Jump to content

iPhone 13


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στο 12 πάντως ρίχνει πολύ εύκολα τη φωτεινότητα σε σημείο να μην βλέπεις τίποτα στην οθόνη χωρίς να κάνεις κάτι απαιτητικό 

Επαυξάνω...Σε συνθήκες παραλίας το 12 δεν τα πάει καλά.
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πηρα την απόφαση και επεστρεψα στο ios μετα απο πολλά χρόνια (iPhone 4 η τελευταία φορά). Από τότε έχουν αλλάξει πολλά και τα συναισθήματα ανάμεικτα.
Στα θετικά ποιότητα κατασκευής, οθόνη, ηχεία (έπαθα ενα σόκ,δεν το περίμενα), μπαταρία, video (πολυ καλό) και φωτογραφία καλή (χωρις να πω ομως και ουαου! Μου λείπει μακρο και τηλεφακός αλλά το ήξερα). Στα θετικά του επίσης οτι μπορείς να διαγράψεις σχεδον το σύνολο των προεγκατεστημενων εφαρμογών (αυτα να τα βλέπει η google).
Στα αρνητικά του:
1. Έλλειψη διακτυλικου αποτυπωματος. Κατε με, μεγάλο φαουλ. Καλο το face id αλλά πραγματικά απορώ πως τη παλεψατε με την πανδημία και τη μασκα! Προσωπικά χρησιμοποιώ ακόμα μάσκα πολλές φορές και μου εχει σπάσει τα νευρα το face id. Μια ώρα για να ξεκλειδώσει, αν τα καταφέρει και μετα ενα κάρο πατήματα για κωδικο κλπ... Ημαρτον!!
2. Ειδοποιήσεις. Το android απείρως πιο πρακτικό αλλά προσπαθώ να το αφησω στην ακρη γιατί ενδεχομένως είναι και θέμα συνήθειας.
3. Ξυπνητήρι, χάλια! Καμία παραμετροποιηση στην ένταση του. Ξυπναω με καρδιά και κράξιμο απο τη γυναίκα, ετσι για καλημέρα. Έλεος
4. Πληκτρολόγιο. Νομιζω οτι είναι λογικό μετά απο τοσα χρονια να μην έχει Ελληνικό λεξικό. Είναι δύσκολη γλωσσα τα Ελληνικά! Δηλαδή πήρα iphone για να περασω Gboard, τέλεια! Επίσης η μετακίνηση του κενσορα μεσα σε ενα κειμενο κατα τη διάρκεια της πληκτρολόγησης (πχ για μια διόρθωση απαιτεί προσοχή και πολλές φορές τελικά δεν ειναι ακριβης)
5. Ο γενικότερος χειρισμός του κινητού πολλές φορές απαιτεί δυο χέρια. Σίγουρα ειναι και θεμα συνήθειας αλλά και παλι τη παραμετροποιηση του android δεν την έχει (και εδω).
Γενικα μετα απο τρεις μέρες με το κινητό στα χερια μου τα συναισθήματα ειναι ανάμεικτα. Δε μπορώ οτι εχω ξετρελαθει. Οκ καλη συσκευή, πολύ δυνατή στο σύνολο αλλά απαιτεί εξοικείωση και σιγουρα συμβιβασμούς.
Θεωρούσα οτι μετά απο τοσα χρόνια θα εχει βελτιωθεί πολυ στην παραμετροποίηση του το ios, αλλά τελικά οχι και τόσο!
Του δίνω μερικούς μήνες για να δω αν τελικά θα με κερδίσει!
Ευχαριστώ ολους για τη βοηθεια σας τις περασμένες μέρες και θα συνεχισουμε να τα λέμε πλεον για τους επόμενους μήνες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, mitsre said:

Τελικά πηρα την απόφαση και επεστρεψα στο ios μετα απο πολλά χρόνια (iPhone 4 η τελευταία φορά). Από τότε έχουν αλλάξει πολλά και τα συναισθήματα ανάμεικτα.
Στα θετικά ποιότητα κατασκευής, οθόνη, ηχεία (έπαθα ενα σόκ,δεν το περίμενα), μπαταρία, video (πολυ καλό) και φωτογραφία καλή (χωρις να πω ομως και ουαου! Μου λείπει μακρο και τηλεφακός αλλά το ήξερα). Στα θετικά του επίσης οτι μπορείς να διαγράψεις σχεδον το σύνολο των προεγκατεστημενων εφαρμογών (αυτα να τα βλέπει η google).
Στα αρνητικά του:
1. Έλλειψη διακτυλικου αποτυπωματος. Κατε με, μεγάλο φαουλ. Καλο το face id αλλά πραγματικά απορώ πως τη παλεψατε με την πανδημία και τη μασκα! Προσωπικά χρησιμοποιώ ακόμα μάσκα πολλές φορές και μου εχει σπάσει τα νευρα το face id. Μια ώρα για να ξεκλειδώσει, αν τα καταφέρει και μετα ενα κάρο πατήματα για κωδικο κλπ... Ημαρτον!!
2. Ειδοποιήσεις. Το android απείρως πιο πρακτικό αλλά προσπαθώ να το αφησω στην ακρη γιατί ενδεχομένως είναι και θέμα συνήθειας.
3. Ξυπνητήρι, χάλια! Καμία παραμετροποιηση στην ένταση του. Ξυπναω με καρδιά και κράξιμο απο τη γυναίκα, ετσι για καλημέρα. Έλεος
4. Πληκτρολόγιο. Νομιζω οτι είναι λογικό μετά απο τοσα χρονια να μην έχει Ελληνικό λεξικό. Είναι δύσκολη γλωσσα τα Ελληνικά! Δηλαδή πήρα iphone για να περασω Gboard, τέλεια! Επίσης η μετακίνηση του κενσορα μεσα σε ενα κειμενο κατα τη διάρκεια της πληκτρολόγησης (πχ για μια διόρθωση απαιτεί προσοχή και πολλές φορές τελικά δεν ειναι ακριβης)
5. Ο γενικότερος χειρισμός του κινητού πολλές φορές απαιτεί δυο χέρια. Σίγουρα ειναι και θεμα συνήθειας αλλά και παλι τη παραμετροποιηση του android δεν την έχει (και εδω).
Γενικα μετα απο τρεις μέρες με το κινητό στα χερια μου τα συναισθήματα ειναι ανάμεικτα. Δε μπορώ οτι εχω ξετρελαθει. Οκ καλη συσκευή, πολύ δυνατή στο σύνολο αλλά απαιτεί εξοικείωση και σιγουρα συμβιβασμούς.
Θεωρούσα οτι μετά απο τοσα χρόνια θα εχει βελτιωθεί πολυ στην παραμετροποίηση του το ios, αλλά τελικά οχι και τόσο!
Του δίνω μερικούς μήνες για να δω αν τελικά θα με κερδίσει!
Ευχαριστώ ολους για τη βοηθεια σας τις περασμένες μέρες και θα συνεχισουμε να τα λέμε πλεον για τους επόμενους μήνες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εντάξει ρε συ, ήσουν τα τελευταία 10 χρόνια με Android και περίμενες να συνηθίσεις το ios μέσα σε 3 μέρες; δώσε λίγο χρόνο. Επίσης το ήξερες ότι η παραμετροποίηση δεν είναι το δυνατό χαρτί της Apple. Και κάτι τελευταίο, εγώ χρησιμοποιώ το SwiftKey keyboard. Όντως το Apple keyboard δεν παλεύεται στα ελληνικά 😉

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

@mitsre

H Apple πάντα ήταν, είναι και θα είναι εταιρεία του take it or leave it...ή όπως λέω εγώ χαριτολογώντας : "Αμα θές..." 😄

1. Δεν είναι έλλειψή. Είναι απόφαση. Από το X και μετά αποφάσισε για διάφορους λόγους να στραφεί προς Face ID. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ξανά ασχοληθεί με δαχτυλικό. Ούτε μέσα σε οθόνη ούτε έξω ούτε κάτω...και πιστεύω ότι και το επόμενο SE θα είναι χωρίς δαχτυλικό. Δεν μπαίνω στην διαδικασία να πω ποιο βολεύει περισσότερο. Αυτό το ξέρει ο καθένας για τον εαυτό του. Όμως, αυτό είναι και δεν πρόκειται να αλλάξει. 

2. Είναι θέμα συνήθειας. Όπως και πάρα πάρα πάρα πολλά ακόμα. 🙃

3. Η Apple αντιμετωπίζει την ένταση του κινητού διαφορετικά από τους άλλους (ε καλά...κάτι σε είπα τώρα!). Η ένταση θα είναι ΜΙΑ και θα πάει παντού. Άμα θές χαμηλό ξυπνητήρι πρέπει απλά να χαμηλώσεις την ένταση του κινητού από τα πλαϊνά πλήκτρα. 

4. Τί εννοείς όταν λες δεν έχει Ελληνικό Λεξικό. Έχει. Και διορθώνει κανονικά. Και έχει και μια φοβερή και τρομερή φωνητική πληκτρολόγηση και μάλιστα με σημεία στίξης παρακαλώ. Το αρνητικό για μένα είναι ότι δεν μαθαίνει. Δεν υπάρχει τρόπος να του αποθηκεύσεις λέξη.
Το πληκτρολόγιο (μετά από 3 χρόνια με Samsung) θα το χαρακτήριζα κακό έως άθλιο. Αλλά θεωρώ ότι είναι θέμα συνήθειας και αυτό...οπότε κάνω υπομονή. Πάντως, 2 μήνες με το XR, ακόμα στον λαιμό μου κάθεται το i-keybord.
Για μετακίνηση του κέρσορα θα πρότεινα με παρατεταμένα πατημένο space. Καλύτερα κινείται. Και σύν ότι πάει στο μέρος που θές, και όχι στην λέξη ολόκληρη (!) 

5. Πολλές φορές...μην πώ όλες.
Για να γράψεις θές σίγουρα 2 χέρια αφού το πληκτρολόγιο έχει την σφαίρα αλλαγής γλώσσας στην αριστερή άκρη (δεν υπάρχει τρόπος αλλαγής με swipe του space). Επίσης, εάν αποφασίσεις να δουλέψεις με ένα χέρι, τότε αυτό μάλλον θα πρέπει να είναι το αριστερό καθώς το iPhone δεν έχει swipe back από τα δεξιά προς τα αριστερά. 

"Οκ καλη συσκευή, πολύ δυνατή στο σύνολο αλλά απαιτεί εξοικείωση και σιγουρα συμβιβασμούς".
Ω ναι!!! Θέλει!!! Συμβιβασμός = Apple. Ή το κάνεις όπως θέλει ή τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία. 😇

"Θεωρούσα οτι μετά απο τοσα χρόνια θα εχει βελτιωθεί πολυ στην παραμετροποίηση του το ios, αλλά τελικά οχι και τόσο!¨"
Έχει "βελτιωθεί" παααααρα πολύ!!! Μα πάρα πολύ! Κάποια πράγματα που υπάρχουν στις ρυθμίσεις (π.χ συγκέντρωση, widgets, οθόνες που τις κάνεις ότι θές, shortcust) δεν θα πίστευε κανείς ότι θα τα έδινε. Έκανε πολλές "υποχωρήσεις" σε σχέση με παλαιότερα. Μα πάρα πολλές θα έλεγα!

"Του δίνω μερικούς μήνες για να δω αν τελικά θα με κερδίσει!"
Να ποντάρω;;;;;;😁

Εγώ είναι μηλολάτρης εδώ και χρόνια αλλά κάποιες συγκυρίες με έφεραν με Samsung τα τελευταία 3 χρόνια.
Γύρισα σε Apple (ανεπιστρεπτί) πριν 2 μήνες.
Ε...εάν πίσω από την Samsung δεν ήταν η Google, θα γυρνούσα σε Samsung και ONE UI και θα πετούσα το iPhone από το μπαλκόνι. 
Εν τέλη, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων για τον καθένα. Κάτι χάνεις, κάτι κερδίζεις.
 

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mitsre said:

Τελικά πηρα την απόφαση και επεστρεψα στο ios μετα απο πολλά χρόνια (iPhone 4 η τελευταία φορά). Από τότε έχουν αλλάξει πολλά και τα συναισθήματα ανάμεικτα.
Στα θετικά ποιότητα κατασκευής, οθόνη, ηχεία (έπαθα ενα σόκ,δεν το περίμενα), μπαταρία, video (πολυ καλό) και φωτογραφία καλή (χωρις να πω ομως και ουαου! Μου λείπει μακρο και τηλεφακός αλλά το ήξερα). Στα θετικά του επίσης οτι μπορείς να διαγράψεις σχεδον το σύνολο των προεγκατεστημενων εφαρμογών (αυτα να τα βλέπει η google).
Στα αρνητικά του:
1. Έλλειψη διακτυλικου αποτυπωματος. Κατε με, μεγάλο φαουλ. Καλο το face id αλλά πραγματικά απορώ πως τη παλεψατε με την πανδημία και τη μασκα! Προσωπικά χρησιμοποιώ ακόμα μάσκα πολλές φορές και μου εχει σπάσει τα νευρα το face id. Μια ώρα για να ξεκλειδώσει, αν τα καταφέρει και μετα ενα κάρο πατήματα για κωδικο κλπ... Ημαρτον!!
2. Ειδοποιήσεις. Το android απείρως πιο πρακτικό αλλά προσπαθώ να το αφησω στην ακρη γιατί ενδεχομένως είναι και θέμα συνήθειας.
3. Ξυπνητήρι, χάλια! Καμία παραμετροποιηση στην ένταση του. Ξυπναω με καρδιά και κράξιμο απο τη γυναίκα, ετσι για καλημέρα. Έλεος
4. Πληκτρολόγιο. Νομιζω οτι είναι λογικό μετά απο τοσα χρονια να μην έχει Ελληνικό λεξικό. Είναι δύσκολη γλωσσα τα Ελληνικά! Δηλαδή πήρα iphone για να περασω Gboard, τέλεια! Επίσης η μετακίνηση του κενσορα μεσα σε ενα κειμενο κατα τη διάρκεια της πληκτρολόγησης (πχ για μια διόρθωση απαιτεί προσοχή και πολλές φορές τελικά δεν ειναι ακριβης)
5. Ο γενικότερος χειρισμός του κινητού πολλές φορές απαιτεί δυο χέρια. Σίγουρα ειναι και θεμα συνήθειας αλλά και παλι τη παραμετροποιηση του android δεν την έχει (και εδω).
Γενικα μετα απο τρεις μέρες με το κινητό στα χερια μου τα συναισθήματα ειναι ανάμεικτα. Δε μπορώ οτι εχω ξετρελαθει. Οκ καλη συσκευή, πολύ δυνατή στο σύνολο αλλά απαιτεί εξοικείωση και σιγουρα συμβιβασμούς.
Θεωρούσα οτι μετά απο τοσα χρόνια θα εχει βελτιωθεί πολυ στην παραμετροποίηση του το ios, αλλά τελικά οχι και τόσο!
Του δίνω μερικούς μήνες για να δω αν τελικά θα με κερδίσει!
Ευχαριστώ ολους για τη βοηθεια σας τις περασμένες μέρες και θα συνεχισουμε να τα λέμε πλεον για τους επόμενους μήνες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα ίδια προβλήματα σχεδόν έχουμε κ εμείς αν πάμε σε android όποτε καταλαβαίνεις ποιος είναι ο λόγος 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Οτι θα δώσω χρονο στη συσκευή ειναι σίγουρο. Κανενας νομιζω δε δίνει αυτά τα λεφτά του ετσι για μια δοκιμή. Ελπιζω μόνο ο χρόνος να κυλήσει υπερ του και τα πλεονεκτήματα του να με κρατήσουν. Άλλωστε το είπα και γω οτι αυτα που εγραφα ηταν μια πρώτη αίσθηση.
Το σκ θα ασχοληθω περισσότερο με τις ρυθμίσεις και YouTube σχετικα με το ios 16


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mitsre said:

Οτι θα δώσω χρονο στη συσκευή ειναι σίγουρο. Κανενας νομιζω δε δίνει αυτά τα λεφτά του ετσι για μια δοκιμή. Ελπιζω μόνο ο χρόνος να κυλήσει υπερ του και τα πλεονεκτήματα του να με κρατήσουν. Άλλωστε το είπα και γω οτι αυτα που εγραφα ηταν μια πρώτη αίσθηση.
Το σκ θα ασχοληθω περισσότερο με τις ρυθμίσεις και YouTube σχετικα με το ios 16


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μην το λες 

Εγω πέρυσι πήρα ένα iPhone 12 απόγευμα 

Δεν είχε μέσα φορτιστή 

Ξυπνάω το πρωί είχε 20% μπαταρία 

Βγαινω έξω να πιω ένα καφέ και ζήτησα από το κατάστημα ένα power bank να το φορτίσω λίγο 

Λεω έδωσα ένα σκασμό λεφτά και δεν έχει μέσα φορτιστή; 
Αντε γεια μέχρι το απόγευμα το πούλησα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pavlidisc said:

@mitsre

H Apple πάντα ήταν, είναι και θα είναι εταιρεία του take it or leave it...ή όπως λέω εγώ χαριτολογώντας : "Αμα θές..." 😄

1. Δεν είναι έλλειψή. Είναι απόφαση. Από το X και μετά αποφάσισε για διάφορους λόγους να στραφεί προς Face ID. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ξανά ασχοληθεί με δαχτυλικό. Ούτε μέσα σε οθόνη ούτε έξω ούτε κάτω...και πιστεύω ότι και το επόμενο SE θα είναι χωρίς δαχτυλικό. Δεν μπαίνω στην διαδικασία να πω ποιο βολεύει περισσότερο. Αυτό το ξέρει ο καθένας για τον εαυτό του. Όμως, αυτό είναι και δεν πρόκειται να αλλάξει. 

2. Είναι θέμα συνήθειας. Όπως και πάρα πάρα πάρα πολλά ακόμα. 🙃

3. Η Apple αντιμετωπίζει την ένταση του κινητού διαφορετικά από τους άλλους (ε καλά...κάτι σε είπα τώρα!). Η ένταση θα είναι ΜΙΑ και θα πάει παντού. Άμα θές χαμηλό ξυπνητήρι πρέπει απλά να χαμηλώσεις την ένταση του κινητού από τα πλαϊνά πλήκτρα. 

4. Τί εννοείς όταν λες δεν έχει Ελληνικό Λεξικό. Έχει. Και διορθώνει κανονικά. Και έχει και μια φοβερή και τρομερή φωνητική πληκτρολόγηση και μάλιστα με σημεία στίξης παρακαλώ. Το αρνητικό για μένα είναι ότι δεν μαθαίνει. Δεν υπάρχει τρόπος να του αποθηκεύσεις λέξη.
Το πληκτρολόγιο (μετά από 3 χρόνια με Samsung) θα το χαρακτήριζα κακό έως άθλιο. Αλλά θεωρώ ότι είναι θέμα συνήθειας και αυτό...οπότε κάνω υπομονή. Πάντως, 2 μήνες με το XR, ακόμα στον λαιμό μου κάθεται το i-keybord.
Για μετακίνηση του κέρσορα θα πρότεινα με παρατεταμένα πατημένο space. Καλύτερα κινείται. Και σύν ότι πάει στο μέρος που θές, και όχι στην λέξη ολόκληρη (!) 

5. Πολλές φορές...μην πώ όλες.
Για να γράψεις θές σίγουρα 2 χέρια αφού το πληκτρολόγιο έχει την σφαίρα αλλαγής γλώσσας στην αριστερή άκρη (δεν υπάρχει τρόπος αλλαγής με swipe του space). Επίσης, εάν αποφασίσεις να δουλέψεις με ένα χέρι, τότε αυτό μάλλον θα πρέπει να είναι το αριστερό καθώς το iPhone δεν έχει swipe back από τα δεξιά προς τα αριστερά. 

"Οκ καλη συσκευή, πολύ δυνατή στο σύνολο αλλά απαιτεί εξοικείωση και σιγουρα συμβιβασμούς".
Ω ναι!!! Θέλει!!! Συμβιβασμός = Apple. Ή το κάνεις όπως θέλει ή τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία. 😇

"Θεωρούσα οτι μετά απο τοσα χρόνια θα εχει βελτιωθεί πολυ στην παραμετροποίηση του το ios, αλλά τελικά οχι και τόσο!¨"
Έχει "βελτιωθεί" παααααρα πολύ!!! Μα πάρα πολύ! Κάποια πράγματα που υπάρχουν στις ρυθμίσεις (π.χ συγκέντρωση, widgets, οθόνες που τις κάνεις ότι θές, shortcust) δεν θα πίστευε κανείς ότι θα τα έδινε. Έκανε πολλές "υποχωρήσεις" σε σχέση με παλαιότερα. Μα πάρα πολλές θα έλεγα!

"Του δίνω μερικούς μήνες για να δω αν τελικά θα με κερδίσει!"
Να ποντάρω;;;;;;😁

Εγώ είναι μηλολάτρης εδώ και χρόνια αλλά κάποιες συγκυρίες με έφεραν με Samsung τα τελευταία 3 χρόνια.
Γύρισα σε Apple (ανεπιστρεπτί) πριν 2 μήνες.
Ε...εάν πίσω από την Samsung δεν ήταν η Google, θα γυρνούσα σε Samsung και ONE UI και θα πετούσα το iPhone από το μπαλκόνι. 
Εν τέλη, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων για τον καθένα. Κάτι χάνεις, κάτι κερδίζεις.
 

Τα είπες όλα. Δεν θα τα έγραφα διαφορετικά. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Tasos19s said:

Μην το λες 

Εγω πέρυσι πήρα ένα iPhone 12 απόγευμα 

Δεν είχε μέσα φορτιστή 

Ξυπνάω το πρωί είχε 20% μπαταρία 

Βγαινω έξω να πιω ένα καφέ και ζήτησα από το κατάστημα ένα power bank να το φορτίσω λίγο 

Λεω έδωσα ένα σκασμό λεφτά και δεν έχει μέσα φορτιστή; 
Αντε γεια μέχρι το απόγευμα το πούλησα 

Μάλιστα. Εσύ δηλαδή έδωσες ένα χιλιάρικο και δεν ήξερες ότι δεν είχε μέσα φορτιστή. Μάλλον τρολαρεις...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, koutsis said:

Μάλιστα. Εσύ δηλαδή έδωσες ένα χιλιάρικο και δεν ήξερες ότι δεν είχε μέσα φορτιστή. Μάλλον τρολαρεις...

Όχι απλά ξύπνησα είδα ότι δεν έχω μπαταρία και λέω είναι δυνατόν έδωσα ένα καρό λεφτά και δεν με δίνουν φορτιστή; 
 

Δεν είχα τουλάχιστον ούτε ένα από τα παλιά καλώδια 

Μου την έδωσε εκείνη την ώρα έτσι καθαρά από θέμα εγωισμού 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι τα παράπονα για το Face ID. Και εγώ πριν την μετάβαση από το se 2020 είχα αμφιβολίες για το Face ID αλλά πραγματικά με έχει καταβολέψει. Εγώ λόγω στρατού κάθε πρωί φοράω και μάσκα και jockey που καλύπτει το μέτωπο και το κινητό μου ξεκλειδώνει κανονικά (βέβαια καμία φορά μπορεί να χρειαστεί το πολύ 3 προσπάθειες, βεβαιώσου πως έχεις ρυθμίσει το Face ID να σε αναγνωρίζει με μάσκα). Εμένα αυτό που πραγματικά με ενοχλεί και με κάνει να μου λείπει το se είναι η κάμερα. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερη στο se (έτσι μου φαίνεται) αλλά με έχει απογοητεύσει οτι η φωτογραφία δεν είναι ίδια με αυτή που φαίνεται πως τραβάω στο viewfinder, αντιθέτως με το που ανοίγω την συλλογή των φωτογραφιών η φωτεινότητα έχει αυξηθεί αισθητά. Αυτή η αυτόματη εφαρμογή του hdr χωρίς να το έχω επιλέξει εγώ είναι Ό,τι χειρότερο για εμένα. Όμως 

για να μην φαίνομαι και αχάριστος είναι τέλειο το 13 και όντως η μπαταρία του είναι πραγματική all day battery 

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, mitsre said:

Καλο το face id αλλά πραγματικά απορώ πως τη παλεψατε με την πανδημία και τη μασκα!

Ρύθμισε το Face ID με την μάσκα και όταν θέλεις να ανοίξει το κινητό, σκύβεις ελαφριά το κεφάλι σου προς τα κάτω. 

Link to comment
Share on other sites

Ρύθμισε το Face ID με την μάσκα και όταν θέλεις να ανοίξει το κινητό, σκύβεις ελαφριά το κεφάλι σου προς τα κάτω. 

Το έχω κάνει τρεις φορές, αλλα επειδή φοράω και γυαλιά, η κατασταση γίνεται νομιζω ακομα χειρότερη. Γενικά μονο εκνευρισμό μου προσφέρει οταν είμαι έξω. Το χειρότερο μου ειναι όταν θέλω να πληρώσω (σουπερ μαρκετ,μαγαζια κλπ που πάντα είμαι με μάσκα) που οσο βιάζομαι τόσο αυτο μουλαρωνει...
Μαζοχισμός στο έπακρο.
Μπορώ να καταργησω το face id και να είμαι μονο με κωδικό; ή να μενει ξεκλειδωτο όταν είναι pairing με κάποια συσκευή (headphones, smartwatch κλπ);
...ακου τι σκεφτηκα τωρα!!!
Να υποθέσω οτι ειναι απιθανο!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mitsre said:


ή να μενει ξεκλειδωτο όταν είναι pairing με κάποια συσκευή (headphones, smartwatch κλπ);
...ακου τι σκεφτηκα τωρα!!!
Να υποθέσω οτι ειναι απιθανο!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όπως στα android ένα πράμα έ; Ίσως να γίνεται με Apple Watch. Ας μας πούμε οι έχοντες και τα δύο. Με ένδιαφέρει κι εμένα αυτό. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Όπως στα android ένα πράμα έ; Ίσως να γίνεται με Apple Watch. Ας μας πούμε οι έχοντες και τα δύο. Με ένδιαφέρει κι εμένα αυτό. 

Μακάρι!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις apple watch, το λειτουργείς με κωδικό το ρολόι, και όσο το φοράς στο χέρι, ξεκλειδώνει αυτόματα το κινητό. Χωρίς να το κοιτάς, ή να βάλεις κωδικό. Αυτό το είχε βάλει σαν επιλογή πριν φτιάξει το ξεκλείδωμα με μάσκα.



Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει και εχω το εξης θεμα. Οταν ειμαι σε κληση, η οθονη του κινητου μαυριζει και ειναι φυσιολογικο, οταν ομως το απομακρυνω απο το αυτι μου η οθονη δεν επανερχεται. Με λιγα λογια αν θελω να κλεισω εγω δεν μπορω, δεν ανταποκρινεται σε καμια εντολη, ουτε με το power button.

Το κανει και σε αλλους;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, manolog3 said:

Εχω παρατηρησει και εχω το εξης θεμα. Οταν ειμαι σε κληση, η οθονη του κινητου μαυριζει και ειναι φυσιολογικο, οταν ομως το απομακρυνω απο το αυτι μου η οθονη δεν επανερχεται. Με λιγα λογια αν θελω να κλεισω εγω δεν μπορω, δεν ανταποκρινεται σε καμια εντολη, ουτε με το power button.

Το κανει και σε αλλους;

Έχεις επάνω στην οθόνη κάτι έξτρα; Ζελατίνα ή τζαμί;

Σε ποια έκδοση λογισμικού είσαι;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω και screen protector 9Η και την 360 θηκη της catalyst που εχει ζελατινα μπροστα, αλλα δεν φαινεται να εμποδιζει κατι.

Εκδοση 16.0.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, manolog3 said:

Ναι εχω και screen protector 9Η και την 360 θηκη της catalyst που εχει ζελατινα μπροστα, αλλα δεν φαινεται να εμποδιζει κατι.

Μάλλον φαίνεται ότι εμποδίζει τελικά. Το έχεις δοκιμάσει αν κάνει το ίδιο χωρίς τη θήκη της Catalyst;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, manolog3 said:

Ναι εχω και screen protector 9Η και την 360 θηκη της catalyst που εχει ζελατινα μπροστα, αλλα δεν φαινεται να εμποδιζει κατι.

Εκδοση 16.0.

Πως λες ότι δεν φαίνεται να εμποδίζει αλλά μάλλον εμποδίζει; 
Κανε ένα τηλέφωνο δοκιμαστικά κάπου αλλά μην βάζεις το κινητό στο αυτί 

Τι συμβαίνει η οθόνη σβήνει μόλις ξεκινάς την κλήση; 
Με το δάχτυλο κλείσε κατά μήκος δεξιά και αριστερά από το ακουστικό. 
Τι κάνει βλέπεις κάποια αντίδραση όταν έχεις το δάχτυλο κι όταν το παίρνεις από εκεί; 
 

Η συσκευή είναι δίκη σου από καινούργια; Έχει κάτι αλλαχτεί επάνω; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Tasos19s said:

Πως λες ότι δεν φαίνεται να εμποδίζει αλλά μάλλον εμποδίζει; 
Κανε ένα τηλέφωνο δοκιμαστικά κάπου αλλά μην βάζεις το κινητό στο αυτί 

Τι συμβαίνει η οθόνη σβήνει μόλις ξεκινάς την κλήση; 
Με το δάχτυλο κλείσε κατά μήκος δεξιά και αριστερά από το ακουστικό. 
Τι κάνει βλέπεις κάποια αντίδραση όταν έχεις το δάχτυλο κι όταν το παίρνεις από εκεί; 
 

Η συσκευή είναι δίκη σου από καινούργια; Έχει κάτι αλλαχτεί επάνω; 

Η οθονη σβηνει -και ειναι φυσιολογικο- οταν ακουμπαει το τηλεφωνο στο αυτι. Οταν το απομακρυνω ειναι μαυρη και δεν αλλαζει η κατασταση της οσες φορες και αν το κανω. 

Δεν το κανει συνεχεια αυτο, αλλα καποιες φορες το εχω παρατηρησει. Το εχω δοκιμασει με το δαχτυλο και το τηλεφωνο αποκρινεται σωστα, οταν καλυπτω το ακουστικο μαυριζει η οθονη, οταν το βγαζω αναβει κανονικα.

Ναι το τηλεφωνο δεν εχει κλεισει ουτε μηνα απο την αγορα του. Καινουριο φυσικα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, manolog3 said:

Η οθονη σβηνει -και ειναι φυσιολογικο- οταν ακουμπαει το τηλεφωνο στο αυτι. Οταν το απομακρυνω ειναι μαυρη και δεν αλλαζει η κατασταση της οσες φορες και αν το κανω. 

Δεν το κανει συνεχεια αυτο, αλλα καποιες φορες το εχω παρατηρησει. Το εχω δοκιμασει με το δαχτυλο και το τηλεφωνο αποκρινεται σωστα, οταν καλυπτω το ακουστικο μαυριζει η οθονη, οταν το βγαζω αναβει κανονικα.

Ναι το τηλεφωνο δεν εχει κλεισει ουτε μηνα απο την αγορα του. Καινουριο φυσικα.

Πως με το δάχτυλο δουλεύει σωστά αλλά στο αυτί δεν δουλεύει σωστά; 
Βγαλε πάνω από την οθόνη αυτά που έχεις. Δεν μπορείς να ξες αλλιώς άμα φταίνε αυτά ή όχι 

Μετα αν συνεχιστεί κάνε επαναφορά την συσκευή μήπως είναι θέμα λογισμικού 

Μηπως μετά από κάποια αναβάθμιση είδες να συμβαίνει αυτο; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις αρκετά λιπαρή επιδερμίδα και μένει λιπαρότητα πάνω στην οθόνη ; (Με αποτέλεσμα να καλύπτει και τον αισθητήρα ; )

Edited by kremmydass

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...