Jump to content

iPhone 13


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φανταστικό κινητό παιδιά. Το έχω εδώ και 7 εβδομάδες (το 128GB Midnight colour) και είναι άριστο σε όλους τους τομείς. Επέτρεψα σε Apple από το Galaxy s20 FE και δεν το μετάνιωσα ούτε μια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικό κινητό παιδιά. Το έχω εδώ και 7 εβδομάδες (το 128GB Midnight colour) και είναι άριστο σε όλους τους τομείς. Επέτρεψα σε Apple από το Galaxy s20 FE και δεν το μετάνιωσα ούτε μια στιγμή.

Και εγώ το έχω 7 εβδομάδες και συμφωνω απόλυτα αν και η δική μου μετάβαση ήταν από 8plus.
Λογική η διαφορά υπέρ του 13 αν υπολογίσει κάνεις και τα χρόνια που τα χωρίζουν.
Επίσης επειδή έχει γίνει - και ακόμα γίνεται πολύ λόγος για το θέμα - να πω ότι, αν και είχα τις αμφιβολίες μου για την χρήση face id vs touch id πλεον και αυτές έχουν πάει περίπατο. Το face id είναι πολύ πιο γρήγορο και εύχρηστο στις περισσότερες περιπτώσεις χρήσης.
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Lippi said:


Και εγώ το έχω 7 εβδομάδες και συμφωνω απόλυτα αν και η δική μου μετάβαση ήταν από 8plus.
Λογική η διαφορά υπέρ του 13 αν υπολογίσει κάνεις και τα χρόνια που τα χωρίζουν.
Επίσης επειδή έχει γίνει - και ακόμα γίνεται πολύ λόγος για το θέμα - να πω ότι, αν και είχα τις αμφιβολίες μου για την χρήση face id vs touch id πλεον και αυτές έχουν πάει περίπατο. Το face id είναι πολύ πιο γρήγορο και εύχρηστο στις περισσότερες περιπτώσεις χρήσης.

Εγώ είχα iPhone 6s και iPhone X. Πήγα σε s20 FE ώστε να δω αν βελτιώθηκαν τα Android όμως είδα το χάος με τα freeze screens/ lags. και μέσα σε 17 μήνες έφυγα. Πλέον δεν φεύγω από Apple.

Edited by Fotisapple
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα iPhone 6s και iPhone X. Πήγα σε s20 FE ώστε να δω αν βελτιώθηκαν τα Android όμως είδα το χάος με τα freeze screens/ lags. και μέσα σε 17 μήνες έφυγα. Πλέον δεν φεύγω από Apple.

Ευχαριστημένος απο την αυτονομία του;
Και γώ έχω xs σκεφτόμουν να το αλλάξω απο την άλλη έβαλα καινούργια μπαταρία πρίν 20 μέρες το κινητό ειναι σαν καινούργιο και λυπάμαι να το αφήσω.
Σκέφτομαι να πάω στο 14 το φθινόπωρο ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, zerokill said:


Ευχαριστημένος απο την αυτονομία του;
Και γώ έχω xs σκεφτόμουν να το αλλάξω απο την άλλη έβαλα καινούργια μπαταρία πρίν 20 μέρες το κινητό ειναι σαν καινούργιο και λυπάμαι να το αφήσω.
Σκέφτομαι να πάω στο 14 το φθινόπωρο ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μια μετά βγάζει άνετα σε εμένα. Το φορτίζω πάντα μέχρι 92% και όχι 100 ώστε να μην κουράζω την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Η υγεία της μπαταρίας σας πως είναι; Αγορασμένο 5 Μαρτίου και σήμερα 26 Απριλίου έχει 98%. Γενικά δεν το φορτίσω οπότε το θυμηθώ, συνήθως κάθε βράδυ. Γνήσιος φορτιστής και καλώδιο. 
Πάρ όλα αυτά είμαι πολυ ικανοποιημένος από την μπαταρία του. 

Edited by leftko
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 μήνες η υγεία ειναι στο 100%.
Φορτιζω κατά βάση από 40% μέχρι 80%. Δεν αποκλείεται φυσικά και τα 35-90% και σπανιότερα μέχρι 100%.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, leftko said:

Η υγεία της μπαταρίας σας πως είναι; Αγορασμένο 5 Μαρτίου και σήμερα 26 Απριλίου έχει 98%. Γενικά δεν το φορτίσω οπότε το θυμηθώ, συνήθως κάθε βράδυ. Γνήσιος φορτιστής και καλώδιο. 
Πάρ όλα αυτά είμαι πολυ ικανοποιημένος από την μπαταρία του. 

Από όλους θα πάρεις διαφορετικές απαντήσεις. Φόρτισε το όπως σε βολεύει και απόλαυσε το όσο μπορείς χωρίς να ασχολείσαι με το ποσοστό της μπαταρίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από όλους θα πάρεις διαφορετικές απαντήσεις. Φόρτισε το όπως σε βολεύει και απόλαυσε το όσο μπορείς χωρίς να ασχολείσαι με το ποσοστό της μπαταρίας.

Συμφωνώ.
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, athanaso77 said:

Από όλους θα πάρεις διαφορετικές απαντήσεις. Φόρτισε το όπως σε βολεύει και απόλαυσε το όσο μπορείς χωρίς να ασχολείσαι με το ποσοστό της μπαταρίας.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το ξέρω ότι θα πάρω διαφορετικές απαντήσεις, και οσο έχω διαβάσει στο Ίντερνετ λένε για περίπου 1% τον μηνα (με βάση το 500κυκλους για το 80%). Αλλά βλέποντας ότι κάποιοι έχουν 100%, τότε απορώ αν κάνω κάτι λάθος, αν έχω ελαττωματική, ή οι άλλοι δεν το χρησιμοποιούν καθόλου (διότι δεν θεωρώ ότι το ζορίζω σε τέτοιο σημείο)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, leftko said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το ξέρω ότι θα πάρω διαφορετικές απαντήσεις, και οσο έχω διαβάσει στο Ίντερνετ λένε για περίπου 1% τον μηνα (με βάση το 500κυκλους για το 80%). Αλλά βλέποντας ότι κάποιοι έχουν 100%, τότε απορώ αν κάνω κάτι λάθος, αν έχω ελαττωματική, ή οι άλλοι δεν το χρησιμοποιούν καθόλου (διότι δεν θεωρώ ότι το ζορίζω σε τέτοιο σημείο)

Δεν κάνεις κάτι λάθος. Η εμπειρία έχει δείξει πως ότι χρήση και να κάνεις, η συσκευή θα γράψει το νούμερο που είναι να γράψει. Η πτώση της μπαταρίας είναι φυσικό φαινόμενο και δεν αντικατοπτρίζεται πάντα σωστά στην υγεία της μπαταρίας που αναγράφει η συσκευή. Όταν πούλησα πέρυσι το iPhone 12 Pro Max μετά από ένα (1) χρόνο, το ποσοστό της μπαταρίας ήταν ακόμα στο 100%. Δεν είναι λογικό αυτό το νούμερο μετά από ένα χρόνο χρήσης και γι' αυτό προτείνω να μην ασχολείσαι με το τι αναγράφει η υγεία της μπαταρίας στη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, leftko said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το ξέρω ότι θα πάρω διαφορετικές απαντήσεις, και οσο έχω διαβάσει στο Ίντερνετ λένε για περίπου 1% τον μηνα (με βάση το 500κυκλους για το 80%). Αλλά βλέποντας ότι κάποιοι έχουν 100%, τότε απορώ αν κάνω κάτι λάθος, αν έχω ελαττωματική, ή οι άλλοι δεν το χρησιμοποιούν καθόλου (διότι δεν θεωρώ ότι το ζορίζω σε τέτοιο σημείο)

 

2 ώρες πριν, athanaso77 said:

Δεν κάνεις κάτι λάθος. Η εμπειρία έχει δείξει πως ότι χρήση και να κάνεις, η συσκευή θα γράψει το νούμερο που είναι να γράψει. Η πτώση της μπαταρίας είναι φυσικό φαινόμενο και δεν αντικατοπτρίζεται πάντα σωστά στην υγεία της μπαταρίας που αναγράφει η συσκευή. Όταν πούλησα πέρυσι το iPhone 12 Pro Max μετά από ένα (1) χρόνο, το ποσοστό της μπαταρίας ήταν ακόμα στο 100%. Δεν είναι λογικό αυτό το νούμερο μετά από ένα χρόνο χρήσης και γι' αυτό προτείνω να μην ασχολείσαι με το τι αναγράφει η υγεία της μπαταρίας στη συσκευή.

Κι εγώ πήρα 11 pro max πριν ένα χρόνο με υγεία 90% και σήμερα μετά ένα χρόνο είναι ακόμα στο 90%! Άρα στην κοπέλα που το είχε μέσα σε εναμιση χρόνο έπεσε από 100 σε 90 και σε εμένα σε ένα χρόνο δεν έπεσε καθόλου. Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Εγώ το μόνο που κάνω είναι να το φορτιζω πάντα μεταξύ 30 και 85%

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια επιστημονική μελέτη για τον τρόπο φόρτισης η είναι γιατροσόφια που διαιωνίζονται;
Σε 13pro max μετά από 2 μήνες πήγε στο 99% φόρτιση κάθε βράδυ έχει δεν έχει μέχρι να ξυπνήσω. Αν είναι να κάθομαι να βλέπω ποτέ και πως φορτίζει καλύτερα να το πετάξω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
12 ώρες πριν, ikaros13 said:

Υπάρχει κάποια επιστημονική μελέτη για τον τρόπο φόρτισης η είναι γιατροσόφια που διαιωνίζονται;
Σε 13pro max μετά από 2 μήνες πήγε στο 99% φόρτιση κάθε βράδυ έχει δεν έχει μέχρι να ξυπνήσω. Αν είναι να κάθομαι να βλέπω ποτέ και πως φορτίζει καλύτερα να το πετάξω

Για του συγκεκριμένου τύπου μπαταρίας που φοράνε αυτές οι συσκευές, ενδείκνυται να μη τις αφήνουμε να φορτίζονται / αποφορτίζονται πλήρως. Σε άρθρα που έχουν γράψει κάποιοι ειδικευόμενοι στην τεχνολογία των μπαταριών, αναφέρεται συνήθως ότι είναι καλό να κυμαίνεται η φόρτιση της μπαταρίας από το 25 μέχρι το 85% περίπου. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι αν ακολουθήσεις πίστα αυτό το πρόγραμμα δε θα δεις και πτώση στο ποσοστό. Γιαυτο και προτείνουμε σε γενικές γραμμές, να φορτίζεις τη συσκευή σου όπως σε βολεύει. Τις συσκευές τις παίρνουμε για να μας εξυπηρετούν, όχι να γινόμαστε εμείς οι υπηρέτες τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αυτό αυξάνει τους κύκλους φόρτισης που πολλοί υποστηρίζουν οτι αυτό κουράζει προωρα τις μπαταρίες.
Το ίδιο σου λένε και πολλά repair τυπου καταστήματα στην αντικατάσταση μπαταρίας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, zerokill said:

Βέβαια αυτό αυξάνει τους κύκλους φόρτισης που πολλοί υποστηρίζουν οτι αυτό κουράζει προωρα τις μπαταρίες.
Το ίδιο σου λένε και πολλά repair τυπου καταστήματα στην αντικατάσταση μπαταρίας.

Οι κύκλοι φόρτισης δεν αυξάνουν κάθε φορά που το βάζεις για φόρτιση, η μέτρηση γίνεται διαφορετικά και δεν απέχει το τελικό αποτέλεσμα όπως και να φορτίζεις.

Επίσης, έχοντας κάνει μια κάποια αναζήτηση όσον αφορά τα φυσικά χαρακτηριστικά της μπαταρίας, τα στοιχεία και τις ιδιότητές τους, προτιμώ τα αποτελέσματα των ερευνών σε σύγκριση με το τι λένε στα "τύπου repair" καταστήματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι κύκλοι φόρτισης δεν αυξάνουν κάθε φορά που το βάζεις για φόρτιση, η μέτρηση γίνεται διαφορετικά και δεν απέχει το τελικό αποτέλεσμα όπως και να φορτίζεις.
Επίσης, έχοντας κάνει μια κάποια αναζήτηση όσον αφορά τα φυσικά χαρακτηριστικά της μπαταρίας, τα στοιχεία και τις ιδιότητές τους, προτιμώ τα αποτελέσματα των ερευνών σε σύγκριση με το τι λένε στα "τύπου repair" καταστήματα.

Μακάρι να είναι όπως τα λές.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zerokill said:


Μακάρι να είναι όπως τα λές.


Sent from my iPhone using Tapatalk

οι παράγοντες που επηρεάζουν την μπαταρία ειναι

θερμοκρασία είτε από ταχυφορτιση, είτε από φόρτιση και ταυτόχρονη χρήση,

ποιότητα φορτιστή και καλωδιου

φόρτιση από 20-80%

και τέλος καθαρά τι μπαταρία σου έτυχε, άλλες αντέχουν παραπάνω άλλες λιγότερο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από πολλά χρόνια στην android μεριά, ήρθε η στιγμή να δοκιμάσω επιτέλους και ένα  iPhone. 
Η αλήθεια είναι πως για να σιγουρευτώ ότι θα αντέξω την μετάβαση, δούλεψα ένα iPhone 7 για 2 μήνες περίπου πριν προβώ στην αγορά του iPhone 13. 
Καλώς σας βρήκα ,λοιπόν, και εύχομαι να τα λέμε για αρκετό καιρό. 

 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, panoszavra said:

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από πολλά χρόνια στην android μεριά, ήρθε η στιγμή να δοκιμάσω επιτέλους και ένα  iPhone. 
Η αλήθεια είναι πως για να σιγουρευτώ ότι θα αντέξω την μετάβαση, δούλεψα ένα iPhone 7 για 2 μήνες περίπου πριν προβώ στην αγορά του iPhone 13. 
Καλώς σας βρήκα ,λοιπόν, και εύχομαι να τα λέμε για αρκετό καιρό. 

 

Ότι απορία έχεις, ρώτα.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, koutsis said:

Ότι απορία έχεις, ρώτα.

Έχω ήδη αρκετές. Ότι δεν καταφέρω να λύσω με λίγο ψάξιμο ,θα ρωτάω. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αποριες για μεταβαση απο android σε Iphone 13.

-μεταφορα μυνηματων,εφαρμογων,notes,φωτογραφιων απο το android στο iphone

-θελω να βαλω ηχο κλησης ενα δικο μου mp3.

-Οταν φτασει η μπαταρια στο τελος της(μετα απο 2-3 χρονια)που την αλλαζεις για να παρεις εγγυημενα παλι ip68?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, dp8 said:

-μεταφορα μυνηματων,εφαρμογων,notes,φωτογραφιων απο το android στο iphone

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apple.movetoios&hl=el&gl=US

1 hour ago, dp8 said:

-θελω να βαλω ηχο κλησης ενα δικο μου mp3.

Γίνεται, υπάρχει μια διαδικασία βέβαια και υπάρχουν πολλοί οδηγοί στο internet, δεν είναι πάντως τόσο straight forward όπως στο Android.

1 hour ago, dp8 said:

-Οταν φτασει η μπαταρια στο τελος της(μετα απο 2-3 χρονια)που την αλλαζεις για να παρεις εγγυημενα παλι ip68?

Μόνο σε εξουσιοδοτημένο - επίσημο service.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παρατηρώ ότι η ένδειξη τόσο του σήματος  κινητής όσο και του Wi-Fi είναι χαμηλότερη από ότι στο προηγούμενο Android(7t pro) που χρησιμοποιούσα. Εννοείται στα ίδια σημεία. Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη σε σχέση με την ποιότητα των σημάτων. 
 Γενικά όμως παρατηρώ ότι δύσκολα θα δω κάπου φουλ σήμα. 
 Κάνω κάτι για αυτό ή απλά το δέχομαι και προχωράω;

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, panoszavra said:

Καλημέρα. Παρατηρώ ότι η ένδειξη τόσο του σήματος  κινητής όσο και του Wi-Fi είναι χαμηλότερη από ότι στο προηγούμενο Android(7t pro) που χρησιμοποιούσα. Εννοείται στα ίδια σημεία. Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη σε σχέση με την ποιότητα των σημάτων. 
 Γενικά όμως παρατηρώ ότι δύσκολα θα δω κάπου φουλ σήμα. 
 Κάνω κάτι για αυτό ή απλά το δέχομαι και προχωράω;

Μπορεί να μετράει διαφορετικά 

Κι εγώ έχω παρατηρησει λιγότερο σημα πολλές φορές σε σχέση με κάποια άλλη συσκευή του αντιπαλου στρατοπέδου 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...