Jump to content

iPhone 13 mini


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

iPhone 13 mini (specs)

DISPLAY

Size: 5.4 inches
Resolution: 2340 x 1080 pixels, 19.5:9 ratio, 477 PPI
Technology: OLED
Refresh rate: 60Hz
Screen-to-body: 68.31 %
Features: HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass (Ceramic Shield), Ambient light sensor, Proximity sensor

HARDWARE

System chip: Apple A15 Bionic
Processor: Hexa-core, 64-bit, 5 nm
GPU: Yes
RAM: 4GB
Internal storage: 128GB / 256GB / 512GB
Device type: Smartphone
OS: iOS (15.x)
This device has different variants: View all
 

BATTERY

Type: Li - Ion, Not user replaceable
Charging: USB Power Delivery, Qi wireless charging, MagSafe wireless charging
Max charge speed: Wired: 20.0W; Wireless: 15.0W

CAMERA

Rear: Dual camera
Main camera: 12 MP (PDAF)
Specifications: Aperture size: F1.6; Focal length: 26 mm
Second camera: 12 MP (Ultra-wide)
Specifications: Aperture size: F2.4; Focal Length: 13 mm
Video recording: 3840x2160 (4K UHD) (60 fps), 1920x1080 (Full HD) (240 fps), 1280x720 (HD) (30 fps)
Features: OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light
Front: 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR, Slow-motion videos)
Video capture: 3840x2160 (4K UHD) (60 fps)

DESIGN

Dimensions: 5.18 x 2.53 x 0.30 inches (131.5 x 64.2 x 7.65 mm)
Weight: 4.97 oz (141.0 g)
Materials: Back: Glass; Frame: Aluminum
Resistance: Water, Splash, Dust; IP68
Biometrics: 3D Face unlock
Keys: Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key
Colors: Blue, Pink, Midnight, Starlight

CELLULAR

5G: n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79
LTE (FDD): Bands 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 14(700 PS), 17(700 b), 18(800 Lower), 19(800 Upper), 20(800 DD), 21(1500 Upper), 25(1900+), 26(850+), 28(700 APT), 29(700 d), 30(2300 WCS), 32(1500 L-band), 66(AWS-3), 71(600)
LTE (TDD): Bands 34(2000), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+), 42(3500), 46, 48(3600)
UMTS: Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 8(900)
Data Speed: LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS
Dual SIM: Yes
SIM type: Nano SIM, eSIM
HD Voice: Yes
VoLTE: Yes

MULTIMEDIA

Headphones: No 3.5mm jack
Speakers: Earpiece, Loudspeaker
Features: Dolby Atmos
Screen mirroring: Wireless screen share
Additional microphone(s): for Noise cancellation

CONNECTIVITY & FEATURES

Bluetooth: 5.2
Wi-Fi: 802.11 a, b, g, n, ac, ax (Wi-Fi 6), dual-band; MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot
USB: Lightning
Features: Charging, Headphones port
Location: GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning
Sensors: Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer
Other: NFC, UMA (Wi-Fi Calling)
Hearing aid compatible: M3, T4

 

In The Box: USB‑C to Lightning Cable, Documentation

AVAILABILITY

Officially announced: Sep 14, 2021
Scheduled release: (Official) Sep 24, 2021

iphone 13 mini.webp

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.
Κανείς εδώ;
Καμία αγάπη για το mini?
Παρέλαβα χθες και απολαμβάνω την ανώτερη μπαταρία του σε σχέση με το 12 mini μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του από όσο έχω διαβάσει φαίνεται καλύτερη από του mini αλλά και πάλι δυστυχώς πολύ κάτω από τα στάνταρ της εποχής

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου. Φυσικά και είναι κάτω από τα στάνταρ της εποχής γιατί τα στάνταρ είναι πλέον 6-7 ίντσες κινητό-ταμπλετ. Είναι αδύνατον ένα μικρό κινητό με τέτοιες δυνατότητες να βγάλει περισσότερη αυτονομία.
Πάντως το βασανίζω όλη μέρα σήμερα (πρώτη φόρτιση προφανώς) και μόλις πήγε 19%. Δεν περίμενα κάτι καλύτερο. Το 12 αντίστοιχα χοντρικά, θα ήταν έτοιμο να σβήσει τώρα.
Είμαι ευχαριστημένος να μου βγάζει μια μέρα άνετα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, JohnDoe954 said:

Ναι φίλε μου. Φυσικά και είναι κάτω από τα στάνταρ της εποχής γιατί τα στάνταρ είναι πλέον 6-7 ίντσες κινητό-ταμπλετ. Είναι αδύνατον ένα μικρό κινητό με τέτοιες δυνατότητες να βγάλει περισσότερη αυτονομία.
Πάντως το βασανίζω όλη μέρα σήμερα (πρώτη φόρτιση προφανώς) και μόλις πήγε 19%. Δεν περίμενα κάτι καλύτερο. Το 12 αντίστοιχα χοντρικά, θα ήταν έτοιμο να σβήσει τώρα.
Είμαι ευχαριστημένος να μου βγάζει μια μέρα άνετα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν έχεις άδικο αλλά και το περσινό 12αρι ίδιες ιντσες είχε με το 13αρι και παρόλα αυτά το 13αρι έχει καλύτερη αυτονομία

Το μόνο που ηλπιζα ήταν να έχει λίγο καλύτερη αυτονομία από ότι εν τέλει έχει γιατί το σκεφτόμουν για αγορά με το νέο έτος

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites


Το μόνο που ηλπιζα ήταν να έχει λίγο καλύτερη αυτονομία από ότι εν τέλει έχει γιατί το σκεφτόμουν για αγορά με το νέο έτος

Πρέπει να δεις πόσο εκτιμάς το compact μέγεθος και πόσο την μπαταρία για να κάνεις την τελική επιλογή. Έχει να κάνει με το τι χρήση κάνουμε, αν έχουμε τη δυνατότητα να το φορτίσουμε μέσα στην ημέρα αν χρειαστεί. Αν μπορείς να έχεις διαθέσιμο ένα power bank. Είναι το μοναδικό μικρό τηλέφωνο στις μέρες μας με μεγάλες δυνατότητες. Διαφορετικά πας στο 13 το κανονικό και ξεμπερδεύεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, JohnDoe954 said:


Πρέπει να δεις πόσο εκτιμάς το compact μέγεθος και πόσο την μπαταρία για να κάνεις την τελική επιλογή. Έχει να κάνει με το τι χρήση κάνουμε, αν έχουμε τη δυνατότητα να το φορτίσουμε μέσα στην ημέρα αν χρειαστεί. Αν μπορείς να έχεις διαθέσιμο ένα power bank. Είναι το μοναδικό μικρό τηλέφωνο στις μέρες μας με μεγάλες δυνατότητες. Διαφορετικά πας στο 13 το κανονικό και ξεμπερδεύεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα έχω κατά νου τα όσα λες

Όσο θέλω ένα compact κινητό άλλο τόσο θέλω και καλή αυτονομία

Αυτή τη στιγμή έχω το pixel 5 όπου θα το άλλαζα μόνο για το iphone 13 mini αν είχε λίγο καλύτερη αυτονομία

Το επόμενο μου κατά πως φαίνεται θα είναι το regular iphone αλλά όχι ακόμη🙂

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κατά νου τα όσα λες
Όσο θέλω ένα compact κινητό άλλο τόσο θέλω και καλή αυτονομία
Αυτή τη στιγμή έχω το pixel 5 όπου θα το άλλαζα μόνο για το iphone 13 mini αν είχε λίγο καλύτερη αυτονομία
Το επόμενο μου κατά πως φαίνεται θα είναι το regular iphone αλλά όχι ακόμη

Αφού σου αρέσει το Mini, πάρε το παρέα με ένα MagSafe power bank και με γεια. Καμιά φορά το θέμα της αυτονομίας είναι ψυχολογικό. Παντού πρίζες. Στη δουλειά μας, στο αυτοκίνητο, μηχανάκι, power banks. Πήγαινε σπίτι, μέχρι να κάνεις το ντουζάκι σου έχεις πάρει +25% για να το έχεις να το παιδεύεις μέχρι να το βάλεις στο κομοδίνο για ύπνο.

Είμαι στο 6%

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ωραίο. Κατατοπιστικό.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πρωτη φορα στη ζωη μου μηλο και ειμαι πληρως ευχαριστημενος απο την αυτονομια

Ενα φουλ 24ωρο βγαζω με 4 εως 4,5 ωρες sot

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! Δε γνωρίζω αν βγαίνω εκτός θέματος (λόγω συγκριτικού), αλλά μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει, αν η αυτονομία του είναι καλύτερη από αυτή του iPhone SE 2020? Γενικά (και πέραν της αυτονομίας, αν και αυτή είναι που με χαλάει κυρίως στο SE, σε συνδυασμό και με τα τεράστια bezels της οθόνης), αξίζει η επιλογή του σε σχέση με εκείνο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ναι η αυτονομία του είναι καλύτερη και φυσικά υπερτερεί ξεκάθαρα το 13 mini έναντι του SE 2020.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2021 at 10:57 ΠΜ, Gm87 said:

Καλημέρα! Δε γνωρίζω αν βγαίνω εκτός θέματος (λόγω συγκριτικού), αλλά μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει, αν η αυτονομία του είναι καλύτερη από αυτή του iPhone SE 2020? Γενικά (και πέραν της αυτονομίας, αν και αυτή είναι που με χαλάει κυρίως στο SE, σε συνδυασμό και με τα τεράστια bezels της οθόνης), αξίζει η επιλογή του σε σχέση με εκείνο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εννοείται φίλε! Εδώ εγώ το σκέφτομαι να πω από το 11 στο 13 mini γιατί βλέπω η μπαταρία σχεδόν θα είναι ίδια και θα κερδίσω στο portability αλλά θα χάσω στην οθόνη τι να κάνουμε....🤪

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο περιπου 3 βδομαδες με το μινι εχω να πω τα καλυτερα. Εντωμεταξυ(εμενα ειναι το πρωτο μου αιφον αυτο) στους αιφοναδες που συναντω (ολοι με μαξ) βλεπω οτι το μινι τους τραβαει πολυ το ενδιαφερον οταν το περιεργαζονται. Ναι εχεις μικροτερη οθονη αλλα η βολικοτητα το να το δουλευεις με ενα χερι και το οτι ανετα χωραει στο τζινακι κυριολεκτικα γλυστραει μεσα ειναι 2 μεγαλα ατου του τηλεφωνου.

ΥΓ μετα απο 3 και κατι βδομαδες μπορω να πω οτι σιγα σιγα συνηθιζω το ios (εμ 12 ετη συνεχομενα ηταν αυτα με android)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bujinkan said:

Μετα απο περιπου 3 βδομαδες με το μινι εχω να πω τα καλυτερα. Εντωμεταξυ(εμενα ειναι το πρωτο μου αιφον αυτο) στους αιφοναδες που συναντω (ολοι με μαξ) βλεπω οτι το μινι τους τραβαει πολυ το ενδιαφερον οταν το περιεργαζονται. Ναι εχεις μικροτερη οθονη αλλα η βολικοτητα το να το δουλευεις με ενα χερι και το οτι ανετα χωραει στο τζινακι κυριολεκτικα γλυστραει μεσα ειναι 2 μεγαλα ατου του τηλεφωνου.

ΥΓ μετα απο 3 και κατι βδομαδες μπορω να πω οτι σιγα σιγα συνηθιζω το ios (εμ 12 ετη συνεχομενα ηταν αυτα με android)

Ναι μεν τραβάει τα βλέμματα αλλά οι περισσότεροι μετά από 2 εβδομάδες θα ήθελαν ξανά το max

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο περιπου 3 βδομαδες με το μινι εχω να πω τα καλυτερα. Εντωμεταξυ(εμενα ειναι το πρωτο μου αιφον αυτο) στους αιφοναδες που συναντω (ολοι με μαξ) βλεπω οτι το μινι τους τραβαει πολυ το ενδιαφερον οταν το περιεργαζονται. Ναι εχεις μικροτερη οθονη αλλα η βολικοτητα το να το δουλευεις με ενα χερι και το οτι ανετα χωραει στο τζινακι κυριολεκτικα γλυστραει μεσα ειναι 2 μεγαλα ατου του τηλεφωνου.
ΥΓ μετα απο 3 και κατι βδομαδες μπορω να πω οτι σιγα σιγα συνηθιζω το ios (εμ 12 ετη συνεχομενα ηταν αυτα με android)

Η μπαταρία του πως είναι;
Είναι πολύ ενδιαφέρουσα συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, bujinkan said:

Μετα απο περιπου 3 βδομαδες με το μινι εχω να πω τα καλυτερα. Εντωμεταξυ(εμενα ειναι το πρωτο μου αιφον αυτο) στους αιφοναδες που συναντω (ολοι με μαξ) βλεπω οτι το μινι τους τραβαει πολυ το ενδιαφερον οταν το περιεργαζονται. Ναι εχεις μικροτερη οθονη αλλα η βολικοτητα το να το δουλευεις με ενα χερι και το οτι ανετα χωραει στο τζινακι κυριολεκτικα γλυστραει μεσα ειναι 2 μεγαλα ατου του τηλεφωνου.

ΥΓ μετα απο 3 και κατι βδομαδες μπορω να πω οτι σιγα σιγα συνηθιζω το ios (εμ 12 ετη συνεχομενα ηταν αυτα με android)

Να σου πω την αλήθεια δεν βλέπω τη χρησιμότητα του να μπορείς να δουλεύεις το κινητό με το ένα χέρι. Εκτός αν κάνεις δύο πράγματα ταυτόχρονα! Από την άλλη με τόσο μικρή οθόνη εγώ προσωπικά θα έβγαζα τα μάτια μου. Μόνο για κλήσεις και sms θα με βόλευε, για οτιδήποτε άλλο όχι.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν βλέπω τη χρησιμότητα του να μπορείς να δουλεύεις το κινητό με το ένα χέρι. Εκτός αν κάνεις δύο πράγματα ταυτόχρονα! Από την άλλη με τόσο μικρή οθόνη εγώ προσωπικά θα έβγαζα τα μάτια μου. Μόνο για κλήσεις και sms θα με βόλευε, για οτιδήποτε άλλο όχι.

Δεν είναι μικρή απλά εμείς συνηθίσαμε τις μεγάλες κι μας φαίνεταιμικρη . Ανάλογα βέβαια και το τι θες ? Αν θες από το κινητονα δεις επεισόδιο νετφλιξ ναι είναι μικρή ..για YouTube βιντεάκια είναι μια χαρά ...αν θες να παίξεις παιχνίδια ναι μια μεγαλύτερη οθόνη είναι καλύτερα ..προσωπικά είχα όλες τις γκουμουτσες και βρήκα την υγειά μου . Γούστα είναι αυτά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Είναι όπως το λες… καθαρά θέμα γούστου και τι βολεύει τον καθένα. Σε ότι επιλογή και να κανείς, κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις. Για παράδειγμα, το 13 Pro Max έχει μπαταρία τέρας και οθόνη απόλαυση, αλλά… με θήκη και τζαμάκι φτάνει κοντά στα 300 γραμμάρια φέτος! Δεν είναι και ότι πιο εύκολο να κουβαλάς αυτό το πράγμα όλη την ώρα μαζί σου. Ακόμα και αν το κρατάς με το ένα χέρι, αρχίζουν οι πόνοι μετά από λίγο.

Ευτυχώς για αυτό υπάρχουν όλες αυτές οι επιλογές για να αγοράζει ο καθένας ότι προτιμάει περισσότερο ζυγίζοντας τα υπέρ και τα κατά που έχουν όλες οι συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, athanaso77 said:

Είναι όπως το λες… καθαρά θέμα γούστου και τι βολεύει τον καθένα. Σε ότι επιλογή και να κανείς, κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις. Για παράδειγμα, το 13 Pro Max έχει μπαταρία τέρας και οθόνη απόλαυση, αλλά… με θήκη και τζαμάκι φτάνει κοντά στα 300 γραμμάρια φέτος! Δεν είναι και ότι πιο εύκολο να κουβαλάς αυτό το πράγμα όλη την ώρα μαζί σου. Ακόμα και αν το κρατάς με το ένα χέρι, αρχίζουν οι πόνοι μετά από λίγο.

Ευτυχώς για αυτό υπάρχουν όλες αυτές οι επιλογές για να αγοράζει ο καθένας ότι προτιμάει περισσότερο ζυγίζοντας τα υπέρ και τα κατά που έχουν όλες οι συσκευές.

το καλό σε όλα αυτά πλέον είναι όμως ότι τα mini έχουν πανομοιότυπο hardware με τα μεγάλα και ακριβότερα μοντέλα

πολύ περισσότερο στο θέμα οθόνης και επεξεργαστή 

όποτε έτσι λες με βολεύει ένα πιο μικρό τηλέφωνο και δεν είσαι αναγκασμένος να πάρεις κάτι πιο φτηνό αλλά και πιο αδύναμο σε επιδόσεις και στα μάτια σου

μένει μετά μόνο η επιλογή του καθενός από θέμα μεγέθους 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
20 minutes ago, Tasos19s said:

το καλό σε όλα αυτά πλέον είναι όμως ότι τα mini έχουν πανομοιότυπο hardware με τα μεγάλα και ακριβότερα μοντέλα

πολύ περισσότερο στο θέμα οθόνης και επεξεργαστή 

όποτε έτσι λες με βολεύει ένα πιο μικρό τηλέφωνο και δεν είσαι αναγκασμένος να πάρεις κάτι πιο φτηνό αλλά και πιο αδύναμο σε επιδόσεις και στα μάτια σου

μένει μετά μόνο η επιλογή του καθενός από θέμα μεγέθους 

Ναι αυτό είναι το θέμα. Και να είμαι ειλικρινής φέτος νομίζω ότι έκαναν εξαιρετική κίνηση που έδωσαν στα pro μοντέλα ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με μόνες διαφορές αυτές που σχετίζονται με το μέγεθος μόνο όπως οθόνη και μπαταρία. Αλλά και τα απλά (όχι pro) μοντέλα, στέκονται μια χαρά για τη θέση που πλασάρονται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, athanaso77 said:

Ναι αυτό είναι το θέμα. Και να είμαι ειλικρινής φέτος νομίζω ότι έκαναν εξαιρετική κίνηση που έδωσαν στα pro μοντέλα ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με μόνες διαφορές αυτές που σχετίζονται με το μέγεθος μόνο όπως οθόνη και μπαταρία. Αλλά και τα απλά (όχι pro) μοντέλα, στέκονται μια χαρά για τη θέση που πλασάρονται.

πλέον ναι μπορώ εγώ κι ο καθένας έξω στην αγορά να πει θέλω iPhone καινούργιο και έχει 4 επιλογές 

πιο παλιά αν έδινες λιγότερα χρήματα έπαιρνες και λίγο τηλέφωνο 

τώρα παίρνεις ίδιο πράγμα σχεδόν απλά σε άλλο μέγεθος 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όταν πήρα το μίνι ένιωσα ελεύθερος. 
το έχω πάνω μου και δεν το καταλαβαίνω. 
Ο κλειστός μου κύκλος φίλων μετά από εμένα πήραν όλοι μίνι. Και με όσους βρεθήκαμε καλοκαίρι από διάφορες χώρες στην Ελλάδα όλοι με μίνι. 
Τι μου λείπει; Η μπαταρία από τα προ μαξ, η κάμερα του ζουμ, και σε κάποιες περιπτώσεις σπάνιες η οθόνη. 
Δεν παίζω παιχνίδια. Δεν έχω κοινωνικά δίκτυα. 
Ετοιμος είμαι για το 13 μίνι σε 512. Έχω το 256 και αυτό με κολλάει μόνο. Πάντα είχα 512. 
Σας προτείνω να το δοκιμάσετε και κρατήστε το 2-3 βδομαδες. Μετά δεν πάτε σε μεγάλο ξανά. Και ο μεγαλύτερος λόγος το βάρος. Σαν μια μπριζόλα Τέξας ζυγίζει. 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, spireto said:

Όταν πήρα το μίνι ένιωσα ελεύθερος. 
το έχω πάνω μου και δεν το καταλαβαίνω. 
Ο κλειστός μου κύκλος φίλων μετά από εμένα πήραν όλοι μίνι.

Και με όσους βρεθήκαμε καλοκαίρι από διάφορες χώρες στην Ελλάδα όλοι με μίνι. 
Δεν παίζω παιχνίδια. Δεν έχω κοινωνικά δίκτυα. 
Ετοιμος είμαι για το 13 μίνι σε 512. Έχω το 256 και αυτό με κολλάει μόνο. Πάντα είχα 512. 
Σας προτείνω να το δοκιμάσετε και κρατήστε το 2-3 βδομαδες. Μετά δεν πάτε σε μεγάλο ξανά. Και ο μεγαλύτερος λόγος το βάρος. Σαν μια μπριζόλα Τέξας ζυγίζει. 

Οπως είχα γράψει και παλιότερα για το 12mini,εγω που το δοκίμασα, δεν άντεξα πάνω από 2 μέρες μαζί του.

Μια η αισθητά μικρότερη αυτονομία/μπαταρία(το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να με αποσχολεί η αυτονομία οπως και περισσότερες φορτίσεις συνολικά),και ειδικά η μικρότερη οθόνη, προσφέρουν κατώτερη εμπειρία στα πάντα ειδικά για τα χρήματα που ζητάει οπως πληκτρολόγηση sms,web browsing,διάβασμα email,αγορές/web banking,ταινίες/σειρες,παιχνίδια,ακόμα και το να βλέπεις τις φωτογραφίες στο κινητό σου. 

Δεν μου κάνει εντύπωση γιατί πουλάει λιγότερο σε σχέση με το απλό iphone που δεν είναι και πολύ μεγαλύτερο σε διαστάσεις.

Ειδικά φέτος,οι διαφορές στην αυτονομία μεταξύ 13mini και 13 είναι πολύ μεγαλύτερες σε σχέση με πέρυσι με 12mini και 12 

Αν είναι να θέλω σχετικά μικρή συσκευή να μην την χρησιμοποιώ και πολύ, υπάρχει και το iphoneSE με τα μισά περίπου χρήματα(προφανώς υστερεί σε κάποιους τομείς)και με touchID που βολεύει τώρα με τις μάσκες,για όποιον δεν έχει apple watch.

Γενικά δεν είναι κακή συσκευή,αλλά είναι για πολύ συγκεκριμένο κοινό,και εννοείται ότι αν σε ικανοποιεί εσένα,αυτό έχει σημασία.

Απλά εγώ αναφέρω(απο την δική μου εμπειρία)την ας πούμε άλλη όψη του νομίσματος.

 

 

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Οπως είχα γράψει και παλιότερα για το 12mini,εγω που το δοκίμασα, δεν άντεξα πάνω από 2 μέρες μαζί του.

Μια η αισθητά μικρότερη αυτονομία/μπαταρία(το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να με αποσχολεί η αυτονομία οπως και περισσότερες φορτίσεις συνολικά),και ειδικά η μικρότερη οθόνη, προσφέρουν κατώτερη εμπειρία στα πάντα ειδικά για τα χρήματα που ζητάει οπως πληκτρολόγηση sms,web browsing,διάβασμα email,αγορές/web banking,ταινίες/σειρες,παιχνίδια,ακόμα και το να βλέπεις τις φωτογραφίες στο κινητό σου. 

Δεν μου κάνει εντύπωση γιατί πουλάει λιγότερο σε σχέση με το απλό iphone που δεν είναι και πολύ μεγαλύτερο σε διαστάσεις.

Ειδικά φέτος,οι διαφορές στην αυτονομία μεταξύ 13mini και 13 είναι πολύ μεγαλύτερες σε σχέση με πέρυσι με 12mini και 12 

Αν είναι να θέλω σχετικά μικρή συσκευή να μην την χρησιμοποιώ και πολύ, υπάρχει και το iphoneSE με τα μισά περίπου χρήματα(προφανώς υστερεί σε κάποιους τομείς)και με touchID που βολεύει τώρα με τις μάσκες,για όποιον δεν έχει apple watch.

Γενικά δεν είναι κακή συσκευή,αλλά είναι για πολύ συγκεκριμένο κοινό,και εννοείται ότι αν σε ικανοποιεί εσένα,αυτό έχει σημασία.

Απλά εγώ αναφέρω(απο την δική μου εμπειρία)την ας πούμε άλλη όψη του νομίσματος.

Ευτυχως η τραγικη μπαταρια του 12 μινι στο 13 δεν υπαρχει.....

Βγαζω ανετα 24 ωρες με 4μιση + ωρες sot οταν το ζοριζω.

Αλλιως δεν θα το αγοραζα μιας και φιλος εχει το 12 μινι και δεν βγαζει γεματη μερα με τιποτα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...