Jump to content

iPhone 13


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, panoszavra said:

Καλημέρα. Παρατηρώ ότι η ένδειξη τόσο του σήματος  κινητής όσο και του Wi-Fi είναι χαμηλότερη από ότι στο προηγούμενο Android(7t pro) που χρησιμοποιούσα. Εννοείται στα ίδια σημεία. Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη σε σχέση με την ποιότητα των σημάτων. 
 Γενικά όμως παρατηρώ ότι δύσκολα θα δω κάπου φουλ σήμα. 
 Κάνω κάτι για αυτό ή απλά το δέχομαι και προχωράω;

Δεν νομόζω να μπορείς να κάνεις κάτι. Και όπως είπε και ο απο πάνω, ίσως απλά η μέτρηση να είναι πιο σωστή και το σήμα να είναι το ίδιο με το android...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τόσο εγώ(iPhone 13 )όσο και ο κουμπάρος  μου  με iPhone 12 έχουμε πρόβλημα με το native mail app. Όπως και να ρυθμίσουνε την εφαρμογή, οι ειδοποιήσεις για νέα mail έρχονται ακανόνιστα. Συνήθως μετά από ώρες και πολλές φορές αφού ανοίξουμε πρώτα την εφαρμογή. Έχουμε 3 και 5 mail αντίστοιχα να συγχρονίζουν. 
 Είναι γενικευμένο το πρόβλημα; 
Υπάρχει λύση;
 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panoszavra said:

Τόσο εγώ(iPhone 13 )όσο και ο κουμπάρος  μου  με iPhone 12 έχουμε πρόβλημα με το native mail app. Όπως και να ρυθμίσουνε την εφαρμογή, οι ειδοποιήσεις για νέα mail έρχονται ακανόνιστα. Συνήθως μετά από ώρες και πολλές φορές αφού ανοίξουμε πρώτα την εφαρμογή. Έχουμε 3 και 5 mail αντίστοιχα να συγχρονίζουν. 
 Είναι γενικευμένο το πρόβλημα; 
Υπάρχει λύση;
 

Ανάλογα τι λογαριασμούς mail έχετε. Το Gmail ας πούμε δεν κάνει ώθηση άρα τα μηνύματα έρχονται ανάλογα με το πόσο συχνά συγχρονίζει. Πήγαινε στις ρυθμίσεις mail στους λογαριασμούς και τσέκαρε τις ρυθμίσεις...

 

C844AD00-BE51-4062-A285-FC1785460195.png

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, panoszavra said:

Τόσο εγώ(iPhone 13 )όσο και ο κουμπάρος  μου  με iPhone 12 έχουμε πρόβλημα με το native mail app. Όπως και να ρυθμίσουνε την εφαρμογή, οι ειδοποιήσεις για νέα mail έρχονται ακανόνιστα. Συνήθως μετά από ώρες και πολλές φορές αφού ανοίξουμε πρώτα την εφαρμογή. Έχουμε 3 και 5 mail αντίστοιχα να συγχρονίζουν. 
 Είναι γενικευμένο το πρόβλημα; 
Υπάρχει λύση;
 

όπως σου είπε και ο από πάνω το gmail δεν υποστηρίζεται από την μαμά εφαρμογή mail στα iPhone. εαν εχεις gmail τοτε το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις την εφαρμογη gmail απο το app store. 

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Tasos19s said:

όπως σου είπε και ο από πάνω το gmail δεν υποστηρίζεται από την μαμά εφαρμογή mail στα iPhone. εαν εχεις gmail τοτε το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις την εφαρμογη gmail απο το app store. 

Ρε Τάσο αφού σου δίνει επιλογή εάν δεν έχει push να κάνει fetch τα email. Επιλέγοντας και το χρονικό διάστημα που θες εσύ. Τι στο καλό το έχει εάν δεν το υποστηρίζει;

4AAD596B-F407-48E6-A0EB-C5A3F6384BD8.jpeg

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, panoszavra said:

Ρε Τάσο αφού σου δίνει επιλογή εάν δεν έχει push να κάνει fetch τα email. Επιλέγοντας και το χρονικό διάστημα που θες εσύ. Τι στο καλό το έχει εάν δεν το υποστηρίζει;

4AAD596B-F407-48E6-A0EB-C5A3F6384BD8.jpeg

δεν υποστηρίζει push notifications, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να εχεις μεσα το gmail σου, μπορεις οπως βλεπεις να βαλεις τις ρυθμισεις αυτες αλλα τα μηνυματα δεν θα ερχονται αμεσα αλλα πχ μετα απο συγχρονισμο καθε 15 λεπτα εαν επιλεξεις αυτο κατι που εχει και επιπτωση στην μπαταρια και οτι αλλο συνεπαγεται

Εγώ από τότε που σταμάτησε η υποστήριξη του gmail, χρησιμοποιώ την εφαρμογή gmail και δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και χρόνια 

τι να κάνουμε πληρώνουμε την κόντρα μεταξύ apple και google οπως και με τον safari στο YouTube που δεν εμφανιζει ποιοτητα στα βιντεο ανωτερη των 1080p

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Tasos19s said:

δεν υποστηρίζει push notifications, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να εχεις μεσα το gmail σου, μπορεις οπως βλεπεις να βαλεις τις ρυθμισεις αυτες αλλα τα μηνυματα δεν θα ερχονται αμεσα αλλα πχ μετα απο συγχρονισμο καθε 15 λεπτα εαν επιλεξεις αυτο κατι που εχει και επιπτωση στην μπαταρια και οτι αλλο συνεπαγεται

Εγώ από τότε που σταμάτησε η υποστήριξη του gmail, χρησιμοποιώ την εφαρμογή gmail και δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και χρόνια 

τι να κάνουμε πληρώνουμε την κόντρα μεταξύ apple και google οπως και με τον safari στο YouTube που δεν εμφανιζει ποιοτητα στα βιντεο ανωτερη των 1080p

 

Ακριβώς αυτό που περιγράφεις θέλω να έχω. Να έρχονται τα μηνύματα ανά 15 ή 30 λεπτά. Μόνο που δεν μου λειτουργεί για κάποιο λόγο. Το έχω στα 30 λεπτά και έρχονται όποτε το θυμηθούν. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, panoszavra said:

Ακριβώς αυτό που περιγράφεις θέλω να έχω. Να έρχονται τα μηνύματα ανά 15 ή 30 λεπτά. Μόνο που δεν μου λειτουργεί για κάποιο λόγο. Το έχω στα 30 λεπτά και έρχονται όποτε το θυμηθούν. 

ε ναι λογικό να σου έρχονται όποτε θέλουν, αφού μέσα στα 15 λεπτά που συγχρονίζει αν δεν έχεις κάτι δεν θα έρθει, αν έχεις ένα email μετά από 1 λεπτό που είχε κάνει συγχρονισμό, θα λάβεις το μήνυμα στον επόμενο συγχρονισμό σε 14 λεπτά...

άμα βάλεις την εφαρμογή gmail τι έχεις να χάσεις?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Tasos19s said:

ε ναι λογικό να σου έρχονται όποτε θέλουν, αφού μέσα στα 15 λεπτά που συγχρονίζει αν δεν έχεις κάτι δεν θα έρθει, αν έχεις ένα email μετά από 1 λεπτό που είχε κάνει συγχρονισμό, θα λάβεις το μήνυμα στον επόμενο συγχρονισμό σε 14 λεπτά...

άμα βάλεις την εφαρμογή gmail τι έχεις να χάσεις?

Μα δεν μου έρχονται μετά από 14 λεπτά. Μου έρχονται μετά από 4 ώρες. 
 Όπως και να έχει γενικά προτιμώ να χρησιμοποιώ τις  native  εφαρμογές λόγω καλύτερου optimisation με το λειτουργικό.  
 Αρκεί βέβαια να λειτουργούν. 
 Μην κουράζω όμως. Θα δεχθώ ότι και σε αυτή την περίπτωση υπάρχει θέμα που πρέπει να διορθωθεί κάποια στιγμή. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, panoszavra said:

Μα δεν μου έρχονται μετά από 14 λεπτά. Μου έρχονται μετά από 4 ώρες. 
 Όπως και να έχει γενικά προτιμώ να χρησιμοποιώ τις  native  εφαρμογές λόγω καλύτερου optimisation με το λειτουργικό.  
 Αρκεί βέβαια να λειτουργούν. 
 Μην κουράζω όμως. Θα δεχθώ ότι και σε αυτή την περίπτωση υπάρχει θέμα που πρέπει να διορθωθεί κάποια στιγμή. 

συνηθίζεις να κλείνεις τις εφαρμογές από το multitask?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, panoszavra said:

Μα δεν μου έρχονται μετά από 14 λεπτά. Μου έρχονται μετά από 4 ώρες. 
 Όπως και να έχει γενικά προτιμώ να χρησιμοποιώ τις  native  εφαρμογές λόγω καλύτερου optimisation με το λειτουργικό.  
 Αρκεί βέβαια να λειτουργούν. 
 Μην κουράζω όμως. Θα δεχθώ ότι και σε αυτή την περίπτωση υπάρχει θέμα που πρέπει να διορθωθεί κάποια στιγμή. 

Βάλε το Gmail και μην παιδεύεσαι άλλο...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Tasos19s said:

συνηθίζεις να κλείνεις τις εφαρμογές από το multitask?

Όποτε το θυμάμαι. Αν φταίει αυτό ,θα είναι για γέλια. 
 Είπα να δοκιμάσω το iOS για να λύσω κάποια θέματα που είχα στο android και όντως λύθηκαν. Αλλά συνάντησα αλλά που δεν τα είχα στην android μεριά. 
Καλημέρα σε όλους!

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, panoszavra said:

Όποτε το θυμάμαι. Αν φταίει αυτό ,θα είναι για γέλια. 
 Είπα να δοκιμάσω το iOS για να λύσω κάποια θέματα που είχα στο android και όντως λύθηκαν. Αλλά συνάντησα αλλά που δεν τα είχα στην android μεριά. 
Καλημέρα σε όλους!

κάνε μια δοκιμή να μην κλείνεις τίποτα γιατί έτσι κι αλλιώς αυτό είναι το σωστο

το multitask ειναι εκει για να μπαινουμε απο εφαρμογη σε εφαρμογη οχι για να τις κλεινουμε

μόνο όταν μια εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται την κλείνουμε από εκεί 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Tasos19s said:

κάνε μια δοκιμή να μην κλείνεις τίποτα γιατί έτσι κι αλλιώς αυτό είναι το σωστο

το multitask ειναι εκει για να μπαινουμε απο εφαρμογη σε εφαρμογη οχι για να τις κλεινουμε

μόνο όταν μια εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται την κλείνουμε από εκεί 

 

Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ όλους και sorry για την γκρίνια. Αλλά μετά τα σαράντα οι ανοχές μου , για όσα θεωρώ αυτονόητα , είναι πολύ μικρές. 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panoszavra said:

Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ όλους και sorry για την γκρίνια. Αλλά μετά τα σαράντα οι ανοχές μου , για όσα θεωρώ αυτονόητα , είναι πολύ μικρές. 

Πολλές φορές αυτό που έχουμε στο μυαλό μας δεν είναι και το σωστό 

Άσχετα τι έχουμε συνηθίσει 

Αν όμως γνωρίζεις κάνεις μια μικρή προσπάθεια και μαθαίνεις να λειτουργείς κατά τον σωστό τρόπο 

Ειδικά όταν βλέπω να κλείνουν εφαρμογές από το multitask δεν ξέρω τι να κάνω να νευριασω ή να γελάσω 

 

Κάποια κατάλοιπα έχουν μείνει στο κεφάλι μας από την εποχή των windows και δεν μπορούμε ακόμα να τα αφήσει πίσω 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Tasos19s said:

Πολλές φορές αυτό που έχουμε στο μυαλό μας δεν είναι και το σωστό 

Άσχετα τι έχουμε συνηθίσει 

Αν όμως γνωρίζεις κάνεις μια μικρή προσπάθεια και μαθαίνεις να λειτουργείς κατά τον σωστό τρόπο 

Ειδικά όταν βλέπω να κλείνουν εφαρμογές από το multitask δεν ξέρω τι να κάνω να νευριασω ή να γελάσω 

 

Κάποια κατάλοιπα έχουν μείνει στο κεφάλι μας από την εποχή των windows και δεν μπορούμε ακόμα να τα αφήσει πίσω 

Σχετικά με το multitasking  έτσι είναι όπως τα λες. Τα «αυτονόητα» στα οποία αναφερόμουν είναι για παράδειγμα να μπορείς να πάρεις ένα extended screenshot από οπουδήποτε και όχι μόνο στο safari. 
 Το σταματάω όμως  εδώ γιατί ήδη σπάμαρα αρκετά το νήμα. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, panoszavra said:

Σχετικά με το multitasking  έτσι είναι όπως τα λες. Τα «αυτονόητα» στα οποία αναφερόμουν είναι για παράδειγμα να μπορείς να πάρεις ένα extended screenshot από οπουδήποτε και όχι μόνο στο safari. 
 Το σταματάω όμως  εδώ γιατί ήδη σπάμαρα αρκετά το νήμα. 

Τι εννοείς με το extended screenshot;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, Tasos19s said:

Τι εννοείς με το extended screenshot;

Εννοεί το scrolling screenshot.

4 ώρες πριν, panoszavra said:

να μπορείς να πάρεις ένα extended screenshot από οπουδήποτε και όχι μόνο στο safari. 

Θα χρειαστείς third-party εφαρμογή για αυτό όπως το Picsew ή το Tailor.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, athanaso77 said:

Εννοεί το scrolling screenshot.

Θα χρειαστείς third-party εφαρμογή για αυτό όπως το Picsew ή το Tailor.

Δεν γνώριζα την ύπαρξη του 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, athanaso77 said:

Εννοεί το scrolling screenshot.

Θα χρειαστείς third-party εφαρμογή για αυτό όπως το Picsew ή το Tailor.

Αυτό εννοώ ναι. Εύχομαι το iOS 16 να έχει κάποιες τέτοιες προσθήκες που θα βελτιώσουν την λειτουργικότητα του. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια ερώτηση: Αποκομίζω μια αίσθηση πλαστικού όταν αγγίζω την οθόνη και όχι γυαλιού. Έτσι θα έπρεπε να είναι;

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stapd_21 said:

Μια ερώτηση: Αποκομίζω μια αίσθηση πλαστικού όταν αγγίζω την οθόνη και όχι γυαλιού. Έτσι θα έπρεπε να είναι;

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 

Ναι έτσι είναι.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stapd_21 said:

Μια ερώτηση: Αποκομίζω μια αίσθηση πλαστικού όταν αγγίζω την οθόνη και όχι γυαλιού. Έτσι θα έπρεπε να είναι;

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 

Καλώς ήρθες στο iPhone. 😁

Ναι έτσι είναι. Και αν χτυπήσεις την οθόνη με το δάχτυλο θα έχει αίσθηση κούφιου. 
 Έτσι είναι η κατασκευή για μεγαλύτερη αντοχή στις πτώσεις. 
 Μετά από καιρό το συνηθίζεις και το ξεχνάς. (Ομοιοπαθής). 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Δεν είναι ενοχλητικό, αφού θα μπει γυαλι από πάνω έτσι και αλλιώς, απλώς με παραξένεψε

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...