Jump to content

ΑΝΕΦΙΚΤΟΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΒΛΑΒΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΡΟΧΟΥ.


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι στην cosmote με 24αρα γραμμή και συνεχείς αποσυνδέσεις. Σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο και ταχύτητα. Αν αλλάξω πάροχο και ταχύτητα θα πέσω σε νέα καμπίνα και θα είμαι σε άλλη υποδομή ή θα συνεχίσω να είμαι πάνω στην ίδια υποδομή και θα έχω τα ίδια προβλήματα;

Η περιοχή μου πιάνει μέχρι 100 και υπάρχει και η inalan αλλά μου βγαίνει ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι,

βρίσκομαι στην Κυψέλη στην Αθήνα, έχει καμπίνες και νομίζω η περιοχή είναι της vodafone από τη μοιρασιά που είχαν κάνει. ΤΚ 11363

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση, αν αναβαθμίσεις την ταχύτητα σου σε ≥50mbps θα αλλάξει το δίκτυό σου κατά το ήμισυ.
Αυτή τη στιγμή λαμβάνεις υπηρεσίες ως εξής:
Α/Κ ΟΤΕ 〉 κύριο δίκτυο 〉 KV 〉 απερχόμενο δίκτυο 〉 ατομική γραμμή.
Μετά την αναβάθμιση θα λαμβάνεις υπηρεσίες ως εξής:
CAB 〉 απερχόμενο δίκτυο 〉 ατομική γραμμή.
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αν θα απαλλαγείς από το πρόβλημα, γιατί δεν ξέρεις σε ποιο σημείο υπάρχει το πρόβλημα.


*Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα δεν προκύπτει από την εσωτερική σου καλωδίωση.
**Σε περιοχές με καμπίνες Vodafone παρατηρείται πρόβλημα από τις ίδιες τις καμπίνες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από πάροχο προτείνεις vodafone για να έχει την πλήρη ευθύνη;

Επίσης πάει το μυαλό μου και στην inalan.Απλά δε δίνει τηλεφωνία, θα πρέπει να πάω σε Modulus και βγαίνει ακριβός ο συνδυασμός, αλλά αν δεν έχω τηλέφωνο θα αναγκαστώ να το κάνω.

Αυτοί αναγνώρισαν ότι η βλάβη είναι δική τους. Δε μου είπαν ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση. Έχουν έρθει 2-3 φορές, δε βρήκαν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο, ανέβασε ένα screenshot με τα στατιστικά της γραμμής σου από το router.

 

Από πάροχο προτείνω φορητότητα σε Vodafone ή αναβάθμιση πακέτου σε Cosmote (η μια έχει τις καμπίνες κι η άλλη το χαλκό στην περιοχή σου). Μην σκεφτείς καθόλου να πας σε τρίτο πάροχο.

 

Σχετικά με την Inalan στο αρχικό πακέτο 100/100 συν λεπτά για τηλεφωνία πρέπει να σου βγαίνει ~40€. Πρέπει να ζυγίσεις τις προσφορές κι απ'τους άλλους, αλλά αξίζει το κάτι παραπάνω, δεν συγκρίνεται το οπτικό δίκτυο με αυτό του χαλκού.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τις πληροφορίες της γραμμής. Είμαι σε ANNEX B. Θα κάνω φορητότητα τα 2 νουμεράκια στη modulus ή την omnivoice και θα το γυρίσω σε ΑΝΝΕΧ Α. Τότε μπορώ να φύγω από τον ΟΤΕ ή να διαπραγματευτώ με αυτούς.

Τώρα για την τηλεφωνία, μπορώ και με κινητό. Έχω πακέτο 1.500 λεπτά. Απλά θέλω το σταθερό, για εισερχόμενες, όταν έρχονται οι γονείς και αν τύχει κάτι επείγον.

Επίσης και χωρίς πλάκα με τη βροχή κόπηκε ένα καλώδιο και μείναμε χωρίς γραμμή κάποιες ώρες. Με ξελάσπωσε ένα HUAWEI E3131 usb 3g που είχα αγοράσει πριν κάποια χρόνια και πήγαινε πολύ καλά ακόμη και σήμερα. Μου έκανε εντύπωση.

OTE DSL INFO.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή σου έχει πάρα πολλά λάθη.

Για το χαμηλό συγχρονισμό, ειδικά στο upload, ευθύνεται και το isdn.

Για το θέμα των αποσυνδέσεων, μιας και δεν υπάρχει λύση απ'όσο κατάλαβα, υπάρχει το Cosmote internet backup με έξτρα πάγιο βέβαια.

Το προτείνω σαν πιθανή προσωρινή λύση μέχρι να δεις τι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...