Jump to content

iPhone 13 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

17 ώρες πριν, arxontas2323 said:

Φίλος αγόρασε 2χ13 pro max πριν ένα χρόνο σχεδόν...το ενα εχει 96% και το άλλο 89%...

Ότι να ναι…95% σε 6 μηνών συσκευη. Βέβαια να πω ότι μέσα στη μέρα κάνω σύντομες φορτίσεις διότι η 16.2 και η 16.1 είναι τραγική σε αυτονομία. Θέλει κανονικά ενα factory reset.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

13 Pro αγορασμένο πέρσι τα χριστούγεννα, παρά 15 μέρες δλδ κλείνω χρόνο.
Υγεία μπαταρίας 100%

Το φορτίζεις μέχρι 100%?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, Hd1980 said:

Το φορτίζεις μέχρι 100%?

Μικρή σημασία έχει. Το συγκεκριμένο νούμερο δεν επηρεάζεται από τέτοια θέματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Bayern7 said:

13 Pro αγορασμένο πέρσι τα χριστούγεννα, παρά 15 μέρες δλδ κλείνω χρόνο.
Υγεία μπαταρίας 100%🤐

Παρομοίως αλλά του κάνω λίγη χρήση σαν 2η συσκευή οπότε δεν το φορτίζω και τόσο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Hd1980 said:


Το φορτίζεις μέχρι 100%?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι. Καταρχάς δεν το φορτίζω ποτέ το βράδυ. Έχω δυνατότητα να το φορτίσω και το πρωί ή και το απόγευμα στο σπίτι, οπότε δεν χρειάζεται να το αφήσω όλο το βράδυ στη φόρτιση να φτάσει στο 100%.
Έχω κάνει shortcut που με ειδοποιεί όταν η μπαταρία πέσει κάτω από 25% οπότε και το βάζω στη φόρτιση.
Και ένα άλλο shortcut με ειδοποίηση όταν πιάσει το 85% οπότε και το βγάζω από τη φόρτιση.
Αυτό είναι το pattern φόρτισης που χρησιμοποιώ κατά βάση. Οι 9/10 φορτίσεις είναι έτσι δλδ. 25% με 85%.

edit: Πληροφοριακά και μόνο, χρησιμοποιώ από day one φορτιστή και καλώδιο της anker.


Ωστόσο δεν το τηρώ με θρησκευτική ευλάβεια. Άλλωστε το κινητό είναι εργαλείο και πρέπει να μας "υπηρετεί", όχι το αντίθετο. Μπορεί να τύχει να είμαι έξω και να πέσει κάτω από 25% η μπαταρία, και στο 10% ακόμα. Ή εναλλακτικά όταν ξέρω ότι θα λείπω ώρες έξω και δεν θα έχω πρόσβαση σε φόρτιση μπορεί να το βάλω να φορτίσει ενώ έχει πχ 40% μπαταρία. Επίσης μπορεί να είμαι απασχολημένος και να μην ακούσω την ειδοποίηση ότι πήγε 85% και όταν το πιάσω στα χέρια μου να έχει πάει 90-95% ή ακόμα (πιο σπάνια) 100% (μιας και προς το τέλος φορτίζει και πιο αργά).

11 ώρες πριν, vtag said:

Παρομοίως αλλά του κάνω λίγη χρήση σαν 2η συσκευή οπότε δεν το φορτίζω και τόσο συχνά.

Εμένα είναι η βασική και μοναδική μου συσκευή.

Και δεν χρησιμοποιώ ούτε τάμπλετ.

Edited by Bayern7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι φόρτιζα (και φορτιζω) κάθε βράδυ ασύρματα, fast charge όποτε χρειαστεί και το 11PM είχε πάλι 100% μπαταρία μετά από 13-14 μήνες χρήσης. Στο 97% έπεσε μετά από 2 χρόνια.

Οπότε μάλλον όλη αυτή η διαδικασία που κάνεις δεν έχει το αντίκτυπο που φαντάζεσαι στο health.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikos523 said:

Εγώ πάλι φόρτιζα (και φορτιζω) κάθε βράδυ ασύρματα, fast charge όποτε χρειαστεί και το 11PM είχε πάλι 100% μπαταρία μετά από 13-14 μήνες χρήσης. Στο 97% έπεσε μετά από 2 χρόνια.

Οπότε μάλλον όλη αυτή η διαδικασία που κάνεις δεν έχει το αντίκτυπο που φαντάζεσαι στο health.

παντως 2 φιλοι με οτι ναναι φορτισεις, δηλαδη αστατες αλλα με οχι πολυ γρηγορους φορτιστες, τους κλασσικους που εχουμε τα τελευτα χρονια, ηταν στο 82 και 85% με αι φον 12....

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

φορτιζω καθε βραδυ με magsafe και ενεργοποιημενη την βελτιοποιημενη φορτιση και φτανει στο 100% λιγο πριν της 6 το πρωι που σηκωνομαι. Αυτη την στιγμη, μετα απο σχεδον 14 μηνες που εχω την συσκευη, εχω υγεια μπαταριας 94% και δεν μου καιγεται καρφι. Χαιρομαι την συσκευη που ακομα βγαζει ανετα μια ολοκληρη μερα και δεν καθομαι να αγχωνομαι για την υγεια της μπαταριας. Θα προτεινα να κανετε και εσεις το ιδιο.....χαρειτε τις συσκευες σας....

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

παντως 2 φιλοι με οτι ναναι φορτισεις, δηλαδη αστατες αλλα με οχι πολυ γρηγορους φορτιστες, τους κλασσικους που εχουμε τα τελευτα χρονια, ηταν στο 82 και 85% με αι φον 12....

Η μπαταρία είναι αναλώσιμη και πέφτει, άσχετα με το τι δείχνει το health.
Αυτό που δεν ανέφερα παραπάνω είναι ότι μετά την 2ετια πήρα την ίδια συσκευή σαν αντικατάσταση και στους 6 μήνες είναι στο 94%, με μεγαλύτερο SOT όπως είναι λογικό σαν πιο φρέσκια συσκευή άσχετα από το health.

Γενικότερα πάντως, ο καθένας έχει άλλη ζωή και προτεραιότητες. Για μένα όλη αυτή η ιστορία είναι πονοκέφαλος, δεν έχει νόημα να κόβω την αυτονομία της συσκευής και να κάνω babysitting μια μπαταρία.
Για άλλους μπορεί να είναι μια ενασχόληση που την απολαμβάνουν ή να τους πονάει μια αλλαγή μπαταρίας και να θέλουν να κερδίσουν 1-2-3 μήνες παραπάνω.
Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του. Εγώ ανέφερα παραπάνω τα ποσοστά απλά για να δείξω ότι καλό battery health δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο εφόσον είναι εντελώς αναξιόπιστο.
Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι το παν ειναι να χαιρεσαι τη συσκευη, αλλα οκ, αλλο να εκανε 20-30 αντε 40 ευρω η αλλαγη αλλο 80-100 που ακουω κατα καιρους, οποτε οκ το να την λιωσεις κια να θες στο χρονο αλλαγη ειναι θεμα, ειδικα για πιο παλια μοντελα που ειχαν μικροτερη αυτονομια αρα περισσοτερες φορτισεις και φθορα στον ιδιο χρονο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, nikos523 said:


Η μπαταρία είναι αναλώσιμη και πέφτει, άσχετα με το τι δείχνει το health.
Αυτό που δεν ανέφερα παραπάνω είναι ότι μετά την 2ετια πήρα την ίδια συσκευή σαν αντικατάσταση και στους 6 μήνες είναι στο 94%, με μεγαλύτερο SOT όπως είναι λογικό σαν πιο φρέσκια συσκευή άσχετα από το health.

Γενικότερα πάντως, ο καθένας έχει άλλη ζωή και προτεραιότητες. Για μένα όλη αυτή η ιστορία είναι πονοκέφαλος, δεν έχει νόημα να κόβω την αυτονομία της συσκευής και να κάνω babysitting μια μπαταρία.
Για άλλους μπορεί να είναι μια ενασχόληση που την απολαμβάνουν ή να τους πονάει μια αλλαγή μπαταρίας και να θέλουν να κερδίσουν 1-2-3 μήνες παραπάνω.
Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του. Εγώ ανέφερα παραπάνω τα ποσοστά απλά για να δείξω ότι καλό battery health δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο εφόσον είναι εντελώς αναξιόπιστο.

Γιατί πήρες συσκευή αντικατάστασης?

Τι πρόβλημα είχε το τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πήρες συσκευή αντικατάστασης?
Τι πρόβλημα είχε το τηλέφωνο?

Έσπασα το world’s toughest glass πίσω από μια πτώση 20 εκατοστών και πήγα να πάρω νέο (Apple care plus).
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, nikos523 said:


Έσπασα το world’s toughest glass πίσω από μια πτώση 20 εκατοστών και πήγα να πάρω νέο (Apple care plus).

Φαντάζομαι δεν εννοείς από Ελλάδα γιατί απ'οσο ξέρω και από εξωτερικό να έχεις πάρει AppleCare+ δεν στο καλύπτουν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν εννοείς από Ελλάδα γιατί απ'οσο ξέρω και από εξωτερικό να έχεις πάρει AppleCare+ δεν στο καλύπτουν εδώ.

Ναι εννοείται.
Γερμανία
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 ώρες πριν, vtag said:

Πώς την βλέπετε την 16.2 από μπαταρία?

Άλλοι καλύτερη και άλλοι χειρότερη από την 16.1.2. Δεν έχει την ίδια επίδραση σε όλους, ακόμα και με την ίδια συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, vtag said:

Πώς την βλέπετε την 16.2 από μπαταρία?

Μία χαρά. Εμένα έστρωσε μετά τις 16.1 και 16.1.2

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, athanaso77 said:

Άλλοι καλύτερη και άλλοι χειρότερη από την 16.1.2. Δεν έχει την ίδια επίδραση σε όλους, ακόμα και με την ίδια συσκευή.

Μου κάνει εντύπωση πως είναι δυνατόν αυτά να συμβαίνουν στο iOS, μόνο στο Android γινόντουσαν τόσα χρόνια αυτά λόγω του fragmentation! 

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πως είναι δυνατόν αυτά να συμβαίνουν στο iOS, μόνο στο Android γινόντουσαν τόσα χρόνια αυτά λόγω του fragmentation! 

Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι βάζει και τι κάνει ο καθένας και βλέπει τέτοια drain.
Έχω ακούσει 1002 για εκατοντάδες εκδόσεις σε android/iOS κοντά 15 χρόνια τώρα, εκ των οποίων τα τελευταία 10 δεν κάνω ΠΟΤΕ wipes κλπ. Μου έχει τύχει ΜΙΑ φορά battery drain στη ζωή μου (s8+), για μια μέρα κι αυτό πριν 5 χρόνια αν θυμάμαι καλά.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nikos523 said:


Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι βάζει και τι κάνει ο καθένας και βλέπει τέτοια drain.
Έχω ακούσει 1002 για εκατοντάδες εκδόσεις σε android/iOS κοντά 15 χρόνια τώρα, εκ των οποίων τα τελευταία 10 δεν κάνω ΠΟΤΕ wipes κλπ. Μου έχει τύχει ΜΙΑ φορά battery drain στη ζωή μου (s8+), για μια μέρα κι αυτό πριν 5 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

Εγώ θα πω κάτι για το οποίο θα με πάρουν με τις πέτρες 

Το Android δεν έχει αυτά τα προβλήματα 

Εδω και χρόνια είναι καλύτερο σε αυτό το κομμάτι 

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, vtag said:

Μου κάνει εντύπωση πως είναι δυνατόν αυτά να συμβαίνουν στο iOS, μόνο στο Android γινόντουσαν τόσα χρόνια αυτά λόγω του fragmentation! 

Καλώς ή κακώς, εδώ το πρόβλημα δεν είναι το fragmentation, αλλά η εκάστοτε έκδοση επηρεάζεται άμεσα από το εκάστοτε στήσιμο μιας συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasos19s said:

Εγώ θα πω κάτι για το οποίο θα με πάρουν με τις πέτρες 

Το Android δεν έχει αυτά τα προβλήματα 

Εδω και χρόνια είναι καλύτερο σε αυτό το κομμάτι 

Με το Android , Nubia RedMagic 5G ( το προηγούμενο τηλεφωνο μου )  με μπαταρία 4500 mah τη μερα δεν την εβγαζα με τίποτα

iPhone 13 Pro Max και τωρα απο το πρωί έχω 75 % μπαταρία με την ίδια χρήση και 99% ίδιες εφαρμογές ! 

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βρει κάποιος κανένα κόλπο στο Viber και όταν έρχεται μήνυμα να μην φαίνεται ο αποστολέας όπως στις άλλες εφαρμογές.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, nk_46 said:

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βρει κάποιος κανένα κόλπο στο Viber και όταν έρχεται μήνυμα να μην φαίνεται ο αποστολέας όπως στις άλλες εφαρμογές. emoji16.pngemoji16.pngemoji16.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ποιο ειναι το κολπο για τα αλλα; 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...