Jump to content

Cosmote neo


rodriguez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το νήμα για να συζητάμε το νέο πρόγραμμα της cosmote (COSMOTE neo)

με πρωτοεμφανιζόμενα χαρακτηριστικά που δεν είναι ούτε καρτοκινητό, ούτε συμβόλαιο, και επιτρέπει τροποποίηση των προσφερόμενων παροχών ανά μήνα με carry-over υπολειπόμενη χρήση από τον ένα μήνα στον επόμενο (για να μην χάνονται τα αναξιοποίητα υπόλοιπα ομιλίας/sms/megabytes).

Link εδώ:

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/cosmote-neo.html

 

Ως προσφορά δίνει 100GB για 12 μήνες.

Το πρώτο ερώτημά μου για να αρχίσει η συζήτηση είναι:

Δεν μπορείς να πάρεις τώρα μια sim και να αποκτήσεις 100GB για έναν μήνα; (και να μην την ξαναχρησιμοποιήσεις) ;

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Πώς ενεργοποιώ την προσφορά «100GB για 12 μήνες»;
Με νέα ενεργοποίηση COSMOTE Neo (Αλλαγή από Καρτοκινητό, Νέο αριθμό ή Φορητότητα) σου προσφέρουμε δωρεάν 100GB για 12 μήνες!
Το δώρο αποδίδεται αυτόματα, εντός 2 ημερών από την ενεργοποίηση του COSMOTE Neo και θα λάβεις SMS κατά την απόδοσή του.
Μην ξεχνάς ότι μπορείς να ελέγχεις άμεσα το διαθέσιμο υπόλοιπό σου από το MyCOSMOTE App.
Εάν έχεις ενεργά και άλλα πακέτα με τον ίδιο προορισμό (π.χ. εθνικά δίκτυα) προτεραιότητα έχει αυτό που λήγει πρώτο.
*Τα GB της προσφοράς μπορούν να καταναλωθούν στην Ευρωπαϊκή Ένωση χωρίς κανένα περιορισμό. Προϋπόθεση για την διατήρηση των δωρεάν 100 GB είναι η επιτυχής ανανέωση του μηνιαίου πλάνου, για το διάστημα των 12 μηνών.



Αρα τα δίνει τμηματικα ; 8,3GB/μήνα δώρο .
Αυτό κατάλαβα εγω.
Οκ για κάποιους με διαφορετικής χρήσης καθε μήνα υπηρεσίες κινητής είναι μία λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αύτο που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι σου δίνει 100 gb και τα τρως οπότε θες (πχ και τον πρώτο μήνα αν θες). Απλά αν δεν τα φας τον πρώτο μήνα, για να μεταφέρουν στον υπόλοιπο πρέπει να κάνεις ανανέωση.

Edited by jaguar13
Link to comment
Share on other sites

data 5GB & 10GB

ομιλία 400' & 700'

sms 0 & 60

Το μικρότερο 20€ 5GB και 400 λεπτά το μέγιστο 30€ 10GB και 700 λεπτά  και τα sms 1€ πάνε

 

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, αν εγω την εβγαζα κακην κακως με mega week = 12gb-16€/μήνα (και με ενδιαφερουν μονο τα data)... τζαπα χαρηκα, τραγικα τα νουμερα

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να αγοράζουμε μια νέα cosmote neo για ΚΑΘΕ μήνα, ώστε να παίρνουμε κάθε μήνα 100GB (για όσο θα ισχύει το δώρο) q

Δηλαδή να είναι αναλώσιμη η κάθε sim (τους υπόλοιπους 11 μήνες, να την έχουμε αδρανή αυτή την sim και να την "ανανεώνουμε" κάθε μήνα για να ξαναπαίρνουμε πάλι 100GB).

Αυτό εννοούσα στο αρχικό μου post.

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Με νέα ενεργοποίηση COSMOTE Neo (Αλλαγή από Καρτοκινητό, Νέο αριθμό ή Φορητότητα) σου προσφέρουμε δωρεάν 100GB για 12 μήνες!
Το δώρο αποδίδεται αυτόματα, εντός 2 ημερών από την ενεργοποίηση του COSMOTE Neo και θα λάβεις SMS κατά την απόδοσή του.
Μην ξεχνάς ότι μπορείς να ελέγχεις άμεσα το διαθέσιμο υπόλοιπό σου από το MyCOSMOTE App.
Εάν έχεις ενεργά και άλλα πακέτα με τον ίδιο προορισμό (π.χ. εθνικά δίκτυα) προτεραιότητα έχει αυτό που λήγει πρώτο.

*Τα GB της προσφοράς μπορούν να καταναλωθούν στην Ευρωπαϊκή Ένωση χωρίς κανένα περιορισμό. Προϋπόθεση για την διατήρηση των δωρεάν 100 GB είναι η επιτυχής ανανέωση του μηνιαίου πλάνου, για το διάστημα των 12 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Χίλιες φορές καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω για ένα πρόγραμμα Gigamax Unlimited, και να βγάλω και 4 Extra SIM με απεριόριστο ίντερνετ προς 3 ευρώ την κάρτα.... 

Link to comment
Share on other sites

Στο facebook σε σχετική ερώτηση απάντησαν ότι είναι ένα λεπτό το ελάχιστο. 

Αν είναι έτσι , (γιατί δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη πριν δω τιμοκατάλογο ) είναι καλά .

 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Στο facebook σε σχετική ερώτηση απάντησαν ότι είναι ένα λεπτό το ελάχιστο. 
Αν είναι έτσι , (γιατί δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη πριν δω τιμοκατάλογο ) είναι καλά .
 
Στο φρογκ με 20€ έχεις 360' ανά δευτερόλεπτο με 9.06€ + 5gb με 8.5€ +2.5gb δώρο με την ανανέωση και ρέστα κάτι ψιλά αν βγάλεις φόρους κτλ , οπότε δεν το λες καλό με το 20ρικο 5gb και 400'

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, 

Ο χαμός όμως γίνεται για τα 100 GB αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν ξέρουμε αν πρέπει να δώσει κάποιος 240€ 12 μήνες minimum για τα 100, κάτι τέτοιο λέει στα ψιλά γράμματα, ότι θα ναι για 12 μήνες. Αν μπορείς να τα ξοδέψεις με μιας οκ ,αλλά και πάλι η διαδικασία εγγραφής κτλ. Τέλος πάντων αξίζει όντως για νέους που δεν θέλουν να μπλέκουν με καρτοκινητό πάρε βάλε πακέτο, πότε λήγει κτλ Αλλά και 20 θεωρώ για ΝΕΟΥΣ ειδικά με χαμηλούς μισθούς και που δεν έχουν ακόμα επαγγελματική αποκατάσταση θα μπορούσαν να δώσουν κάτι παραπάνω ή λίγο φθηνότερα.

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cfotis13 said:

Στο φρογκ με 20€ έχεις 360' ανά δευτερόλεπτο με 9.06€ + 5gb με 8.5€ +2.5gb δώρο με την ανανέωση και ρέστα κάτι ψιλά αν βγάλεις φόρους κτλ , οπότε δεν το λες καλό με το 20ρικο 5gb και 400'

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν ειναι 2gb με 8.5€;

Link to comment
Share on other sites

2 έχει με 4.44 για 25 μέρες ή με 5€ 30 μέρες μαζί με 500' προς Βουλγαρία.(1717 στο 1330)

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, cfotis13 said:

2 έχει με 4.44 για 25 μέρες ή με 5€ 30 μέρες μαζί με 500' προς Βουλγαρία.(1717 στο 1330)

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

To 2o που γραφεις που το βλεπουμε; Γιατι στην εφαρμογη δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπουμε :) 1717 στο 1330 και προστίθεται με τα υπόλοιπα αγορασμενα πακέτα

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα 100GB τα παίρνεις για να τα φας όποτε θες μέσα σε 1 χρόνο.

Επίσης γενικά δεν έχει δέσμευση και σου δίνει αυτά που σου δίνει για να μην κάθεσαι να σκέφτεσαι ότι στο τάδε με x € παίρνεις τόσα και αν πληρώσεις και άλλα χ€ θα πάρεις και κάτι ακόμα και διάφορα άλλα πολύπλοκα.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Συγκεντρώνω παρακάτω κάποια ερωτήματα που αναζητούν απάντηση:

- Σε περίπτωση ενεργοποίησης από καρτοκινητή, τα ήδη διαθέσιμα (υπόλοιπο €, data, λεπτά ομιλίας, sms) μεταφέρονται;

- Η διαδικασία ταυτοποίησης (selfie, ID κλπ) απαιτείται και κατά τη μετατροπή από καρτοκινητή ή τεσπα ήδη υφιστάμενη σύνδεση cosmote;

- Η μετατροπή προβλέπεται κι από what-s up;

- Μπορεί να συνδυαστεί με φοιτητικό, χωρίς δεύτερη sim; (για ενοποιημένη διαχείριση των resources)

- Σε περίπτωση παύσης (pause) του Neo και μετά την παρέλευση του τρέχοντα μηνιαίου κύκλου, επανέρχεται στην καρτοκινητή όπως ήμουν πριν; ή υπάρχει περίπτωση να χάσω τον αριθμό μου;

‐ Μπορώ να το ενεργοποιώ εγώ οποίους μήνες θέλω και τους υπόλοιπους να έχω κανονικά το καρτοκινητό μου;

- Αν θέλω αγορά extra πακέτου, το πληρώνω από διαθέσιμο υπόλοιπο ή προστίθεται στο ποσό που θα χρεωθεί στην κάρτα κατά την επόμενη ημερομηνία χρέωσής της;

- Μπορώ να πληρώνω και εκούσια πριν την ημερομηνία κύκλου, ώστε να μην χρεώνεται η πιστωτική μου;

- Διατηρώ τη δυνατότητα ανανέωσης υπολοίπου; (ώστε να παίρνω και τα bonus data) Αν υπάρχει άρα χρηματικό υπόλοιπο προηγείται η εξάντληση του από τη χρέωση της πιστωτικής;

- Αν τα δύο παραπάνω ισχύουν, τότε αν διαγράψω ή ακυρώσω την πιστωτική (αλλά βάζω εγώ επαρκές υπόλοιπο), η Neo θα διατηρείται ενεργή;

- Υπάρχει όριο πολιτικής ορθής χρήσης δεδομένων στην περιαγωγή; (FUP εντός ΕΕ)  Γράφει μεν χωρίς περιορισμό αλλά αναφέρει προϋποθέσεις. Υπάρχει ημερήσιο όριο FUP;

- Ξαναρωτήθηκαν: Η δεσμευτική προϋπόθεση των 12 μηνών  για τη χορήγηση των 100gb πως εφαρμόζεται αν έχει προηγηθεί χρήση τους και άσκηση του δικαιώματος διακοπής; Τα 100gb χορηγούνται άμεσα η επιμερισμένα μηνιαία;  Αν δεν τηρηθεί ή προϋπόθεση, υπάρχει χρέωση ή άλλο πέναλτυ;

Link to comment
Share on other sites

Καμμία προσφορά από τις εταιρείες δεν είναι προς όφελος του καταναλωτή. Πάντα κρύβεται πίσω μια παγίδα. Το συγκεκριμένο πακέτο είναι ασύμφορο και γιατί ζητάει σύνδεση με πιστωτική κάρτα για να χρεώνει αυτόματα τα πακέτα. Δεν υπάρχει λόγος να αφήσει κάποιος το πρόγραμμα του και να πάει στο νέο.

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2021 at 9:24 ΠΜ, MeddlingMageGR said:

Χίλιες φορές καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω για ένα πρόγραμμα Gigamax Unlimited, και να βγάλω και 4 Extra SIM με απεριόριστο ίντερνετ προς 3 ευρώ την κάρτα.... 

Οταν λες "κατι παραπάνω ", τι ποσο παραπάνω εννοειςπως εισαι διατεθειμενος να πληρωνεις επι 24 μηνες;

Γιατι αυτο το νεο απευθυνεται σε χαμηλα πορτοφολια. Αν εχεις λεφτα να δινεις, τοτε μην απαξιωνεις το Neo, δεν εντυπωσιαζεις...

Γενικά , επεσε πολυ απαξιωση στην προταση αυτη. Ειναι καινούρια προταση, καμμια αλλη παρομοια δεν υπαρχει, δινει ευελιξια, μπορεί  να γινει ευκολα και ειναι κατι που ειναι ξεκαθαρο. Ολοι οι κατοχοι καρτοκινητων, εχουν την επιλογη πλεον για κατι διαφορετικό απο το καρτοσυμβολαιο. 

Για παραπάνω παροχες εχει εξτρά πακέτα .

Edited by vaskor
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, vaskor said:

Οταν λες "κατι παραπάνω ", τι ποσο παραπάνω εννοειςπως εισαι διατεθειμενος να πληρωνεις επι 24 μηνες;

Γιατι αυτο το νεο απευθυνεται σε χαμηλα πορτοφολια. Αν εχεις λεφτα να δινεις, τοτε μην απαξιωνεις το Neo, δεν εντυπωσιαζεις...

Γενικά , επεσε πολυ απαξιωση στην προταση αυτη. Ειναι καινούρια προταση, καμμια αλλη παρομοια δεν υπαρχει, δινει ευελιξια, μπορεί  να γινει ευκολα και ειναι κατι που ειναι ξεκαθαρο. Ολοι οι κατοχοι καρτοκινητων, εχουν την επιλογη πλεον για κατι διαφορετικό απο το καρτοσυμβολαιο. 

Για παραπάνω παροχες εχει εξτρά πακέτα .

Ποια ειναι αυτα τα "έξτρα" πακέτα ?

Μπορείς να τα παραθέσεις εδώ να τα δούμε και εμείς ? (αν σου είναι εύκολο...) 

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα δεν είναι για απαξίωση το συγκεκριμένο πακέτο. Σε δίνει την επιλογή να το έχεις χωρίς καμία δέσμευση - ρήτρας διακοπής συμβολαίου, βλέπε παράδειγμα tv ott με τον μήνα, 12 ,18,24 μήνες ανάλογα με τα υπάρχοντα συμβόλαια στην κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα και δεν έχει τα ψιλά γράμματα των συμβολαίων. Απλά βάλανε και τα 100 gb για να γίνει πιο ελκυστικό για τους νέους για μία παραμονή τουλάχιστον 12 μηνών. Όπως και να το κάνουμε είναι πρωτοποριακό.

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που δίνει ειναι η επιλογή φορητότητας που μεχρι τώρα αν ειχες καρτοκινητό αλλης εταιρείας για να πας στο δικτυο της cosmote θα έπρεπε να κανεις συμβόλαιο και φυσικά 24μηνη δέσμευση.Τώρα εύκολα ερχεσαι κοσμοτε χωρίς καμία δέσμευση!!! Και online όλα !!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...