περιμένουμε).

Εννοειται πως η ΕΕ μπορει να ασκησει μεγαλη πιεση σε αμερικανικες και οχι μονο εταιριες, βλεπε προστιμα, GDPR ακομα και η πιστοποιηση CE που πρεπει να ειναι πανω στην συσκευασια. Αν εμεινει η Apple θα βγει πολλαπλα χαμενη, απο την μια εχοντας τις συσκευες της μπλοκαρισμενες απο μια πολυ σημαντικη αγορα και απο την αλλη δινοντας πολυ δημοσιοτητα στο θεμα, κανοντας ετσι εμφανεις τους λογους που το κανει, δηλαδη απλη απληστια. Εκτος αν μου λες οτι το USB-C ειναι καινοτομο στα iPad και για καποιο λογο δεν ειναι στα iPhone και εκει χρειαζεται μονο το lighting για να "φωτισει" η καινοτομια.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε....και μένα αυτή η απορία μου γεννήθηκε......τι εννοείς ακόμα περιμένουμε την 2ετη εγγύηση;  μια χαρά υπάρχει.

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

Τον 2ο χρόνο εγγύησης τον δίνει ο πωλητής.
Όχι η Apple.
Τέλος πάντων. Την άποψή μου περί του θέματος την είπα και με το παραπάνω. Δεν θα συνεχίσω γιατί από εδώ και πέρα ότι πούμε θα είναι άσχετο με το θέμα.
 

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σαν πελάτη με ενδιαφέρει να καλύπτονται για 2 χρόνια. Το ποιος θα το κάνει ποσος με ενδιαφέρει. Πριν μια βδομάδα πήγα στο istorm τα airpods pro με πρόβλημα στο 2ο χρόνο της εγγύησης και μετά μια βδομάδα μου ήρθαν καινούργια. Σαν πελάτης είμαι ικανοποιημενος ανεξάρτητα ποιος που ποτέ έκανε την αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα με τα καλώδια είναι γενικά μπερδεμένο. Λίγο πολύ όλοι έχουμε κάτι δεκάδες καλώδια και κάτι δεκάδες φορτιστές τοίχου. Άλλοι μετασχηματιστές με USB-A μεγάλο, άλλοι με USB-C και τα αντίστοιχα καλώδια τους. Προσωπική άποψη, είτε αλλάξει η Apple σε USB-C, είτε όχι, θα προτιμούσα απλά το καλώδιο από την πλευρά του φορτιστή να είναι USB-C και στην πλευρά της συσκευής ας είναι ότι θέλει η Apple και η κάθε Apple.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...