Jump to content

iPhone 13 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 ώρες πριν, panoszavra said:

Καλησπέρα. Κάτοχος  του iPhone 13 εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με την οθόνη. Έχει σε όλους αυτή τη αίσθηση πλαστικού (στην αφή και στο χτύπημα με το νύχι);
Στο Oneplus 7t pro που χρησιμοποιούσα πριν το τζαμί της οθόνης είχε αίσθηση γυαλιού. 

Σαφώς και όχι.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

21 minutes ago, bill_viper said:

Σαφώς και όχι.

 

9 ώρες πριν, athanaso77 said:

Δε θα το έλεγα, ούτε καν με το tempered glass.

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.

Η οθόνη στο χτύπημα του δαχτύλου, (ούτε καν του νυχιού) σου δίνει την αίσθηση πλαστικού και λίγο του κούφιου, που δεν την είχαν παλιότερα mid και high range κινητά, άλλων κατασκευαστών που είχα πριν το 13 pro max.

Σίγουρα όμως, η συνολική αίσθηση της συσκευής είναι,
πως πρόκειται για την κορυφαία κατασκευή από άποψη υλικών, συναρμολόγησης και στιβαρότητας.

Edited by Meraklis87
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Meraklis87 said:

 

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.

Η οθόνη στο χτύπημα του δαχτύλου, (ούτε καν του νυχιού) σου δίνει την αίσθηση πλαστικού και λίγο του κούφιου, που δεν την είχαν παλιότερα mid και high range κινητά, άλλων κατασκευαστών που είχα πριν το 13 pro max.

Σίγουρα όμως, η συνολική αίσθηση της συσκευής είναι,
πως πρόκειται για την κορυφαία κατασκευή από άποψη υλικών, συναρμολόγησης και στιβαρότητας.

Αυτη ακριβως την αισθηση ειχα και εγω οταν χτυπησα λιγο με το νυχι την οθονη του 13... Σαν κουφιο plexglass. Οχι τζαμι στοιβαρο. Καμια σχεση με αλλες μαρκες, ακομα και φθηνα κινεζικα. Βεβαια μπορει να οφειλεται στον τροπο κατασκευης ισως, παρολα αυτα η υπολοιπη συσκευη δινει τρομερα premium και ποιοτικη αισθηση. μονο στην οθονη ειναι λιγο περιεργη η αισθηση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, panoszavra said:

Καλησπέρα. Κάτοχος  του iPhone 13 εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με την οθόνη. Έχει σε όλους αυτή τη αίσθηση πλαστικού (στην αφή και στο χτύπημα με το νύχι);
Στο Oneplus 7t pro που χρησιμοποιούσα πριν το τζαμί της οθόνης είχε αίσθηση γυαλιού. 

Αυτο το ειχα απορια και εγω οταν το πρωτοεπιασα. Εχει την αισθηση του κουφιου κατι που με παραξενεψε σε σχεση με αλλα xiaomi-samsung κινητα που ειχα. Αν δεν κανω λαθος εχει σχεση με το τροπο κατασκευης της οθονης, θα βρεις σχετικα αρθρα αν το googlaρεις. 

Edited by yanniliki
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Meraklis87 said:

 

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.

Η οθόνη στο χτύπημα του δαχτύλου, (ούτε καν του νυχιού) σου δίνει την αίσθηση πλαστικού και λίγο του κούφιου, που δεν την είχαν παλιότερα mid και high range κινητά, άλλων κατασκευαστών που είχα πριν το 13 pro max.

Σίγουρα όμως, η συνολική αίσθηση της συσκευής είναι,
πως πρόκειται για την κορυφαία κατασκευή από άποψη υλικών, συναρμολόγησης και στιβαρότητας.

 

4 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

Αυτη ακριβως την αισθηση ειχα και εγω οταν χτυπησα λιγο με το νυχι την οθονη του 13... Σαν κουφιο plexglass. Οχι τζαμι στοιβαρο. Καμια σχεση με αλλες μαρκες, ακομα και φθηνα κινεζικα. Βεβαια μπορει να οφειλεται στον τροπο κατασκευης ισως, παρολα αυτα η υπολοιπη συσκευη δινει τρομερα premium και ποιοτικη αισθηση. μονο στην οθονη ειναι λιγο περιεργη η αισθηση.

 

1 ώρα πριν, yanniliki said:

Αυτο το ειχα απορια και εγω οταν το πρωτοεπιασα. Εχει την αισθηση του κουφιου κατι που με παραξενεψε σε σχεση με αλλα xiaomi-samsung κινητα που ειχα. Αν δεν κανω λαθος εχει σχεση με το τροπο κατασκευης της οθονης, θα βρεις σχετικα αρθρα αν το googlaρεις. 

Αυτό ακριβώς που περιγράφετε! Πάλι καλά γιατί νόμιζα πως όσο γερνάω παραξενεύω και με πειράζουν όλα. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Αναφορά παράδοσης στα sms υπάρχει ρε παιδιά? 

Επίσης μπορώ να δω κάπως τι ώρα εστάλη από τον αποστολέα το sms? 

Link to comment
Share on other sites

Αναφορά παράδοσης στα sms υπάρχει ρε παιδιά? 
Επίσης μπορώ να δω κάπως τι ώρα εστάλη από τον αποστολέα το sms? 

Αναφορά παράδοσης δεν υπάρχει παρά μόνο στο iMessage,
Ναι μπορείς να δεις τι ώρα έστειλε ο αποστολέας μήνυμα


Sent from my iPhone 13 pro max using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, panoszavra said:

Καλησπέρα. Κάτοχος  του iPhone 13 εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με την οθόνη. Έχει σε όλους αυτή τη αίσθηση πλαστικού (στην αφή και στο χτύπημα με το νύχι);
Στο Oneplus 7t pro που χρησιμοποιούσα πριν το τζαμί της οθόνης είχε αίσθηση γυαλιού. 

Έχω ακριβώς την ίδια αίσθηση με 13 Pro Max και τοποθετημένο τζαμάκι από πάνω της Spigen.

Τελικά είναι σε όλους έτσι ή υπάρχουν οθόνες κούφιες και οθόνες στιβαρές? 

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το θα με την οθόνη το είχα στο 12 pro max ,τώρα στο 13 pro max δεν έχω τέτοιο θέμα ή εκτός αν δεν το κατάλαβα


Sent from my iPhone 13 pro max using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Rascal1974 said:

Εγώ αυτό το θα με την οθόνη το είχα στο 12 pro max ,τώρα στο 13 pro max δεν έχω τέτοιο θέμα ή εκτός αν δεν το κατάλαβα


Sent from my iPhone 13 pro max using Tapatalk

Θα με κανείς να πάω Κωτσόβολο και να αρχίσω να χτυπάω με το νύχι από το mini μέχρι το max. 
Και για να μην φαίνεται ότι σπαμάρουμε το θέμα, δεν θα είναι μικρό πράγμα εάν τελικά αυτό δεν εμφανίζεται σε όλες συσκευές.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Οι οθόνες όλες ίδιες είναι, απλά οι απόψεις διαφοροποιούνται επειδή ο καθένας το συγκρίνει και με κάποια άλλη διαφορετική συσκευή που έχει συνηθίσει και του επηρεάζει την αίσθηση της επαφής του με την οθόνη του iPhone.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συζήτηση με τεχνικό που κάνει service σε iPhone, μου επιβεβαίωσε αυτή την αίσθηση του «κούφιου» που υπάρχει στις οθόνες των iPhone. Δεν τίθεται κανένα θέμα κατασκευαστικού λάθους εννοείται. Υπάρχει επίτηδες ένα μικρό κενό κάτω από την οθόνη του iPhone ώστε να αυξάνει την ελαστικότητα της και να  μεγαλώνει τη δυνατότητα απορρόφησης κραδασμών κατά την πτώση. 
Αυτό το κενό δημιουργεί αυτή την αίσθηση του «κούφιου». 
Χαρείτε, λοιπόν, την συσκευή σας στο έπακρο!
 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, athanaso77 said:

Οι οθόνες όλες ίδιες είναι, απλά οι απόψεις διαφοροποιούνται επειδή ο καθένας το συγκρίνει και με κάποια άλλη διαφορετική συσκευή που έχει συνηθίσει και του επηρεάζει την αίσθηση της επαφής του με την οθόνη του iPhone.

Όπως τα λες ακριβώς είναι. Όσοι είχαν ανέκαθεν iPhone ,δεν έχουν μέτρο σύγκρισης. Όσοι (μέσα σε αυτούς κι εγώ) απέκτησαν iPhone ερχόμενοι από άλλη εταιρεία, κατάλαβαν σχετικά άμεσα την διαφορά στην αίσθηση της οθόνης. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, panoszavra said:

Όπως τα λες ακριβώς είναι. Όσοι είχαν ανέκαθεν iPhone ,δεν έχουν μέτρο σύγκρισης. Όσοι (μέσα σε αυτούς κι εγώ) απέκτησαν iPhone ερχόμενοι από άλλη εταιρεία, κατάλαβαν σχετικά άμεσα την διαφορά στην αίσθηση της οθόνης. 

κάθε εταιρεία έχει δικά της πρότυπα κατασκευής είτε αγοράς πάνελ από άλλη εταιρεία όποτε οποίος έρχεται από άλλη εταιρεία, σε iPhone, λογικό κάποια πράγματα να του φαίνονται λίγο διαφορετικά. το ίδιο κι εμείς που είμαστε χρόνια με iPhone όταν πιάνουμε στα χέρια μας κάτι άλλο μας φαίνεται διαφορετικό 

εγώ επειδή έχω αλλάξει και παρά πολλά iPhone βλέπω διάφορες ακόμα και μεταξύ ίδιων μοντέλων που χρησιμοποιούν πάνελ από άλλο εργοστάσιο και παρόλο που είναι εντός των Ορίων, όμως υπάρχουν διάφορες και  κάποιες συσκευές ταιριάζουν περισσότερο στα μάτια μου. (μιλάω για διάφορες μεταξύ ίδιου μοντέλου πχ 2 διαφορετικά iPhone 12)

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2022 at 3:43 ΜΜ, vtag said:

Αναφορά παράδοσης στα sms υπάρχει ρε παιδιά? 

Επίσης μπορώ να δω κάπως τι ώρα εστάλη από τον αποστολέα το sms? 

Αναφορά παράδοσης καθώς και αν διαβάστηκε (προαπαιτεί να το έχει ενεργοποιήσει ο εκάστοτε χρήστης) υπάρχει μόνο στο iMessage.

Αν θέλεις αναφορά στα sms, στην αρχή του μηνύματος γράφεις *# κενό και το μήνυμα σου.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, bill_viper said:

Αναφορά παράδοσης καθώς και αν διαβάστηκε (προαπαιτεί να το έχει ενεργοποιήσει ο εκάστοτε χρήστης) υπάρχει μόνο στο iMessage.

Αν θέλεις αναφορά στα sms, στην αρχή του μηνύματος γράφεις *# κενό και το μήνυμα σου.

Με έσωσες φίλε μου! Το έψαχνα καιρό αυτό!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, bill_viper said:

Αναφορά παράδοσης καθώς και αν διαβάστηκε (προαπαιτεί να το έχει ενεργοποιήσει ο εκάστοτε χρήστης) υπάρχει μόνο στο iMessage.

Αν θέλεις αναφορά στα sms, στην αρχή του μηνύματος γράφεις *# κενό και το μήνυμα σου.

Ευχαριστούμε πολύ για την χρήσιμη πληροφορία! 

Γιατί όμως να μην το έχει σαν επιλογή και να μας ταλαιπωρεί έτσι?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ernesto1983 said:

για να δουμε και μπαταρια!!!

Ένα τσακ πιο καλή αυτονομία, σαν πρώτη άποψη. Θα δείξει τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, dinosang said:

Ένα τσακ πιο καλή αυτονομία, σαν πρώτη άποψη. Θα δείξει τις επόμενες μέρες.

Ναι, οι πρώτες εντυπώσεις από τη πλειοψηφία των χρηστών είναι θετικές όσον αφορά την αυτονομία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχει κανει κανεις συγκριση σε ταχυτητα 5G iphone 13 pro max με Samsung S22 ultra?Να ειναι μαζι διπλα διπλα τα τηλεφωνα....

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, bardull said:

Καλησπερα,εχει κανει κανεις συγκριση σε ταχυτητα 5G iphone 13 pro max με Samsung S22 ultra?Να ειναι μαζι διπλα διπλα τα τηλεφωνα....

Και αν έχουν κάποια διαφορά τι θα καταλάβουμε; 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tasos19s said:

Και αν έχουν κάποια διαφορά τι θα καταλάβουμε; 

 

Εχω το S21ultra και μου ριχνει περιπου 30%,ειμαι περιεργος αν το S22 ultra εχει μειωσει την διαφορα,δεν θελω αντιπαραθεση,ουτε τσακωμους,πληροφορια ψαχνω

 

Link to comment
Share on other sites

επειδη εκανες πολαπλα το ιδιο ερωτημα και στο θεμα του s22 ultra και διαφορα να εχει 10,20,30%, σε τι θα επιρεασει την καθημερινη χρηση της συσκευης? δεν σε τρολαρω, σοβαρα ρωτω για να καταλαβω την ουσια της ερωτησης σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...