Jump to content

iPhone 13 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
8 ώρες πριν, manosmar said:

Σκεφτομαι να το δωσω σε εναν συγγενη μου.Εκτος απο επαναφορα χρειαζεται να κανω και κατι αλλο ετσι ωστε το τηλεφωνο να ειναι πενταθαρο;

https://support.apple.com/en-us/HT201351

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

6 ώρες πριν, nikos523 said:


Τα MacBook συνεχίζουν να φορτίζουν από type C ακόμα και αν έχουν MagSafe. Το MagSafe μπήκε για να έχουν άλλη μια έξτρα θύρα type c επαγγελματίες που χρειάζονται πολλά περιφερειακά, γιατί αλλιώς θα έπρεπε να μεγαλώσει το σασί. Και φυσικά για να πουλήσει και κανένα proprietary καλώδιο και η apple, αλλιώς θα έβαζε άλλη μια type C.

Κατά τα υπόλοιπα, type C θύρες έχουν όλα πλέον. MacBooks, iPads, οθόνες, Macs, περιφερειακά, ακόμα και τα iphone στην άλλη άκρη του βύσματος.
Ο μόνος λόγος που το τραβάει η απλ είναι γιατί έχει τεράστια κέρδη και απλά την πέρνει, για ακόμα 1 συσκευή τουλάχιστον πέρα από το 14.
Το «portless μέλλον» πάντως δεν το βλέπω κοντά στον ορίζοντα.
Ούτε η φόρτιση με MagSafe είναι αρκετή, ούτε η ταχύτητα στη μεταφορά δεδομένων σε σχέση με thunderbolt 4 είναι αρκετή, ούτε στην παραγωγή και στο after sales είναι εύκολο χωρίς να πέσουν δισεκατομμύρια σε r&d και υποδομή.

Και τέλος, τα MagSafe βγάζουν πολύ κέρδος ακόμα σαν εξτραδάκι και αν δεν έχει βύσμα η συσκευή θα πρέπει να έχει MagSafe στο κουτί.
Τώρα αν σε 2 χρόνια το νέο norm είναι να μην έχει ούτε καλώδιο, ούτε βύσμα, ούτε τρόπο φόρτισης πέρα από proprietary έξτρα καλώδιο η συσκευή, πάω πάσο.

Αυτό ακριβώς. Σαν να είσαι στο μυαλό μου.

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, nikos523 said:


Τα MacBook συνεχίζουν να φορτίζουν από type C ακόμα και αν έχουν MagSafe. Το MagSafe μπήκε για να έχουν άλλη μια έξτρα θύρα type c επαγγελματίες που χρειάζονται πολλά περιφερειακά, γιατί αλλιώς θα έπρεπε να μεγαλώσει το σασί. Και φυσικά για να πουλήσει και κανένα proprietary καλώδιο και η apple, αλλιώς θα έβαζε άλλη μια type C.

Κατά τα υπόλοιπα, type C θύρες έχουν όλα πλέον. MacBooks, iPads, οθόνες, Macs, περιφερειακά, ακόμα και τα iphone στην άλλη άκρη του βύσματος.
Ο μόνος λόγος που το τραβάει η απλ είναι γιατί έχει τεράστια κέρδη και απλά την πέρνει, για ακόμα 1 συσκευή τουλάχιστον πέρα από το 14.
Το «portless μέλλον» πάντως δεν το βλέπω κοντά στον ορίζοντα.
Ούτε η φόρτιση με MagSafe είναι αρκετή, ούτε η ταχύτητα στη μεταφορά δεδομένων σε σχέση με thunderbolt 4 είναι αρκετή, ούτε στην παραγωγή και στο after sales είναι εύκολο χωρίς να πέσουν δισεκατομμύρια σε r&d και υποδομή.

Και τέλος, τα MagSafe βγάζουν πολύ κέρδος ακόμα σαν εξτραδάκι και αν δεν έχει βύσμα η συσκευή θα πρέπει να έχει MagSafe στο κουτί.
Τώρα αν σε 2 χρόνια το νέο norm είναι να μην έχει ούτε καλώδιο, ούτε βύσμα, ούτε τρόπο φόρτισης πέρα από proprietary έξτρα καλώδιο η συσκευή, πάω πάσο.

Η MagSafe ξες γιατί μπήκε; 
Γιατι προχθές είχα το laptop στο τραπέζι και όπως πέρασα πήρα σβάρνα το καλώδιο μαζί μου 

Αν δεν είχα MagSafe και είχα type c τώρα θα το έκλαιγα με μαύρο δάκρυ 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η MagSafe ξες γιατί μπήκε; 
Γιατι προχθές είχα το laptop στο τραπέζι και όπως πέρασα πήρα σβάρνα το καλώδιο μαζί μου 
Αν δεν είχα MagSafe και είχα type c τώρα θα το έκλαιγα με μαύρο δάκρυ 
 

Έτσι.
5 χρόνια δεν το είχαμε ανάγκη πια αλλά ήξεραν ότι εσύ θα περδικλωθείς με τα καλώδια φέτος, γι’αυτό το βάλανε ξανά. Όχι γιατί το type C το πουλάνε 19$ και μπορείς κι εσύ να βάλεις ότι θες, ενώ το MagSafe 85$.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos523 said:


Έτσι.
5 χρόνια δεν το είχαμε ανάγκη πια αλλά ήξεραν ότι εσύ θα περδικλωθείς με τα καλώδια φέτος, γι’αυτό το βάλανε ξανά. Όχι γιατί το type C το πουλάνε 19$ και μπορείς κι εσύ να βάλεις ότι θες, ενώ το MagSafe 85$.

Κοίταξε άλλο ο χαβαλές κι άλλο η πραγματικότητα 

MagSafe είναι πιο καλή και πιο βολική όπως και να το κάνουμε 

Εύκολα μπαίνει εύκολα βγαίνει και σε περίπτωση όπως αυτή που μου έτυχε δεν έχεις θέμα να πέσει κάτω το laptop 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε άλλο ο χαβαλές κι άλλο η πραγματικότητα 
MagSafe είναι πιο καλή και πιο βολική όπως και να το κάνουμε 
Εύκολα μπαίνει εύκολα βγαίνει και σε περίπτωση όπως αυτή που μου έτυχε δεν έχεις θέμα να πέσει κάτω το laptop 

Μέχρι πέρυσι είχα MacBook Pro με MagSafe. Ξέρω πολύ καλά τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα.
Το θέμα είναι ότι η απλ το έβγαλε για μια 5ετια και ο μόνος λόγος που γύρισε είναι γιατί είναι άλλο ένα feature που δικαιολογεί την αύξηση τιμής και επίσης θα αποφέρει κι άλλα έσοδα.
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, nikos523 said:


Μέχρι πέρυσι είχα MacBook Pro με MagSafe. Ξέρω πολύ καλά τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα.
Το θέμα είναι ότι η απλ το έβγαλε για μια 5ετια και ο μόνος λόγος που γύρισε είναι γιατί είναι άλλο ένα feature που δικαιολογεί την αύξηση τιμής και επίσης θα αποφέρει κι άλλα έσοδα.

Τέλος πάντων είμαστε εντελώς εκτός θέματος 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Καλο Σαββατοκυριακο...

Πρωτη επιθυμια να παω σε Ios και Iphone αντιστοιχα και αφου το Iphone 14pro max ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ(!),κοιταω το αντιστοιχο 13pm..

Μπορειτε να μου πειτε οι χρηστες,αν τα 128gb ειναι αρκετα για απλη καθημερινη χρηση (10 φωτογραφιες την εβδομαδα/25-40 εφαρμογες συνολο)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DOR1K1N said:

Καλημερα και Καλο Σαββατοκυριακο...

Πρωτη επιθυμια να παω σε Ios και Iphone αντιστοιχα και αφου το Iphone 14pro max ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ(!),κοιταω το αντιστοιχο 13pm..

Μπορειτε να μου πειτε οι χρηστες,αν τα 128gb ειναι αρκετα για απλη καθημερινη χρηση (10 φωτογραφιες την εβδομαδα/25-40 εφαρμογες συνολο)

Εγώ έχω 4000 φωτό 110 video και 53 εφαρμογές με 103 ελεύθερα 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DOR1K1N said:

Καλημερα και Καλο Σαββατοκυριακο...

Πρωτη επιθυμια να παω σε Ios και Iphone αντιστοιχα και αφου το Iphone 14pro max ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ(!),κοιταω το αντιστοιχο 13pm..

Μπορειτε να μου πειτε οι χρηστες,αν τα 128gb ειναι αρκετα για απλη καθημερινη χρηση (10 φωτογραφιες την εβδομαδα/25-40 εφαρμογες συνολο)

Τα βίντεο είναι αυτά που πιάνουν πολύ χώρο 

Αν δεν έχεις ανάγκη από πολλά βίντεο τότε σου φτάνει ο χώρος με τα 128gb

Υπάρχει μετά και η λύση να αγοράσεις με 1-2€ τον μήνα, χώρο στο iCloud και να έχεις και εκεί κάποια δεδομένα σου 

Εγώ πήγα σε 256gb έκδοση γιατί έχω μέσα 150gb δεδομένα 

Εχω χάσει και πολλά από συνεχόμενες αλλαγές κινητών 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
16 minutes ago, DOR1K1N said:

Πρωτη επιθυμια να παω σε Ios και Iphone αντιστοιχα και αφου το Iphone 14pro max ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ(!),κοιταω το αντιστοιχο 13pm..

Όσοι πιστοί βιαστείτε γιατί η Apple έχει πλέον σταματήσει την παραγωγή των 13 Pro / Max. Η γραμμή παραγωγής πλέον περιλαμβάνει μόνο τα κάτωθι:

  • iPhone SE 3rd Gen (2022)
  • iPhone 12
  • iPhone 13 Mini
  • iPhone 13
  • iPhone 14
  • iPhone 14 Plus
  • iPhone 14 Pro
  • iPhone 14 Pro Max

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δεν θα πέσει και η τιμή στα μεταχειρισμένα iPhone 13 pro και pro max που είχαμε λίγες ελπίδες να πάρουμε σε κάποια καλή τιμή 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν μας έδωσε την AOD(Always On Display) αλλά ήταν αναμενόμενο!! 

Το θέμα είναι αξίζει η αλλαγή για τα 3-4 καινούργια features? 

(250€ θα χρειαστεί να προσθέσω από το 13PMax για να πάρω το 14Pro Max με τιμολόγιο)

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, vtag said:

Κρίμα που δεν μας έδωσε την AOD(Always On Display) αλλά ξηαν αναμενόμενο!! 

Το θέμα είναι αξίζει η αλλαγή για τα 3-4 καινούργια features? 

(250€ θα χρειαστεί να προσθέσω από το 13PMax για να πάρω το 14Pro Max με τιμολόγιο)

Δεν είναι πολύ μεγάλο το πόσον θεωρώ για αυτά που θέλεις 

Νομιζω θα έκανα την κίνηση εγώ εάν ήμουν στην θέση σου 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσο περίπου πωλούνται τα μεταχειρισμένα 13 pro max 128GB χωρίς γρατσουνιές και με υγεία μπαταρίας 95-98%;
Το 2ο χρόνο ισχύει η εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Meraklis87 said:

Δηλαδή πόσο περίπου πωλούνται τα μεταχειρισμένα 13 pro max 128GB χωρίς γρατσουνιές και με υγεία μπαταρίας 95-98%;
Το 2ο χρόνο ισχύει η εγγύηση;

Αν είναι αγορασμένο από επίσημο κατάστημα ναι έχει 2 έτη εγγύηση 

Αν είναι από καταστήματα Ίντερνετ στα περισσότερα ισχύει 1 έτος εγγύησης. 
Ειναι μεγάλη ιστορία η εγγύηση των apple συσκευών στην Ελλάδα. Μην λέμε τα ίδια όμως γιατί έχουν γραφτεί παρά πολλές σελίδες 

Υπάρχει εδώ ενότητα με αγγελίες και επίσης και αλλά πολύ γνωστά site με αγγελίες στα οποία μπορείς να δεις ποσό δίνουν την συσκευή που σε ενδιαφέρει 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσο περίπου πωλούνται τα μεταχειρισμένα 13 pro max 128GB χωρίς γρατσουνιές και με υγεία μπαταρίας 95-98%;
Το 2ο χρόνο ισχύει η εγγύηση;

Εγώ το πήρα καινούργιο 1150€ .Η εγγύηση απ´όσο ξέρω ισχύει εφόσον το πας σε apple store πριν περάσει ο πρώτος χρόνος για να στο τσεκάρουν και να σου κάνουν την επέκταση στα δύο χρόνια


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mparotsis said:


Εγώ το πήρα καινούργιο 1150€ .Η εγγύηση απ´όσο ξέρω ισχύει εφόσον το πας σε apple store πριν περάσει ο πρώτος χρόνος για να στο τσεκάρουν και να σου κάνουν την επέκταση στα δύο χρόνια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν ισχυει αυτο.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mparotsis said:


Εγώ το πήρα καινούργιο 1150€ .Η εγγύηση απ´όσο ξέρω ισχύει εφόσον το πας σε apple store πριν περάσει ο πρώτος χρόνος για να στο τσεκάρουν και να σου κάνουν την επέκταση στα δύο χρόνια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Επέκταση μόνο πει πληρωμή και νομίζω στην Ελλάδα δεν υπάρχει 

Μονο όπου υπάρχουν καταστήματα επίσημα της apple όχι απλά συνεργάτες όπως isquare 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasos19s said:

Επέκταση μόνο πει πληρωμή και νομίζω στην Ελλάδα δεν υπάρχει 

Μονο όπου υπάρχουν καταστήματα επίσημα της apple όχι απλά συνεργάτες όπως isquare 

Εάν κανείς επέκταση εγγύησης με το Appe Care στην Αμερική θα στο δεχτούν εδώ Ελλάδα? 

Link to comment
Share on other sites

iOS 16 και iOS 15.7 online


Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ανέβασαν και τις 2 ταυτόχρονα;
Μήπως καλό θα ήταν να τις κάνουμε με τη σειρά;
Πρώτα 15.7 και μετά 16;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ανέβασαν και τις 2 ταυτόχρονα;
Μήπως καλό θα ήταν να τις κάνουμε με τη σειρά;
Πρώτα 15.7 και μετά 16;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι δε χρειάζεται. Όλα τα hotfixes της 15.7 περιλαμβάνονται στη 16.0


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν περνάω τίποτα ακόμα, κλασικά θα αρχίσει η γκρίνια για τα bugs και την κατανάλωση μπαταρίας.

Μόλις βγει το πρώτο update με τα fix bugs θα περαστεί!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...