Jump to content

Apple Watch series 7


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

45 minutes ago, zurabi_97 said:


Πρέπει να είναι στο ίδιο δίκτυο για να μπορείς να έχεις πρόσβαση. Όσο για το Apple Pay, ότι είπε και ο athanaso77.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Είχα μια μικρή ελπίδα μήπως και γινόταν. Ζηλεύω τα παιδιά στα νήματα s23 ultra / galaxy Watch 5 pro που χρησιμοποιούν το ρολόι όπως θα έπρεπε να μπορούνε και μείς. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Είχα μια μικρή ελπίδα μήπως και γινόταν. Ζηλεύω τα παιδιά στα νήματα s23 ultra / galaxy Watch 5 pro που χρησιμοποιούν το ρολόι όπως θα έπρεπε να μπορούνε και μείς. 

Μπορείς να πάρεις την έκδοση GPS + Cellular, του περνάς eSIM προφίλ, και ύστερα μπορείς να το έχεις παντού χωρίς να κουβαλάς το iPhone.


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, zurabi_97 said:


Μπορείς να πάρεις την έκδοση GPS + Cellular, του περνάς eSIM προφίλ, και ύστερα μπορείς να το έχεις παντού χωρίς να κουβαλάς το iPhone.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν δουλεύει η έκδοση με cellular στην Ελλάδα ακόμη 

4 ώρες πριν, panoszavra said:

Καλησπέρα.  Θα κάνω μια υπόθεση εργασίας. Έστω ότι ξεχνάω το κινητό(iPhone 13) σπίτι συνδεδεμένο στο Wi-Fi. Βρισκόμενος σε κάποιο άλλο χώρο με Wi-Fi και συνδεδεμένο το ρολόι σε αυτό, θα έχω κάποιες από τις κοινές εφαρμογές κινητού -ρολογιού να λειτουργούν; (κλήσεις, μηνύματα κτλ). 
 Επίσης το Apple Pay λειτουργεί στο ρολόι ανεξαρτήτως κινητού ή σύνδεσης Wi-Fi , σωστά;

Θα δουλεύουν τα iMessage 

Κλήσεις οχι δεν δουλεύουν 

Το Apple Pay λειτουργεί όπως ειπώθηκε κανονικά χωρίς Ίντερνετ και χωρίς να είναι εντός της εμβέλειας με το κινητό 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Μπορείς να πάρεις την έκδοση GPS + Cellular, του περνάς eSIM προφίλ, και ύστερα μπορείς να το έχεις παντού χωρίς να κουβαλάς το iPhone.

Nope. Όπως ειπώθηκε ήδη από τον Τάσο, αυτή η λειτουργία δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα από κανέναν ελληνικό πάροχο για τα Apple Watch και δεν υπάρχει ενημέρωση σχετικά με το πότε και αν θα ενεργοποιηθεί.

4 ώρες πριν, panoszavra said:

Είχα μια μικρή ελπίδα μήπως και γινόταν. Ζηλεύω τα παιδιά στα νήματα s23 ultra / galaxy Watch 5 pro που χρησιμοποιούν το ρολόι όπως θα έπρεπε να μπορούνε και μείς. 

Αν αποφασίσουν οι πάροχοι να πληρώσουν το μισό εκατομμύριο που ζητάει η Apple για να ενεργοποιηθεί η esim στα Apple Watch στη χώρα μας, τότε θα το έχεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έρχονται πολλές ειδοποιήσεις αν είσαι μόνο σε wifi.

iMessage, Viber, Whatsapp κτλ δουλεύουν μόνο με wifi. Και Facetime voice κλήση μπορείς να κάνεις κανονικά.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, athanaso77 said:

Nope. Όπως ειπώθηκε ήδη από τον Τάσο, αυτή η λειτουργία δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα από κανέναν ελληνικό πάροχο για τα Apple Watch και δεν υπάρχει ενημέρωση σχετικά με το πότε και αν θα ενεργοποιηθεί.

Αν αποφασίσουν οι πάροχοι να πληρώσουν το μισό εκατομμύριο που ζητάει η Apple για να ενεργοποιηθεί η esim στα Apple Watch στη χώρα μας, τότε θα το έχεις.

Αυτό το γνωρίζω μιας και το έχουμε κουβεντιάσει στο πρόσφατο παρελθόν.  Να υποθέσω ότι η Samsung δεν ζητάει αυτό το ποσό γι’αυτό και δουλεύει η esim στα δικά της ρολόγια ;

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, panoszavra said:

Να υποθέσω ότι η Samsung δεν ζητάει αυτό το ποσό γι’αυτό και δουλεύει η esim στα δικά της ρολόγια ;

Ναι ισχύει,

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, panoszavra said:

Αυτό το γνωρίζω μιας και το έχουμε κουβεντιάσει στο πρόσφατο παρελθόν.  Να υποθέσω ότι η Samsung δεν ζητάει αυτό το ποσό γι’αυτό και δουλεύει η esim στα δικά της ρολόγια ;

Ναι η κάθε εταιρεία εφαρμόζει άλλη πολιτική 

Δυστυχως Apple και ελληνικά δίκτυα δεν έχουν βρει την χρυσή τομή 

Κακό για εμάς όλο αυτό βέβαια 

Θα ήταν μαγικό να βγαίνω έξω μόνο με το ρολόι 

Τις περισσότερες ώρες δεν μου λείπει το κινητό πλέον 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Tasos19s said:

Ναι η κάθε εταιρεία εφαρμόζει άλλη πολιτική 

Δυστυχως Apple και ελληνικά δίκτυα δεν έχουν βρει την χρυσή τομή 

Κακό για εμάς όλο αυτό βέβαια 

Θα ήταν μαγικό να βγαίνω έξω μόνο με το ρολόι 

Τις περισσότερες ώρες δεν μου λείπει το κινητό πλέον 

Ναι ρε Τάσο. Ποσό θα ήθελα σε στιγμές εκτός δουλειάς ή όταν αθλούμαι να μην κουβαλάω και το κινητό μαζί. Τρέξιμο έξω μόνο με ρολόι (αλλά συνάμα έχοντας δυνατότητα επικοινωνίας και πληρωμών.) Αχ, και μετά ξύπνησα ! 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Όλοι το θελουμε αυτό. Το θέμα είναι ότι εδώ στην Ελλάδα οι εταιρίες ενεργούν από κοινού βάσει των δικών τους συμφερόντων και δεν υπάρχει ουσιαστικός ανταγωνισμός. Έτσι χαμένοι είναι οι καταναλωτές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, panoszavra said:

Ναι ρε Τάσο. Ποσό θα ήθελα σε στιγμές εκτός δουλειάς ή όταν αθλούμαι να μην κουβαλάω και το κινητό μαζί. Τρέξιμο έξω μόνο με ρολόι (αλλά συνάμα έχοντας δυνατότητα επικοινωνίας και πληρωμών.) Αχ, και μετά ξύπνησα ! 

Πλήρωνες γίνονται και τώρα με απλό μοντέλο 

Αλλα κλήσεις και μηνύματα είναι απαραίτητα 

Πχ πας σούπερ, τρέξιμο, ένα καφέ, κάποιες άλλες δουλειές 

Σε αυτά εγώ δεν χρησιμοποιώ το κινητό για τίποτα άλλο 

Μονο για επικοινωνία 

Αρα με το ρολόι και τα ακουστικά θα ήμουν κομπλέ 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πληρωμή με το ρολόι γίνεται χωρίς να έχεις το κινητό μαζί σου; Για το απλό μοντέλο οχι το cellular.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, zerokill said:

Πληρωμή με το ρολόι γίνεται χωρίς να έχεις το κινητό μαζί σου; Για το απλό μοντέλο οχι το cellular.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι γίνεται κανονικά πληρωμή και χωρίς να έχεις το κινητό μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, zerokill said:

Πληρωμή με το ρολόι γίνεται χωρίς να έχεις το κινητό μαζί σου; Για το απλό μοντέλο οχι το cellular.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ούτε κινητό ούτε Ίντερνετ χρειάζεται 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να συγχρονιζει το ξυπνητήρι του κινητού με αυτό του ρολογιού; Δηλαδή να βάζω ένα ξυπνητήρι στο ένα και να περνάει και το άλλο. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, panoszavra said:

Υπάρχει περίπτωση να συγχρονιζει το ξυπνητήρι του κινητού με αυτό του ρολογιού; Δηλαδή να βάζω ένα ξυπνητήρι στο ένα και να περνάει και το άλλο. 

Μπορείς να το ρυθμίσεις νομίζω να συμβαίνει αυτό ή να μην συμβαίνει 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, panoszavra said:

Υπάρχει περίπτωση να συγχρονιζει το ξυπνητήρι του κινητού με αυτό του ρολογιού; Δηλαδή να βάζω ένα ξυπνητήρι στο ένα και να περνάει και το άλλο. 

Δές εδώ :
Προσθήκη ειδοποίησης στο Apple Watch - Apple Υποστήριξη (GR)

Στο σημείο "Εμφάνιση των ίδιων ειδοποιήσεων στο iPhone και στο Apple Watch"

Αλλά να ξές ότι ΔΕΝ θα χτυπάει το iPhone έτσι.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Tasos19s said:

Μπορείς να το ρυθμίσεις νομίζω να συμβαίνει αυτό ή να μην συμβαίνει 

 

Μάλλον αναφέρεσαι στα push notifications. Εγώ λέω κάτι στο στυλ του Google keep. Ρυθμίζεις κάτι στη μια συσκευή και περνάει αυτούσια σε μια δεύτερη. Να συγχρονίζει δηλαδή ώστε να μπορώ να βλέπω το ξυπνητήρι στο ρολόι δίχως την ύπαρξη κινητού. 

4 minutes ago, pavlidisc said:

Δές εδώ :
Προσθήκη ειδοποίησης στο Apple Watch - Apple Υποστήριξη (GR)

Στο σημείο "Εμφάνιση των ίδιων ειδοποιήσεων στο iPhone και στο Apple Watch"

Αλλά να ξές ότι ΔΕΝ θα χτυπάει το iPhone έτσι.

Αυτό το έχω ήδη ενεργοποιημένο. Ρωτάω για συγχρονισμό μεταξύ της εφαρμογής ρολογιού μεταξύ iPhone και Apple Watch. Ότι είπα και στον Τάσο δηλαδή. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται κανονικά πληρωμή και χωρίς να έχεις το κινητό μαζί σου.

Τρομερό τόσο καιρό νόμιζα οτι το ρολόϊ εξαρτάται άμεσα απο το τηλέφωνο για την πληρωμή μεσο Apple pay.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εξής απορια, δεν θα πρέπει να είναι που και που συνδεδεμένο με τη συσκευή ώστε να συγχρονίζονται τα tokens ή να αποκτά tokens ώστε να μπορεί να γίνει συναλλαγή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά κάτοχος Apple Watch και έχω την εξής απορία. Από ό,τι είχα διαβάσει (μπορεί και εδώ), όταν φοράς το ρολόι ΔΕΝ πρέπει να χτυπάει και το κινητό όταν σε καλούν. Σωστά; Εμένα χτυπάνε και τα δύο. Είναι κάποια ρύθμιση;
Επίσης πόσα watt φορτιστή προτείνεται για καλύτερη διάρκεια/ζωή της μπαταρίας του;

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, soiramk said:

Πρώτη φορά κάτοχος Apple Watch και έχω την εξής απορία. Από ό,τι είχα διαβάσει (μπορεί και εδώ), όταν φοράς το ρολόι ΔΕΝ πρέπει να χτυπάει και το κινητό όταν σε καλούν. Σωστά; Εμένα χτυπάνε και τα δύο. Είναι κάποια ρύθμιση;
Επίσης πόσα watt φορτιστή προτείνεται για καλύτερη διάρκεια/ζωή της μπαταρίας του;

Νομίζω στο απαντήσαμε σε ένα άλλο θέμα που το έθεσες 

28 minutes ago, zurabi_97 said:

Εγώ έχω την εξής απορια, δεν θα πρέπει να είναι που και που συνδεδεμένο με τη συσκευή ώστε να συγχρονίζονται τα tokens ή να αποκτά tokens ώστε να μπορεί να γίνει συναλλαγή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Την διαδικασία μάλλον την κάνει η συσκευή του καταστήματος 

Εσυ απλά λες ποιος είσαι με το ρολόι 

Ετσι καταλαβαίνω εγώ 

Μετα το POS αφού του λες «είμαι ο τάδε» μιλάει με την τράπεζα και λέει «αφαίρεσε από τον τάδε, το χ ποσό» 

Ετσι καταλαβαίνω εγώ ότι δουλεύει γι αυτό δεν χρειάζεται Ίντερνετ και σύνδεση με το κινητό 

Μονο το ρολόι σκέτο πληρώνει κανονικά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, zerokill said:

Τρομερό τόσο καιρό νόμιζα οτι το ρολόϊ εξαρτάται άμεσα απο το τηλέφωνο για την πληρωμή μεσο Apple pay. emoji853.png

Είναι ακριβώς όπως με την κάρτα σου, δεν είναι κάπου συνδεδεμένη και δεν έχει internet, πληρώνεις όμως κανονικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακόμα μια απορία από τις πολλές... 
Όταν το ρολόι είναι σε Airplane Mode, πως γίνεται το iPhone να μου δείχνει το battery level του; Από που παίρνει info και το κάνει αυτό;

Edited by soiramk

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, soiramk said:

Ακόμα μια απορία από τις πολλές... 
Όταν το ρολόι είναι σε Airplane Mode, πως γίνεται το iPhone να μου δείχνει το battery level του; Από που παίρνει info και το κάνει αυτό;

Συνεχίζει να είναι συνδεδεμένο με Bluetooth 

στο watch app πας γενικά, χρήση σε πτήση και αλλάζεις τι θέλεις 

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...