Jump to content

Xiaomi Pad 5


panosfx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και σήμερα το αγόρασα,ας ανοίξω εγώ το θέμα.

Εντυπώσεις άριστες μέχρι στιγμής,ειδικά στα 399€ που παίζει δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερο από Ελλάδα με 2 χρόνια εγγύηση.

Αναμονή για το πενάκι του τώρα.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2021 at 7:30 ΜΜ, panosfx said:

Μιας και σήμερα το αγόρασα,ας ανοίξω εγώ το θέμα.

Εντυπώσεις άριστες μέχρι στιγμής,ειδικά στα 399€ που παίζει δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερο από Ελλάδα με 2 χρόνια εγγύηση.

Αναμονή για το πενάκι του τώρα.

Με γεια με την πρώτη ευκαιρία κάνε μια μικρή παρουσίαση γιατί νομίζω θα ενδιαφέρει αρκετούς εδώ !

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το τάμπλετ κάποιες λίγες μέρες νομίζω πως μπορώ να έχω μια μικρή άποψη για αυτό.
Να ξεκινήσω από την κατασκευή. Έπαθα πλάκα με το αλουμίνιο και το ποσό premium αίσθηση αφήνει αυτό.
Πολύ όμορφο με σχετικά μικρά bezels και μόνο αγκάθι την θέση του power button (μπορεί να είμαι εγώ παράξενος αλλά δεν βόλεψε).
Η οθόνη αν και δεν είναι AMOLED, είναι ποιοτική και τα μαύρα της σε πολύ καλά επίπεδα. Και το λέω εγώ με Samsung S21 και τηλεόραση LG OLED.Δεν με χάλασε καθόλου.
Τα 4 ηχεία του είναι ποιοτικά κι η ένταση ικανοποιητική.
Η κάμερα μέτρια αλλά τάμπλετ είναι.Η μπροστινή κάμερα κι αυτή κινείται σε μέτρια επίπεδα όμως την δουλειά της θα την κάνει μια χαρά.

Τώρα όσον αφορά το λογισμικό εκεί η Xiaomi κλασική έχει κάποια μικροbugs,  όμως τα συγχωρείς επειδή δεν είναι το κινητό σου τηλέφωνο που το χρησιμοποιείς παντού.
Το MIUI ίσως ενοχλήσει κάποιους.

Το τάμπλετ δεν κολλάει,δεν λαγκαρει,δεν freezeαρει και δεν μασάει πουθενά!
Όσο κι αν το έλιωσα δεν παραπονέθηκε.
Βαριά παιχνίδια δεν δοκίμασα αρκετά, αλλά όσα τεσταρα ανταποκρίθηκαν άψογα.
Μπαταρία σε επίπεδα ipad θα έλεγα (είχα το ipad air 2019) κι ομολογώ πως δεν το περίμενα.

Οσοι ενδιαφέρεστε για το τάμπλετ ,να ξέρετε πως δεν έχει κλείδωμα με δάχτυλο αποτύπωμα και GPS.Επισης δεν δέχεται κάρτες SD.
Πενάκι ακόμα δεν υπάρχει στην Ελληνική αγορά ,ούτε και η θήκη πληκτρολόγιο.Βασικα δεν υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα καμιά θήκη.Παραγγειλα μια από AliExpress.

Παίζει προσφορά στα 399€ και δώρο τα ακουστικά Xiaomi Earphones 2 Pro που εγώ τα πούλησα σφραγισμένα 70€.
Μαζί με τιμολόγιο για την αγορά του τάμπλετ συν την πώληση των ακουστικών μου κόστισε 250€.

Ακόμα και στα 400€ τα αξίζει τα λεφτά του το Xiaomi για όποιον ψάχνει Android. Άλλωστε δεν υπάρχει σε αυτά τα λεφτά κάτι άλλο που να αξίζει σε Android 
Υπολογίστε και 70€ περίπου το πενάκι όταν έρθει.
 

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πέρασε ένας μήνας που το έχω κι ακόμα δεν έχει πάρει κάποια αναβάθμιση.

Κατά τα άλλα συνεχίζω να πιστεύω ότι στα λεφτά του δεν έχει αντίπαλο.

Πολύ γρήγορο,κι η οθόνη του με τα 120hz είναι απόλαυση.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mol said:

Χωρίς gps? Ούτε sd? 

Και τόσα χρήματα? 

 

Ποιο προτείνεις εσύ στα 400€;

Να έχει κι αυτά τα σπεκς φυσικά σε οθόνη,επεξεργαστή και ραμ.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Δε προτείνω κάποιο, γιατί δε ξέρω αν υπάρχει κιόλας. 

 

Αλλά όταν βλέπεις κάποια (από Κίνα μεριά) στα μισά λεφτά να έχουν gps (κάποια, όχι όλα) και να δέχονται sd( τα περισσότερα) αναρωτιέσαι γιατί δε τα έβαλε η χιαομι στο τάμπλετ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαζί σου αλλά από το να πάρω κάποιο Κινεζικό από τα βάθη της Κίνας που δεν θα έχει υποστήριξη,με λογισμικό για σφαλιάρες,και touch οθόνη που θα σπάει νεύρα,προτιμώ αυτό.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Και γω μαζί σου, αλλά η έλλειψη των 2 που ανέφερα παραπάνω θεωρείται ανασταλτικός παράγοντας αγοράς για κάποιους. 

 

Ίσως αν κοστίζε 250-300 να το παραβλεπαμε....

 

 

Με τάμπλετ δεν έχω πάρε δώσε, όμως θα το αγόραζα το εν λόγο ή κάποιο ipad ....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: Υπάρχει τρόπος να μεταφέρεις την εικόνα του tablet στην τηλεόραση με κάποιο καλώδιο μετατροπέα; Γνωρίζω ότι επίσημα δεν γίνεται γιατί δεν υποστηρίζεται αλλά πολλά γίνονται μέσω καλωδίων και gadgets. Πχ διάβασα για το chromecast που δεν το ήξερα και δεν το έχω δοκιμάσει καθόλου και κάποιοι έγραφαν γενικότερα ότι έχει καθυστέρηση. Έχετε ακούσει τίποτα;

 

Να κάτι σαν αυτό για παράδειγμα:

https://www.amazon.com/AmazonBasics-USB-Type-C-DisplayPort-Adapter/dp/B078LGP33Y/ref=ex_alt_wg_d?th=1

Edited by nkarafo
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να γίνεται αλλά μόνο αν το δοκιμάσεις μπορείς να είσαι σίγουρος.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάτοχος κι'εγω 1.5 μήνα τώρα. 

Πραγματικά υπέροχη κατασκευή και πόλη όμορφο. 

Του έβαλα και μια flip θήκη που αγόρασα από Ελλάδα γιατί η αυθεντική με το πληκτρολόγιο ξεφεύγει η τιμή της. 

Κατά τα άλλα το μηχάνημα πάει μπάλα και δεν μασάει πουθενά.

Το μόνο που με έχει χαλάσει είναι από την αρχή που το πήρα χάνει κάθε μέρα γύρω 4-5% χωρίς να το χρησιμοποιήσω καθόλου σε σχέση με ένα iPad Pro 12.9(1St gen) που έχω και χάνει την ίδια μπαταρία σε εβδομάδα αναμονής!! 

Επίσης έβαλα και το Accubattery (έχω την Pro version) και στην υγεία μπαταρίας από τις πρώτες ημέρες μου έγραφε 95% και τώρα πήγε στο 96%!!!

Λέτε να έχει θέμα η μπαταρία του τάμπλετ ή κάτι δεν εμφανίζει σωστά η εφαρμογή;; 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Θα έλεγα να μη δίνεις και πολύ βάση στα νούμερα του accubattery. Για τα δεδομένα του android μια χαρά είναι η απώλεια μέσα στη μέρα. Δεν συγκρίνεται με τη μπαταρία του iPad που είχες και λόγω μεγέθους αλλά και λόγω λειτουργικού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, vtag said:

Κάτοχος κι'εγω 1.5 μήνα τώρα. 

Πραγματικά υπέροχη κατασκευή και πόλη όμορφο. 

Του έβαλα και μια flip θήκη που αγόρασα από Ελλάδα γιατί η αυθεντική με το πληκτρολόγιο ξεφεύγει η τιμή της. 

Κατά τα άλλα το μηχάνημα πάει μπάλα και δεν μασάει πουθενά.

Το μόνο που με έχει χαλάσει είναι από την αρχή που το πήρα χάνει κάθε μέρα γύρω 4-5% χωρίς να το χρησιμοποιήσω καθόλου σε σχέση με ένα iPad Pro 12.9(1St gen) που έχω και χάνει την ίδια μπαταρία σε εβδομάδα αναμονής!! 

Επίσης έβαλα και το Accubattery (έχω την Pro version) και στην υγεία μπαταρίας από τις πρώτες ημέρες μου έγραφε 95% και τώρα πήγε στο 96%!!!

Λέτε να έχει θέμα η μπαταρία του τάμπλετ ή κάτι δεν εμφανίζει σωστά η εφαρμογή;; 

Παίζει ρόλο και τι τρέχει από πίσω χωρίς να το χρησιμοποιείς. Δηλαδή μήπως ψάχνει για emails? Ή δεν τρέχει απολύτως τίποτα από πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Πήρε και μια αναβάθμιση σήμερα 492mb.Για να δούμε αν και γενικά έχει καλή αυτονομία.
Βασικά πριν την προηγούμενη αναβάθμιση των 75mb τα πήγαινε τέλεια στην μπαταρία.Μετα έγινε λίγο χειρότερο, αλλά και πάλι είναι θηρίο.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ δεν έχω κάποιο παράπονο. Μια χαρά είναι το tablet-άκι. Απορώ πως δεν έχει γίνει πολύ διαφήμιση. Θα έπρεπε να το είχε περισσότερος κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε, μπορείτε να κατεβάσετε και ένα τέτοιο βίντεο:

https://4kmedia.org/lg-cymatic-jazz-hdr10-uhd-4k-demo/

που είναι 4K, HDR10 και 60 fps για να δείτε πόσο όμορφη είναι η οθόνη του tablet! 😉

Είναι τεράστιο αρχείο βέβαια (1,1gb) αλλά εντάξει μετά το σβήνετε εάν θέλετε. Υπάρχει και στο youtube το συγκεκριμένο βίντεο αλλά σε αυτό το site είναι το αρχικό - χωρίς την συμπίεση του youtube δηλαδή.

Και αυτό μετά για τον ήχο:

https://4kmedia.org/lg-amaze-dolby-vision-uhd-4k-demo/

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2021 at 9:20 ΜΜ, panosfx said:

Πήρε και μια αναβάθμιση σήμερα 492mb.Για να δούμε αν και γενικά έχει καλή αυτονομία.
Βασικά πριν την προηγούμενη αναβάθμιση των 75mb τα πήγαινε τέλεια στην μπαταρία.Μετα έγινε λίγο χειρότερο, αλλά και πάλι είναι θηρίο.

Πώς τα πάει τώρα με την τελευταία αναβάθμιση στο θέμα της μπαταρίας? 

Να την περάσω άφοβα την 12.5.7? 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνει εντύπωση που ενώ στην αρχή της κυκλοφορίας του έγινε χαμός και εξαντλήθηκε από παντού τώρα δεν το διαφημίζουν καν λες και σταμάτησε η παραγωγή του!! 

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ το τσίμπησα με προσφορά στον Κωτσόβολο πριν την black Friday (328 ευρώ) και ενώ ήμουν μεταξύ αυτού και του ipad 9 (100 ευρώ παραπάνω). Παρότι οπαδός της apple για χρόνια, δε θα έδινα 100 ευρώ παραπάνω για τη μισή μνήμη, υποδεέστερα ηχεία και έλλειψη 120 hz οθόνης. Σίγουρα το Miui δε φτάνει το ios, αλλα΄σε τάμπλετ το παραβλέπεις πιο εύκολα. Σε κινητό ας πούμε αν έφευγα από apple θα πήγαινα μόνο samsung. Το τάμπλετ πάει σφαίρα και για την τιμή του είναι φοβερό. Αναμένουμε και το Miui 13 το οποίο στην κινεζική version έχει πάει ήδη.

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Dark_Lord said:

Εγώ το τσίμπησα με προσφορά στον Κωτσόβολο πριν την black Friday (328 ευρώ) και ενώ ήμουν μεταξύ αυτού και του ipad 9 (100 ευρώ παραπάνω). Παρότι οπαδός της apple για χρόνια, δε θα έδινα 100 ευρώ παραπάνω για τη μισή μνήμη, υποδεέστερα ηχεία και έλλειψη 120 hz οθόνης. Σίγουρα το Miui δε φτάνει το ios, αλλα΄σε τάμπλετ το παραβλέπεις πιο εύκολα. Σε κινητό ας πούμε αν έφευγα από apple θα πήγαινα μόνο samsung. Το τάμπλετ πάει σφαίρα και για την τιμή του είναι φοβερό. Αναμένουμε και το Miui 13 το οποίο στην κινεζική version έχει πάει ήδη.

Εγώ την έχω βάλει την έκδοση 13 (έχω το κινέζικο). Δεν παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο. Μόνο κάποια κινέζικα apps τα οποία τα διέγραψα κατευθείαν γιατί μου είναι άχρηστα. Αλλά τι 12, τι 13 το ίδιο πράγμα μου φαίνεται ότι είναι. Απλά το συνηθισμένο και γίνομαι κουραστικός γιατί το έχω πει και προηγουμένως νομίζω ότι πέφτει περισσότερο η μπαταρία του ενώ είναι κλειστό. Σε όλα τα tablets φυσικά πέφτει όταν είναι σε αδράνεια αλλά νομίζω σε αυτό πέφτει περισσότερο. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει και δεν το έχω ψάξει. Αλλά από επιδόσεις - ταχύτητα, ομαλότητα είναι κορυφαίο.

Link to comment
Share on other sites

Το τάμπλετ τα σπάει για τα λεφτά του!

Το έχω 4 μήνες και πραγματικά δεν έχω κανένα παράπονο.Βολίδα και με οθονάρα και με την μπαταρία είμαι κομπλέ!

Νομίζω θα περάσω αρκετό καιρό ακόμα μαζί του.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2022 at 5:44 ΜΜ, nkarafo said:

Εγώ την έχω βάλει την έκδοση 13 (έχω το κινέζικο). Δεν παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο. Μόνο κάποια κινέζικα apps τα οποία τα διέγραψα κατευθείαν γιατί μου είναι άχρηστα. Αλλά τι 12, τι 13 το ίδιο πράγμα μου φαίνεται ότι είναι. Απλά το συνηθισμένο και γίνομαι κουραστικός γιατί το έχω πει και προηγουμένως νομίζω ότι πέφτει περισσότερο η μπαταρία του ενώ είναι κλειστό. Σε όλα τα tablets φυσικά πέφτει όταν είναι σε αδράνεια αλλά νομίζω σε αυτό πέφτει περισσότερο. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει και δεν το έχω ψάξει. Αλλά από επιδόσεις - ταχύτητα, ομαλότητα είναι κορυφαίο.

Προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα. Λίγο χειρότερη αυτονομία σε αναμονή από Ipad έχει, κάτι που είναι λογικό βάσει της φύσης του Ios

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...