Jump to content

Cosmote neo


rodriguez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ελάχιστη διάρκεια συμβολαίου, μετέτρεψε το σε καρτοκινητό αν χρειάζεσαι το νούμερο και κάνε νέα σύνδεση.

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εάν διαβάσεις τους όρους χρήσης λέει ότι όταν φτάσει η ημερομηνία ανανέωσης εαν δεν βρει χρήματα να τραβήξει από την κάρτα θα κάνει αρκετές προσπάθειες μέσα στην ημέρα για να τραβήξει και ως τότε τα δεδομένα και τα λέπτα ομιλίας δεν χάνονται . Δεν μπορώ να καταλάβω πως εσένα με το που έληξε χάθηκαν σε μια ώρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

@cmcostas 

Να επιμείνεις με την εξυπηρέτηση πελατών ή μέσω chat μέχρι να σου τα επιστρέψουν. Μην κάνεις πίσω.

 

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

@cmcostas 
Να επιμείνεις με την εξυπηρέτηση πελατών ή μέσω chat μέχρι να σου τα επιστρέψουν. Μην κάνεις πίσω.
 
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας. Μετά από 1 ακόμα προσπάθεια τελικά προφανώς κατάλαβαν ή μπόρεσαν να δουν ότι όντως έκανα προσπάθειες να ανανεώσω και δεν ολοκληρωνοταν η συναλλαγή. Φυσικά και μόνο επειδή πίεσα πολύ, μου δόθηκαν πίσω τα 100 gb.

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι σε σκέψη να μετατρέψω το whats up σε neo διότι θα βρίσκομαι εξωτερικό τους επόμενους δύο μήνες και βλέπω ότι συμφέρει στα data. Οι ερωτήσεις  είναι οι εξής: 

Χάνονται τα υπόλοιπα χρημάτων και mb που έχω τώρα στο whats up?

Χρειάζεται να μου στείλουν νέα sim?

Όταν το διακόψω, με γυρνάει πάλι σε κοσμοκάρτα σαν "νεο συνδρομητή" και πρέπει να στηλώ αλπακ για να γίνει whats up?

Απο την εμπειρία σας, πόσες μέρες χρειάστηκαν για την ενεργοποίηση του?

Θεωρώ ότι στην κατάστασή μου που είμαι μονίμως σε περιαγωγή σε Ευρωπαίκα δίκτυα, συμφέρει καθώς στο whats up δεν μπορώ να καταναλώσω ολόκληρα τα πακέτα έχω τα δωρεάν mb δεν ισχύουν. Αν κάνω κάπου λάθος, διορθώστε με.

Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Θα χάσεις τα υπόλοιπα σε δεδομένα και λεπτά. 

Δεν χρειάζεσαι νέα SIM.

Όταν σταματήσεις την αυτόματη ανανέωση, παραμένεις στο Cosmote Neo. Για να γυρίσεις σε καρτοκινητό, θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους. 

Η μετατροπή αφού είσαι ήδη συνδρομητής καρτοκινητής δεν θα πάρει πάνω από 24 ώρες. 

Όντως, με το Neo θα μπορείς να καταναλώσεις το σύνολο των GB του προγράμματος αλλά αυτό ισχύει για μέχρι και 4 (ή 6) συνεχόμενους μήνες. Στη συνέχεια, μπορεί να σου επιβάλλει επιπλέον χρέωση για να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το πρόγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

Θα χάσεις τα υπόλοιπα σε δεδομένα και λεπτά. 
Δεν χρειάζεσαι νέα SIM.
Όταν σταματήσεις την αυτόματη ανανέωση, παραμένεις στο Cosmote Neo. Για να γυρίσεις σε καρτοκινητό, θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους. 
Η μετατροπή αφού είσαι ήδη συνδρομητής καρτοκινητής δεν θα πάρει πάνω από 24 ώρες. 
Όντως, με το Neo θα μπορείς να καταναλώσεις το σύνολο των GB του προγράμματος αλλά αυτό ισχύει για μέχρι και 4 (ή 6) συνεχόμενους μήνες. Στη συνέχεια, μπορεί να σου επιβάλλει επιπλέον χρέωση για να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το πρόγραμμα. 

Επειδή έχω το Neo ,από που προκύπτει η επιπλέων χρεωση για πάνω από 6 μήνες εντός ΕΕ; Ρωτώ επειδή με ενδιαφέρει .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Από το cosmote.gr :

Σε περίπτωση που παραμένεις περισσότερο χρόνο σε χώρα εντός ΕΕ και χρησιμοποιείς το κινητό σου τηλέφωνο στην περιαγωγή περισσότερο από ότι στην Ελλάδα σε μια περίοδο συνεχόμενου 4μήνου, θα λάβεις γραπτό μήνυμα που θα σε ενημερώνει και θα σου δίνει περιθώριο 14 ημερών μέχρι να ισχύσουν επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής. Αν συνεχίσεις με χρήση περιαγωγής περισσότερο απ’ ότι όταν παραμένεις στην Ελλάδα, τότε για να καταναλώσεις την δωρεάν ενσωματωμένη χρήση του προγράμματος σου θα χρεώνεσαι με τις παρακάτω επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής:

0,0397€/λεπτό για εξερχόμενες κλήσεις

0,0124€/SMS για αποστολή γραπτού μηνύματος

0,0031€/ΜΒ για χρήση πλοήγηση στο Internet

0,0089€/λεπτό για εισερχόμενες κλήσεις.
Μόλις αρχίσουν να εφαρμόζονται οι επιπλέον χρεώσεις, θα ενημερωθείς με γραπτό μήνυμα. Τέλος, οι επιπλέον χρεώσεις αφορούν κίνηση προς/από τα δίκτυα της Ε.Ε.

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Από το cosmote.gr :
Σε περίπτωση που παραμένεις περισσότερο χρόνο σε χώρα εντός ΕΕ και χρησιμοποιείς το κινητό σου τηλέφωνο στην περιαγωγή περισσότερο από ότι στην Ελλάδα σε μια περίοδο συνεχόμενου 4μήνου, θα λάβεις γραπτό μήνυμα που θα σε ενημερώνει και θα σου δίνει περιθώριο 14 ημερών μέχρι να ισχύσουν επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής. Αν συνεχίσεις με χρήση περιαγωγής περισσότερο απ’ ότι όταν παραμένεις στην Ελλάδα, τότε για να καταναλώσεις την δωρεάν ενσωματωμένη χρήση του προγράμματος σου θα χρεώνεσαι με τις παρακάτω επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής:
0,0397€/λεπτό για εξερχόμενες κλήσεις
0,0124€/SMS για αποστολή γραπτού μηνύματος
0,0031€/ΜΒ για χρήση πλοήγηση στο Internet
0,0089€/λεπτό για εισερχόμενες κλήσεις.
Μόλις αρχίσουν να εφαρμόζονται οι επιπλέον χρεώσεις, θα ενημερωθείς με γραπτό μήνυμα. Τέλος, οι επιπλέον χρεώσεις αφορούν κίνηση προς/από τα δίκτυα της Ε.Ε.

Οκ , επειδή κοιτούσα τους όρους χρήσης του Νέο και δεν έβλεπα κάτι τέτοιο . Σε ευχαριστώ πολύ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το "μελανό" σημείο για εμένα είναι ότι θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους όταν θέλω να το διακόψω. Δεν είχα καθόλου καλή εμπειρία όταν ήθελα να φύγω από καρτοσυμβόλαιο και μάλιστα μετά από δικό τους λάθος. Το ότι είναι εύκολο να μπεις στο πρόγραμμα και δύσκολο να βγεις, μου θυμίζει τα κλασικά συμβόλαια και κάτι δεν μου αρέσει. Ωστόσο θα το σκεφτώ γιατί με συμφέρει. Η περίοδος των 6 μηνών σε περιαγωγή είναι οκ για εμένα. Όταν υπάρχουν προσφορές για unlimited data στην καρτοκινητή όπως αυτό το σκ, τις δίνουν και στο neo ή όχι?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το "μελανό" σημείο για εμένα είναι ότι θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους όταν θέλω να το διακόψω. Δεν είχα καθόλου καλή εμπειρία όταν ήθελα να φύγω από καρτοσυμβόλαιο και μάλιστα μετά από δικό τους λάθος. Το ότι είναι εύκολο να μπεις στο πρόγραμμα και δύσκολο να βγεις, μου θυμίζει τα κλασικά συμβόλαια και κάτι δεν μου αρέσει. Ωστόσο θα το σκεφτώ γιατί με συμφέρει. Η περίοδος των 6 μηνών σε περιαγωγή είναι οκ για εμένα. Όταν υπάρχουν προσφορές για unlimited data στην καρτοκινητή όπως αυτό το σκ, τις δίνουν και στο neo ή όχι?

Ναι κανονικά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Οι προσφορές που δίνουν στα συμβόλαια ισχύουν και στο Neo. Συχνά βλέπουμε να δίνουν δώρο μόνο στη καρτοκινητή πχ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Έχω 2 απορίες για το cosmote neo 

1. Μετά από την εξάντληση των παροχών του cosmote neo τι επιπρόσθετα πακέτα έχει;

2. Έχει ΦΠΑ στις τιμές ή μόνο Φόρο Κινητής Τηλεφωνίας όπως στα καρτοκινητά;

 

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2022 at 9:09 ΜΜ, user3365 said:

Καλησπέρα,

Έχω 2 απορίες για το cosmote neo 

1. Μετά από την εξάντληση των παροχών του cosmote neo τι επιπρόσθετα πακέτα έχει;

2. Έχει ΦΠΑ στις τιμές ή μόνο Φόρο Κινητής Τηλεφωνίας όπως στα καρτοκινητά;

 

 Για το 1. νομιζω ισχύουν τα "¨πανάκριβα" έξτρα πακέτα https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/cosmote_mobile_family_additional_packs.html

 

Αυτός είναι και ο λόγος που πιστεύω ότι το whatsup είναι πιο οικονομικό συνολικά αν η χρήση κάποιου είναι να ξεπερνάει τα όρια αυτά έστω και για λίγο (απλά θα πρέπει κάποιος να μπαίνει και να επιλέγει πακέτο κάθε μήνα).

111s
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eπειδή με ενδιαφέρει η μετατροπή καρτοκινητου σε neo, θα μπορούσε κάποιος να με πληροφορήσει αν έχουν δώσει τα απεριόριστα data για 15 μέρες, όπως στο What's up?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, YanniZ said:

Eπειδή με ενδιαφέρει η μετατροπή καρτοκινητου σε neo, θα μπορούσε κάποιος να με πληροφορήσει αν έχουν δώσει τα απεριόριστα data για 15 μέρες, όπως στο What's up?

Ναι κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδιά συγγενικό μου προσοπο θέλει να έρθει κοσμοτε λόγο  δικτιου στο neo το πρόγραμμα .με το 20 γίγα .πια είναι η γνώμη σας πιο πολλή χρήση για Ίντερνετ μουσική .και ομιλία σε μέτρια επίπεδα . Υπάρχει   η περίπτωση να το κάνουν Και αυτό unlimited?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγενικό μου προσοπο θέλει να έρθει κοσμοτε λόγο  δικτιου στο neo το πρόγραμμα .με το 20 γίγα .πια είναι η γνώμη σας πιο πολλή χρήση για Ίντερνετ μουσική .και ομιλία σε μέτρια επίπεδα . Υπάρχει   η περίπτωση να το κάνουν Και αυτό unlimited?
Σε καμία περίπτωση δεν θα το κάνουν unlimited, γιατί υπάρχουν άλλα unlimited προγράμματα με 50 ευρώ. Τώρα το αν του φτάνουν, μόνο αυτός ξέρει. Ούτε εσύ ούτε εμείς.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή δεν μπορώ Να βγάλω άκρη θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιος χρήστης να με ενημερώσει όταν τελειώσουν τα διαθέσιμα λεπτά ομιλίας και μεγκαμπάιτ ποια είναι τα έξτρα πακέτα για το νέο;Αν μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου απαντήσει σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρωνΑν μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου απαντήσει σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...