Jump to content

Cosmote ή Nova σταθερό και ιντερνέτ ;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Cosmote

Nova

Ιντερνετ

50/αρι

100/αρι

Τηλεφωνήματα προς σταθερά

Απεριόριστα

Απεριόριστα

Τηλεφωνήματα προς κινητά

120 λεπτά

Απεριόριστα

Εξτρα

1000 λεπτά προς κάθε κινητό της οικογενειας

2 μηνες δωρεάν

Διάρκεια

24/μηνη

24/μηνη

 

Τι μου προτείνετε να διαλλεξω; Η τιμη είναι ιδια 29,90€ ανά μήνα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Just now, stefan_city said:

Βρίσκεσαι στην Ηλεία όπως αναφέρεις στο προφίλ σου;

Αν ναι, φαντάζομαι πως οι καμπίνες είναι του ΟΤΕ, σωστά;

Σωστα. Συμπερασμα ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, alfeios said:

Σωστα. Συμπερασμα ?

Σίγουρα πρέπει να λάβεις υπόψιν ποιο πακέτο σε συμφέρει βάσει αναγκών. Η μεγάλη διαφορά είναι στην ταχύτητα* υπέρ της Nova, και στις δωρεάν κλήσεις (1000 λεπτά) μεταξύ των μελών της οικογένειας που δίνει η Cosmote (αν κατάλαβα καλά αυτό το έξτρα).

Εκτός αυτών όμως, δίνω ένα συν στην Cosmote μιας και έχει δικό της δίκτυο στην περιοχή σου που διαχειρίζεται εξ' ολοκλήρου από τους τεχνικούς της. Άρα, σε περίπτωση βλάβης η εξυπηρέτηση θα είναι αμεσότερη.

*Πρέπει να ελέγξεις περίπου σε τι απόσταση βρίσκεται η καμπίνα του ΟΤΕ που εξυπηρετεί την οικία σου. Μιας και πρόκειται για VDSL υπηρεσία, πιθανόν τα 100mbps να είναι ανέφικτα. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, stefan_city said:

Σίγουρα πρέπει να λάβεις υπόψιν ποιο πακέτο σε συμφέρει βάσει αναγκών. Η μεγάλη διαφορά είναι στην ταχύτητα* υπέρ της Nova, και στις δωρεάν κλήσεις (1000 λεπτά) μεταξύ των μελών της οικογένειας που δίνει η Cosmote (αν κατάλαβα καλά αυτό το έξτρα).

Εκτός αυτών όμως, δίνω ένα συν στην Cosmote μιας και έχει δικό της δίκτυο στην περιοχή σου που διαχειρίζεται εξ' ολοκλήρου από τους τεχνικούς της. Άρα, σε περίπτωση βλάβης η εξυπηρέτηση θα είναι αμεσότερη.

*Πρέπει να ελέγξεις περίπου σε τι απόσταση βρίσκεται η καμπίνα του ΟΤΕ που εξυπηρετεί την οικία σου. Μιας και πρόκειται για VDSL υπηρεσία, πιθανόν τα 100mbps να είναι ανέφικτα. 

Σιγουρα τα 100mbps θα ειναι ανεφικτα αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα ειναι χειρώτερα απο τα 50 του OTE

Το πλεονεκτημα της Cosmote για τις κλησεις 1000 λεπτων προς τα κινητα της οικογενειας, δεν ειναι τιποτα, γιατι αντιστταθμίζεται απο τις απεριοριστες κλησεις προς κινητα που εχει η NOVA. 

Το συμπερασμα μου ειναι οτι με την Nova εχουμε καλυτερη τελικη τιμη γιατι πληρωνουμε τους 22 απο τους 24 μηνες, και πολυ περισσοτερες (απεριοριστες) κλησεις προς κινητα. Με την Cosmote έχουμε (ίσως) καλύτερη εξυπηρετηση

Για την ποιοτητα του ιντερνετ βγαινει καποιο συμπερασμα; Αφου απο τις ιδιες καμπινες και με τα ιδια καλωδια θα ειναι, βγαινει το συμπερασμα οτι θα ειναι ιδια η ποιοτητα ;

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, mol said:

Εννοείται θα διάλεγα νόβα μόνο και μόνο για την παραπάνω ταχύτητα

Η οποία δεν νομίζω να είναι εφικτή

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα από πλευράς χαλκού είναι ίδια. Πιθανόν στην Cosmote να έχεις χαμηλότερο ping αν κάποιος στην οικογένεια ασχολείται με online παιχνίδια.

 

Όπως είπα και προηγουμένως, αυτό που κερδίζεις με την Cosmote είναι πιο άμεση και καλύτερη εξυπηρέτηση. Σε πολλές περιπτώσεις βλαβών, οι πάροχοι (άρα και οι συνδρομητές τους) είναι με δεμένα τα χέρια απέναντι στην Cosmote, κι αυτό έχει να κάνει με τη σύμβαση που έχει υπογραφεί μεταξύ ΟΤΕ και παρόχων.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alfeios said:

Η οποία δεν νομίζω να είναι εφικτή

Εξαρτάται που είσαι. 

Πχ Εύοσμο έχω νόβα 100 και πιάνω όντως τόσα. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mol said:

Εξαρτάται που είσαι. 

Πχ Εύοσμο έχω νόβα 100 και πιάνω όντως τόσα. 

Ειχες ποτέ βλάβη; Χρειάστηκε κάποια στιγμή να επικοινωνήσεις μαζί τους; Αν ναι, ήταν εύκολο; Αυτό με κρατάει λίγο ...

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, alfeios said:

Ειχες ποτέ βλάβη; Χρειάστηκε κάποια στιγμή να επικοινωνήσεις μαζί τους; Αν ναι, ήταν εύκολο; Αυτό με κρατάει λίγο ...

Νομίζω μια φορά είχα θεμα. Αλλά θα ήταν για λίγο μάλλον για αυτό δε θυμάμαι σίγουρα. 

 

 

Γενικά είναι ικανοποιημένος μέχρι να γίνει η στραβή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...