Jump to content

Apple vs Samsung.


 Κοινοποίηση

Apple VS Samsung   

33 members have voted

  1. 1. Apple VS Samsung

    • Apple
      14
    • Samsung
      21


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα καθαρά για να περάσει η ώρα μας. Εσείς ποια θεωρείτε καλύτερη εταιρεία τεχνολογίας; Εγώ αν και είχα τα IPhone 5s, 6S και IPhone X. Πέρσι αγόρασα το Galaxy S20 Fe το οποίο θεωρώ ένα πολύ καλό Smartphone και δεν ξέρω αν γύριζα ξανά σε Apple στο μέλλον.Να πούμε ότι η Sammy είναι Νο1 σε πωλήσεις smartphones από το 2012 με το μερίδιο της να είναι στο 20% έναντι του 15% της Apple. 
 

Εσεις ποια θεωρείτε καλύτερη και πιο καινοτόμα σαν εταιρεία;

Edited by Fotisapple
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ την samsung.χρόνια τώρα.
Την προτιμώ γιατί στις ναυαρχιδες της,μου δίνει ένα καλό σύνολό πού θέλω.
Top οθόνη.
Καλές κάμερες.
Ασύρματη φόρτιση.
Πλέον το καλύτερό ui.
Παραμετροποιήσεις χωρίς έξτρα εφαρμογές.
Κορυφαία ποιότητα κατασκευής.
Κορυφαίο service.

Η apple για μένα ήταν κάποτε...μέχρι και το 2012.
Μετά πού άρχισαν οι android συσκευές να παίρνουν τα πάνω τους,ούτε πού με συγκίνησε ξανά.
Πέρυσι είπα να ξαναδοκίμασω και πήρα το iphone 12 pro 256.
Ενιωσα ότι γύρισα στην παλαιολιθική εποχή.τόσο απλά.
Σαν να μην πέρασε μία μέρα από τότε.
Μονοτονία,κλειδώματα,καθεστώς.
Ασε δε πού χωρίς jailbreak είναι σαν ένα απλό τηλέφωνο.γιατί smartphone 100%,σίγουρα δεν το λες.
Ομως τους παραδέχομαι στο marketing.
Το δουλεύουν πολύ καλά το θέμα και ξέρουν πως να κρατάνε τους fans τους.
Βγάζουν μία λειτουργία πού στα android ας πούμε υπάρχει χρόνια και οι fans τους νομίζουν ότι η apple ανακάλυψε τον τροχό.αυτό σίγουρα είναι επιτυχία.
Κατά τα αλλά.να τα χαίρονται οι κάτοχοι τους.


Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν ο λόγος που έφυγα από Apple και πήγα στην Samsung. To IOS φαίνεται εξερετικα παλιό σαν λειτουργικό με πολλούς περιορισμούς. 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο για τον επεξεργαστή και το λογισμικό τους, iphone 

Τα υπόλοιπα όπως δαχτυλικό κτλ δεν τα θεωρώ μείζονος σημασίας.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρέσουν οι Exynos μέχρι στιγμής. Throttle, υπερθέρμανση, κακά μόντεμ, προβλήματα με ΒΤ.

Το τελευταίο Samsung που είχα είναι το Note 9. Ακόμα το χρησιμοποιώ δηλαδή αλλά ο αόριστος σημαίνει ότι ήταν και το τελευταίο.

Πάω για Apple, και βλέπουμε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Καταλαβαίνω το point της ερώτησης αλλά για μένα είναι άτοπη αυτή η σύγκριση.

Αν κάποια σύγκριση θα είχε νόημα, αυτή θα ήταν μάλλον το Android vs iOS.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μ αρέσει γιατί τη Samsung τη θεωρώ τον μοναδικό ανταγωνιστή της Apple αυτή τη στιγμή 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, Cutthroat said:

Εμένα προσωπικά μ αρέσει γιατί τη Samsung τη θεωρώ τον μοναδικό ανταγωνιστή της Apple αυτή τη στιγμή 

Και τι σου αρέσει από αυτό ακριβώς;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μ αρέσει σα σύγκριση στο θέμα . Δε μ αρέσει σα γεγονός. Θεωρώ τη huawei μεγάλη απώλεια. Επίσης πρέπει και άλλοι παίχτες να αρχίσουν να προσφέρουν updates και γενικά after sales support. Βλεπω την Apple να έχει βάλει νερό στο κρασί της και εγκρίνω που προσφέρει updates ακόμα και σε παλιές συσκευές. Γενικά μπορεί να φαίνεται βαρετό, συμπεριλαμβανομένου και εμένα, το λειτουργικό της αλλά όσα δουλεύουν δουλεύουν τέλεια. Απορώ από την άλλη πως γίνεται σε ένα τόσο καλό λειτουργικό να μην δουλεύουν παντού τα gestures, και νομίζω οτι ήταν και η πρώτη που το εφάρμοσε, και πρέπει να ψάχνω το κουμπί για να πάω πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
7 ώρες πριν, Cutthroat said:

Βλεπω την Apple να έχει βάλει νερό στο κρασί της και εγκρίνω που προσφέρει updates ακόμα και σε παλιές συσκευές.

Πάντα το έκανε αυτό, δεν έχει αλλάξει κάτι στην πολιτική της για να "βάλει νερό στο κρασί" της.

7 ώρες πριν, Cutthroat said:

Απορώ από την άλλη πως γίνεται σε ένα τόσο καλό λειτουργικό να μην δουλεύουν παντού τα gestures, και νομίζω οτι ήταν και η πρώτη που το εφάρμοσε, και πρέπει να ψάχνω το κουμπί για να πάω πίσω. 

Δεν ξέρω ποια συσκευή έχεις αλλά δουλεύουν παντού τα gestures.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά έγραψε κι ο Athanaso77 ,η σύγκριση μπορεί να γίνει μεταξύ λειτουργικών.

Όμως μιας και μόλις αγόρασα το S21,πήρε η γυναίκα μου το iphone 12,έκανα κι ένα μίνι συγκριτικό.

Σαν συσκευές είναι κι οι 2 σε υψηλό επίπεδο. Σε κάμερες χάνει το Apple και στις πίσω αλλά και στην selfie.Οθόνη πολύ καλύτερη του S21 λόγω και των 120hz.To πλαστικό στην πλάτη όμως του S21 είναι φάουλ μεγάλο και πισωγύρισμα. Ηχεία τα ίδια πάνω κάτω.

Τώρα όσο αφορά την καθημερινότητα είναι και με τι έχει μάθει ο καθένας. Εγώ δεν μπορώ με τίποτα το ios και τελικά το ίδιο κι η γυναίκα. Το κράτησε 1 βδομάδα και το πούλησε για να πάρει κι εκείνη S21.Το λειτουργικό παίζει μεγάλο ρόλο κι οι περιορισμοί του ios είναι κάτι που δύσκολα δέχεσαι αν έχεις μάθει με android.

Αλλά τον καθένα ότι τον βολεύει...Και τα 2 πάντως είναι από τα κορυφαία στην αγορά αυτή την στιγμή και σαν εταιρείες κολοσσοί.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, athanaso77 said:

Πάντα το έκανε αυτό, δεν έχει αλλάξει κάτι στην πολιτική της για να "βάλει νερό στο κρασί" της.

Δεν ξέρω ποια συσκευή έχεις αλλά δουλεύουν παντού τα gestures.

Είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Το άλλο με τη συσκευή επίσης είναι άτοπο αφού όλα στο ios είναι ίδια με καμία διαφορά λογικά θα το ξέρεις όμως. 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minute ago, Cutthroat said:

Είναι δυο διαφορετικά πράγματα.

Να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

1 minute ago, Cutthroat said:

Το άλλο με τη συσκευή επίσης είναι άτοπο αφού όλα στο ios είναι ίδια με καμία διαφορά λογικά θα το ξέρεις όμως. 

Σε αυτό είσαι λάθος γιατί διαφορετικά gestures έχουν συσκευές με touch id home button και διαφορετικά χωρίς button.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, Cutthroat said:

Σωστό. Εχεις δίκιο σε αυτό τα χα ξεχάσει γιατί είναι παλιά εκείνα. 

To SE 2020 δεν είναι παλιό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θεωρω γενικά τα Samsung πιο polish σαν κινητά και σαν ui. Εχω το S20 FE και ελεγα να παω ξανα σε Apple και iphone 13 ομως δεν μου ειναι ευκολο και ετσι θα περιμενω το S22. 

Edited by Fotisapple
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλες οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ είναι καλύτερες για iOS.

Επιπλέον το UI της Samsung το βρίσκω παιδικό.

Έτσι λοιπόν έδωσα το Samsung Note 9, το οποίο έγινε όπως θα έπρεπε να είναι από την αρχή εδώ και 1 χρόνο, και περιμένω το iPhone 13.

Σημειωτέον, είμαι χρήστης Mac και iPad. Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα με την Apple σαν εταιρεία. Ωστόσο, πάντα οι περιορισμοί στο iOS με απωθουσαν. Τώρα λοιπόν που βαριέμαι να ασχολούμαι με τα προβλήματα του Exynos, είπα να δώσω μια ευκαιρία στο iPhone.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, mixtri said:

Όλες οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ είναι καλύτερες για iOS.

Επιπλέον το UI της Samsung το βρίσκω παιδικό.

Έτσι λοιπόν έδωσα το Samsung Note 9, το οποίο έγινε όπως θα έπρεπε να είναι από την αρχή εδώ και 1 χρόνο, και περιμένω το iPhone 13.

Σημειωτέον, είμαι χρήστης Mac και iPad. Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα με την Apple σαν εταιρεία. Ωστόσο, πάντα οι περιορισμοί στο iOS με απωθουσαν. Τώρα λοιπόν που βαριέμαι να ασχολούμαι με τα προβλήματα του Exynos, είπα να δώσω μια ευκαιρία στο iPhone.

Κάποτε το είχα γράψει και εγώ αυτό, ότι θεωρώ το UI της Samsung παιδικό και είχανε πέσει να με φάνε, το θυμάμαι σαν τώρα!

Επειδή στο σπίτι υπάρχει το Sony και το iphone μπορώ να πω ότι δεν με ενοχλεί σχεδόν τίποτα στο iOS,μπορώ να σου πω οτι το καλοβλέπω αν ποτέ φύγω προσωπικά απο την Sony.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Η Sony παίζει σε άλλη κατηγορία. Για εμένα είναι η μόνη στο Android που ακόμα στέκεται. Αλλά εδώ μιλάμε για τη Samsung...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Βρίσκομαι και στα δυο στρατόπεδα καθώς, είμαι κάτοχος κινητού Samsung και ταμπλετ Apple. Καταρχήν, είναι δυο εντελώς διαφορετικές εταιρείες στη φιλοσοφία τους, δεν θα έλεγα ότι έχουν τόσα κοινά ωστόσο, μπορώ να τοποθετηθώ. 
 

Ειναι εμφανές ότι η Apple, απευθύνεται σε ένα συγκεκριμένο κοινό, δεν είναι για όλους, κυριως στο οικονομικό κομμάτι. Βέβαια, σαν τωρινός κάτοχος iPad και παλαιότερα ως κάτοχος iPod, πραγματικά αξίζουν τα λεφτά τους μέχρι τελευταίου σεντ τα προϊόντα τους, δεν υπάρχει περιθώριο αμφισβήτησης σε αυτό. Μπορεί η τσέπη να διαμαρτύρεται όμως, είναι σε άλλο επίπεδο. Ήμουν σνομπ αρχικά καθώς έλεγα ότι είναι ξεκάθαρα θέμα marketing η φήμη της εταιρείας και ότι πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες όμως, δοκίμασα και αναθεώρησα. Δεν απορρίπτω μελλοντικά να επενδύσω ακόμα περισσότερο στην εταιρεία όμως, δεν είναι όμως στα βαλάντια μου συνεπώς, σε πολύ εξαιρετική περίπτωση το βλέπω να συμβαίνει.

Η Samsung από την άλλη, μπορεί πλέον να κινείται στα χωράφια της Apple σε θέμα τιμής όμως, έχει μια πιο πλήρη γκάμα και απευθύνεται σε πιο ευρύ φάσμα κοινού, έχει προτάσεις για όλα τα γούστα και όλα τα βαλάντια, έχει κάτι για όλους, είναι πιο λαϊκή μάρκα, χωρίς φυσικά να θυσιάζει κάτι στην ποιότητα των προϊόντων της. Μέχρι στιγμής, εδώ και περίπου ένα χρόνο που έχω στην κατοχή μου κινητό της εταιρείας, δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο, αν συνεχίσει η εμπειρία να είναι αντίστοιχη, θα πίνω νερό στο όνομα της και μάλλον έτσι θα γίνει. Έχει τύχει να έχει περάσει από τα χέρια μου ένα Galaxy Tablet του 2016 και από τα χέρια του πατέρα μου ένα αντίστοιχης χρονολογίας Galaxy τηλεφωνο και πραγματικά είναι σκυλιά του πολέμου, βέβαια, δεν κρύβονται τα χρόνια τους όμως, τα καταφέρνουν ανέλπιστα καλά για την ηλικία τους συνεπώς, είναι στις έντιμες προτασεις, δεν θυσιάζουν κάτι για το κόστος. 
 

Τις εκτιμώ και τις δυο εταιρείες όμως, θα προτιμήσω την Samsung, κυριως επειδή πιστεύω ότι οι επιλογές της με καλύπτουν σαν πελάτη και κυριως, επειδή δεν χρειάζεται   να ξοδέψω τα μαλλιά της κεφαλής μου για να πάρω κάτι που με καλύπτει. Δε λέω ότι η Apple δεν με καλύπτει αλλά, δε βρίσκω το λόγο για τη δουλειά και τη χρήση που κάνω να ξοδέψω πολλά περισσότερα από όσα αντέχει η τσέπη μου….

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...