Jump to content

iOS 15


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι αυτό που μας παρουσιάζεις στην ουσία είναι τα "κουτάκια" μέσα στα οποία ομαδοποιηθηκαν οι ρυθμίσεις. Ουτε η οθόνη μικρυνε ούτε τα bezels μεγάλωσαν. Αισθητική αλλαγή είναι, σεβαστό να μην σου αρέσει, αλλά μείωση της ωφελιμης οθόνης δεν υπάρχει.

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Techfreak said:

 

Νομίζω το ίδιο λέμε , αλλά με άλλα λόγια.....

Βάζοντας πλαίσιο, όπως λες,  στο ΙΟΣ15 , στο μενου SETTINGS, οφέλειμος χώρος κειμένου, μειώθηκε από αριστερα και από δεξιά. Πρίν το κείμενο ήταν alligned αριστερά, αλλά μπορούσε να φτάσει μέχρι τα bezels, που τελειώνει η οθόνη.

 

ΤΕΣΠΑ.επειδή σε ένα βαθμό είναι και αισθητικό το θέμα, είναι διαφορετικές οι απόψεις.

 

Αλήθεια τώρα;  τόση ώρα  συζητάμε μόνο  για το μενού των settings και το ότι απλά μπήκαν κάποια πλαίσια γύρω πο το κείμενο; εδώ ο άλλος φίλος πιο πάνω έλεγε ότι μπήκαν bezzels και στις φωτογραφίες και στα μηνύματα και στα mail!

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, chocbhed_6630 said:

Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι αυτό που μας παρουσιάζεις στην ουσία είναι τα "κουτάκια" μέσα στα οποία ομαδοποιηθηκαν οι ρυθμίσεις. Ουτε η οθόνη μικρυνε ούτε τα bezels μεγάλωσαν. Αισθητική αλλαγή είναι, σεβαστό να μην σου αρέσει, αλλά μείωση της ωφελιμης οθόνης δεν υπάρχει.

Φίλε μου αν δεν είχε κουτάκια ,είναι προφανές ότι θα μπορούσε να είχε κείμενο εκει......  τώρα δεν γίνεται..

Αυτα τα κουτάκια μειώνουν την δυνατότητα οφέλιμης οθόνης..... τι να κάνουμε η apple το έκανε....

 

Επίσης τα φοντσ έγιναν μικρότερα λόγω αυτής της συμπίεσης (αν έχω δει σώστα, από φωτό που έχουν ανεβάσει άλλα παιδιά).

 

Συμφωνώ ότι είναι αισθητική αλλαγή, αλλά με επιπτώσεις....

 

 

 

 

 

 

7 minutes ago, koutsis said:

Αλήθεια τώρα;  τόση ώρα  συζητάμε μόνο  για το μενού των settings και το ότι απλά μπήκαν κάποια πλαίσια γύρω πο το κείμενο; εδώ ο άλλος φίλος πιο πάνω έλεγε ότι μπήκαν bezzels και στις φωτογραφίες και τα μηνύματα!   

Με την λέξη bezzels , νόμιζω ότι οι περισσότεροι καταλάβαμε τι εννούσε.....

και δεν κυριολεκτούσε , προφανώς δεν υπάρχει hardware αλλαγή, ούτε μείωση της ενεργής οθόνης.....

 

Edited by Techfreak
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Techfreak said:

Φίλε μου αν δεν είχε κουτάκια ,είναι προφανές ότι θα μπορούσε να είχε κείμενο εκει......  τώρα δεν γίνεται..

Αυτα τα κουτάκια μειώνουν την δυνατότητα οφέλιμης οθόνης..... τι να κάνουμε η apple το έκανε....

 

Επίσης τα φοντσ έγιναν μικρότερα λόγω αυτής της συμπίεσης (αν έχω δει σώστα, από φωτό που έχουν ανεβάσει άλλα παιδιά).

 

Συμφωνώ ότι είναι αισθητική αλλαγή, αλλά με επιπτώσεις....

 

 

 

 

 

 

Η λέξη bezzels , νόμιζω ότι οι περισσότεροι καταλάβαμε τι εννούσε.....

 

Εντάξει, πραγματικά θεωρώ αστείο αυτό που συζητάμε τόση ώρα! Ότι το μενού των settings μπήκε σε πλαίσια και δεν φτάνει το κείμενο μέχρι την άκρη της οθόνης αλλά σταματάει μέσα στο πλαίσιο! Και ότι κάποιος τους ενοχλεί αυτό.

Δηλαδή πόσο πιο " δεν έχω πραγματικά με τι να ασχοληθώ και γκρινιάζω για βλακείες!🤣🤣

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα;  τόση ώρα  συζητάμε μόνο  για το μενού των settings και το ότι απλά μπήκαν κάποια πλαίσια γύρω πο το κείμενο; εδώ ο άλλος φίλος πιο πάνω έλεγε ότι μπήκαν bezzels και στις φωτογραφίες και στα μηνύματα και στα mail!

Επειδή σε εμένα αναφέρεσαι δεν είπα ότι μπήκαν bezels.
Τόση ώρα λέμε ότι οπτικά είναι σαν να έχεις στενότερη οθόνη.
Στην εφαρμογή φωτογραφίες πηγαίνοντας άλμπουμ-για εσάς-βιβλιοθήκη φαίνονται στενότερα. Δεν εννοώ όταν ανοίγεις μια φωτογραφία.
Επίσης το ίδιο συμβαίνει στην καρτέλα με τα μηνύματα- όχι όταν ανοίγεις ένα συγκεκριμένο sms.
Το ίδιο επίσης συμβαίνει με τα emails στην στοκ εφαρμογή.
Είναι μια διαπίστωση αυτό, είναι γεγονός ότι συμβαίνει.
Το ότι συζητάμε όπως λες τόσην ώρα για αυτό, είναι επειδή δεν κατάλαβαν ορισμένοι τι εννοούμε εμείς οι υπόλοιποι. Δεν δείχνει το μέγεθος του προβλήματος.


Sent from my iPhone 12 ProMax using Tapatalk Pro

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, koutsis said:

Εντάξει, πραγματικά θεωρώ αστείο αυτό που συζητάμε τόση ώρα! Ότι το μενού των settings μπήκε σε πλαίσια και δεν φτάνει το κείμενο μέχρι την άκρη της οθόνης αλλά σταματάει μέσα στο πλαίσιο! Και ότι κάποιος τους ενοχλεί αυτό.

Δηλαδή πόσο πιο " δεν έχω πραγματικά με τι να ασχοληθώ και γκρινιάζω για βλακείες!🤣🤣

Προφανώς αναφέρεαι στον εαυτό σου, που ασχολειται τόση ώρα απατώντας σε αυτό το Thread....

Σε κάτι που όλοι βλέπουμε τι έχει γίνει ....

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, hraklhs57 said:


Επειδή σε εμένα αναφέρεσαι δεν είπα ότι μπήκαν bezels.
Τόση ώρα λέμε ότι οπτικά είναι σαν να έχεις στενότερη οθόνη.
Στην εφαρμογή φωτογραφίες πηγαίνοντας άλμπουμ-για εσάς-βιβλιοθήκη φαίνονται στενότερα. Δεν εννοώ όταν ανοίγεις μια φωτογραφία.
Επίσης το ίδιο συμβαίνει στην καρτέλα με τα μηνύματα- όχι όταν ανοίγεις ένα συγκεκριμένο sms.
Το ίδιο επίσης συμβαίνει με τα emails στην στοκ εφαρμογή.
Είναι μια διαπίστωση αυτό, είναι γεγονός ότι συμβαίνει.
Το ότι συζητάμε όπως λες τόσην ώρα για αυτό, είναι επειδή δεν κατάλαβαν ορισμένοι τι εννοούμε εμείς οι υπόλοιποι. Δεν δείχνει το μέγεθος του προβλήματος.


Sent from my iPhone 12 ProMax using Tapatalk Pro

Κι που ακριβώς ενοχλεί αυτό, δεν κατάλαβα;  ίσα ίσα έγινε πιο όμορφο έτσι μέσα σε πλαίσια και όχι χύμα.

Επίσης τόση ώρα λέγατε ότι μεγάλωσαν τα bezzels της οθόνης όχι ότι απλά μπήκε το κείμενο μέσα σε πλαίσιο στις ρυθμίσεις! Big difference 😉

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Techfreak said:

Προφανώς αναφέρεαι στον εαυτό σου, που ασχολειται τόση ώρα απατώντας σε αυτό το Thread....

Σε κάτι που όλοι βλέπουμε τι έχει γίνει ....

 

Ασχολούμαι τόση ώρα γιατί κάποιοι λέγανε ότι μαγαλωσαν τα bezels της οθόνης στο ios 15 και προσπαθούσα να καταλάβω τι εννοούσαν, ενώ αυτό που πραγματικά έγινε είναι ότι μπήκε το κείμενο στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου μέσα σε πλαίσια και δεν έφτανε μέχρι την άκρη της οθόνης! Για γέλια και για κλάματα κατάσταση 🤣

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, filippos said:

Κατάφερε κανείς να προσθέσει το πιστοποιητικό εμβολιασμού στο wallet?

Νομίζω μόνο για ΗΠΑ είναι αυτό το feature 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
6 minutes ago, koutsis said:

Νομίζω μόνο για ΗΠΑ είναι αυτό το feature 

Ακριβώς, δεν το έχουν ενεργοποιήσει εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2021 at 6:07 ΜΜ, athanaso77 said:

Ακριβώς, δεν το έχουν ενεργοποιήσει εδώ.

Άκυρο. Δεν είναι μόνο για ΗΠΑ. Εδώ Αγγλία το έβαλα κανονικά από το NHS app στο Apple wallet. Βασικά αν μπεις στην εφαρμογή του NHS έχει κουμπάκι που λέει add to apple wallet και μπαίνει αυτοματα. Άρα λογικά θα μπαίνει και από άλλες ευρωπαϊκές χώρες!

F79157DA-2AD9-4A21-8FCC-D9294652BCC9.png

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
45 minutes ago, koutsis said:

Άκυρο. Δεν είναι μόνο για ΗΠΑ.

Σωστό, Ελλάδα όμως δεν είναι ενεργοποιημένο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2021 at 7:49 ΜΜ, filippos said:

Κατάφερε κανείς να προσθέσει το πιστοποιητικό εμβολιασμού στο wallet?

εγώ έτσι το έχω κάνει...

https://www.enternity.gr/Article/FreeTime/News/Πως-θα-περάσετε-το-πιστοποιητικό-εμβολιασμού-σας-στο-Apple-Wallet-ή-στο-Android-smartphone-σας/69368.html

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το ελληνικό πιστοποιητικό όταν το περάσεις στο κινητό είναι ότι δεν δείχνει την αναμνηστική δόση.

Αναφερει τελευταία δόση την δεύτερη κ όχι την τριτη (εφόσον την έχεις κάνει)

Στο ευρωπαϊκό πιστοποιητικό αναγράφεται κανονικά η τριτη δόση στο wallet

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα διαπίστωσα ότι όταν πάω να κάνω προσαρμογή τοποθεσίας σε μία φωτογραφία, δεν μου εμφανίζει αποτελέσματα στην αναζήτηση διεύθυνσης. Λογικά κάτι έχω απενεργοποιήσει από την επιλογή απόρρητο. Έχει υπόψιν του κανείς τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/11/2021 at 3:14 ΜΜ, drollAntonis said:

Πρόσφατα διαπίστωσα ότι όταν πάω να κάνω προσαρμογή τοποθεσίας σε μία φωτογραφία, δεν μου εμφανίζει αποτελέσματα στην αναζήτηση διεύθυνσης. Λογικά κάτι έχω απενεργοποιήσει από την επιλογή απόρρητο. Έχει υπόψιν του κανείς τι φταίει;

Τελικά έφταιγε ότι στις φωτογραφίες είχα απενεργοποιήσει τα δεδομένα κινητού δικτύου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από ios 15 και μετά το viber μου κρασσάρει συνέχεια! Είμαι με 12 pro max.

Το κάνει και σε σας? Υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
8 minutes ago, frix_ath said:

Παιδιά, από ios 15 και μετά το viber μου κρασσάρει συνέχεια! Είμαι με 12 pro max.

Το κάνει και σε σας? Υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί?

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι γενικό φαινόμενο. Βέβαια η 15 έχει παρουσιάσει διάφορα θέματα σε πολλούς, όλοι περιμένουμε την 15.2 μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση τόσο από θέμα κατανάλωσης, όσο και από θέμα γενικότερης λειτουργίας. Έχεις βάλει την 15.1.1;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει την 15.1.1 αλλά το viber κολλάει συνέχεια. Κρασσαρει και reload μετά.

Μόνο στο viber πουθενά αλλού.

Edited by frix_ath
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, frix_ath said:

Εχω βαλει την 15.1.1 αλλά το viber κολλάει συνέχεια. Κρασσαρει και reload μετά.

Μόνο στο viber πουθενά αλλού.

Σε εμένα μια χαρά δουλεύει. Δοκίμασες να κάνεις uninstall την εφαρμογή και να την ξαναβάλεις;  εννοείται κράτα backup πρώτα.

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...