Jump to content

Το Huawei Mate 9 αναβαθμίζεται σε HarmonyOS


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα τα πρόσφατα smartphones αλλά και παλαιότερα μοντέλα της Huawei, άρχισαν να λαμβάνουν νέα ενημέρωση για μετάβαση στο HarmonyOS και σήμερα η εταιρεία μεριμνά να φθάσει το νέο της λειτουργικό και στο Mate 9. Σύμφωνα με χρήστες, το smartphone με έτος κατασκευής το 2016, λαμβάνει την ενημέρωση HarmonyOS 2.0.0.55 και ο αριθμός έκδοσης είναι C00E50R1P2. Το μέγεθος της ενημέρωσης είναι 3,85 GB.

Σύμφωνα με την Huawei, το πακέτο ενημέρωσης λογισμικού θα διαγραφεί αυτόματα μετά την διαδικασία αναβάθμισης, ώστε να μην καταλαμβάνει χώρο. Επιπλέον, αυτή η ενημέρωση βελτιστοποιεί τη σταθερότητα του συστήματος και η Huawei το προτείνει σε όλους τους χρήστες.

Προς το παρόν, η αναβάθμιση του HarmonyOS καλύπτει πάνω από 106 μοντέλα συσκευών Huawei και Honor. Φυσικά, πριν από το τέλος του έτους, η εταιρεία θα κυκλοφορήσει αυτήν την ενημέρωση για περισσότερα μοντέλα.

[via]

back to the Article

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στις ρυθμίσεις έχει την επιλογή απενεργοποίηση αυτόματης ενημέρωσης...

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναβαθμίζεται το κινητό σε HarmonyOS εξακολουθούν να υπάρχουν στη συσκευή τα Gapps;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη υποβάθμιση συσκευής.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsiftsism said:

Όταν αναβαθμίζεται το κινητό σε HarmonyOS εξακολουθούν να υπάρχουν στη συσκευή τα Gapps;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

Λογικά όχι. Το harmony δεν έχει gapps.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όχι. Το harmony δεν έχει gapps.
Είχα διαβάσει σε κάποιο άρθρο ότι μάλλον θα βγάλουν 2 εκδόσεις του HarrmonyOS, μία για κινητά που είχαν εξ αρχής τα Gapps εγκατεστημένα τα οποία και θα συνεχίσουν να τα έχουν μετά το update, και μία για τα κινητά που βγήκαν μετά το ban, χωρίς τα Gapps, τα οποία δεν θα τα έχουν και μετά το update.

Γι' αυτό και ρώτησα, για να δω αν αναβάθμισε κάποιος την συσκευή του, να μας πει τι είδε στη συσκευή του.

Αργά ή γρήγορα λογικά η αναβάθμιση θα έρθει και στο Mate 20 Pro, και θέλω να ξέρω αν θα την κάνω ή όχι.
Δεν θέλω να μείνω ξαφνικά χωρίς Gapps.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, tsiftsism said:

Είχα διαβάσει σε κάποιο άρθρο ότι μάλλον θα βγάλουν 2 εκδόσεις του HarrmonyOS, μία για κινητά που είχαν εξ αρχής τα Gapps εγκατεστημένα τα οποία και θα συνεχίσουν να τα έχουν μετά το update, και μία για τα κινητά που βγήκαν μετά το ban, χωρίς τα Gapps, τα οποία δεν θα τα έχουν και μετά το update.

Γι' αυτό και ρώτησα, για να δω αν αναβάθμισε κάποιος την συσκευή του, να μας πει τι είδε στη συσκευή του.

Αργά ή γρήγορα λογικά η αναβάθμιση θα έρθει και στο Mate 20 Pro, και θέλω να ξέρω αν θα την κάνω ή όχι.
Δεν θέλω να μείνω ξαφνικά χωρίς Gapps.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

Ακόμα μόνο οι κινέζικες συσκευές έχουν πάρει harmonyos. Πιστεύω όταν τελειώσει η beta για όλες όσες θα το πάρουν θα ξεκινήσουν και οι global. 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Κανένας λογικός που το έχει για κύριο κινιτο δεν θα κάνει το update χάνοντας τα gaaps, μόνο αν του ξέμεινε για κάνα τεστ

Link to comment
Share on other sites

Κανένας λογικός που το έχει για κύριο κινιτο δεν θα κάνει το update χάνοντας τα gaaps, μόνο αν του ξέμεινε για κάνα τεστ
Η ερώτηση μου βασικά είχε να κάνει με επιβεβαίωση των όσων έχω διαβάσει περί 2 εκδόσεων HarrmonyOS, μία με Gapps και μία χωρίς αυτά. ;)

Αλλά όπως έγραψε παραπάνω και ο PapaDarxon μέχρι στιγμής το update κάνει roll out μόνο στην Κίνα, οπότε θα περιμένουμε για να μάθουμε τι θα γίνει με τα global releases.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, tsiftsism said:

Η ερώτηση μου βασικά είχε να κάνει με επιβεβαίωση των όσων έχω διαβάσει περί 2 εκδόσεων HarrmonyOS, μία με Gapps και μία χωρίς αυτά. 😉

Αλλά όπως έγραψε παραπάνω και ο PapaDarxon μέχρι στιγμής το update κάνει roll out μόνο στην Κίνα, οπότε θα περιμένουμε για να μάθουμε τι θα γίνει με τα global releases.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

Οταν κυκλοφορησει σε Global θα δουμε τι θα γινει, εδω κατι ακουγεται για EMUI12 κι εφοσον εφαγαν ακυρο για την ονομασια Hongmeng ισως στις Global βγει ως EMUI αντι για Harmony, ετσι πιστευω ειναι καλυτερα ωστε να μην υπαρξει μπερδεμα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, PapaDarxon said:

Οταν κυκλοφορησει σε Global θα δουμε τι θα γινει, εδω κατι ακουγεται για EMUI12 κι εφοσον εφαγαν ακυρο για την ονομασια Hongmeng ισως στις Global βγει ως EMUI αντι για Harmony, ετσι πιστευω ειναι καλυτερα ωστε να μην υπαρξει μπερδεμα.

Τωρα μπερδευτηκα! Αρα το harmony ειναι ιδιο με το emui12 με αλλο ονομαι ? Η αλλο λειτουργικο θα εχει το κινητο στην κινα και αλλο εκτος κινας ?

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, koutsis said:

Τωρα μπερδευτηκα! Αρα το harmony ειναι ιδιο με το emui12 με αλλο ονομαι ? Η αλλο λειτουργικο θα εχει το κινητο στην κινα και αλλο εκτος κινας ?

Το HarmonyOS εχει κυκλοφορησει μονο σε κινεζικες συσκευες προς το παρων. Η ονομασια HarmonyOS προοριζοταν για τις Global συσκευες και για τις κινεζικες θα το ονομαζαν HonmengOS αλλα τους εριξαν ακυρο στην κατωχυρωση ονομασιας γιατι υπαρχει αλλη παρομοια νομιζω. Τωρα εχει αναφερθει κατι για EMUI12 και λεω εγω τωρα μηπως τελικα κρατησει το HarmonyOS για τις κινεζικες και το κυκλοφορησει ως EMUI12 στις Global, το οποιο το βρισκω καλυτερο.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ κάτι από προσωπική πείρα...

Έχω ένα Mate 20X Κινέζικο, το οποίο πρόσφατα αναβαθμίστηκε σε Harmony OS2. Από τα προγράμματα κράτησε τα πάντα. Και το Google Play, και τις τράπεζες, και το Cosmote TV παίζει κανονικά. Και λειτουργούν όλα όπως πριν. Σαν να μην άλλαξε τίποτα.

Εντυπωσιάστηκα, δεν το περίμενα...

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ κάτι από προσωπική πείρα...
Έχω ένα Mate 20X Κινέζικο, το οποίο πρόσφατα αναβαθμίστηκε σε Harmony OS2. Από τα προγράμματα κράτησε τα πάντα. Και το Google Play, και τις τράπεζες, και το Cosmote TV παίζει κανονικά. Και λειτουργούν όλα όπως πριν. Σαν να μην άλλαξε τίποτα.
Εντυπωσιάστηκα, δεν το περίμενα...
 
Άρα αυτό σημαίνει ότι επειδή η συσκευή βγήκε πριν το ban, δεν επηρεάστηκε από αυτό και έτσι του έδωσαν και με το καινούριο OS τα Gapps.


Ευχαριστούμε για τα νέα.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...