Jump to content

Apple Watch series 7


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

42 minutes ago, pavlidisc said:

Και εγώ πρόσφατα το απέκτησα.
Πρίν κάνα 3-4 μήνες είχα Samsung κινητό πακέτο με Active 2.
Και στο Samsung η επικοινωνία και η συνεργασία μεταξύ κινητού-ρολογιού ήταν σε πολύ υψηλό επίπεδο.
Άρα στην συνεργασία, δεν είπα ΟΥΑΟΥ, αλλά είπα απλά...ΣΟΥΠΕΡ.
🙂

Στο Apple Watch εμείς οι "νέοι" φάγαμε την ήττα ότι κάποιες εφαρμογές που υπήρχαν στο ρολόι, τώρα δεν υπάρχουν (π.χ Viber, Telegram). Ελπίζω να επανέλθουν.

Προσωπικά αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση μέχρι τώρα είναι τα συμπεράσματα απο τις μετρήσεις υγείας που κάνει. Προφανώς και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να στηριχτώ πάνω τους, αλλά πραγματικά η πληροφορίες που έχει στην εφαργμογή είναι...για να τις διαβάζεις και να πάς να δώσεις πανελήνιες για Ιατρική! Τρομερή δουλειά!! (και φυσικά ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτά που είχα στο Active 2).
Από τις 3-4 διαφορετικού είδους μετρήσεις που κάνει, μπορει να σε βγάλει 150 διαγράμματα και σε όλα σου εξηγεί τα τί και πώς! Νομίζω...άποψή μου δηλαδή... ότι τα μισά χρήματα σε αυτό το ρολόι είναι η εφαργογή υγείας. Software και πάλι δηλαδή το δυνατό του σημείο, ότι και στο iOS.

Όταν θα έρθει η ώρα να μπορείς να στηριχτείς πάνω σε αυτές τις μετρήσεις, μιλάμε ότι θα έχεις έναν Ιατρό στο χέρι σου 24 ώρες.  

Η μπαταρία με όλα να δουλευουν, και με έναν άνθρωπο που είναι σε κίνηση και το χρησιμοποιεί και καμία ώρα για άσκηση , θέλει φόρτιση στην μιάμιση μέρα.
Το κάθε μια ΜΙΣΗ μέρα...είναι άβολο, άρα κάθε βράδυ φόρτιση.

Στην μέτρηση οξυγόνου δεν θα έλεγα ότι τα πάει και πολύ καλά.

Ναι αυτό με το viber το παρατήρησα. Μεγάλη έλλειψη για μένα (για άλλους πιθανά όχι) μιας και λόγω δουλειάς την χρησιμοποιώ πολύ. 
 Επίσης δεν μπορώ να επιλέξω την ελληνική γλώσσα στο πληκτρολόγιο. Μόνο στο dictation την έχει;

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Just now, panoszavra said:

 Επίσης δεν μπορώ να επιλέξω την ελληνική γλώσσα στο πληκτρολόγιο. Μόνο στο dictation την έχει;

Από ότι κατάλαβα ναι.
Αλλά δεν είμαι και πολύ έγκυρη πηγή, γιατί όπως είπα είμαι και εγώ πολύ νέος με το Apple Watch. 🤓

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pavlidisc said:

Και εγώ πρόσφατα το απέκτησα.
Πρίν κάνα 3-4 μήνες είχα Samsung κινητό πακέτο με Active 2.
Και στο Samsung η επικοινωνία και η συνεργασία μεταξύ κινητού-ρολογιού ήταν σε πολύ υψηλό επίπεδο.
Άρα στην συνεργασία, δεν είπα ΟΥΑΟΥ, αλλά είπα απλά...ΣΟΥΠΕΡ.
🙂

Στο Apple Watch εμείς οι "νέοι" φάγαμε την ήττα ότι κάποιες εφαρμογές που υπήρχαν στο ρολόι, τώρα δεν υπάρχουν (π.χ Viber, Telegram). Ελπίζω να επανέλθουν.

Προσωπικά αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση μέχρι τώρα είναι τα συμπεράσματα απο τις μετρήσεις υγείας που κάνει. Προφανώς και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να στηριχτώ πάνω τους, αλλά πραγματικά oi πληροφορίες που έχει στην εφαργμογή είναι...για να τις διαβάζεις και να πάς να δώσεις πανελήνιες για Ιατρική! Τρομερή δουλειά!! (και φυσικά ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτά που είχα στο Active 2).
Από τις 3-4 διαφορετικού είδους μετρήσεις που κάνει, μπορει να σε βγάλει 150 διαγράμματα και σε όλα σου εξηγεί τα τί και πώς! Νομίζω...άποψή μου δηλαδή... ότι τα μισά χρήματα σε αυτό το ρολόι είναι η εφαργογή υγείας. Software και πάλι δηλαδή το δυνατό του σημείο, ότι και στο iOS.

Όταν θα έρθει η ώρα να μπορείς να στηριχτείς πάνω σε αυτές τις μετρήσεις, μιλάμε ότι θα έχεις έναν Ιατρό στο χέρι σου 24 ώρες.  

Η μπαταρία με όλα να δουλευουν, και με έναν άνθρωπο που είναι σε κίνηση και το χρησιμοποιεί και καμία ώρα για άσκηση , θέλει φόρτιση στην μιάμιση μέρα.
Το κάθε μια ΜΙΣΗ μέρα...είναι άβολο, άρα κάθε βράδυ φόρτιση.

Στην μέτρηση οξυγόνου δεν θα έλεγα ότι τα πάει και πολύ καλά.

Ναι έχουν δώσει πολύ μεγάλη βάση στην υγεία 

Εχει σώσει κατά καιρούς και ανθρώπους 

Εχω διαβάσει ότι έχουν πάει στον γιατρό επειδή τους ειδοποίησε το ρολόι και ευτυχώς δηλαδή μετά οι άνθρωποι σώθηκαν 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω εάν πρέπει να ενθουσιαστώ η όχι , αλλά καθώς έψαχνα πληροφορίες στο site της Apple σχετικά με τις χώρες που υποστηρίζουν esim είδα να αναφέρεται και η Ελλάδα(Cosmote & Vodafone). 

To link είναι αυτό. Για δείτε οι γνώστες μήπως και υπάρχει τελικά κάποια εξέλιξη. 

Screenshot 2022-12-07 at 14.43.24.png

Screenshot 2022-12-07 at 15.35.24.png

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
6 ώρες πριν, panoszavra said:

Δεν ξέρω εάν πρέπει να ενθουσιαστώ η όχι , αλλά καθώς έψαχνα πληροφορίες στο site της Apple σχετικά με τις χώρες που υποστηρίζουν esim είδα να αναφέρεται και η Ελλάδα(Cosmote & Vodafone). 

To link είναι αυτό. Για δείτε οι γνώστες μήπως και υπάρχει τελικά κάποια εξέλιξη. 

Μην ενθουσιάζεσαι άδικα. Άλλο πράγμα η υποστήριξη της e-sim από τα iPhone, κάτι που συμβαίνει καιρό τώρα επίσημα, και άλλο πράγμα η υποστήριξη της e-sim από τα Apple watch, κάτι που θέλει διαφορετική ενεργοποίηση από την Apple και εφάπαξ πληρωμή στην Apple από τις εταιρίες κινητής του ποσού του μισού εκατομμυρίου ευρώ, κάτι που κανένας ελληνικός πάροχος δεν έχει (μέχρι τώρα τουλάχιστον) στα πλάνα να πληρώσει στο άμεσο μέλλον.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εδώ δεν δίνουν χρήματα για να πάρουν πιστοποίηση και να μπορούν να αλλάζουν μπαταρίες στα ρολόγια επίσημα.
Περιμένετε να φέρουν e-sim;;;

Έναν κερατά Siri περιμένουμε εδώ και τόσα χρόνια στο iPhone και μείναμε με τις ανακοινώσεις. Που τα iPhone πουλάνε εντός Ελλάδος. Ποιος θα δώσει σημασία στα ελληνικά watch που τα έχουμε….όσοι είμαστε εδώ μέσα…άντε και ακόμη 5-10.

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία βεβαίως βεβαίως.
:-)


from my iPhone XR

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, athanaso77 said:

Μην ενθουσιάζεσαι άδικα. Άλλο πράγμα η υποστήριξη της e-sim από τα iPhone, κάτι που συμβαίνει καιρό τώρα επίσημα, και άλλο πράγμα η υποστήριξη της e-sim από τα Apple watch, κάτι που θέλει διαφορετική ενεργοποίηση από την Apple και εφάπαξ πληρωμή στην Apple από τις εταιρίες κινητής του ποσού του μισού εκατομμυρίου ευρώ, κάτι που κανένας ελληνικός πάροχος δεν έχει (μέχρι τώρα τουλάχιστον) στα πλάνα να πληρώσει στο άμεσο μέλλον.

Σωστά. Βιαστικά τελικά. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα πάντως με την υποστήριξη της  Apple έμαθα πως στην Κύπρο η Cyta  έχει ξεκινήσει την υποστήριξη esim στα Apple Watches. 
Εάν όντως ισχύει αυτό ,αναρωτιέμαι πως είναι δυνατό να μπορεί / συμφέρει την cyta και όχι την Cosmote για παράδειγμα να κάνει μια τέτοια κίνηση; 

8 ώρες πριν, pavlidisc said:

Ρε παιδιά, εδώ δεν δίνουν χρήματα για να πάρουν πιστοποίηση και να μπορούν να αλλάζουν μπαταρίες στα ρολόγια επίσημα.
Περιμένετε να φέρουν e-sim;;;

Έναν κερατά Siri περιμένουμε εδώ και τόσα χρόνια στο iPhone και μείναμε με τις ανακοινώσεις. Που τα iPhone πουλάνε εντός Ελλάδος. Ποιος θα δώσει σημασία στα ελληνικά watch που τα έχουμε….όσοι είμαστε εδώ μέσα…άντε και ακόμη 5-10.

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία βεβαίως βεβαίως.
🙂


from my iPhone XR

Τα Samsung watches πως τα υποστηρίζουν; Τόσο επιθετική πολιτική έχει η Samsung που δεν χρεώνει τίποτα για την ενεργοποίηση;

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
36 minutes ago, panoszavra said:

Σωστά. Βιαστικά τελικά. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα πάντως με την υποστήριξη της  Apple έμαθα πως στην Κύπρο η Cyta  έχει ξεκινήσει την υποστήριξη esim στα Apple Watches. 
Εάν όντως ισχύει αυτό ,αναρωτιέμαι πως είναι δυνατό να μπορεί / συμφέρει την cyta και όχι την Cosmote για παράδειγμα μα κάνει μια τέτοια κίνηση; 

Ισχύει αυτό για τη Cyta, παραδόξως! Οι Ελληνικοί πάροχοι έχουν προφανώς άλλες προτεραιότητες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, panoszavra said:

Σωστά. Βιαστικά τελικά. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα πάντως με την υποστήριξη της  Apple έμαθα πως στην Κύπρο η Cyta  έχει ξεκινήσει την υποστήριξη esim στα Apple Watches. 
Εάν όντως ισχύει αυτό ,αναρωτιέμαι πως είναι δυνατό να μπορεί / συμφέρει την cyta και όχι την Cosmote για παράδειγμα μα κάνει μια τέτοια κίνηση; 

Τα Samsung watches πως τα υποστηρίζουν; Τόσο επιθετική πολιτική έχει η Samsung που δεν χρεώνει τίποτα για την ενεργοποίηση;

Σε άλλες χώρες γενικά ο πελάτης πληρώνει λιγότερα για τα ίδια πράγματα όπως στην Ελλάδα 

Αρα και σε αυτό τον τομέα οι Κύπριοι είναι κερδισμένοι γιατί με τα ίδια λεφτά, έχουν περισσότερες υπηρεσιες

Εδω ακόμα πληρώνουμε 10€ 500mb

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, panoszavra said:

Τα Samsung watches πως τα υποστηρίζουν; Τόσο επιθετική πολιτική έχει η Samsung που δεν χρεώνει τίποτα για την ενεργοποίηση;

Ναι. Τόσο και άλλο τόσο. Κι άλλο τόσο.
Και απλά πρέπει να το παραδεχτούμε.

Στην Apple ισχύει το "Έπεσα, χτύπησα, άκουσα ένα κράκ, ελπίζω να είναι το πλευρό μου και όχι το Apple device" και στην Samsung το "υποστήριξη after sales που δεν υπάρχει παρόμοια στην Ελλάδα".

Ισχύει γενικά για το After Sales και την γενική υποστήριξη της Samsung στην Ελλάδα. Όχι μόνο για την περίπτωση της e-sim. Ξέρεις ότι έχεις μια συσκευή που ότι και να πάθει, μα ότι και να πάθει, εάν είσαι εντός διετής επίσημης εγγύησης θα το επισκευάσουν σε dt δωρεάν χωρίς γκουχ μουχ, εάν είσαι εκτός θα πληρώσεις 30-40 ευρώ (πλην πλακέτας - οθόνης) και θα έχεις επίσημο service.
Στην Apple, άμα φύγει το 1ο έτος εγγύησης...πάς κάθε Κυριακή εκκλησία και παρακαλάς να μην συμβεί η στραβή. Ακόμα και στον 1ο χρόνο εγγύησης όμως έχεις να κάνεις με μεταπωλητές και όχι με Apple Store. Οπότε σε αντιμετωπίζουν όπως τους βολεύει.

Γενικά, έπιασες πολύ αδύναμο σημείο με το after sales των Apple vs Samsung. Δεν συγκρίνονται.

Υ.Γ Η απάντηση μου ξεφεύγει από την e-sim, αλλά αφορά την γενική αντιμετώπιση της Apple απέναντι στην Ελλάδα, και παίρνει η μπάλα και την e-sim.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pavlidisc said:

Ναι. Τόσο και άλλο τόσο. Κι άλλο τόσο.
Και απλά πρέπει να το παραδεχτούμε.

Στην Apple ισχύει το "Έπεσα, χτύπησα, άκουσα ένα κράκ, ελπίζω να είναι το πλευρό μου και ότι το Apple device" και στην Samsung το "υποστήριξη after sales που δεν υπάρχει παρόμοια στην Ελλάδα".

Ισχύει γενικά για το After Sales και την γενική υποστήριξη της Samsung στην Ελλάδα. Όχι μόνο για την περίπτωση της e-sim. Ξέρεις ότι έχεις μια συσκευή που ότι και να πάθει, μα ότι και να πάθει, εάν είσαι εντός διετής επίσημης εγγύησης θα το επισκευάσουν σε dt δωρεάν χωρίς γκουχ μουχ, εάν είσαι εκτός θα πληρώσεις 30-40 ευρώ (πλην πλακέτας - οθόνης) και θα έχεις επίσημο service.
Στην Apple, άμα φύγει το 1ο έτος εγγύησης...πάς κάθε Κυριακή εκκλησία και παρακαλάς να μην συμβεί η στραβή. Ακόμα και στον 1ο χρόνο εγγύησης όμως έχεις να κάνεις με μεταπωλητές και όχι με Apple Store. Οπότε σε αντιμετωπίζουν όπως τους βολεύει.

Γενικά, έπιασες πολύ αδύναμο σημείο με το after sales των Apple vs Samsung. Δεν συγκρίνονται.

Υ.Γ Η απάντηση μου ξεφεύγει από την e-sim, αλλά αφορά την γενική αντιμετώπιση της Apple απέναντι στην Ελλάδα, και παίρνει η μπάλα και την e-sim.

Η e sim από ότι βλέπω στα Samsung δεν δουλεύει παράλληλα με αυτήν στο κινητό 

Θελει διαφορετικό αριθμό 

Άρα σαν να μην δουλεύει για μένα 

Ας με επιβεβαιώσει κάποιος που το γνωρίζει περισσότερο ή ας με διαψεύσει εάν έχω λάθος 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, Tasos19s said:

Η e sim από ότι βλέπω στα Samsung δεν δουλεύει παράλληλα με αυτήν στο κινητό 

Θελει διαφορετικό αριθμό 

Άρα σαν να μην δουλεύει για μένα 

Ας με επιβεβαιώσει κάποιος που το γνωρίζει περισσότερο ή ας με διαψεύσει εάν έχω λάθος 

Και σε αυτό φταίνε οι πάροχοι γιατί στις e-sim δεν έχουν βγάλει ακόμα twin sim, δηλαδή δύο sim με το ίδιο νούμερο. Αυτό όμως θεωρώ ότι είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει σε σχέση με αυτό που συμβαίνει στο Apple watch.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, pavlidisc said:

Ναι. Τόσο και άλλο τόσο. Κι άλλο τόσο.
Και απλά πρέπει να το παραδεχτούμε.

Στην Apple ισχύει το "Έπεσα, χτύπησα, άκουσα ένα κράκ, ελπίζω να είναι το πλευρό μου και όχι το Apple device" και στην Samsung το "υποστήριξη after sales που δεν υπάρχει παρόμοια στην Ελλάδα".

Ισχύει γενικά για το After Sales και την γενική υποστήριξη της Samsung στην Ελλάδα. Όχι μόνο για την περίπτωση της e-sim. Ξέρεις ότι έχεις μια συσκευή που ότι και να πάθει, μα ότι και να πάθει, εάν είσαι εντός διετής επίσημης εγγύησης θα το επισκευάσουν σε dt δωρεάν χωρίς γκουχ μουχ, εάν είσαι εκτός θα πληρώσεις 30-40 ευρώ (πλην πλακέτας - οθόνης) και θα έχεις επίσημο service.
Στην Apple, άμα φύγει το 1ο έτος εγγύησης...πάς κάθε Κυριακή εκκλησία και παρακαλάς να μην συμβεί η στραβή. Ακόμα και στον 1ο χρόνο εγγύησης όμως έχεις να κάνεις με μεταπωλητές και όχι με Apple Store. Οπότε σε αντιμετωπίζουν όπως τους βολεύει.

Γενικά, έπιασες πολύ αδύναμο σημείο με το after sales των Apple vs Samsung. Δεν συγκρίνονται.

Υ.Γ Η απάντηση μου ξεφεύγει από την e-sim, αλλά αφορά την γενική αντιμετώπιση της Apple απέναντι στην Ελλάδα, και παίρνει η μπάλα και την e-sim.

Δίχως να θέλω να το κάνω vs αλλά επειδή είχα εμπειρία από service samsung(και Huawei) μόνο καλά έχω να πω. Ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να γνωρίσω το service της Apple. Πάντως η τηλεφωνική εξυπηρέτηση της είναι σε αρκετά υψυλό επίπεδο. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, panoszavra said:

Δίχως να θέλω να το κάνω vs αλλά επειδή είχα εμπειρία από service samsung(και Huawei) μόνο καλά έχω να πω. Ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να γνωρίσω το service της Apple. Πάντως η τηλεφωνική εξυπηρέτηση της είναι σε αρκετά υψυλό επίπεδο. 

Η τηλεφωνική υποστήριξη είναι μια χαρά 

Επισημο επίσημο apple service στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτό είναι το πρόβλημα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Just now, panoszavra said:

Δίχως να θέλω να το κάνω vs αλλά επειδή είχα εμπειρία από service samsung(και Huawei) μόνο καλά έχω να πω. Ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να γνωρίσω το service της Apple. Πάντως η τηλεφωνική εξυπηρέτηση της είναι σε αρκετά υψυλό επίπεδο. 

Δεν υπάρχει κανένα vs Πάνο.
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.
1+1 κάνουν μόνο 2 σε κάποιες περιπτώσεις.
Η Samsung στο ΥΠΑΡΚΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ service της δεν πιάνεται από κανέναν. Ο επόμενος είναι χιλιόμετρα πίσω.
Εμείς με τα Apple...να βοηθάει η τύχη μην μας βρει η στραβή (ακόμα και εντός εγγύησης να είσαι, υπάρχει δυσκοιλιότητα στην αντιμετώπιση).
Μακάρι να έρθει κάποιο Apple Store και εδώ, για να νιώσουμε και εμείς αυτό το υπέροχο σε άλλες χώρες After Sales της Apple. Όσο έχουμε να κάνουμε με μεταπωλητές, θα υπάρχουν θέματα, που μάλιστα μας κοστίζουν πανάκριβα ε.

Όσον αφορά την e-sim τώρα.
Όπως πιστεύω ότι το μισό iPhone είναι το Face ID έτσι θεωρώ (χωρίς να το έχω ζήσει βέβαια) ότι το μισό ρολόι είναι η LTE λειτουργία. Μιλάμε ότι θα πάει την χρηστικότητα σε άλλο επίπεδο. Φαντάζομαι. Θα είναι, όπως πρέπει να είναι.

Για μένα, εδώ και 3-4 χρόνια, το one more thing της Apple δεν πρέπει πλέον να το αναζητούμε στο iPhone. Αυτό έχει φτάσει ταβάνι σαν συσκευή και σαν ιδέα.
Tο next big thing είναι το ρολόι. Και χωρίς το LTE, πιστεύω χάνουμε βασικό μέρος της ουσίας του AW.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Tasos19s said:

Η τηλεφωνική υποστήριξη είναι μια χαρά 

Επισημο επίσημο apple service στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτό είναι το πρόβλημα 

Το έχω εμπεδώσει αυτό Τάσο. Εύχομαι να μην χρειαστεί να το βιώσω.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, panoszavra said:

Το έχω εμπεδώσει αυτό Τάσο. Εύχομαι να μην χρειαστεί να το βιώσω.

Όλοι το ευχόμαστε 

Μια φορά είχε τύχει της κοπέλας μου το 5s να κάηκε η μητρική 

Το πήγαμε i system μας είπαν ότι η συσκευή θα αντικατασταθεί 

Σε 10 μέρες είχε έρθει συσκευή ανακατασκευασμένη 

 

Μια φορά με ένα Apple Watch 4 πήγα πάλι γιατί η μπαταρία του ήταν πολύ χάλια 

Δεν έβρισκαν τίποτα 

Το πούλησα και ησύχασα αλλά η μπαταρία όντως είχε πρόβλημα 

Μετα από κάνα χρόνο εμφάνισε πρόβλημα στον επόμενο κάτοχο. Η μπαταρία τα έφτυσε εντελώς και δεν άνοιγε 

 

Μεχρι στιγμής είναι δηλαδή 50/50

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, pavlidisc said:

Δεν υπάρχει κανένα vs Πάνο.
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.
1+1 κάνουν μόνο 2 σε κάποιες περιπτώσεις.
Η Samsung στο ΥΠΑΡΚΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ service της δεν πιάνεται από κανέναν. Ο επόμενος είναι χιλιόμετρα πίσω.
Εμείς με τα Apple...να βοηθάει η τύχη μην μας βρει η στραβή (ακόμα και εντός εγγύησης να είσαι, υπάρχει δυσκοιλιότητα στην αντιμετώπιση).
Μακάρι να έρθει κάποιο Apple Store και εδώ, για να νιώσουμε και εμείς αυτό το υπέροχο σε άλλες χώρες After Sales της Apple. Όσο έχουμε να κάνουμε με μεταπωλητές, θα υπάρχουν θέματα, που μάλιστα μας κοστίζουν πανάκριβα ε.

Όσον αφορά την e-sim τώρα.
Όπως πιστεύω ότι το μισό iPhone είναι το Face ID έτσι θεωρώ (χωρίς να το έχω ζήσει βέβαια) ότι το μισό ρολόι είναι η LTE λειτουργία. Μιλάμε ότι θα πάει την χρηστικότητα σε άλλο επίπεδο. Φαντάζομαι. Θα είναι, όπως πρέπει να είναι.

Για μένα, εδώ και 3-4 χρόνια, το one more thing της Apple δεν πρέπει πλέον να το αναζητούμε στο iPhone. Αυτό έχει φτάσει ταβάνι σαν συσκευή και σαν ιδέα.
Tο next big thing είναι το ρολόι. Και χωρίς το LTE, πιστεύω χάνουμε βασικό μέρος της ουσίας του AW.

Μιλούσα πριν κάποιες μέρες με φίλο μου που έχει μεταναστεύσει εδώ και 8 μήνες Αυστραλία λόγω δουλειάς. Επίσης και οι δύο "μεταναστεύσαμε" από android σε apple πριν ένα 6μηνο περίπου. Μου μιλούσε για το Apple Watch 7 cellular που έχει και πως του έχει λύσει τα χέρια και μου έτρεχαν τα σάλια. Ρε συ ζήλευα. 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
32 minutes ago, pavlidisc said:

Όσον αφορά την e-sim τώρα.
Όπως πιστεύω ότι το μισό iPhone είναι το Face ID έτσι θεωρώ (χωρίς να το έχω ζήσει βέβαια) ότι το μισό ρολόι είναι η LTE λειτουργία. Μιλάμε ότι θα πάει την χρηστικότητα σε άλλο επίπεδο. Φαντάζομαι. Θα είναι, όπως πρέπει να είναι.

Ισχύει αυτό... αλλά η απρόσκοπτη λειτουργία του εξαρτάται από τους παρόχους και εδώ στην Ελλάδα είναι αρκετά δυσκίνητοι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoszavra said:

Δίχως να θέλω να το κάνω vs αλλά επειδή είχα εμπειρία από service samsung(και Huawei) μόνο καλά έχω να πω. Ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να γνωρίσω το service της Apple. Πάντως η τηλεφωνική εξυπηρέτηση της είναι σε αρκετά υψυλό επίπεδο. 

Καλά εννοείται!!!
Αυτό που αναφέρεις είναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο.
Πρώτα πρέπει να περιμένουμε να έρθει η υπηρεσία στα μέρη μας, και μετά πρέπει πάλι να περιμένουμε έως ότου την δούμε να δουλεύει σωστά.
Κοινώς : πιάσ' τ' αβγό και κούρευ' το. 😏

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, panoszavra said:

Μιλούσα πριν κάποιες μέρες με φίλο μου που έχει μεταναστεύσει εδώ και 8 μήνες Αυστραλία λόγω δουλειάς. Επίσης και οι δύο "μεταναστεύσαμε" από android σε apple πριν ένα 6μηνο περίπου. Μου μιλούσε για το Apple Watch 7 cellular που έχει και πως του έχει λύσει τα χέρια και μου έτρεχαν τα σάλια. Ρε συ ζήλευα. 

Εγώ σίγουρα το 30% των απογευματινών εξόδων μου θα είναι μόνο με το ρολόι και τα AirPods αν δουλέψει στην Ελλάδα 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε όμως πως θα φεύγει η μπαταρία με τα Ελληνικά δίκτυα ε…
Εδώ τα iPhone φίλων που έρχονται Ελλάδα από εξωτερικό (Γερμανία Αμερική) έχουν 30% μείωση στην επίδοση της μπαταρίας κατά την διάρκεια της διαμονής τους.

Με το LTE ρολόι Τάσο… ίσα ίσα το απόγευμα θα βγαίνει. Χεχε…

Ε, πάλι γκρίνια;;;;; Σταματάω!


from my iPhone XR

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pavlidisc said:

Φανταστείτε όμως πως θα φεύγει η μπαταρία με τα Ελληνικά δίκτυα ε…
Εδώ τα iPhone φίλων που έρχονται Ελλάδα από εξωτερικό (Γερμανία Αμερική) έχουν 30% μείωση στην επίδοση της μπαταρίας κατά την διάρκεια της διαμονής τους.

Με το LTE ρολόι Τάσο… ίσα ίσα το απόγευμα θα βγαίνει. Χεχε…

Ε, πάλι γκρίνια;;;;; Σταματάω!


from my iPhone XR

Σωστό κι αυτό. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pavlidisc said:

Φανταστείτε όμως πως θα φεύγει η μπαταρία με τα Ελληνικά δίκτυα ε…
Εδώ τα iPhone φίλων που έρχονται Ελλάδα από εξωτερικό (Γερμανία Αμερική) έχουν 30% μείωση στην επίδοση της μπαταρίας κατά την διάρκεια της διαμονής τους.

Με το LTE ρολόι Τάσο… ίσα ίσα το απόγευμα θα βγαίνει. Χεχε…

Ε, πάλι γκρίνια;;;;; Σταματάω!


from my iPhone XR

Σίγουρα οι 2 μέρες θα γίνουν 1 από θέμα αυτονομίας 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις/απορίες. 
1η. Έχει αναφερθεί πρόβλημα με burn in στην οθόνη με χρήση always on; 

2η. Στις ειδοποιήσεις του viber άλλωστε μου δίνει την επιλογή απάντησης στο εισερχόμενο μήνυμα και άλλωστε όχι. Τι παίζει με αυτό;

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...