Jump to content

iPhone 13 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 ώρες πριν, athanaso77 said:

Νομίζω ότι αυτό φταίει. Βάλτο στο αυτόματο και πες μας πως δουλεύει…

Και πάλι γιατί να δημιουργεί πρόβλημα στην άλλη κάρτα; Δεν είναι λογικό. Το σωστό είναι να δουλεύουν ανεξάρτητα να μην δημιουργεί προβλήματα η μια στην άλλη 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λοιπόν έχω τον συνδυασμό esim / sim από day one αλλά μόνο στην Cosmote έχουμε:

αρχικα όταν είσαι σε κλήση τα δεδομένα ακόμα κι αν προέρχονται από την άλλη κάρτα απενεργοποιούνται. 
Η ποιότητα κλήσης είναι αποκλειστικά θέμα παρόχου και διάθεσης 5g στο σημείο που είσαι. 
Day one της έναρξης της esim έπρεπε να απενεργοποιήσεις το Wi-Fi calling ( και με επικοινωνία με την Cosmote )γιατί μπέρδευε την esim αλλά αυτό μιλάμε πριν από 2-3 χρόνια. 

Πριν από περίπου 1,5 χρόνο δούλευε ο συνδυασμός κλήσης / σερφάρισμα ταυτόχρονα αλλά μετά την έλευσης της τότε νέας ios έκδοσης αυτό σταμάτησε. 
επιπλεον όλων να γνωρίζουμε ότι όταν είμαστε σε κλήση στην γραμμή 1 η γραμμή 2 σε δείχνει εκτός δικτύου  οπότε γενικά η χρήση τηλεφωνητή ή αποστολής χαμένων κλήσεων μέσο sms επιβάλλετε ( μιλάω πάντα για δίκτυο  Cosmote). 
Τέλος μεγάλη προσοχή στο ότι η esim σε περίπτωση διαγραφής χάνετε οπότε το ολική επαναφορά προϋποθέτει πρώτα να έχεις εξασφαλίσει νέα esim και μετά……..
Κατι άλλο περίεργο ή που θέλει περεταίρω διερεύνηση δεν νομίζω να παίζει. 
Ελπιζω να σε βοήθησα. 
Ωρα για την νέα 16.1. 🥶

Edited by pol2410
Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω και εγώ με το πρόβλημα που παραμένει 

Esim cosmote

Sim Vodafone

Μιλάω απο την Vodafone με τον Κώστα πχ και μετά από λίγη ώρα με παίρνει ο Κώστας αλλά δεν γράφει χρόνος κλήσης και επί της ουσίας δεν με παίρνει 

Είναι κάποια ρύθμιση?

Έβαλα και νεα Vodafone Sim μην τυχόν έφταιγε αυτό που μου είχατε πει αλλά το πρόβλημα παραμένει 

Το ίδιο συμβαίνει και σε ένα φίλο μου που έχει το 11 η 12

Κάποιος που του έχει συμβεί και εάν έχει βρει λύση??

Edited by Kyriakox
Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2022 at 9:10 ΜΜ, Kyriakox said:

Να επανέλθω και εγώ με το πρόβλημα που παραμένει 

Esim cosmote

Sim Vodafone

Μιλάω απο την Vodafone με τον Κώστα πχ και μετά από λίγη ώρα με παίρνει ο Κώστας αλλά δεν γράφει χρόνος κλήσης και επί της ουσίας δεν με παίρνει 

Είναι κάποια ρύθμιση?

Έβαλα και νεα Vodafone Sim μην τυχόν έφταιγε αυτό που μου είχατε πει αλλά το πρόβλημα παραμένει 

Το ίδιο συμβαίνει και σε ένα φίλο μου που έχει το 11 η 12

Κάποιος που του έχει συμβεί και εάν έχει βρει λύση??

Γίνε λίγο πιο ξεκάθαρος 

Τι εννοείς δεν γράφει ο χρόνος και στην ουσία δεν σε παίρνει; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2022 at 10:25 ΜΜ, Tasos19s said:

Με δεδομένα κλειστά όμως της esim λέει ότι δεν έχει πρόβλημα στις κλήσεις που γίνονται από φυσική sim

Κάτι θα έχει παιχτεί με το λογισμικό 

Παιδιά έκανα δοκιμές με κλειστά εντελώς τα δεδομένα και πάλι αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα . Ενώ δείχνει στην αρχή της κλήσης ότι έχω ικανοποιητικό σήμα μετά από 20 - 30 sec  το σήμα εξασθενεί ( χωρίς να μετακινούμαι ) και αδυνατώ να επικοινωνήσω σωστά με τον εκάστοτε συνομιλητή . 
 

Αναβαθμίζω σε 16.1 και επανέρχομαι με νεότερα. 
 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mike288 said:

Παιδιά έκανα δοκιμές με κλειστά εντελώς τα δεδομένα και πάλι αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα . Ενώ δείχνει στην αρχή της κλήσης ότι έχω ικανοποιητικό σήμα μετά από 20 - 30 sec  το σήμα εξασθενεί ( χωρίς να μετακινούμαι ) και αδυνατώ να επικοινωνήσω σωστά με τον εκάστοτε συνομιλητή . 
 

Αναβαθμίζω σε 16.1 και επανέρχομαι με νεότερα. 
 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. 

σε πτήση μπορείς να βάλεις μόνο την esim? η να την κλεισεις καπως να ειναι ανενεργη...

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Tasos19s said:

Γίνε λίγο πιο ξεκάθαρος 

Τι εννοείς δεν γράφει ο χρόνος και στην ουσία δεν σε παίρνει; 

Μιλάω μαζί σου από την vodafone.

Το κλείνουμε και μετα από λίγο βλέπω να με παίρνεις τηλ

Απαντάω και δεν είναι κανένας και δεν αρχίζει να τρέχει ο χρόνος κλήσης όπως τρέχει όταν ξεκινάς να μιλας  

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kyriakox said:

Μιλάω μαζί σου από την vodafone.

Το κλείνουμε και μετα από λίγο βλέπω να με παίρνεις τηλ

Απαντάω και δεν είναι κανένας και δεν αρχίζει να τρέχει ο χρόνος κλήσης όπως τρέχει όταν ξεκινάς να μιλας  

Εμένα αυτό μου κάνει για πρόβλημα provider και όχι συσκευής. Έχει προκύψει να παίρνω τηλέφωνο να μην δίνει σήμα ( σε εμένα ) ότι καλεί να κλείνω την κλήση  αλλά σε αυτόν που καλούσα να εμφανίζεται σαν ενεργή κλήση αλλά χωρίς να υπάρχει κάποιος στην γραμμή που καλεί. Κυρίως αυτό μου προέκυπτε ( περισσότερο)  σε κλήσης τύπου face time / Viber αλλά μου έχει και σε απλή κλήση όχι όμως έντονα ( συνήθως όταν ένας από τους δυο ή είχε εικονικό σήμα ή άλλαζε Πύργο κινητής εν κίνηση <πχ αμάξι> ή ακόμα χειρότερα εάν ήταν σε σημείο 0 εναλλαγής Πύργου ( για όποιον ξέρει την περιοχή Λιουμη προς Χαϊδάρι υπάρχει κενό σήματος Cosmote για περίπου 2 τετράγωνα). 
Ετσι πάντως όπως μας τα περιγράφεις δεν νομίζω ότι φταίει η συσκευή. 
 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Kyriakox said:

Μιλάω μαζί σου από την vodafone.

Το κλείνουμε και μετα από λίγο βλέπω να με παίρνεις τηλ

Απαντάω και δεν είναι κανένας και δεν αρχίζει να τρέχει ο χρόνος κλήσης όπως τρέχει όταν ξεκινάς να μιλας  

Κάνει και με Cosmote τέτοια κουφά 

Δεν έχει σχέση με την esim 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2022 at 2:53 ΜΜ, Tasos19s said:

σε πτήση μπορείς να βάλεις μόνο την esim? η να την κλεισεις καπως να ειναι ανενεργη...

 

Αν βάλω flight mode μπαίνουν και οι 2 κάρτες . 

την esim μπορείς να την απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις . 

έκανα αναβάθμιση εχτές σε 16.1 και τεστάρω . 
θα το δω πως πάει και θα σας πω νεότερα . 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mike288 said:

Αν βάλω flight mode μπαίνουν και οι 2 κάρτες . 

την esim μπορείς να την απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις . 

έκανα αναβάθμιση εχτές σε 16.1 και τεστάρω . 
θα το δω πως πάει και θα σας πω νεότερα . 

όταν λες απενεργοποίηση είναι για λίγο η να βγει εκτός από το κινητό οριστικά?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

όταν λες απενεργοποίηση είναι για λίγο η να βγει εκτός από το κινητό οριστικά?

Για όσο θες εσύ την απενεργοποιείς.
Δεν την αφαιρείς από την συσκευή σου απλά κλείνει τον διακόπτη και παραμένει ανενεργή.
Όταν τον ανοίξεις ξανά, θα είναι λειτουργική χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι επιπλέον.
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, sakissalonika said:


Για όσο θες εσύ την απενεργοποιείς.
Δεν την αφαιρείς από την συσκευή σου απλά κλείνει τον διακόπτη και παραμένει ανενεργή.
Όταν τον ανοίξεις ξανά, θα είναι λειτουργική χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι επιπλέον.

ε τότε βολεύει έτσι να την κλείσει για λίγο να κάνει κάποιες δοκιμές εάν η φυσική sim επηρεάζεται ή όχι 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου έχει iPhone εγώ android. έχω βάλει να μου κοινοποιεί το google maps την τοποθεσία του για ώρα ανάγκης. αλλά όταν μπαίνω κάποιες φορές στο Google maps εγώ, τον δείχνει αχνά και λέει πχ ότι τελευταία εμφάνιση πριν 50 λεπτά. αυτό δεν βοηθάει ώρα ανάγκης. . γιατί το iPhone κλείνει την εφαρμογή και δεν μπορεί να δώσει την τοποθεσία; υπάρχει λύση;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ilka71 said:

ο γιος μου έχει iPhone εγώ android. έχω βάλει να μου κοινοποιεί το google maps την τοποθεσία του για ώρα ανάγκης. αλλά όταν μπαίνω κάποιες φορές στο Google maps εγώ, τον δείχνει αχνά και λέει πχ ότι τελευταία εμφάνιση πριν 50 λεπτά. αυτό δεν βοηθάει ώρα ανάγκης. . γιατί το iPhone κλείνει την εφαρμογή και δεν μπορεί να δώσει την τοποθεσία; υπάρχει λύση;

Μπορείς άμα γνωρίζεις τα στοιχεία του λογαριασμού του να τον βρίσκεις μέσο της εύρεσης iPhone 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, ilka71 said:

ο γιος μου έχει iPhone εγώ android. έχω βάλει να μου κοινοποιεί το google maps την τοποθεσία του για ώρα ανάγκης. αλλά όταν μπαίνω κάποιες φορές στο Google maps εγώ, τον δείχνει αχνά και λέει πχ ότι τελευταία εμφάνιση πριν 50 λεπτά. αυτό δεν βοηθάει ώρα ανάγκης. . γιατί το iPhone κλείνει την εφαρμογή και δεν μπορεί να δώσει την τοποθεσία; υπάρχει λύση;

Για αρχή πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το background refresher στις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Δεύτερον καλό είναι να μην την κλείνει μόνος του και να τρέχει από πίσω...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς άμα γνωρίζεις τα στοιχεία του λογαριασμού του να τον βρίσκεις μέσο της εύρεσης iPhone 
και εδώ τον δείχνει offline πολλές φορές
Για αρχή πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το background refresher στις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Δεύτερον καλό είναι να μην την κλείνει μόνος του και να τρέχει από πίσω...
αυτη η ρύθμιση refresher που την βρίσκω;
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ilka71 said:

και εδώ τον δείχνει offline πολλές φορές αυτη η ρύθμιση refresher που την βρίσκω;

Ίσως κάτι γίνεται με το δίκτυο που είναι συνδεμένη η συσκευή στο Ίντερνετ 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάτι γίνεται με το δίκτυο που είναι συνδεμένη η συσκευή στο Ίντερνετ 
ποιο δίκτυο; έξω με δεδομένα είναι
μου αρέσει που λέμε στο ios δεν χρειάζεται να υπάρχουν ρυθμίσεις για να μην κλείνει το συστημα μια εφαρμογή σαν το Android.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ilka71 said:

ποιο δίκτυο; έξω με δεδομένα είναι
μου αρέσει που λέμε στο ios δεν χρειάζεται να υπάρχουν ρυθμίσεις για να μην κλείνει το συστημα μια εφαρμογή σαν το Android.
 

Αν έχει αυτές τις ρυθμίσεις στο κινητό του αποκλείεται να τον δείχνει offline. Εκτός αν πάει κάπου που δεν έχει σήμα άρα δεν έχει και Internet.

 

98C457D3-E837-4C1D-BADD-CCFF3FAFFBFE.jpeg

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Kyriakox said:

Καλησπέρα παιδιά 

2 sims

Μπορώ να βάλω διαφορετικό ring tone σε κάθε sim?

Δυστυχώς όχι. Το είχα ψάξει πολύ, αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει αυτές τις ρυθμίσεις στο κινητό του αποκλείεται να τον δείχνει offline. Εκτός αν πάει κάπου που δεν έχει σήμα άρα δεν έχει και Internet.
 
98C457D3-E837-4C1D-BADD-CCFF3FAFFBFE.thumb.jpeg.f99007f3610354925f22b9aafb6863dc.jpeg
έτσι το έχει.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ilka71 said:

και εδώ τον δείχνει offline πολλές φορές αυτη η ρύθμιση refresher που την βρίσκω;

Ρυθμίσεις και τέρμα κάτω βρίσκεις την εφαρμογή Google maps. Βάζεις και την τοποθεσία να είναι ενεργή και όταν είναι κλειστή η εφαρμογή...

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ilka71 said:

ποιο δίκτυο; έξω με δεδομένα είναι
μου αρέσει που λέμε στο ios δεν χρειάζεται να υπάρχουν ρυθμίσεις για να μην κλείνει το συστημα μια εφαρμογή σαν το Android.
 

το δίκτυο κινητης

δεν έχει διακοπές το δίκτυο ή σημεία που δεν έχει σήμα?

η εύρεση iPhone λειτουργεί πάντα δεν είναι όπως οι εφαρμογές τρίτων 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...