Jump to content

BREXIT και roaming στην Ευρωπη


IRONMAIDEN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

Μετα την αποχωρηση του Η.Β απο την Ευρωπη οι Βρετανικοι παροχοι αφηνουν δωρεαν roaming μεχρι 2 μηνες μεσα στην Ευρωπη.

Αν εισαι πανω απο 2 συνεχομενους μηνες εκτος Η.Β τοτε σταματανε οι δωρεαν roaming υπηρεσιες.

Εχω συμβολαιο στην Three και με ενημερωσαν οτι θα διακοπουν οι υπηρεσιες αν δεν επιστρεψω.

Υπαρχει τροπος μεσω VPN να φανει στην Three οτι βρισκομαι εντος για να μην συμβει αυτο?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αφού συνδέεσαι σε τοπική κεραία η σιμ εντοπίζεται. Μπορείς να στείλεις την κάρτα με κούριερ να ανοίξει Ηνωμένο βασίλειο και να στην στείλουν πίσω.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με VPN δεν κρυβει την τοποθεσια μου? αν βαλω VPN και συνδεθω με Αγγλικη IP?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, IRONMAIDEN said:

ναι αλλα με VPN δεν κρυβει την τοποθεσια μου? αν βαλω VPN και συνδεθω με Αγγλικη IP?

Εχεις μπερδεψει το ιντερνετ με την κινητή τηλεφωνία.

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2021 at 7:41 ΜΜ, bill33 said:

Εχεις μπερδεψει το ιντερνετ με την κινητή τηλεφωνία.

Θα μπορουσες να μου εξηγησεις τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, IRONMAIDEN said:

Θα μπορουσες να μου εξηγησεις τι εννοεις?

Η σιμ κατά την σύνδεση με τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας δεν έχει σχέση με το ίντερνετ. Ακόμα και με κλειστά δεδομένα ή αν δεν έχεις δεδομένα ή έστω ένα τηλέφωνο παλιό, μιλάς κανονικά. Επομένως το ίντερνετ δεν έχει καμία σχέση με την σύνδεση.

Κάνε μία αναζήτηση. Την λύση στην έδωσα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, IRONMAIDEN said:

Θα μπορουσες να μου εξηγησεις τι εννοεις?

Θα πρέπει η σιμ να συνδεθεί σε αγγλικό δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.Δικτυο κινητής τηλεφωνίας είναι η ΤHREE/Vodafone/EE/O2/Wind/Cosmote κλπ.

Δεν έχει σχεση με το ιντερνετ η σιμ.

Δεν επικοινωνείς μαζί τους να τους πεις οτι θα κατσεις  και άλλο Ελλάδα να σου δωσουν παράταση;Μηπως εχεις εξαντλήσει τα όρια που δίνουν;

Εγω  εχω μια σιμ της O2 καρτοκινητή  πάνω απο 18 μηνες στην Ελλάδα ,δεν μου την έχουν κόψει.Καλεί και την καλείς κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω εντύπωση πως δεν αρκεί να πάει Αγγλία για μια μέρα πχ. Πρέπει ο χρόνος παραμονής να είναι περισσότερος στην Αγγλία από ότι στη Ελλάδα, η κάτι τέτοιο.

 

Προσωπικά μιλώντας 😐

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...