Jump to content

Αυτές είναι οι χωρητικότητας μπαταριών στην σειρά iPhone 13


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα δεν είναι μόνο ότι η αυτονομία των iPhones μπορεί να είναι καλύτερη λόγω σωστού optimization σε software και hardware σε σύγκριση με άλλα smartphones με μεγαλύτερες μπαταρίες. Το θέμα είναι ότι αυτοί που δεν θέλουν να το αποδεχθούν, με άλλες συσκευές και με απαιτητική χρήση, δεν έχουν παραπάνω αυτονομία από τα iPhones, ούτως η άλλως.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk



Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η έχει δώσει ρεσιτάλ! Δε θα ήθελα να φανταστώ ένα 13 Pro Max με μια μπαταρία 5000mAh όπως του S21 Ultra!!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Το max το ζαχαρώνα αλλά με αυτήν την μπαταρία θα είναι ποιο χοντρό από το 12 pro max που ουσιαστικα θα έχω θέμα να το έχω μόνημα στην τσέπη

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχει χαθεί η μπάλα γενικότερα. Μετά από αρκετά χρόνια χρήσης smartphone (πλέον) νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει τι κάνει το iphone (ή το SAMSUNG, ή το One Plus κλπ) απέναντι το ένα στο άλλο, αλλά τελικά αν εμας, μας καλύπτει. Τόσο στη χρήση της μπαταρίας όσο και σε οτι άλλο. 

Η χρήση μιας συσκευής ειναι προσωπική. Τα χρήματα, που δίνει κάποιος για μία συσκευή, επίσης, προσωπική επιλογή.

Απλά κάπου έχουμε πέσει στο τριπάκι των reviewers. 

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aroutis said:

 Μετά από αρκετά χρόνια χρήσης smartphone (πλέον) νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει τι κάνει το iphone (ή το SAMSUNG, ή το One Plus κλπ) απέναντι το ένα στο άλλο, αλλά τελικά αν εμας, μας καλύπτει.

Τόσο στη χρήση της μπαταρίας όσο και σε οτι άλλο. 

Εχω την εντύπωση ότι κάπου τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα.

Σε ένα τεχνολογικό forum κινητής, εννοείται μας ενδιαφέρουν οι εξελίξεις/αλλαγές μεταξύ των συσκευών, και άρα είναι λογικό και αναμενόμενο να γίνονται οι όποιες συγκρίσεις στα διάφορα μοντέλα και μετα   ο καθένας ας κρίνει τι τον βολεύει περισσοτερο και ας αγοράσει.

Το ποιο κινητό καλύπτει εμένα/εσένα κλπ προκύπτει από την συγκριση αυτή με λίγα λόγια.

Για παράδειγμα τώρα που κυκλοφόρησε το iphone 13,ένας κάτοχος 11 το συγκρίνει με αυτό και κρίνει αν για τα επιπλέον χρήματα που ζητάει αξίζει να πάει σε αυτό ή σε κάποιο άλλο Android στα ίδια χρήματα ή και φθηνότερα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2021 at 5:56 ΜΜ, Fulgore1 said:

Εχω την εντύπωση ότι κάπου τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα.

Σε ένα τεχνολογικό forum κινητής, εννοείται μας ενδιαφέρουν οι εξελίξεις/αλλαγές μεταξύ των συσκευών, και άρα είναι λογικό και αναμενόμενο να γίνονται οι όποιες συγκρίσεις στα διάφορα μοντέλα και μετα   ο καθένας ας κρίνει τι τον βολεύει περισσοτερο και ας αγοράσει.

Το ποιο κινητό καλύπτει εμένα/εσένα κλπ προκύπτει από την συγκριση αυτή με λίγα λόγια.

Για παράδειγμα τώρα που κυκλοφόρησε το iphone 13,ένας κάτοχος 11 το συγκρίνει με αυτό και κρίνει αν για τα επιπλέον χρήματα που ζητάει αξίζει να πάει σε αυτό ή σε κάποιο άλλο Android στα ίδια χρήματα ή και φθηνότερα.

Το τι σε βολεύει σε μια συσκευή,  εχει μα κάνει με το τι ανάγκες έχεις. Αυτό δεν εχει να κάνει με συγκρίσεις μεταξύ συσκευών αλλά review των συσκευών.

Αν εγώ θέλω ένα device με μια μέρα αυτονομία δεν με ενδιαφέρει το να κάθομαι να βαυκαλιζομαι να βλέπω 20 reviews με 100 συσκευές, αλλά να βρω φξ συσκευή που έχει αυτά που θέλω από εμφάνιση,  ποιότητα,  οθόνη κλπ κλπ και αυτονομία. Αυτό για ότι ψάχνω. 

 

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, aroutis said:

Το τι σε βολεύει σε μια συσκευή,  εχει μα κάνει με το τι ανάγκες έχεις. Αυτό δεν εχει να κάνει με συγκρίσεις μεταξύ συσκευών αλλά review των συσκευών.

Αν εγώ θέλω ένα device με μια μέρα αυτονομία δεν με ενδιαφέρει το να κάθομαι να βαυκαλιζομαι να βλέπω 20 reviews με 100 συσκευές, αλλά να βρω φξ συσκευή που έχει αυτά που θέλω από εμφάνιση,  ποιότητα,  οθόνη κλπ κλπ και αυτονομία. Αυτό για ότι ψάχνω. 

Για ναυαρχίδες μιλάμε οι οποιες πλέον προσφέρουν σε γενικές γραμμές τα ίδια features που καλύπτουν τις ανάγκες του κόσμου,και άρα στις λεπτομέρεις/συγκριτικά κρίνεται ποια βολεύει τον καθένα.

Αυτά που αναφέρεις ισχύανε παλιότερα που οι συσκευές μεταξύ τους είχαν περισσότερες διαφορές,και άρα όντως ήταν και πιο εύκολο να κρίνεις ποια καλύπτει περισσότερο τα θελω σου(αυτό ισχύει για τα περί εμφανισης και ποιοτητας που αναφερεις).

Η μόνη μερίδα η οποια δεν ασχολείται πλεον με αυτά ειναι αυτή η οποια κοιτάζει μια μόνο εταιρεια και συγκεκριμένες συσκευές αυτής (πχ οι χρήστες Iphone που αγοράζουν/κοιτάζουν μόνο iphone ή οι χρήστες Samsung  που χρησιμοποιούν/κοιτάζουν μόνο Galaxy Note/Flip/Fold) ή αυτούς που κοιτάζουν μόνο ναυαρχίδες ή με κάποιο συγκεκριμένο feature(πχ θύρα ακουστικών για Audiophile άτομα).

Προφανώς αυτοι δεν ασχολούνται με 20 reviews με 100 συσκευές.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2021 at 10:39 ΜΜ, Fulgore1 said:

Για ναυαρχίδες μιλάμε οι οποιες πλέον προσφέρουν σε γενικές γραμμές τα ίδια features που καλύπτουν τις ανάγκες του κόσμου,και άρα στις λεπτομέρεις/συγκριτικά κρίνεται ποια βολεύει τον καθένα.

Αυτά που αναφέρεις ισχύανε παλιότερα που οι συσκευές μεταξύ τους είχαν περισσότερες διαφορές,και άρα όντως ήταν και πιο εύκολο να κρίνεις ποια καλύπτει περισσότερο τα θελω σου(αυτό ισχύει για τα περί εμφανισης και ποιοτητας που αναφερεις).

Η μόνη μερίδα η οποια δεν ασχολείται πλεον με αυτά ειναι αυτή η οποια κοιτάζει μια μόνο εταιρεια και συγκεκριμένες συσκευές αυτής (πχ οι χρήστες Iphone που αγοράζουν/κοιτάζουν μόνο iphone ή οι χρήστες Samsung  που χρησιμοποιούν/κοιτάζουν μόνο Galaxy Note/Flip/Fold) ή αυτούς που κοιτάζουν μόνο ναυαρχίδες ή με κάποιο συγκεκριμένο feature(πχ θύρα ακουστικών για Audiophile άτομα).

Προφανώς αυτοι δεν ασχολούνται με 20 reviews με 100 συσκευές.

Δεν νομίζω ότι όλες οι ναυαρχίδες είναι ακριβώς το ίδιο. Ολο και κάπου διαφοροποιούνται. Εκτός απο το ios/android για παράδειγμα, ειναι το θέμα των megapixels ή sensor size, είναι το θέμα της μνήμης (internal και μη) είναι το build quality, ακόμα και το χρώμα για κάποιους.

Case in point, there is a flavour for each and all. 

Τέλος πάντων, ο καθενας έχει τη γνώμη του. 🙂

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...